Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Βέβαια θα μου πει ο καθένας εχω εγγύηση και είμαι οκ, εαν παθει κατι τον στέλνω πίσω και κάνω τον κινεζο...

Και που εχεις εγγυηση δεν λεει τιποτε seb.

Εδω μιλαμε για ενα σταδιακο degrade που δεν αναγνωριζεται απο καμμια εταιρια.

Οι επεξεργαστες τα τελευταια χρονια δεν καιγονται οσο ρευμα και αν τους δωσεις μεσω bios.

Τα rma γινονται με ανορθοδοξους τροπους και βεβαια μονο οταν καποιος επεξεργαστης βρισκεται εξω απο το socket του.

Αν θελω να κρατησω εναν επεξεργαστη πανω απο δυο χρονια τοτε καλο θα ειναι να ειμαι μεσα στα αποδεκτα ορια τασης που δινει ο κατασκευαστης εχοντας παντα κατα νου και τις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Και που εχεις εγγυηση δεν λεει τιποτε seb.

Εδω μιλαμε για ενα σταδιακο degrade που δεν αναγνωριζεται απο καμμια εταιρια.

Οι επεξεργαστες τα τελευταια χρονια δεν καιγονται οσο ρευμα και αν τους δωσεις μεσω bios.

Τα rma γινονται με ανορθοδοξους τροπους και βεβαια μονο οταν καποιος επεξεργαστης βρισκεται εξω απο το socket του.

Αν θελω να κρατησω εναν επεξεργαστη πανω απο δυο χρονια τοτε καλο θα ειναι να ειμαι μεσα στα αποδεκτα ορια τασης που δινει ο κατασκευαστης εχοντας παντα κατα νου και τις θερμοκρασιες.

Αμα σου παθει degrade, κοινο μυστικο ειναι ξερεις τι πρεπει να κανεις (εξω απο το socket)....

Τι νομιζεις τα 980x που γυρίζουν σαν τα πουκάμισα πίσω από τη πάνε ?

απο ταση? Εγω θα ελεγα απο ξαφνική υπέρταση :hehe:

Eγω στον δικο μου παιζω με 1.28 ταση στα 4.0ghz με 1900 τις μνημες και ειμαι κομπλε και απο θεμα θερμοκρασιων με ΗΤ στο Lynx ειμαι καπου 82 βαθμους το ανωτερο!

Link to comment
Share on other sites

Blinky που βρήκες 2600Κ άτιμε? :hehe:

τον πηρα απο ειδικη περιπτωση σε καλυτερη τιμη, δεν ειναι απο καταστημα, γι'αυτο και τον πηρα αλλωστε αφου οπως ελεγα και παλιοτερα θεωρω τον 2500κ πολυ καλυτερη επιλογη. Απλα για 50 ευρω διαφορα με δελεασε και τα εδωσα, δε ξερω ουτε αν αυτα τα 50 τα αξιζει παραπανω, τα 100 παντως σιγουρα οχι.

Venom, το batch ειναι L046B509

Και συμφωνω οτι φταιει και η θεμοκρασια το λεω αλλωστε, απλα πολυ λιγοτερο. Αυτο που κυριως ηθελα να πω ειναι οτι μη τρεφει κανεις αυταπατες οτι επειδη ειναι με Phase πχ και ειναι στους -20 δε πειραζει που του σκαει +30% ταση... και ομοιως οτι μη σκας και στους 80 να εισαι, αμα εισαι μεχρι το +10-15%, δεν εγινε και τιποτα.

Αλλωστε μη ξεχναμε οτι ολοι εμεις που κλοκαρουμε κλπ στην πραγματικοτητα το PC μας τρεχει σε Load καμια ωρα τη μερα μεσο ορο, και δοξα το θεο πλεον οταν ειναι idle Πεφτουν και οι τασεις και οι θεμοκρασιες και ολα.

Σχετικα με την εγγυηση Zpaf, αν δεν υπαρχει cosmetic damage δεν εχεις κανενα θεμα μεσα στην 3ετια.

Αυτο που ΔΕΝ σου καλυπτει η εγγυηση ειναι το πιθανο degrade στο OC. Δηλαδη αμα ειχες ενα καλο κομματακι που με λιγη ταση πηγαινε στο θεο και απο απληστεια του εσκαγες +20% για να παρεις αλλα 100MHz, και μετα απο 2 μηνες πλεον δεν μπορουσε να παει στο θεο με τη "λιγη" ταση, ε αυτο δε στο καλυπτει κανενας οπως καταλαβαινεις :D αφου σε stock θα παιζει ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω μεχρι 4.8GHz πηγα με λογικες τασεις και θερμοκρασιες. Μετα ζοριζει το πραγμα...

Το τεστ που κανω ειναι 1 ωρα linX αλλιως ανεβαζω ταση, αρα για τα παρακατω σημαινει οτι βγαζουν τουλαχιστον αυτη τη 1 ωρα, δηλαδη ισως δεν ειναι 100% stable, αλλα ειναι πολυ κοντα σιγουρα, με 1 bump ακομα στην ταση το πολυ θα ειναι 24/7 stable.

Λοιπον ξεκιναω απο τα 4.3 που επιτευχθηκαν με stock ταση (του bios, γιατι σε πραγματικη, πηγε και 4.4 με κατω απο το stock 1.235) :

4.3GHz 1.21v 58c

4.4GHz 1.22v 58c

4.5GHz 1.26v 60c

4.6GHz 1.29v 63c

4.7GHz 1.32v 66c

4.8GHz 1.36v 71c

4.9GHz 1.41v 77c

Η πρωτη στηλη ειναι η συχνοτητα, η δευτερη η ταση και η τριτη η μεγιστη θερμοκρασια του θερμοτερου πυρηνα.

Λοιπον νομιζω το 4.8 ειναι ενα καλο νουμερο για 24/7 με αυτες τις συνθηκες. Ειναι με ~11% εξτρα ταση, και οι 71 βαθμοι στο LinX καλοι ειναι αφου σε πραγματικες συνθηκες gaming θα εχει -10...

Για τα 4.9 απ'οτι βλεπετε αρχιζει και ζοριζει το πραγμα...

Για το μαγικο στρογγυλο 5.0 αρνειται να boot-αρει καν...σκεφτηκα μηπως φταιει ο πολλαπλασιαστης και εβαλα παλι τον 49 και ανεβασα bclk στο 102.2 που ειναι μικρο anyway για να εχει προβλημα, αλλα παλι το ιδιο...μεχρι και 1.51v ταση που εδωσα...ε δε δοκιμασα παραπανω.

Τωρα κοιταζω να δω ποσο θελει για να γινει 100% σταθερο στα 4.8 , δηλαδη 10 ωρες Prime, linx, gaming, αφου λογικα αυτη θα γινει η 4/7 συχνοτητα μου. Αλλα αν εχετε καμια προταση για το πως να το κανω να Boot-αρει εστω στα 5GHz ετσι για κανα Bench δηλαδη πειτε...

Γενικα ειμαι εντυπωσιασμενος αμα τα 4.8 ειναι τοσο ευκολα...αφου ειναι μια super 24/7 συχνοτητα και με HT on.

Θα δοκιμασω αυριο μαλλον και με HT off να δω αν αλλαζει κατι και παει παραπανω ή ποσο λιγοτερη ταση θελει για 4.8 πχ...

Link to comment
Share on other sites

4.8GHz 1.36v 71c

Αυτος εδω πιστευω ο συνδυασμος ειναι παρα πολυ καλος.

Με τι ψυξη εισαι ;

Με Thermalright Venomous X + 2x Zalman ZM-F3 (1800rpm) ειμαι.

Τελικα ψαχνοντας το παραπανω στα 4.8 δεν ειναι εντελως σταθερο ετσι. Επισης στη θεμοκρασια, με Prime πηγε μεχρι και 76...μου εκανε εντυπωση, πιστευα οτι το LinX παντα βγαζει πιο ψηλες θερμοκρασιες απο prime. Συνεπως συνεχιζω με prime για την ωρα και οταν καταληξω να βγαζει 10ωρο στο Prime χωρις errors θα δω τι κανει και στο LinX σε εκεινα τα settings.

Μεχρι τωρα μου εβγαλε 2 errors στο Prime μετα απο καμια ωρα και αναγκαστικα να δωσω 2 bumps στο voltage, αλλα ειναι τοσο μικρες οι διαβαθμισεις στο Bios της gigabyte (0.005) που και με τα 2 bumps ακομα 1.36 μου δινει το cpu-z.

Τωρα θα βγω εξω, το αφηνω να τρεχει prime εκει και ελπιζω οταν γυρισω να τρεχει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

@Blinky τι μητρικη εχεις ?? vdoop εχεις αρκετο ?

Μπορεις να μου κανεις μια χαρη ? Οταν τον εχεις 4.9! και πατας το power button σου κανει retart μονη της η μητρικη και μετα ποσταρει κανονικα και μπαινει OS ? :fun:

Γιατι εμενα στα 4.9 μου το εκανε αυτο , εβγαζε μερικες φορες και overclocking failed οποτε ξενερωσα, εριξα 1 multi και τωρα παιζει μια χαρα!

Επισης πως ειδες το VID? Εμενα με το core temp μου μεταβαλλει τις τιμες του ρευματος! Πεφτει μεχρι το 0.9ΧΧΧ και ανεβοκατεβαινει!:p

Link to comment
Share on other sites

Αμα σου παθει degrade, κοινο μυστικο ειναι ξερεις τι πρεπει να κανεις (εξω απο το socket)....

Τι νομιζεις τα 980x που γυρίζουν σαν τα πουκάμισα πίσω από τη πάνε ?

απο ταση? Εγω θα ελεγα απο ξαφνική υπέρταση :hehe:

:baby: goes on to read Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς 7+SP1 (call me AVX :D) δοκίμασε και με τις τελευταίες βιβλιοθήκες, μάλλον θα δείς τρελή διαφορά, τόσο στα gflops, όσο και στις θερμοκρασίες

Δεν εχω δοκιμασει Linx ακομα σε SP1..αλλα οταν το Linx έβγαινε σα νερακι..το 26.5 Prime χτυπουσε σαν τρελο (εχει και αυτο νεα τεστ).

Εμενα ο δικος μου 2500Κ για 1h small ffts :

~4400 Stock vcore

~4600 1.272

~4800 1.352

~5000 1.428

Ειμαι με WC..και μια φοβερή UD4.

Παιζω max 54*100 ή 53*104 βεβαια εχει ψαξιμο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει Linx ακομα σε SP1..αλλα οταν το Linx έβγαινε σα νερακι..το 26.5 Prime χτυπουσε σαν τρελο.

μια από τα ίδια και εδω.(χωρίς sp1)

30 περάσματα max memory στο linx και μπλε οθόνη στο prime.

Και δεν είναι η πρώτη φορά, ούτε το πρώτο σύστημα στο οποίο πιάνω ''φαουλ'' το linx.

Το νου σας παιδιά γιατί μάλλον το θεοποιήσαμε το linx και η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Τουλάχιστον εγω εδω και 1-2 χρόνια περίπου, είχα επαναπαυθεί πως αφού βγάζει linx είναι και σταθερό το σύστημα.

Θα δοκιμάσω και αυτό με τις νεες βιβλιοθήκες που έδωσε ο papatsonis, αλλά δε θα το ξαναεμπιστευτώ τόσο δογματικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε W7 non SP1 Prime26.5 και Linx βγαζουν ακριβως τις ιδιες Temps.

Θα δοκιμασω σε SP1 και βλεπουμε.

Παντως πολλοι χρηστες στο XS αναφέρουν οτι βγαζουν Prime/Linx πχ με 1.24 και για να ειναι "Game stable" θελουν 1-2 τικ πανω ταση ακομα.:T:

Κοινως το οτι βγαζει Prime/Linx δεν σημαίνει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Agrrr, ο δευτερος πυρηνας του cpu μου δεν ειναι ισαξιος με τους αλλους 3... παντα σε αυτον σκανε τα errors. Για τα 4.8 αναγκαστικα να δωσω 4 bumps στην ταση και ακομα δεν εγινε σταθερο στο Prime, μετα απο ~1 ωρα σκαει καποιο error παντα στο 3ο/4ο worker (2ος πυρηνας δηλαδη) και ξενερωσα λιγο. Επειδη δεν ηθελα να πουσαρω κιαλο την ταση για την ωρα για τα 4.8, πηγα στα 4.7 να δω τι γινεται, και παλι αυτος ο δευτερος δημιουργει τα προβληματα, αλλα θα δωσω οσο οσο τωρα που εχω μεγαλο περιθωριο απο τα 1.32, να δω που θα γινει εντελως Prime stable και αυτος...

Εν τω μεταξυ ψαχνω και SP1 για win7 για να δοκιμασω το νεο linx...

Αποκει και περα, για 3D τι εχουμε που να κανει για δοκιμη? Απότι θυμαμαι το vantage δεν κανει απειρα Loops, το 3dmark11 εχει καποιο τετοιο Mode? Ειναι καποιο αλλο καλο για τετοιο τεστ?

Propitsiriko και Georgvasil , μια Giga UD4 εχω. Εχει αρκετο vdroop που μετριαζεται απο το LLC enabled αλλα παραμενει σε καποιο βαθμο.

Georg, εσυ εχεις πειραξει κατι αλλο στο bios περα απο vCore και πολλαπλασιαστες? LLC που το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Απότι θυμαμαι το vantage δεν κανει απειρα Loops, το 3dmark11 εχει καποιο τετοιο Mode? Ειναι καποιο αλλο καλο για τετοιο τεστ?

Στο vantage όρισε του εσυ τις λούπες. Δε θυμάμαι μέχρι πόσες σε αφήνει γιατί δεν εχω τρέξει ποτέ πάνω από 10. Για το 3dmark11 δε ξερω να σου πω.

Ρίξε στο furmark καμμιά ματιά μήπως σου δίνει τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 10 αφηνει αν θυμαμαι καλα.

Το θεμα παντως ειναι αν υπαρχει καποιο 3d benchmark που να κανει για αυτη τη δουλεια, γιατι αν πχ το furmark ζοριζει το cpu στο 60% τι να το κανεις...

Μεταξυ μας μου κανει εντυπωση αυτο που λετε οτι βγαζατε linx και Prime (τα οποια ειναι 100% εστιασμενα στο CPU) και σας κολλαγε στο 3D, δε το εχω παρατηρησει ποτε παλιοτερα, αλλα δε το αποκλειω, ειδικα για να το λετε και 3-4 ατομα... Οπου καταληξω εντελως σταθερος με αυτα τα 2, θα δοκιμασω μετα και κατι 3D. Παντως, ησασταν 10-24 ωρες stable σε Prime/linx και γινοταν αυτο στο 3D? Ή βγαζατε 2 ωρες πχ και το κρινατε ως stable? Στους i7 920 και 930 οταν εβγαζα 15 ωρες LinX/prime πχ, μετα δουλευε το μηχανημα 24/7 για μηνες σαν κατεβαστηρι και οποτε ηθελα παιχνιδια και δεν εκανε κιχ...

Link to comment
Share on other sites

Propitsiriko και Georgvasil , μια Giga UD4 εχω. Εχει αρκετο vdroop που μετριαζεται απο το LLC enabled αλλα παραμενει σε καποιο βαθμο.

Georg, εσυ εχεις πειραξει κατι αλλο στο bios περα απο vCore και πολλαπλασιαστες? LLC που το εχεις?

0.02 vdroop εχω σε όποιο "Voltage Range" και να παιξω.

LCC Enabled και δίνω τιμή στο ρεύμα, όχι Normal+Dynamic Vcore (μλκιζεται).

Από εκεί και πέρα:

1)100.2 το Bclk για να είναι στρογυλλο στα 100.

2)Στα Memory Settings έχω φορτώσει το XMP των μνήμων μιας και οι RipjawX έχουν Profile για SB.

3)Performance Enchance Extreme (δίνει αυτό)/Channel-Rank Interleaving Enabled/και 21,33 :p

4)QPI/VTT - SAgentV ειναι Auto δεν εχω δει διαφορα. το ιδιο και με τα PCH Core/CPU PLL (λενε οτι αν ριξεις το PLL το 1.5-1.6 πεφτουν και οι Temps.)

5)No-Execute Memory Protect Disable (χάνεις στο 32M ~4 sec)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, τα ιδια ακριβως και εγω... 100.2 το BCLK για στρογγυλεμα και LLC enabled, και δινω κατευθειαν τιμες στο vcore.

Επισης εχω βαλει turbo OFF, και παιζω με απευθειας τον πολλαπλασιαστη που θελω.

Μνημες δεν εχω πειραξει, σκεφτηκα μεχρι να τελειωσω με το cpu αστες στα 1333 να μην εχω αλλη μια μεταβλητη να σκεφτομαι μηπως προκαλει τα errors.

Εχει βγαλει σχεδον 2 ωρες Prime τωρα με στα 4.7 με 1.33v, μαλλον ενιωσε και ο δευτερος πυρηνας. Θα το αφησω κανα τριωρο ακομα και αν το βγαλει θα ξαναπαω στα 4.8 να δω ποτε θα νιωσει.

Τα περιεργα με το συστημα μου ειναι 2 :

1) Αρνειται να boot-αρει στα 5GHz οτι και να δωσω....δηλαδη θα περιμενα να boot αρει και ας μην ειναι stable ρε παιδι μου, αλλα να boot-αρει βρε αδερφε...γι' αυτο σε ρωτησα να εχεις πειραξει τιποτα αλλο...

2) Ο πρωτος (ψυχροτερος) με τον δευτερο (θερμοτερος) πυρηνα εχουν 10 βαθμους διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

2) Ο πρωτος (ψυχροτερος) με τον δευτερο (θερμοτερος) πυρηνα εχουμ 10 βαθμους διαφορα!

WOW αυτο πρωτη φορα το ακουω.

Επισης σημαντικο ειναι να Flash-αρεις και το Backup BIOS με Alt+F12.

Πιστευω το εχεις κανει..για να μην σου κανει το Mobo κουλα.

PLL Override το εχεις Enable?Θα σου χρειαστει για >4,8

Link to comment
Share on other sites

Blinky εσενα παει με λιγο ρευμα..! εμενα θελει κατι τικ παραπανω..! αλλα οι θερμοκρασιες μας ειναι πανω κατω οι ιδιες..! Εγω τον εχω βαλει να ριχνει το multi στο x16 γιατι δεν χρειαζεται να παιζει παντα στο full! Ισως γιαυτο να εχω και αρκετο vdroop και το ρευμα μου να παιζει μπαλα απο τα 1.358 - 1.38 @ 4704

Το εχω παρατισει το θεμα overclocking προς το παρον και περιμενω νεα bios ( UEFI ) γιατι οταν π.χ παω στα 4.9 που τον ειχα εκανε restart και μετα εμπαινε κανονικα windows, πραγμα που μου την εσπαγε.!

Οι δικοι μου πυρηνες εχουν Maximum = 62 , 66 , 66 , 64

H καλυτερη φαση ειναι το iddle 24 , 24 , 24 , 24 ! Δεν ειχα ξαναδει τετοια νουμερα στο συστημα μου :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.