Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Όταν είχε επισημοποιηθεί το πρόβλημα με τα sata πρώτα καλεσα την asus (τηλ: 00800 44142044)

και η απαντησή τους ήταν ή επιστροφή χρημάτων ή αναμονή για revision Β3

και σε επικοινωνία με το κατάστημα απο όπου αγόρασα το mobo (msystems) η απάντηση ήταν ακριβώς η ίδια και αναμένω το revision B3. Δεν μπορούν να μη στην αλλάξουν απο το eshop.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Οκ, ευχαριστω για τις απαντησεις...Τελικα για το νεο chipset(Z68), που ειπε ο venom7 οτι θα υποστιριζει crossfire/sli σε 16χ\16χ, ειναι σωστο; Και κατι τελευταιο,αφου με τις τωρινες μητρικες(P67), δεν υποστιριζεται το 16χ\16, γιατι καποιες μητρικες εχουν και τις δυο pci-express σε 16χ;

υ.γ Εχουμε καμια πληροφοριση για το ποτε θα βγει στην αγορα το Ζ68;Thanks :T:

1) Οχι ειναι λαθος, ΔΕΝ θα εχει 16-16, τα lanes προερχονται απο το CPU και ειναι 16 Ειπαμε, ειναι P67+H67 μαζι, τιποτα παραπανω. Τελος!

2) Οσες μητρικες ισδχυριζονται 16-16 , λενε φουμαρα, χρησιμοποιουν αλλες τεχνικες στις οποιες ας μην επεκταθουμε τωρα κα;ι παρουσιαζονται εικονικα 16-16 αλλα στην πραξη δεν ειναι.

3) Μεσα στον Απριλιο λενε....βαλε αρχες Μαϊου για να εισαι μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστω, αρα εγω που δεν χρειαζομαι την ενσωματομενη gpu της cpu, μπορω να παω σε P67. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας αξιζει sandy bridge η να περιμενω για κατι αλλο ή να παρω κατι παλαιοτερω:)

Link to comment
Share on other sites

Τα πραματα ειναι ΠΟΛΥ απλα..!

Εαν παρεις επεξεργαστη με ξεκλειδωτο Multi ( 2500Κ , 2600Κ ) θα παρεις και p67.

Αλλιως ΟΤΙ αλλο επεξεργαστη να παρεις βαζεις Η67 γιατι εχουν ταβανι στο o/c και τα ιδια επιπεδα τα παιρνουν απο μονοι τους με το Turbo ! Οποτε εφοσον δεν μπορεις να κανεις o/c εχεις την gpu σου και τα encode/ decode παιρνουν φωτια..!

Το να κανεις το 100*34 (3400) σε 105*34 (3570) και με το ζορι 105bclk ειναι λιγο ανουσιο..! Αποψη μου..:fun:

Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλαν πιστωτικο στο eshop,για αντικαταστση μητρικης p67.ποια να παρω δεν μου αρεσουν αυτες που εχει τωρα.θελω cf8x8,και καπως καλη ψυξη.τις Intel ειναι καλες;

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν έχουν την ίδια μητρική σε Rev B3 (αν δεν την φέρουν σύντομα), δεν ξέρω κατά πόσο είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων και ΟΧΙ πιστωτικό (μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση της ανάκλησης), ώστε να αποφύγεις την μικρή ποικιλία που έχει αυτή την εποχή..

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν έχουν την ίδια μητρική σε Rev B3 (αν δεν την φέρουν σύντομα), δεν ξέρω κατά πόσο είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων και ΟΧΙ πιστωτικό (μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση της ανάκλησης), ώστε να αποφύγεις την μικρή ποικιλία που έχει αυτή την εποχή..

Δεν νομιζω με τα χιλια ζορια να μου βγαλουν το πιστωτικο.δεν προκειτε να δεχτουν.(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εχεις δικιο αυτο ρωτησα και εγω αλλα μου ειπαν οτι η αποθηκη των RMA εξαρτηματων ειναι διαφορετικη απο αυτη των προς πωληση προιοντων και ως εκ του του πρεπει να περιμενω να ερθουν μητρικες σε αυτην. Δυστυχως η Infoquest δεν εχει την ευελιξια αλλων καταστηματων και επισης οπως εχω δει και στο παρελθον αργει πολυ και στον ελεγχο των εξαρτηματων (16 ημερες στην δικη μου περιπτωση τωρα και 14 πριν μερικα χρονια σε μια DFI που ειχα τοτε).

Τελικα στην αλλαξε η Infoquest γιατι και εγω τους εχω παει μια P8p67 pro και τα μασανε(λενε θα την ελέγξουν κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στην αλλαξε η Infoquest γιατι και εγω τους εχω παει μια P8p67 pro και τα μασανε(λενε θα την ελέγξουν κτλ)

Δυστυχως οχι ακομα δεν εχουν φερει pro μονο την απλη και την deluxe αλλα μου ειπαν οτι εχει πιστωθει το ποσο στον λογαρισμο μου. Το κακο ειναι οτι εχουν περασει 2,5 μηνες και δεν χαιρομαι τα χρηματα που εδωσα και φυσικα απαξιωνετε η πλατφορμα οσο παιρναει ο καιρος... Τωρα ομως εδω που φτασαμε σε καμια δεκαρια μερες θα παρω Ζ68 μητρικη ωτε τουλαχιστον να λεω οτι δεν βγηκα τελειως χαμενος απο αυτη την δυσαρεστη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kalispera eimai kainourgio melos kai tha thela tin katanoisi sas ean kano kati lathos.exo agorasei ton HP Pavilion dv7-6020ev kai o 1os eixe provlima stin othoni.o 2os stin mpataria ,o 3os exi provlima sto dvd written.prospathisa na grafo cd ixou me tria diaforetika programmata cyberlink dvd , nero , windows media player kai pou vgazei sfalma.tha ithela sas parakalo ean kapoios allos exei parei ton idio i exei akousei kati me to sigkekrimeno modelo tis hp na to pei.thnks a lot.

Link to comment
Share on other sites

kalispera eimai kainourgio melos kai tha thela tin katanoisi sas ean kano kati lathos.exo agorasei ton HP Pavilion dv7-6020ev kai o 1os eixe provlima stin othoni.o 2os stin mpataria ,o 3os exi provlima sto dvd written.prospathisa na grafo cd ixou me tria diaforetika programmata cyberlink dvd , nero , windows media player kai pou vgazei sfalma.tha ithela sas parakalo ean kapoios allos exei parei ton idio i exei akousei kati me to sigkekrimeno modelo tis hp na to pei.thnks a lot.
Δυστυχως οχι ακομα δεν εχουν φερει pro μονο την απλη και την deluxe αλλα μου ειπαν οτι εχει πιστωθει το ποσο στον λογαρισμο μου. Το κακο ειναι οτι εχουν περασει 2,5 μηνες και δεν χαιρομαι τα χρηματα που εδωσα και φυσικα απαξιωνετε η πλατφορμα οσο παιρναει ο καιρος... Τωρα ομως εδω που φτασαμε σε καμια δεκαρια μερες θα παρω Ζ68 μητρικη ωτε τουλαχιστον να λεω οτι δεν βγηκα τελειως χαμενος απο αυτη την δυσαρεστη ιστορια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγορασα ενα laptop πριν ενα μηνα Sandy Bridge με επεξεργαστη Intel Core i7 2720QM.

Δεν ξερω τι προβληματα κουβαλανε οι Desktop PC με Sandy Bridge αλλα τα Laptop με Sandy Bridge λειτουργουν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι ακομα δεν εχουν φερει pro μονο την απλη και την deluxe αλλα μου ειπαν οτι εχει πιστωθει το ποσο στον λογαρισμο μου. Το κακο ειναι οτι εχουν περασει 2,5 μηνες και δεν χαιρομαι τα χρηματα που εδωσα και φυσικα απαξιωνετε η πλατφορμα οσο παιρναει ο καιρος... Τωρα ομως εδω που φτασαμε σε καμια δεκαρια μερες θα παρω Ζ68 μητρικη ωτε τουλαχιστον να λεω οτι δεν βγηκα τελειως χαμενος απο αυτη την δυσαρεστη ιστορια.

Λοιπον επειτα απο 3 μηνες και κατι ημερες (24/2/2011 πηγα την μητρικη στο service της Infoquest) αυριο θα παραλαβω ως αντικατασταση της P8P67 Pro μια P8Z68-V Pro με μια διαφορα της ταξεων των 21 ευρω. Βεβαια για να ειμαι δικαιος πρεπει να πω οτι το you ειχε μητρικες P8P67 Pro εδω και 10 μερες και θα μπορουσα να ειχα παρει μια αλλα προτιμησα να περιμενω 10 ημερες ωστε να παρω το νεοτερο μοντελο που ειναι και πληρεστερο απο ολες τις αποψεις. Το κακο τελικα ειναι οτι την προηγουμενη εβδομαδα ανακαληψα οτι ηταν χαλασμενος και ο Ι7 2600Κ σε δοκιμη που καναμε σε καινουρια μητρικη φιλου και ετσι πηγε και αυτος για αλλαγη πραγμα που σημαινει και αλλη αναμονη... Πραγματικα δεν ξερω τι εχει συμβει με την πλατφορμα Sandy Bridge αλλα και απο την δικη μου περιπτωση αλλα και απο γνωστους και φιλους εχω δει να χαλανε πολυ ευκολα μητρικες ακομα και Β3 stepping οι οποιες λειτουργουσαν και default μαλιστα... Τελος παντων αν και εχω σπαστει πολυ απο την ιστορια ελπιζω απο εδω και περα να μην εχουμε αλλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν λειτουργουσε ουτε αυτος, απο οτι φαινετε χαλασε μαζι με την μητρικη αλλα επειδη ειχα παει πρωτα την μητρικη για ελεγχο και μου ειχαν πει οτι δεν δουλευει πιστευα οτι ο επεξεργαστης ηταν ενταξει μια και γενικα οι επεξεργαστες χαλανε ποιο δυσκολα, αλλα απο οτι φαινετε επεσα εξω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.