Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Γι' αυτό έγραψα :

άσχετα με το τι τον συμβουλεύω εγω

Γιατί του λεω να κάτσει στα αυγά του:p

Γενική ήταν η απορία γιατί μου κάνει εντύπωση να τις πουλάνε έτσι χύμα σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Και συμφωνώ με αυτό που έθιξε ο javanese περι ελληνικών e-shops γιατί νομίζω πως είναι καλό να αποφεύγεις τα περιττά μπλεξίματα.

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ γιατί κατάλαβα ότι είναι προ των πυλών οι μητρικές, ενω νόμιζα πως θα έρχονταν τελη Απριλίου Ελλάδα και ο δικός μου δε μπορεί να περιμένει.

Αν μιλάμε για 10-20 μέρες δεν τρέχει τίποτα.

οι διορθωμένες asrock... να δω πότε θα έρθουν...:magic:

στο μυαλό μου είσαι:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply

Ναι, όλες έχουν sticker πάνω στο κουτί και τα καταστήματα οφείλουν να το αναφέρουν στη περιγραφή/ονομασία του προϊόντος.

Εμένα άλλο είναι που με προβληματίζει. Αυτά τα 5£ παραπάνω που έχει το OCUK σχεδόν σε όλες τις μητρικές P67 με το Β3 revision οφείλονται στην αλλαγή του chipset (καινούριο chipset) ή στις αυξήσεις που είχαν ανακοινώσει οι εταιρείες τον προηγούμενο μήνα γιατί και καλά αυξήθηκαν τα έξοδα παραγωγής ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόλις σήμερα είδα το θέμα με τους sandy bridge.

Έχω αγοράσει εδώ και λίγο καιρό τον hp dv7-5000ev ο οποίος φοράει τον i7-2630QM, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στο μέλλον??

Μήπως πρέπει να απευθυνθώ στην hp για αλλαγή..??

Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η στάση της hp για το συγκεκριμένο θέμα??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεί το Sata 3 για το σκληρό δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν όμως χρησιμοποιεί sata 2 τότε ίσως με το καιρό να έχεις. Τσέκαρε τι χρησιμοποιεί για τη σύνδεση του σκληρού, έψαξα στο net αλλά δε το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για το πως θα το τσεκάρω?? (δεν το έχω και πολύ)..

Σε περίπτωση που χρησιμοποιεί sata 2 μπορώ να αλλάξω σκληρό, πράγμα που έχω σκοπό να κάνω (σκέφτομαι να βάλω ssd), και να συνδέσω τον καινούριο με sata 3 ??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γνωρίζω πως μπορείς να το ελέγξεις (ίσως ανοίγοντάς το, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δεις κάτι). Εγώ σου προτείνω να μη κάνεις τίποτα και να διαβάσεις την ανακοίνωση της hp.

PS.Υποψιάζομαι ότι αν ο σκληρός δίσκος είναι sata II (δε το διευκρινίζεις) δε θα μπήκαν στο κόπο να βάλουν θύρα sata III. Μπορείς να δεις τι είναι ο δίσκος σου με το crystaldiskinfo (είναι free).

EDIT : @Kostas T για να δεις αν ο δίσκος σου είναι συνδεδεμένος σε μια από τις προβληματικές θύρες πήγαινε στη διαχείριση συσκευών και κάνε κλικ στο σκληρό και δες την θέση (port) που είναι συνδεδεμένος. Αν είναι στην 0 ή στην 1 δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα σύμφωνα με την intel...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια papajim.:T::T:

Αφου διάβασα την ανακοίνωση της hp τους πήρα τηλ. και μου είπαν οτι αφού το pc μου έχει πάνω του το ελλατωματικό chipset έχω τισ τρεισ επιλογές που αναγράφονται και στο site.

1) να περιμένω να μου απιδιορθώσουν το υπάρχον αφού βρεθεί η λύση

2) να μου δώσουν ένα ισοδύναμο hp (δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο αυτη τη στιγμή στο site τησ hp)

3) να μου δώσουν πίσω τα λεφτά μου

Τι προτίνετε??

Αξίζει να περιμένω και να το δώσω για επιδιώρθωση??

Η αλήθεια είναι οτι με έχει βολέψει το συγκεκριμένο laptop και δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο τοσο δυνατο σε αυτή την τιμή στην αγορά..

υγ: papajim τσεκαρα αυτό που μου είπες και μου δείχνει οτι ο σκληρός είναι στη θέση 0 και το dvd στη θέση 1 άρα λογικά δεν θα έχω πρόβλημα..

Αξίζει όμως να το ρισκάρω??

Link to comment
Share on other sites

Δε ρισκάρεις τίποτα. Το πρόβλημα εντοπιζόταν στις θέσεις 2 έως 5. Άποψή μου είναι να περιμένεις και πας να σου επιδιορθώσουν το υπάρχον, μιας και είναι πολύ δυνατό laptop.

Ωστόσο, δε νομίζω πως θα έχεις κανένα πρόβλημα, γιατί κατά τη διάρκεια που δεν υπήρχαν διορθωμένα chipset p67 έβγαιναν ακόμη laptop...

Link to comment
Share on other sites

ααα ξεχασα να σου πω οτι κατεβασα και το crystaldiskinfo που μου είπες και μου δείχνει οτι ο δισκος είναι συνδεδεμένος σε sata/300 (πιστεύω πως εννοεί sata 3)..

sata 2 ειναι.Το 3 ειναι 600

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να συνοψίσουμε:

Έχω το προβληματικό chipset και ο δισκος μου είναι συνδεδεμένος με sata 2, πράγμα που σημαίνει οτι έχει πιθανότητες να εμφανίσει βλάβη αλλά όπως αναφέρει η Intel στο site της θα τη γλητώσω γιατι είναι συνδεδεμένος με την θύρα 0 (και το dvd-player με την θύρα 1) και όχι με μια από τις 2-5 που εμφανίζουν το πρόβλημα..

μου διαφεύγει κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Βασικα φιλε μου να το πας πισω με την πρωτη ευκαιρια...

Και μονο που ξερεις οτι εχεις κουτσο πραγμα...

Βεβαια ο καθενας εχει την δικια του οπτικη επι του θέματος..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα φιλε μου να το πας πισω με την πρωτη ευκαιρια...

Και μονο που ξερεις οτι εχεις κουτσο πραγμα...

Βεβαια ο καθενας εχει την δικια του οπτικη επι του θέματος..

εννοείς να το παω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου ή να το πάω για επισκευή όταν έρθουν τα ανταλακτικά...?

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει που θα στείλω για επισκευή λαπτοπ ενός μήνα που αν είχε οποιοδήποτε άλλο προβλημα θα μου το έκαναν αντικατάσταση..

Απο την άλλη δεν κυκλοφορει στην αγορά τίποτα ισαξιο σε σχέση τιμής-επιδόσεων...

Link to comment
Share on other sites

εννοείς να το παω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου ή να το πάω για επισκευή όταν έρθουν τα ανταλακτικά...?

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει που θα στείλω για επισκευή λαπτοπ ενός μήνα που αν είχε οποιοδήποτε άλλο προβλημα θα μου το έκαναν αντικατάσταση..

Απο την άλλη δεν κυκλοφορει στην αγορά τίποτα ισαξιο σε σχέση τιμής-επιδόσεων...

Λεφτα να παρεις εαν μπορεις και μετα επισκευή (εαν δεν μπορέσεις να παρεις τα λεφτα)

Αλλα ετσι κουτσό μην το αφήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λεφτα να παρεις εαν μπορεις και μετα επισκευή (εαν δεν μπορέσεις να παρεις τα λεφτα)

Αλλα ετσι κουτσό μην το αφήσεις...

Ετσι δεν τον αφήνω με τίποτα.

Απλά λέω να περιμένω να δω τη λύση service που θα μου προσφέρει η hp και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αν δεν με καλύπτει παίρνω τα λεφτά μου πίσω και αγοράζω κάτι άλλο αλλά αν είναι κάτι απλό κρατάω αυτόν που έχω και τελειώνει η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.