Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

ενα update απο την δικη μου περιπτωση με την P8P67 Pro και την Infoquest. Η μητρικη εχει παει για ελεγχο απο της 24/2 και τελικα την Παρασκευη 11/3 εγινε ελεγχος και διαπιστωθηκε οτι η μητρικη ειναι χαλασμενη και χρηζει αντικαταστασης. Οπως με ενημερωσαν εχω 2 επιλογες να περιμενω να ερθουν οι διορθωμενες μητρικες στην αποθηκη της Infoquest πραγμα που σημαινει αναμονη 1 μηνα οπως μου ειπαν ή πιστωτικο στο ποσο αγορας που με αυτο θα μπορεσω να αγορασω κατι αλλο απο τα καταστηματα you. Το θεμα ειναι οτι βλεπω τις τιμες των Β3 μητρικων να ειναι ακριβοτερες στα καταστηματα που εχουν φερει τουλαχιστον Β3 μητρικες και φυσικα δεν εχω καμια διαθεση να δωσω ουτε ενα ευρω παραπανω για κατι που εχω ηδη αγορασει και δεν φερω ουδεμια ευθυνη για το προβλημα που εχει. Με αυτο το σκεπτικο αποφασισα να περιμενω 1 μηνα (πραγμα που σημαινει συνολο 2 μηνες χωρις το συγκεκριμενο μηχανημα μια και ο 2600Κ αναπαυετε στο κουτι του και δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω) ωστε τουλαχιστον να εχω την ικανοποιηση οτι τελικα εχω προιον το οποιο εστω και με 2 μηνες αναγκαστικης αποχης ειναι σωστο και χωρις αλλα προβληματα (μεχρι της αποδειξεως του εναντιου φυσικα). Γενικα πιστευω οτι αυτη η ιστορια ειναι απο τα μεγαλυτερα fail της Intel τα τελευταια 25 χρονια που ασχολουμαι με υπολογιστες και για εμενα ακομα μεγαλυτερο απο τα προβληματα στην FPU των πρωτων Pentium αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
ενα update απο την δικη μου περιπτωση με την P8P67 Pro και την Infoquest. Η μητρικη εχει παει για ελεγχο απο της 24/2 και τελικα την Παρασκευη 11/3 εγινε ελεγχος και διαπιστωθηκε οτι η μητρικη ειναι χαλασμενη και χρηζει αντικαταστασης. Οπως με ενημερωσαν εχω 2 επιλογες να περιμενω να ερθουν οι διορθωμενες μητρικες στην αποθηκη της Infoquest πραγμα που σημαινει αναμονη 1 μηνα οπως μου ειπαν ή πιστωτικο στο ποσο αγορας που με αυτο θα μπορεσω να αγορασω κατι αλλο απο τα καταστηματα you. Το θεμα ειναι οτι βλεπω τις τιμες των Β3 μητρικων να ειναι ακριβοτερες στα καταστηματα που εχουν φερει τουλαχιστον Β3 μητρικες και φυσικα δεν εχω καμια διαθεση να δωσω ουτε ενα ευρω παραπανω για κατι που εχω ηδη αγορασει και δεν φερω ουδεμια ευθυνη για το προβλημα που εχει. Με αυτο το σκεπτικο αποφασισα να περιμενω 1 μηνα (πραγμα που σημαινει συνολο 2 μηνες χωρις το συγκεκριμενο μηχανημα μια και ο 2600Κ αναπαυετε στο κουτι του και δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω) ωστε τουλαχιστον να εχω την ικανοποιηση οτι τελικα εχω προιον το οποιο εστω και με 2 μηνες αναγκαστικης αποχης ειναι σωστο και χωρις αλλα προβληματα (μεχρι της αποδειξεως του εναντιου φυσικα). Γενικα πιστευω οτι αυτη η ιστορια ειναι απο τα μεγαλυτερα fail της Intel τα τελευταια 25 χρονια που ασχολουμαι με υπολογιστες και για εμενα ακομα μεγαλυτερο απο τα προβληματα στην FPU των πρωτων Pentium αν θυμαμαι καλα.

δεν καταλαβαινω τι να ελεξουν,αφου ειπαμε ειναι ελατωματικες,και τι θα γινει δηλαδη θα μεινουμε κανα δυο μηνες χωρις υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν ατυχος επειδη χαλασε η μητρικη και γιαυτο επρεπε να την ελενξουν. Αν διαβασεις στο παρον θεμα λιγο παλαιοτερα ποστ αναφερω τι εγινε. Απλα ημουν ατυχος και χαλασε στο μεσοδιαστημα αλλιως θα περιμενα να ερθουν οι Β3 και μετα θαν την πηγαινα για αλλαγη ωστε να μην εμενα πολυ καιρο χωρις υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

@geoal πολυ δεν ειναι ο ενας μηνας που σου ειπαν? Για πιο λογο τοσο καθυστερηση?

Ρωταω επειδη στο εξωτερικο ηδη εχει καμια εβδομαδα που αρχισε η διαθεσιμοτητα των διορθωμενων μητρικων (Β3 stepping) και ηδη αρχιζει σιγα σιγα να υπαρχει διαθεσημοτητα και στην ελλαδα απο καποια καταστηματα:hmm:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αυτο ρωτησα και εγω αλλα μου ειπαν οτι η αποθηκη των RMA εξαρτηματων ειναι διαφορετικη απο αυτη των προς πωληση προιοντων και ως εκ του του πρεπει να περιμενω να ερθουν μητρικες σε αυτην. Δυστυχως η Infoquest δεν εχει την ευελιξια αλλων καταστηματων και επισης οπως εχω δει και στο παρελθον αργει πολυ και στον ελεγχο των εξαρτηματων (16 ημερες στην δικη μου περιπτωση τωρα και 14 πριν μερικα χρονια σε μια DFI που ειχα τοτε).

Link to comment
Share on other sites

απο ποιο καταστημα στα μασανε? εγω παντως που ειχα ρωτησει την infoquest πριν χαλασει η μητρικη μου ειχαν πει οτι μπορω να την επιστρεψω στην συσκευασια της με ολα τα παρελκομενα και να παρω πιστωτικο ή να περιμενω αντικατασταση απο το service.

Link to comment
Share on other sites

τι γινετε,αντικατεστησε καποιος και απο που,εμενα παντως μου τα μασανε,δυσκολα να μου την αλλαξουν.

Τι σου μασανε αφου εχει γινει επισημη ανακληση που την αποδεχθηκαν ολοι οι κατασκευαστες;

Ποιo mobo ειναι ακριβως;

Ποιο καταστημα σου τα μασαει, ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Τι σου μασανε αφου εχει γινει επισημη ανακληση που την αποδεχθηκαν ολοι οι κατασκευαστες;

Ποιo mobo ειναι ακριβως;

Ποιο καταστημα σου τα μασαει, ακριβως;

Asus p67 pro.στο E-shop μου ειπαν δεν ειναι επισημη η ανακοινωση.και τι προβλημα παρουσιαζει.

Link to comment
Share on other sites

ASUS is committed to delivering only the finest-quality products alongside outstanding service for all of our valued customers. We are offering free of charge product replacement to all motherboard users affected by this issue. You may contact ASUS directly for a replacement of your motherboard with a new or equivalent product. Your product warranty will be reset and re-activated at the time of replacement.

You may also contact the retail outlet where you purchased your affected motherboard directly to return the product.

At any time, please feel free to contact one of the below listed ASUS hotlines for full service information and assistance. Numbers are available in every region where ASUS products are officially sold.

Hotlines by country and region

Greece 0080044140244 09:00 - 13:00 ; 14:00 - 18:00 Mon. ~ Fri

Πηγές εδω & Change SandyBridge for MB.

Εκτυπωσε τα και πηγαινε τριψτα στην μουρη τους.

Επειτα τα γνωστα, απειλεις με ινκα κ λοιπα, επικοινωνεις με την asus στο παραπανω τηλεφωνο και αφου τουλαχιστον εκει θα σε εξυπηρετησουν σιγουρα, κανεις και το παραπονο σου για το eshop και τους ξεφτιλιζεις σαν retailers.

Oπως και να εχει το δικιο σου θα το βρεις, αντικατασταση θα γινει, απλα μπορει να ταλαιπωρηθεις λιγο αν γινει αμμεσα απο την asus.

MΗΝ το αφησεις ομως, να επιμεινεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω giga p67 ud4 απο πλαισιο, που δε μου κανει κιολας γιατι εχω και perc5, και μπαινοντας αυτος στη δευτερη slot μου ριχνει την καρτα γραφικων στο 8x. Δηλαδη ειναι καλυτερη η UD3 για την περιπτωση μου.

Οποτε σχεδιαζα να τη γυρισω για UD3 και με τη διαφορα να παρω και τιποτα αλλο...

Αλλα εδω που φτασαμε, σε κανα μηνα αναμενονται τα Ζ68, μηπως να περιμενω για αντικατασταση με τετοια? Οχι οτι ειναι σημαντικες οι διαφορες, αλλα στην τελικη το προβλημα με τα sata δεν με επηρεαζει, το να περιμενω και 1 μηνα δεν αλλαζει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ελληνικό κατάστημα την ώρα που έχει διαθεσιμότητα σε P67 και συγκεκριμένα την ίδια μητρική, να σου την αντικαταστήσει με μητρική με το Z68. Είναι απλά ουτοπικό :fist:

Εκτός κι αν ζητήσεις απλά τα χρήματά σου πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ελληνικό κατάστημα την ώρα που έχει διαθεσιμότητα σε P67 και συγκεκριμένα την ίδια μητρική, να σου την αντικαταστήσει με μητρική με το Z68. Είναι απλά ουτοπικό :fist:

Εκτός κι αν ζητήσεις απλά τα χρήματά σου πίσω...

καθολου ουτοπικο...δε χρειαζεται να σου το κανει ουτε να σου δωσει χρηματα, μου δινει ud4 σφραγισμενη ως οφειλει, και την κανω επιστροφη μετα στην αναβαθμιση και παιρνω οτι θελω με αυτο το κοστος και πανω...

Το θεμα ειναι αν αξιζει η αναμονη (και ποση θα ειναι αυτη....) απλα για να εχεις μια onboard καρτα εξτρα που πιθανον ποτε δε θα χρησιμοποιησεις...

Link to comment
Share on other sites

έφτασε και το motherboard χθες, και αν και θεωρώ noob friendly το o/c με τους SB, κάτι μου λέει ότι το voltage fine tuning, προβλέπεται να είναι σαν του 775..:S. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά ακόμη, τον πάω αγάλι αγάλι,

2600k-preliminary-5690.png

Κάπου διάβασα για χαμήλωμα του PLL, και κέρδος σε ευστάθεια, το οποίο και παρατήρησα και εδώ γιατί με 1.709 PLL είναι σταθερότατο (συνεχίζει και τώρα που γράφω στο prime) ενώ και με την πιο πάνω τάση αλλά και με ένα κλικ πάνω και το default 1.832 της asrock, έφαγε επανειλημμένα σε <20λεπτο bsod

Link to comment
Share on other sites

papatsonis Ποια μητρικη εχεις?(Αsrock αν καταλαβα ειναι, αλλα ποια συγκεκριμενα?)

Εμενα μονο η μητρικη μου εμεινε και ειναι ετοιμο το συστημα, αλλα εχω φαει σκαλωμα και δεν ξερω ποια να επιλεξω!

Λεω να παρω την MSI P67A-GD65 , αλλα ψαχνοντας στο νετ, αλλοι λενε οτι ειναι πολυ καλη, αλλα παλι λενε οτι ειναι πολυ παραξενη στο overclocking, και επειδη το θεμα του overclocking με ενδιαφερει πολυ, δεν θελω να παρω καμια παραξενιαρα μητρικη και να ψαχνομαι κανενα μηνα με τις ρυθμισεις και παλι να μην μπορω να σταθεροποιησω το συστημα:p

Βασικα πρωτη επιλογη μου ηταν η η asus p8p67 pro ειτε η asus p8p67 evo αλλα δεν μπορω να τις βρω πουθενα ετοιμοπαραδοτες , και εχω αγανακτησει,δεν μπορω να περιμενω αλλο, εχω τοσο καιρο τον cpu και τις μνημες και τα κοιταω!

Εχει κανεις την msi που αναφερω ποιο πανω να μου εντυπωσεις και πως τα παει στο overclock?

Mην την παρω και δεν μπορω να ανεβω πανω απο τα 4,5ghz και χτυπαω το κεφαλι μου,μαζι με την μητρικη στον τοιχο:p

Link to comment
Share on other sites

την asrock fatality πήρα γιατί ήταν η μόνη P67 με IDE, και δεν ήθελα να παροπλίσω τα 820gb των 2ide, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως έπρεπε να τους αντικαταστήσω με 1 sata + asrock xtreme6 (μια η άλλη βέβαια θα έβγαινε από κόστος). το σίγουρο είναι ότι σε βάθος χρόνου θα μου φάει πολύ χρόνο.. γιατί μου κάνει κάτι "περίεργα" πρωτόγνωρα για μένα (ίσως είναι εγγενή των core ix γενικά), π.χ. έχω απενεργοποιημένα όλα τα power saving features στο "bios" αλλά σε idle η cpu , ακόμη ρίχνει multi σε 16x(σε μια περίπτωση η bsod, είχε έρθει μετά από γρήγορη εναλλαγή idle-load) το turbo με το 1.70 bios τουλάχιστον, δεν έχει επιλογή να το απενεργοποιήσεις (αν και σε δοκιμές με spi, και tmonitor ανοικτό δεν είδα να "ξεκινάει"). Mε τα power savings ανοικτά, δεν πα να έβαζα >34x.. αυτή με έγραφε... :(. Μέχρι να την δω στα "μάτια" μου, εφάμιλλη με τον Q9650 σε αξιοπιστία που δουλεύει στα 4200 σαν ΣΤΟΚ.. δεν πρόκειται να την μεταφέρω στο κυρίως pc(μιλάω για την πλατφόρμα γενικότερα)

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παρω την MSI P67A-GD65 , αλλα ψαχνοντας στο νετ, αλλοι λενε οτι ειναι πολυ καλη, αλλα παλι λενε οτι ειναι πολυ παραξενη στο overclocking, και επειδη το θεμα του overclocking με ενδιαφερει πολυ, δεν θελω να παρω καμια παραξενιαρα μητρικη και να ψαχνομαι κανενα μηνα με τις ρυθμισεις και παλι να μην μπορω να σταθεροποιησω το συστημα:p

Η ΜSI σε θεματα 24/7 overclocability ειναι κορυφη. Εχει ενα θεμα με το vdroop αλλα σε καθημερινη βαση δεν ειναι

σιγουρο οτι θα επηρεασει το συστημα.

Αν ψαξεις στο xs.org θα δεις πολλα ατομα με την εν λογω μητρικη και τον επεξεργαστη σταθερα στα 4.7,4.8...;) Φυσικα εξαρταται και απο τον

cpu

Link to comment
Share on other sites

Πηγές εδω & Change SandyBridge for MB.

Εκτυπωσε τα και πηγαινε τριψτα στην μουρη τους.

Επειτα τα γνωστα, απειλεις με ινκα κ λοιπα, επικοινωνεις με την asus στο παραπανω τηλεφωνο και αφου τουλαχιστον εκει θα σε εξυπηρετησουν σιγουρα, κανεις και το παραπονο σου για το eshop και τους ξεφτιλιζεις σαν retailers.

Oπως και να εχει το δικιο σου θα το βρεις, αντικατασταση θα γινει, απλα μπορει να ταλαιπωρηθεις λιγο αν γινει αμμεσα απο την asus.

MΗΝ το αφησεις ομως, να επιμεινεις!

την πηγα πισω απο την περασμενη τριτη,δεν δεχονται την αντικατασταση χωρις καποια δικαιολογια,ε ειπα κι εγω επιβραδυνση στις επιδοσεις των sata,και οτι θελω μια με B3,τωρα να δουμε τι θα γινει,δεν πιστευω να πουν οτι δεν εχει τιποτα?:wall:και να μου την φερουν πισω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.