Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

τελικα μου εφεραν χθες την μητρικη (P8Z68-V Pro) και σημερα το απογευμα μου αντικατεστηκαν και τον επεξεργαστη. Τα εβαλα μολις στο κουτικαι εκανα ενα προχειρο κλοκαρισμα στα 4,55Ghz με 1,3v ταση. Ετρεξα το Linx σε windows 7 SP1 64bit και μου εδωσε αποτελεσμα 103Gflops ειναι φυσιολογικο σαν αποτελεσμα με AVX σε αυτη την συχνοτητα? περιμενα καπου στα 120Gfops αλλα δεν θυμαμαι και σιγουρα αν ειναι οντως αυτο το σκορ το 2600Κ στα 4,5Ghz...:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά μέχρι πόσο ρεύμα (vcore) θα προτείνατε για τον 2500Κ σε 24/7 (με δεδομένη την επαρκή ψύξη); Υπάρχει κάποιο sweet spot; (Έχω την αίσθηση ότι μετά τα 4.7-4.8 αρχίζει να πεινάει για vcore).

για καθε μερα 1.3-1.33 .... δεν ειναι θεμα ψυξης αλλα οτι το vcore τρωει τα σπλαχνα του cpu. Ασε μην σου παθει κανενα degrade...

Οταν θες να γουσταρεις, ριξε ενα 1.45-1.50 και παιξε για λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι πόσο ρεύμα (vcore) θα προτείνατε για τον 2500Κ σε 24/7 (με δεδομένη την επαρκή ψύξη); Υπάρχει κάποιο sweet spot; (Έχω την αίσθηση ότι μετά τα 4.7-4.8 αρχίζει να πεινάει για vcore).

κοιτα η τελευταια μου εμπειρια με τον Ι7 2600Κ που χαλασε ηταν με 1.32V στα 4,55Ghz μετα απο 1 μηνα πολυ ελαφριας χρησης. Βεβαια σε αυτην την περιπτωση χτυπησε μητρικη και πηρε και τον επεξεργαστη αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και default να εισαι μπορει να την πατησεις. Τωρα οπως ειπε και ο προλαλησαντας αν θελεις παιξε για λιγο να γουσταρεις με 1,50V να δεις ποσο ανεβαινει και ο επεξεργαστης σου και για καθε μερα βαλε μεχρι 1,35V στα GHz που ειναι σταθερος (καπου στα 4,5-4,6 συνηθως)

Link to comment
Share on other sites

το κακο ηταν οτι με το προβλημα των προηγουμενων στεπινγκ δεν υπηρχαν μητρικες για να μου αλλαξουν αυτη που χαλασε και περιμενα 3 μηνες και κατι για τη αλλαγη, Τι να κανουμε ομως φιλε μου και η κακοτυχια μες στην ζωη ειναι. Βεβαια εκει που τρελαθηκα τελειως ηταν οταν μου χαλασε και το 2ο sandy Bridge συστημα που εφτιαξα το Πασχα μια και ειχα βαρεθει να περιμενω για την αλλαγη μητρικης. Πηρα λοιπον μια Asrock H67M και εναν 2500Κ (τον βρηκα σε καλη τιμη γιατι ετσι και αλλιως η Η67 δεν επιτρεπει overclock) και μαντεψε τι εγινε μετα απο ενα μηνα... ναι σωστα χαλασε και αυτη η μητρικη απλα οχι ετσι ξερα οπως η πρωτη αλλα γενικα ειχε ξεσκιστει στα ασχετα restart χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα μνημων θερμοκρασιας κτλ. Αστα μαλλον αυτη η πλατφορμα δεν με πολυπαει... τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.