Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

την πηγα πισω απο την περασμενη τριτη,δεν δεχονται την αντικατασταση χωρις καποια δικαιολογια,ε ειπα κι εγω επιβραδυνση στις επιδοσεις των sata,και οτι θελω μια με B3,τωρα να δουμε τι θα γινει,δεν πιστευω να πουν οτι δεν εχει τιποτα?:wall:και να μου την φερουν πισω?

Άμα δε στο αλλάξουν, κατέβασε αυτό. Άμα δεν έχει πρόβλημα το δικό σου, δε χρήζει αντικατάστασης, οπότε είσαι οκ. Άμα έχει πρόβλημα, τύπωσε αυτό, κάτω κάτω:

We would like to use this opportunity to encourage any users currently in possession of affected ASUS products to carry out return and replacement promptly, so that the transition to the revised hardware is as smooth and fast as possible. For additional information and assistance, please feel free to contact your local ASUS service hotline. Check Change SandyBridge for MB for detailed warranty and service hotline information.

φτιάχτο αφίσα Α2, και κόλλησε το στο μαγαζί τους, ώστε να ξέρουν τι τους γίνεται.

edit: καλά θα ήταν "επιβράδυνση επιδόσεων στο sata", data corruption είναι το πρόβλημα (πολύ χειρότερο).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply

Στην τελικη, αν δεν κανεις δουλεια με τους απατεωνες, καλεσε απευθειας την asus ελλαδας.

Απο εκει δεν προκειται να σου πουν μα-μου.

Και μην παραλειψεις να αναφερεις την ακριβη συμπεριφορα του eshop.

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και οι μητρικες με Η67 και αυτες που θα ειναι με το Ζ68. Στις Ζ68 μητρικες το overclocking

του επεξεργαστη γινεται παραλληλα με overclocking της ενσωματωμενης καρτας γραφικων.;)

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και οι μητρικες με Η67 και αυτες που θα ειναι με το Ζ68. Στις Ζ68 μητρικες το overclocking

του επεξεργαστη γινεται παραλληλα με overclocking της ενσωματωμενης καρτας γραφικων.;)

ΟΧΙ! οι H67 ΔΕΝ κανουν δυστυχως...

οποιος θελει overclock + onboard gpu περιμενει Ζ68

Link to comment
Share on other sites

"τελείωσα" και με το ψάξιμο του 2600k, παρά την φήμη για πολύ καλά κομμάτια το C batch, το δικό μου είναι μάλλον μέτριο+.

με PLL overvoltage disabled -> 47x max (και επειδή για την ώρα δεν ξέρω τί και πόσο ανεβάζει η συγκεκριμένη επιλογή enabled θα κάτσω στα αυγά μου, (για κάνα bench, θα το σκεφτώ βέβαια.. :D))

2600kextrapolate.png

4000-> 1.140 5hrs 12k fft prime 26.5 all ram

4200-> 1.199 13hrs 12k fft prime 26.5 all ram

4400-> 1.248 15hrs 12k fft prime 26.5 all ram

4600-> 1.309 16hrs 12k fft prime 26.5 all ram

4700-> 1.341 8hrs and counting.. (θα δείξει αν θα βγάλει το 15ωρο)

(οι τάσεις, είναι η μέση τιμή από το log του aida64)

Αν και φαίνεται να ανεβαίνει απόλυτα γραμμικά με την τάση (μέχρι εδώ τουλάχιστον..), τα 5ghz.. για κάθε μέρα, με την τάση που προβλέπεται να ζητήσει, τα ξεχνάω, (και τα 4400 με 1.25 μια χαρά μου είναι.. ;) )

@ koukoubetses, σε Ζ68 θα μπαίνουν (διαφορετικό από το "Χ68" το οποίο προορίζεται για την high end πλατφόρμα της intel)

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα και μπήκα κανονικά σε μια δοκιμαστική εκκίνηση με 48x, αλλά ήθελε το PLL overvoltage enabled... αλλιώς κόλλαγε στον κλασσικό κέρσορα που αναβοσβήνει.

Σχετικά με το αν είναι ή όχι μια χαρά το έχουμε ξαναπεί.. άλλος δίνει 1.5βολτ.. και του φαίνεται μια χαρά.. χωρίς να τον απασχολεί αν θα δουλεύει ή θα κάνει degrade στο 6μηνο γιατί σκοπεύει να τον μεταπουλήσει/rma etc... και άλλος σκοπεύει μετά το 20-24μηνο που θα τον κρατήσει να τον δώσει σε κάποιο συγγενή/φίλο και να ξέρει ότι θα δουλέψει για τουλάχιστον άλλο τόσο+ αξιόπιστα... για κάποιο λόγο περνάς στο ντούκου το γεγονός ότι είναι 32nm...

υ.γ. το ότι κάποιος μπορεί να τον δουλεύει 4800 για κάθε μέρα και με χαμηλή τάση.. δε μου λέει κάτι.. ε.. δεν έκατσε τόσο καλό κομμάτι όσο του "κάποιου" τι να κάνω; να χαλαστώ που αντί για 1.4ghz δώρο από ιντελ.. μου έλαχε 1ghz..; NFWay..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι man!Δε νομίζω να λειτουργεί κανείς με το σκεπτικο του 1.5v και degrade σε 6 μήνες και rma και δεν του καίγεται καρφί και έτσι!

Απλά γνώμη μου είναι ότι όταν μιλάμε για sandy τότε καλά είναι όταν το overclock είναι από 4800 και πάνω.Αλλιώς κάθεσαι ή παίρνει i7 9x0!imo.

Όπως και να χει ρε συ,καλοδούλευτος και περιμένουμε benchαρίσματα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι man!Δε νομίζω να λειτουργεί κανείς με το σκεπτικο του 1.5v και degrade σε 6 μήνες και rma και δεν του καίγεται καρφί και έτσι!

Απλά γνώμη μου είναι ότι όταν μιλάμε για sandy τότε καλά είναι όταν το overclock είναι από 4800 και πάνω.Αλλιώς κάθεσαι ή παίρνει i7 9x0!imo.

Όπως και να χει ρε συ,καλοδούλευτος και περιμένουμε benchαρίσματα!

Δυστηχως Γιαννη δεν ειναι ολα τοσο απλα οπως τα βλεπεις...! απο τα 4g που οι nehalem εχουν λογικες θερμοκρασιες οι SB εχουν τις ιδιες θερμοκρασιες περιπου στα 4.7-5g

Και ειναι πιο γρηγοροι απο τους 9x0 clock 2 clock! :)

Το θεμα ειναι αλλου , στις μητρικες και στα ρευματα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Z68, εκτος απο την εκμεταλλευση της ενσωματομενης gpu θα προσφερει κατι διαφορετικο απο το P67;To χ68 ποτε θα βγει και τι θα υποστιριζει παραπανω απο τα υπάρχοντα;

Link to comment
Share on other sites

Το Z68 δεν είναι ότι θα έχει ενσωματωμένη gpu σαν διαφορά!!!Και το P67 έχει ενσωματωμένη gpu.Η διαφορά θα είναι στα lanes και ότι θα μπορείς να κάνεις crossfire\sli με x16\x16!Πέρα από τη διαφορά στο socket,έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα εχει, ούτε το άλλο. Ο cpu εχει. Το Ρ67 δεν δίνει τη δυνατότητα να τη χρησιμοποιήσεις,αλλα μπορεις να κλοκαρεις, το Η67 δίνει τη δυνατότητα να τη χρησιμοποιήσεις, αλλα δεν μπορεις να ανεβασεις multi.Το επερχόμενο θα τα κάνει και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα...

Αυτη τη στιγμη οι διαφορες P67, H67 ειναι :

P67 = δυνατοτητα OC (παρεχεται δηλαδη η ρυθμιση για αλλαγη πολλαπλασιαστη κυριως), και δυνατοτητα διαμοιρασμου των 16 pci express lanes σε 8-8 για xfire/sli

Η67 = δυνατοτητα χρησης της onboard GPU (δηλαδη παρεχονται οι εξοδοι video πανω στη μητρικη κλπ) και καποια πραγματα που συνεπαγεται η Onboard gpu (καποιες εντολες για γρηγορο video transcoding και τετοια...)

Το Ζ68 ειναι απλα μια μιξη και των 2, ολες οι παραπανω παροχες σε 1 chipset, ιδιο socket ιδιοι cpu ιδια ολα τα αλλα, μη μπλεκετε με Χ68 κλπ.

Δηλαδη αν δε θες να χρησιμοποιησεις την onboard gpu δεν υπαρχει κανενα ουσιαστικο κερδος απο το Ζ68, αντε το ελαχιστο οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις εκεινες τις εντολες για transcoding, και οτι εχεις μια backup gpu.

Απλα ειναι λιγο "απατη" της Intel οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να βγει τριτο chipset, ουτε καν δευτερο στην πραγματικοτητα. Εφοσον το OC γινεται με πολλαπλασιαστη, δεν υπαρχει λογικη στο οτι το H67 δε σου παρεχει τη δυνατοτητα, δε δικαιολογειται δηλαδη ως χαμηλοτερο κοστος. Ομοιως και για τη gpu και το 8-8 στα pci-express, εφοσον ειναι πανω στο cpu αυτα, παλι δε δικαιολογειται να τα παρεχει μονο το ενα απο τα 2 chipset σαν επιλογη μειωσης κοστους. Απλα μας ταλαιπωρει, θα μπορουσε απο την 1η μερα να βγαλει μονο 1 chipset, το Ζ68 και να το ονομασει P67 και να τελειωσει εκει το θεμα με το socket 1155...και να ασχολειται μονο με Χ68 μετα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστω για τις απαντησεις...Τελικα για το νεο chipset(Z68), που ειπε ο venom7 οτι θα υποστιριζει crossfire/sli σε 16χ\16χ, ειναι σωστο; Και κατι τελευταιο,αφου με τις τωρινες μητρικες(P67), δεν υποστιριζεται το 16χ\16, γιατι καποιες μητρικες εχουν και τις δυο pci-express σε 16χ;

υ.γ Εχουμε καμια πληροφοριση για το ποτε θα βγει στην αγορα το Ζ68;Thanks :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κανουν αντικατασταση στο E-shop.δεν εχει τιποτα λενε ( asus p67 pro)το τηλεφωνο της asus ελλαδος μιλαει.:wall:

Τρέξε το πρόγραμμα που σου έκανα λινκ παραπάνω. Τράβα screenshot/τύπωσε το γεγονός ότι έχεις sata που επιρρεάζονται από το design flow. Τύπωσε το εξής

An open letter to ASUS customers and partners

Proactively responding to the Intel-identified Sandy Bridge chipset design error

Delivering a prompt recovery plan to customers, ASUS provides comprehensive return and replacement services for every product affected by this issue

...This includes the hassle-free return and/or replacement of all affected ASUS products...
However, we’re also offering you the option of returning any possibly affected motherboard for a swap or sales return. All warranties for affected motherboards will be reset to give you enough time to carry out any exchanges.

Από εκεί και πέρα άμα εξακολουθούν να το παίζουν κινέζοι, αναγκαστικά τηλ. στην ASUS και ρίξε και μια παρατήρηση για το e-shop σαν μεταπωλητής τους.

Καλή τύχη

edit: δε χρειάζεται να τρέξεις καν το πρόγραμμα. Κάτω κάτω, στο λινκ που λέω να τυπώσεις, αναφέρει και ποια μοντέλα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.