Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

@geogal δοκιμασε να βγαλεις και την μπαταρια..!

Τα φωτακια της μητρικης δουλευουν η δεν παιρνει καθολου ρευμα ? Επισης εαν εχει δικο της power επανω δοκιμασε και αυτο! κανενα cmos! κατι..!

Τσεκαρετε αυτο το thread οσοι εχετε asus και οχι μονο!

EDIT: Με κολισατε και εχω λιωσει στις ρυθμισεις..!! το κακο με την μητρικη μου ειναι οτι δινει ρευμα +/- 0.05

Περναει Linx @ 4757 (103.4x46) 1.375v bios > 1.344-1.368 cpu-z θα παιξω λιγο με το bclk να δω μεχρι που παει με αυτο το ρευμα.! αμα φτασει 4.8 το παραταω εκει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply

95% ειναι η μητρικη, και δε νομιζω οτι εχει καμια σημασια τι "παιχνιδι" εκανες με τασεις κλπ. Απλα κατι ηταν τζουφιο και αργα η γρηγορα θα παρεδιδε πλευμα ουτως η αλλως.

Ενημερωσε μας ομως για σιγουρια οταν τα πας για εγγυηση...

ΥΓ: Μου εχει ψοφησει και εμενα Asus ακριβως ετσι παλια, σε athlon, πριν 8 χρονια... (δε το λεω για τη φιρμα, αλλα για τον τροπο, απλα ετυχε να ηταν asus...)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για τις οδηγιες. Εκανα και Clear CMOS εβγαλα και την μπαταρια και τον επεξεργαστη και τον ξαναεβαλα και μια-μια ολες τις μνημες σε ολα τα σλοτ και αλλη καρτα γραφικων και αλλο τροφοδοτικο αλλα δεν... η μητρικη παιρνει ρευμα (μονο την ωρα που εσβησε ξαφνικα οσο και να πατουσα το power button δεν επερνε) γυριζουν ανεμηστηρια και αναβουν τα φωτακια αλλα δεν postaρει πλεον. Μαλλον για μητρικη το κοβω και εγω αλλα καμια φορα δεν ξερεις μπορει και ο επεξεργαστης να ηταν κουρασμενος απο το εργοστασιο:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα geogal ανοιγει το pc αλλα δεν postαρει η μητρικη.! παραξενο.! τα led's που λενε για μνημες , cpu τα εχεις προσεξει ? Ισως για καποιο bios ( uefi ) corrupt ?

( εχουν back up bios αυτες ? δεν εχω ιδεα! )

Link to comment
Share on other sites

αναβει κοκκινο led και για τις μνημες και για τον επεξεργαστη αλλα απο οσο θυμαμαι η διαδικασια του ποστ ηταν να αναβουν κοκκινα και τα 2 αυτα led και μετα απο μερικα δευτερολεπτα να γινονται πρασινα και να μπουταρει.

Link to comment
Share on other sites

Απο που την εχεις παρει? θα ελεγα να πας για ελεγχο/εγγυηση και να ξεμπερδευεις, 95% τα κακαρωσε η μητρικη.

Οποιος εχει gigabyte, να παιξει με DVID παιδια! αντιστρεφει το vdroop, ειναι καταπληκτικο, οσο αυξανει το load, δινει και λιγο πιο πολυ ρευμα, με συνεπεια πχ οταν τρεχεις κατι απλο (με 100% Load Ομως υποθετικα) να δινει πχ 1.33, οταν τρεξεις prime να δινει 1.34 και οταν τρεχεις linx AVX να δινει 1.35...οποτε και εισαι σταθερος σε ολα, και δε τρωει τσαμπα ρευμα το cpu σου σε καμια περιπτωση!

Ειναι φοβερο...μου ελυσε ολα τα προβληματα με το vdroop, και πλεον εκει που αναγκαζομουνα να δωσω πολυ ρευμα ΜΟΝΟ για το τρελα βαρυ linx AVX, πλεον μονο σε αυτο το σκαει το πολυ ρευμα, που σημαινει οτι και αυριο μεθαυριο αν παιζεις ενα game και ζοριζεται μεν αλαλ οχι απιστευτα, δε θα δινει τσαμπα ρευμα.

Δημιουργει βεβαια την απορια, αφου και τα 3 επιπεδα Load δειχνουν 100% στα monitors, πως τα διαφοροποιει και δινει πιο πολυ ρευμα σε καθενα....δε ξερω πως το κανει, αλλα στην πραξη δουλευει σωστα, και το αποτελεσμα μετραει!

Link to comment
Share on other sites

απο you την εχω παρει οποτε πρεπει να παω στην infoquest και το προβλημα ειναι οτι εργαζομαι τις ιδιες ωρες με αυτους οποτε περιμενω ποτε θα ευκαιρισει ο αδελφος μου να τον αγγαρεψω:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κατεληξα για 24/7 στα 4.7GHz. Με το DVID +0.020 εχω 1.36v στο linX AVX, και 1.34v στο Prime , και τα 2 stable πανω απο 10 ωρες, και σε idle πεφτει στο 1v. Θερμοκρασιες φτανουν μεχρι 73 βαθμους στο linX AVX.

Για τα 4.8 θελω 1.4 στο AVX για να ειμαι 3 ωρες stable, αλλα οχι παραπανω, δηλαδη ειναι 99% stable. Υπο κανονικες συνθηκες δε νομιζω οτι μπορει να κολλησει αμα βγαζει 3 ωρες linx AVX, αλλα για το φοβο των ιουδαιων, και για να μη τρωει 1.4v ο CPU, θα το αφησω στα 4.7, σιγα τωρα για 100mhz... να ηταν 4.9 και 5GHz, εκει θα το εκανα μονο και μονο για το στρογγυλο νουμερο :D αλλα εδω δε πειραζει και στα 4.7 σπερνει.

Για bench παει και 4.9 ευκολα, αλλα τα 5ghz η αληθεια ειναι πως ειναι αρκετα ζορικα.

Η εμπειρια μου με τον sandy στο κλοκαρισμα σε σχεση με τους 920 και 930 που ειχα ειναι πως τα 4.7 αντιστοιχουν στα 3.9GHz στους παλιους, τα 4.8 στα 4ghz, τα 4.9 στα 4.1 και τα 5 στα 4.2.

Η αναλογια αφορα την ευκολια, την απαιτουμενη ταση, και το επιπεδο σταθεροτητας σε καθε συχνοτητα. Αυτα με βαση τα κομματια που μου κατσανε και σοτυς 3 αυτους CPUs, τα οποια μπορει να μην ειναι εντελως αντιπροσωπευτικα, αλλα δε νομιζω οτι αποκλινουν και τρελα απο το μεσο κομματι...

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου 920 για τα 4,2ghz με ΗΤ θέλει 1,38v αντίθετα του takispa (975) και άλλων παιδιών (920) παίζουν με 1.26v

Εγώ στα 4,0ghz με ΗΤ των έχω με 1,275v απο bios κάπου 1,26v real

Για τα 4,4ghz με HT θέλω 1,44 (χωρίς ΗΤ θέλω 1,40v)

απλά ενημερωτικά να υπάρχουν τα νουμερακια...

Link to comment
Share on other sites

και οι δικοι μου 920/930 δεν πηγαν ΠΟΤΕ 4.2 εντελως σταθεροι. Μιλησα για τα δικα μου κομματια γιατι τους συμπεριφερθηκα με τον ιδιο τροπο, οποτε ειναι πιο αντικειμενικο. Εγω αμα δε βγαλει 10 ωρες το πιο βαρυ stability test δε το θεωρω σταθερο. Αυτο εχει σεβαστη αποσταση απο το τι θεωρουν αλλοι σταθερο, αρα τα νουμερα που βλεπω στο ιντερνετ αποδω και αποκει επετρεψε μου να ειμαι δυσπιστος ως προς το αν ειναι σταθερα με τα ιδια standards. Μακαρι να υπηρχε καποιο ISO-9045 ξερωγω lol

Οπως μπορεις να δεις και 2 σελιδες πριν στο post #284 που εχω κανει, εχω ενα πινακακι που δειχνει settings στα οποια περναει τουλαχιστον 1 ωρα απλο LinX. Θα δεις οτι υπαρχει μεγαλη αποκλιση απο τα τελικα μου νουμερα. Τα 4.7 τα περνουσα με 1.32 και κατεληξα στα 1.36 για να περναει το ακομα πιο βαρυ AVX linx και για 10 ωρες+

Το 95% των overclockers σε ολο τον κοσμο θα θεωρουσε επαρκως σταθερο εκεινο το νουμερο... αρα παιζουν μεγαλο ρολο τα standards με τα οποια κρινεις...

Με βαση εκεινο το πινακακι βγαζω και 4.9 με 1.41 σταθερα...αλλα δεν...

Οπως ειπα, εβγαλα την αναλογια κυριως με βαση το επιπεδο σταθεροτητας και την ταση που απαιτηθηκε.

Δηλαδη στους 1366 cpus μου, για την απολυτη σταθεροτητα που απαιτω, μπορω να πω οτι τα 3.9 τα ειχα ευκολα οπως εδω τα 4.7. Για τα 4 χρειαστηκε να πουσαρω λιγο το ρευμα και τισ θερμοκρασιες μου, αλλα καταφερα να ειμαι 99% stable με αεροψυξη και ας χτυπαγα πανω απο 80 βαθμους, οπως με τον sandy στα 4.8 που εγινε σχεδον απολυτα σταθερος αλλα με αρκετα πουσαρισμενο vcore. Τα 4.9 δε μπορω στον sandy να τα κανω εντελως σταθερα σε καμια περιπτωση, αλλα ειναι σε αρκετα μεγαλο βαθμο ΟΚ (αρκετα μεγαλυτερο απο αυτο που απαιτει το να benchαρεις, μερικοι θα το δουλευαν δηλαδη και ετσι και 1 φορα στις 2 μερες θα εκανε BSOD ξερωγω) , το ιδιο για τα 4.1 στους 1366. Τα 4.2 απλα ποτε δε καταφερα να τα σταθεροποιησω σε 1366, παρα μονο σε επιπεδο benchmark. Το ιδιο φανταζομαι και για τα 5Ghz στον sandy.

Οπως προειπα αφορα τα δικα μου κομματια, ισως μου κατσανε λιγο κατω του μετριου 1366 κομματια και λιγο πανω του μετριου sandy, αλλα σε καμια περιπτωση δε νομιζω οτι εχουν μεγαλη αποκλιση απο το μεσο κομματι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω ότι οι sandy bridge εξακολουθούν να πωλούνται στα μαγαζιά.

Έχει προκύψει ζωηρό ενδιαφέρον από φίλο, και άσχετα με το τι τον συμβουλεύω εγω, εχω μια γενική απορία :

Κάποιος που βρίσκει διαθέσιμη μητρική online, την αγοράζει με την προοπτική να του την αντικαταστήσουν τον Απρίλιο ;

Link to comment
Share on other sites

Man δεν είναι θέμα cpu η αλλαγή και το πρόβλημα αλλά θέμα μητρικής!

Και ναι,θα στην αλλάξουν και τώρα να τα πάρεις και αποφασίσεις τότε να την αλλάξεις!:T:

edit

μετά είδα ότι το διόρθωσες με το θέμα cpu-μητρική!:p

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι sandy bridge εξακολουθούν να πωλούνται στα μαγαζιά.

Έχει προκύψει ζωηρό ενδιαφέρον από φίλο, και άσχετα με το τι τον συμβουλεύω εγω, εχω μια γενική απορία :

Κάποιος που βρίσκει διαθέσιμη μητρική online, την αγοράζει με την προοπτική να του την αντικαταστήσουν τον Απρίλιο ;

Ναι, αρκεί η εταιρεία να το έχει ανακοινώσει (αν και νομίζω πως όλες οι μεγάλες - Asus, Gigabayte, MSI - έχουν πει κάτι τέτοιο). Εγώ όμως είμαι της άποψης να περιμένει γιατί απο 15 Μαρτίου θα αρχίσουν να βγαίνουν οι καινούριες με το διορθωμένο chipset.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκεί η εταιρεία να το έχει ανακοινώσει (αν και νομίζω πως όλες οι μεγάλες - Asus, Gigabayte, MSI - έχουν πει κάτι τέτοιο). Εγώ όμως είμαι της άποψης να περιμένει γιατί απο 15 Μαρτίου θα αρχίσουν να βγαίνουν οι καινούριες με το διορθωμένο chipset.

Θα εχουμε τις διορθωμενες μητρικες 15 Μαρτιου? Το εχεις διαβασει καπου?

Γιατι ειχα την εντυπωση πως αυτη η ιστορια θα παρει μεχρι τον Απριλιο!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που βρίσκει διαθέσιμη μητρική online, την αγοράζει με την προοπτική να του την αντικαταστήσουν τον Απρίλιο ;

Μan αν online εννοεις και εξωτερικο, υπαρχουν ηδη σε διαθεσιμοτητα τα αναθεωρημενα τσιπς σε καποιους κατασκευαστες.

Sapphire Pure Black P67 Hydra Motherboard - LGA1155 Retail **B3 Revision** [52035-00-40G]

Asus P8P67 PRO Intel P67 (Socket 1155) DDR3 Motherboard - (Sandybridge) ** B3 REVISION ** []

Gigabyte P67A-UD5-B3 Intel P67 Chipset (Socket 1155) DDR3 Motherboard - (Sandybridge) ** B3 REVISION ** []

Gigabyte P67A-UD7 Intel P67 Chipset (Socket 1155) DDR3 Motherboard - (Sandybridge) [4719331844134]

Tωρα, αν εννοεις απο εσωτερικο, αν εμενες στο γιου-εσ-εη και δεν βαριοσουνα την διαδικασια μονταρε/ξεμονταρε/ξαναμονταρε μπορει και να μην ετρεχε καστανο.

Το να εισαι ομως στην ελλαδα και να βασιζεσαι στον καθε πλαισιο/η-σοπ/κτλ για την εγκαιρη αντικατασταση της

ή την ταχυδρομικη αντικατασταση απευθειας στην εταιρια με αιρ-ταηβαν ειναι κατι κατι που θα με φοβιζε πολυ.

Το οτι μπορει να μεινει και μηνα χωρις mobo να σκεφτει πεστου, και να κατσει στα ωα του ειναι η δικη μου γνωμη, ή να παραγγειλει απ'εξω.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχουμε τις διορθωμενες μητρικες 15 Μαρτιου? Το εχεις διαβασει καπου?

Γιατι ειχα την εντυπωση πως αυτη η ιστορια θα παρει μεχρι τον Απριλιο!

Από φήμες το λέω, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχουν αρκετές μέχρι τότε, γιατί το overclockers.co.uk έχει ήδη διαθέσιμες μητρικές με το νέο revision. πχ.Asus P8P67 PRO Οπότε εικάζω πως μετά τις 15 θα έχουμε και στο Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.