Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Nαι ε? Τοτε γιατι ο 2600 κοντραρει στα ισα τον 980 που κοστιζει 1000 ευρω? Ποιος θα παει να αγορασει τον δευτερο?

Μην έχεις την εντύπωση ότι όσοι παίρνουν πισί το παίρνουν για παιχνίδι. Δες λίγο πόσους πυρήνες έχει ο 980.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το review του insomnia Intel Core i5 2500 Review δείχνει πολύ μικρότερες διαφορές σε σχέση με ότι βλέπω από site του εξωτερικού, περιμένω να δώ τίποτα δικά μας review για να βγάλω συμπέρασμα....

Link to comment
Share on other sites

@Seb θα διαφωνησω στο οτι ο cpu δεν μετραει..!Αυτος απελευθερωνει τις gpu!Οποτε οσο περισσοτερα mhz τοσο καλυτερα! Τοτε δεν θα ειχε νοημα να ανεβαζουμε τις cpu!Αλλα μονο τις καρτες.Αλλα δεν ειναι ετσι..!Το ενα φερνει το αλλο οπως και να το κανεις!

@9000+rpm! Εαν θες να κυνηγας μεχρι και το τελευταιο frame το x8 σε κοβει!οπως και να το κανουμε!Γιαυτο εγω λεω για multi-gpu@single pcb και οχι 2 καρτες σε x8!Οποτε οι gamers θα παρουν μια καρτα που ειναι τερας!Η εαν δεν τους κανει 1 καρτα πανε σε Χ58 ( που προφανος το εχουν ηδη ) η περιμενουν το Χ68:T:

Οσο για τον 980! Ειναι Extreme cpu!Δεν απευθηνεται στο απλο κοινο!αλλα στους overclockers!Οι οποιοι παιζουν με αζωτα κτλπ!Οπου ο sandy εχει ενα ταβανι(x57 multi)! Αλλιως αμα ηθελαν να θαψουν το Χ58 δεν θα εβαζαν ταβανι στο Multi της σειρας ''Κ'' αλλα θα εδιναν μεχρι x70 για παραδειγμα η και παραπανω! :fun:

Οποτε αξιζει ο 980 σε αυτους που πρεπει!Μην συγκρινετε ανομοια πραγματα και διαφορετικα πεδια τιμων!:)

Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm! Εαν θες να κυνηγας μεχρι και το τελευταιο frame το x8 σε κοβει!οπως και να το κανουμε!Γιαυτο εγω λεω για multi-gpu@single pcb και οχι 2 καρτες σε x8!Οποτε οι gamers θα παρουν μια καρτα που ειναι τερας!Η εαν δεν τους κανει 1 καρτα πανε σε Χ58 ( που προφανος το εχουν ηδη ) η περιμενουν το Χ68:T:

Aλλο αυτο και αλλο οτι <<σκοτωνει>> το gpu performance που αναφερθηκε..Αν εισαι bencmark freak τοτε ναι και το 1 Frame μπορει να το κυνηγας..

Σε real time gaming, πρακτικα στο 8/8 vs 16/16 οι διαφορες ειναι σχεδον μηδαμινες...Και βαλει οτι και στην πρωτη περιπτωση θα εχεις πιο δυνατο cpu, που παιζει ρολο σε multi-gpu..

Τελος παντων ας περιμενουμε το χ68!:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ έναν ι5 2500κ και μια p8p67 εδώ και 3 μέρες, λοιπόν έπιασα prime stable τα 4900 για 24/7 με 1.45v με μια modded coolermaster V10. Ο i5 σε αυτήν την συχνότητα είναι εντυπωσιακά γρήγορος και μου έδωσε +50fps στο black ops σε σχέση με τον phenom II 4Ghz που είχα πριν. Σε άλλα games δεν είχα ουσιαστικό κέρδος μπορώ να πω σχεδόν σαν να μην άλλαξα τπτ.

Η p8p67 θέλει οποσδήποτε το τελευταίο bios για να κάνει κάποιος overclock, παιδευτικα μια μέρα μεχρι να καταλάβω πόσο τραγικό ηταν το πρώτο ΒΙΟS,τόσο που νόμιζα πως είχε πρόβλημα η cpu μου.

Στο θέμα των μνήμων τώρα έχω OCZ GOLD 1333 δουλευουν άψογα στα 1333 με 1Τ αλλά απο 1600 και πάνω δεν πάνε με τίποτα, δεν είχα προβλημα να ανάψει το Pc όπως ο geoal αλλά το winmemtest μέτραγε ασταμάτητα errors και είχα πολλές αστάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που δεν ασχολείται με overclocking, που "συμφέρει" να πάει?

Για μια GTX570 π.χ. , θα είναι OK ένας 2400 με κάποιο φθηνό Η67? (προτεραιότητα σε gaming 1920*1080)

Αυτός είναι 3.1GHz, θα ανέβει τουλάχιστον με "turbo mode" με το Η67? - μέχρι που πάνε αυτοί?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουν τα mobos, να δουλεψουν 16/16 !!! με το υπαρχον αυτο το p67 !!

Γιατι δεν μπορει να δουλεψει 16/16?? Μα ηδη υπαρχει μητρικη που δουλευει 16/16 απλα η τιμη της ειναι ανεκδοτο..Εγω ειμαι σιγουρος μολις βγαλουν και οι αλλοι (asus, msi κτλ.) μητρικες που να δουλευουν 16/16, τοτε θα τις δουμε στα ραφια τον καταστηματων σε λογικες τιμες..Γιατι προς στιγμην η gigabyte την ειδε μονοπωλιο...

Για κάποιον που δεν ασχολείται με overclocking, που "συμφέρει" να πάει?

Για μια GTX570 π.χ. , θα είναι OK ένας 2400 με κάποιο φθηνό Η67? (προτεραιότητα σε gaming 1920*1080)

Αυτός είναι 3.1GHz, θα ανέβει τουλάχιστον με "turbo mode" με το Η67? - μέχρι που πάνε αυτοί?

Εγω αν επαιρνα τωρα θα πηγαινα για τον 2500κ που με Turbo mode δουλευει στα 3,7ghz , και σε 8Gb ραμ εκει που εφτασαν οι τιμες..Πιστευω οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι παρα πολυ τιμια αγορα και αξιζει τα λεφτα του μεχρι τελευταιο σεντ..Ειναι τερας και ταυτοχρονα προσιτος...Πιστευω θα γινει best seller...Για τοσο μικρη χρηματικη διαφορα δεν αξιζει να προτιμησει καποιος τον 2400 εναντι του 2500..Aν δεν εχει σκοπο να ασχοληθει ποτε με overerclock ας δωσει 10 ευρω λιγοτερα να παρει τον 2500 ο οποιος ομως δεν εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορει να δουλεψει 16/16?? Μα ηδη υπαρχει μητρικη που δουλευει 16/16 απλα η τιμη της ειναι ανεκδοτο..
Αυτό διάβασε : p67_block_diagram.gif

Αφου λέμε οτι το P67 δίνει ένα x16 ή 2 x8. Τα άλλα που υπολοίπονται από το 2 x16 που θα τα βρεί η Gigabyte ? Θα τα γεννήσει ? Εξήγησε παραπάνω ο Sebastian τι κάνει το hub της nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν επαιρνα τωρα θα πηγαινα για τον 2500κ που με Turbo mode δουλευει στα 3,7ghz , και σε 8Gb ραμ εκει που εφτασαν οι τιμες..Πιστευω οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι παρα πολυ τιμια αγορα και αξιζει τα λεφτα του μεχρι τελευταιο σεντ..Ειναι τερας και ταυτοχρονα προσιτος...Πιστευω θα γινει best seller...Για τοσο μικρη χρηματικη διαφορα δεν αξιζει να προτιμησει καποιος τον 2400 εναντι του 2500..Aν δεν εχει σκοπο να ασχοληθει ποτε με overerclock ας δωσει 10 ευρω λιγοτερα να παρει τον 2500 ο οποιος ομως δεν εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη..

Τhanks, δεν είναι για μένα απλά θέλω να φτιάξω ένα gameάδικο pcάκι για φίλο - οπότε ή πάμε για 2500Κ ή για 2400 αν είναι να γλιτώσει λεφτά.

Και κάτι τελευταίο.. τα Η67 υποστηρίζουν turbo mode μιας και δεν επιτρέπουν αλλαγή πολλαπλασιαστή?

'Η να πάμε σε P67 να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?

Link to comment
Share on other sites

@Seb θα διαφωνησω στο οτι ο cpu δεν μετραει..!Αυτος απελευθερωνει τις gpu!Οποτε οσο περισσοτερα mhz τοσο καλυτερα! Τοτε δεν θα ειχε νοημα να ανεβαζουμε τις cpu!Αλλα μονο τις καρτες.Αλλα δεν ειναι ετσι..!Το ενα φερνει το αλλο οπως και να το κανεις!

Κάποτε σε έκοβε. Tώρα όχι. Όταν είσαι στα 40 καρέ π.χ. στο lost planet 2 σίγουρα φταίει η κάρτα και όχι ο επεξεργαστής. Σχεδόν όλα τα high end games είναι gpu heavy.

Πριν από καιρό είχα προβλήματα με το oc του δικού μου i7 λόγω λάθος βολτ στις μνήμες και τραγικών θερμοκρασιών του κουτιού(αθόρυβο κλειστό case-NZXT whisper). Μόλις έλυσα τα προβλήματα αυτά είδα 3,3 Ghz για πλάκα(με απολύτως ασφαλή σέτινγκς) με ψύκτρα της πλάκας(nexus low 7000) που μάλλον θα την αλλάξω.

Πού θέλω να καταλήξω; Αγοράζοντας μια καλή ψύκτρα αγοράζεις στοκ επεξεργαστή του 2011(και βάλε) ήδη από το 2008. Αυτό δεν μπορούσε να γίνει με τους pentium 4.

Τέλος, ας μην ξεχνάμε παίδες και τον νέο δίαυλο pci express 3.0. Αξίζει να δίνεις δύο φορές λεφτά για Mobo-cpu μέσα σε δύο-τρία χρόνια. Η επόμενη γενιά gpu ίσως να είναι και η τελευταία με τον παρόντα δίαυλο. Μετά άντε να βγει και καμιά μόντα του στυλ pci x2.0 σε pci x-3.0.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.