Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Ένας απλός τρόπος να δεις άμα χρειάζεσαι pci 3.0 για τις κάρτες γραφικών:

Έχετε δει τις διαφορές 8x με 16x pci2.0, ας πούμε χοντρικά ότι κυμαίνεται στα 10%.

Αυτό σημαίνει ότι η pci 2.0 8x μπορεί να προσφέρει το 90% του απαιτούμενου bandwidth για μία σύγχρονη κάρτα γραφικών. Αυτό σημαίνει ότι η pci 2.0 16x μπορεί να καλύψει το 180% του απαιτούμενου bandwidth των σύγχρονων κάρτων γραφικών.

Οπότε το pci2.0 θα μας καλύψει το λιγότερο μέχρι να γίνουν 2 φορές πιο γρήγορες οι κάρτες γραφικών από τις σύγχρονες λύσεις. Και για να γίνουμε ρεαλιστές, μιας και η απόδοση της κάρτας γραφικών δεν είναι ευθέως ανάλογη της αύξησης σε απαιτήσεις στο bandwidth κάποιος μπορεί να κάνει ένα guestimate στα 3-4x.

Συμπέρασμα: όταν δείτε κάρτες με 2-3 φορές την απόδοση των τωρινών καρτών τότε να σκέφτεiτε για pcie3.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Αν δεν το δουμε απο κοντα δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.

Mα τη ασφαλη συμπερασματα να βγαλουμε? Η αποδοση στο multi-gpu που λες εσυ, ειναι θεμα πλατφορμας cpu κτλ..

Αν θες να δεις αν η θυρα pcie αυτη καθαυτη ειναι αρκετη, κοπανας πανω μια high end καρτα και τεσταρεις...

Εδω σου λεω δουλευω την 570 σε pcie 1.0 και δεν εχω χασιμο και εννοειτε το τεσταρα οταν δουλευει φουλ η καρτα, load 99%..

Φαντασου δηλαδη ποσο πρεπει να προχωρησουν η καρτες για να <<τερματιζουν>> την pcie 2.0 θυρα......

Ειναι σαν παρει καποιος μητρικη με sata3 και να περιμενει να δει μεγαλυτερες ταχυτητες απο το μηχανικο του σκληρο, γιατι το sata2 τον μπουκωνε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από λίγη σκέψη νομίζω πως η pcie 3 θα είναι χρήσιμη όταν πέσουν αρκετά οι τιμές και βελτιωθούν τα χαρακτηριστικά των SSD που τοποθετούνται σε pcie θύρα. Όντως για τις κάρτες γραφικών και το pcie2 είναι υπεραρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Mα τη ασφαλη συμπερασματα να βγαλουμε? Η αποδοση στο multi-gpu που λες εσυ, ειναι θεμα πλατφορμας cpu κτλ..

Αν θες να δεις αν η θυρα pcie αυτη καθαυτη ειναι αρκετη, κοπανας πανω μια high end καρτα και τεσταρεις...

Εδω σου λεω δουλευω την 570 σε pcie 1.0 και δεν εχω χασιμο και εννοειτε το τεσταρα οταν δουλευει φουλ η καρτα, load 99%..

Φαντασου δηλαδη ποσο πρεπει να προχωρησουν η καρτες για να <<τερματιζουν>> την pcie 2.0 θυρα......

Ειναι σαν παρει καποιος μητρικη με sata3 και να περιμενει να δει μεγαλυτερες ταχυτητες απο το μηχανικο του σκληρο, γιατι το sata2 τον μπουκωνε :hehe:

Φιλε μου εσυ παιζεις με μια καρτα σε 1680χ1050 τι διαφορα να δεις? Βαλε πανω δυο καρτες βαλε και ενα μονιτορ 2560χ1600 και μετα ελα να μου πεις αν εχει διαφορα!

Εγω σε 5760χ1080 βλεπω το gpu usage 90% και εχει διαφορα απο χ16 χ16 σε χ16 χ8 σου λεω ενα 5% με 2χ580.

Τα kepler θα ειναι 50-70% πιο γρηγορα απο το 580 και με pcie3 θυρα και η διαφορα θα ειναι ακομα πιο μεγαλη.

Αλλο θεμα οτι η διαφορα ειναι πολυ μικρη και δεν την καταλαβαινω και αλλο οτι δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ παιζεις με μια καρτα σε 1680χ1050 τι διαφορα να δεις? Βαλε πανω δυο καρτες βαλε και ενα μονιτορ 2560χ1600 και μετα ελα να μου πεις αν εχει διαφορα!

Εγω σε 5760χ1080 βλεπω το gpu usage 90% και εχει διαφορα απο χ16 χ16 σε χ16 χ8 σου λεω ενα 5% με 2χ580.

Τα kepler θα ειναι 50-70% πιο γρηγορα απο το 580 και με pcie3 θυρα και η διαφορα θα ειναι ακομα πιο μεγαλη.

Αλλο θεμα οτι η διαφορα ειναι πολυ μικρη και δεν την καταλαβαινω και αλλο οτι δεν υπαρχει.

Με μονή κάρτα ( 1 core ή 2 cores ) το PCI-Express 2.0 16x slot ΕΧΕΙ ΜΠΟΛΙΚΑ ΡΕΣΤΑ να δώσει.

Η υψηλότερη ανάλυση στο μόνο πράγμα που έχει επιβάρυνση είναι στην κατανάλωση μνήμης ( της κάρτας γραφικών, όχι της κεντρικής ( RAM @ mobo ) ) και στην επεξεργασία που κάνει η GPU.

Βάζοντας 5000x4000 ανάλυση ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ το ποσό δεδομένων που στέλνει/τραβάει η κάρτα γραφικών από το board ( CPU, RAM, HDD/SSD ).

Πρωτού επιμείνεις πάλι, κάνε μια μικρή "έρευνα" διάβασε ένα δύο άρθρα για το πως δουλεύει μια κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτού επιμείνεις πάλι, κάνε μια μικρή "έρευνα" διάβασε ένα δύο άρθρα για το πως δουλεύει μια κάρτα γραφικών.

Στη θεωρια ολοι ειδημονες ειμαστε, στην πραξη ομως? Για ριξε ενα βλεφαρο εδω σε 5760χ1200.

NVIDIA GeForce GTX 480 SLI - SLI & CFX PCIe Bandwidth Perf. - x16/x16 vs. x16/x8 | [H]ard|OCP

EDIT:

Κοιτα κ αλλο ενα εδω και υπολογισε οτι σε cf/sli η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη.

http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/4.html

Link to comment
Share on other sites

But in terms of PCIe bandwidth, we still only saw a few frames per second difference at best. When we raised the resolution to 5760x1200 we experienced even less of a difference because we had to back settings down in order to play the game. This points out that there are other bottlenecks that we run into before we even think about the PCI-Express bandwidth being an issue. Not that it truly was to begin with.

Από το review που έκανες λινκ. Και μιλάμε για διαφορές pci2.0 8x με 16x. Δες τον προηγούμενο συλλογισμό μου. Και εγώ έβαλα 10% διαφορά 8χ με 16χ. Το 16x δεν έχει κορεστεί ακόμα, και ούτε πρόκειται. Όταν δούμε 50% διαφορά 8χ με 16χ σε pci2.0 τότε θα έχει έρθει η ώρα για pci3.0

Link to comment
Share on other sites

Από το review που έκανες λινκ. Και μιλάμε για διαφορές pci2.0 8x με 16x. Δες τον προηγούμενο συλλογισμό μου. Και εγώ έβαλα 10% διαφορά 8χ με 16χ. Το 16x δεν έχει κορεστεί ακόμα, και ούτε πρόκειται. Όταν δούμε 50% διαφορά 8χ με 16χ σε pci2.0 τότε θα έχει έρθει η ώρα για pci3.0

Η διαφορα ειναι πολυ μικρη απο χ8 σε χ16... αλλα υπαρκτη.

Για τους Benchers και καμμενους gamers που θελουν και το τελευταιο frame θα βαλουν την pcie 3.0 καρτα σε pcie 3.0 θυρα εστω γι αυτο το επιπλεον 5%. Για τους υπολοιπους ειναι αδιαφορο και απολυτα λογικο κατ εμε.

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρια ολοι ειδημονες ειμαστε, στην πραξη ομως? Για ριξε ενα βλεφαρο εδω σε 5760χ1200.

NVIDIA GeForce GTX 480 SLI - SLI & CFX PCIe Bandwidth Perf. - x16/x16 vs. x16/x8 | [H]ard|OCP

EDIT:

Κοιτα κ αλλο ενα εδω και υπολογισε οτι σε cf/sli η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη.

AMD Radeon HD 5870 PCI-Express Scaling Review - Page 4/26 | techPowerUp

Παλικάρι μου, άσε τα CF/SLI και παπ@ρια μέντολες, γιατί δεν στέκουνε όταν μιλάς για γενική άνοδο των επιδόσεων.

Σε μονή κάρτα, με proper testing ( προφανώς όχι 1024x768 0xAA 0xAF που βλέπουμε από noobάδες δήθεν επαγγελματίες μάλιστα ). υπάρχει διαφορά μεταξύ PCIe 2.0 16x & 8x ? Πες υπάρχει ( 2-3% wow ).

Αυτό σημαίνει ότι το PCIe 2.0 δεν αρκεί για να ταΐζει την κάρτα ?

Παρεπιπτόντως, εκεί που έχεις κάποιες διαφορές άξιες λόγου, σε CF/SLI... οι διαφορές προέρχονται από την κάρτα που παίρνει και δίνει περισσότερα ή στο ότι η επικοινωνία των καρτών ( που γίνεται μέσω του PCI-Express ) είναι πιο επαρκής ( περισσότερο bandwidth, χαμηλότερο latency ) ?

Επίσης, απάντησε μου σε παρακαλώ που βλέπεις πρόβλημα στο bandwidth του PCI-Express 2.0 BUS:

CPU <-> VGA = μικρή ποσότητα δεδομένων ανταλλάσεται

RAM/HDD <-> VGA = τα "μεγάλα" δεδομένα πάνε και μένουνε στην μνήμη της κάρτας γραφικών [ όλα τα textures της πίστας/κλπ ] { 300-800MB ανάλογα το game και μέγεθος πίστας/αντικειμένων/κλπ }

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι μου, άσε τα CF/SLI και παπ@ρια μέντολες, γιατί δεν στέκουνε όταν μιλάς για γενική άνοδο των επιδόσεων.

Σε μονή κάρτα, με proper testing ( προφανώς όχι 1024x768 0xAA 0xAF που βλέπουμε από noobάδες δήθεν επαγγελματίες μάλιστα ). υπάρχει διαφορά μεταξύ PCIe 2.0 16x & 8x ? Πες υπάρχει ( 2-3% wow ).

Αυτό σημαίνει ότι το PCIe 2.0 δεν αρκεί για να ταΐζει την κάρτα ?

Παρεπιπτόντως, εκεί που έχεις κάποιες διαφορές άξιες λόγου, σε CF/SLI... οι διαφορές προέρχονται από την κάρτα που παίρνει και δίνει περισσότερα ή στο ότι η επικοινωνία των καρτών ( που γίνεται μέσω του PCI-Express ) είναι πιο επαρκής ( περισσότερο bandwidth, χαμηλότερο latency ) ?

Επίσης, απάντησε μου σε παρακαλώ που βλέπεις πρόβλημα στο bandwidth του PCI-Express 2.0 BUS:

CPU <-> VGA = μικρή ποσότητα δεδομένων ανταλλάσεται

RAM/HDD <-> VGA = τα "μεγάλα" δεδομένα πάνε και μένουνε στην μνήμη της κάρτας γραφικών [ όλα τα textures της πίστας/κλπ ] { 300-800MB ανάλογα το game και μέγεθος πίστας/αντικειμένων/κλπ }

Καταρχας, δεν ειπε κανεις οτι το pcie 2.0 δεν αρκει να ταιζει τις pcie 2.0 καρτες αλλα στα κτηνη που θα εχουν pcie 3.0 θα χανει λιγο. Ασε να δουμε τις pcie 3.0 καρτες πρωτα και ποσοι θα πουλανε τις σημερινες μητρικες για το pcie 3.0 και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

οι καρτες που θα βγουν σε pciexpress 3.0 δεν θα χουν συμβατοτητα πληρη προς τα πισω...αρα προφανως το 1155 δεν ειναι για gaming του μελλοντος...εχει ημερομηνια ληξης...αυτοι που θελουν να δαπανησουν λεφτα για καλο υπολογιστη, πρεπει να περιμενουν 1356 και 2011...μια φορα αυτοκτονησα και πηγα σε midrange με πολλα λεφτα...αισχρη επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

οι καρτες που θα βγουν σε pciexpress 3.0 δεν θα χουν συμβατοτητα πληρη προς τα πισω...αρα προφανως το 1155 δεν ειναι για gaming του μελλοντος...εχει ημερομηνια ληξης...αυτοι που θελουν να δαπανησουν λεφτα για καλο υπολογιστη, πρεπει να περιμενουν 1356 και 2011...μια φορα αυτοκτονησα και πηγα σε midrange με πολλα λεφτα...αισχρη επιλογη...

Αδιάβαστος.

Το PCI-Express 3.0 είναι πλήρως backwards compatible με το PCI-Express 2.x

@csaris:

Τι νομίζεις ότι θα είναι οι πρώτες "PCI-e 3.0" κάρτες ? 3 * GTX 580 σε μια single-GPU κάρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ παιζεις με μια καρτα σε 1680χ1050 τι διαφορα να δεις? Βαλε πανω δυο καρτες βαλε και ενα μονιτορ 2560χ1600 και μετα ελα να μου πεις αν εχει διαφορα!

Εγω σε 5760χ1080 βλεπω το gpu usage 90% και εχει διαφορα απο χ16 χ16 σε χ16 χ8 σου λεω ενα 5% με 2χ580.

Τα kepler θα ειναι 50-70% πιο γρηγορα απο το 580 και με pcie3 θυρα και η διαφορα θα ειναι ακομα πιο μεγαλη.

Αλλο θεμα οτι η διαφορα ειναι πολυ μικρη και δεν την καταλαβαινω και αλλο οτι δεν υπαρχει.

Συνεχιζεις να αναφερεσε σε sli και cf ενω μιλαμε αποκλειστικα και μονο για την θυρα pcie και δεν μπορω να σε καταλαβω...

Καταρχας εχω δευτερη οθονη 37αρα σε 1920χ1080 και παιζω και εκει παρα πολυ συχνα..Επισης ναι αμα βαλω 2 καρτες που λες εσυ, θα εχω χαμηλοτερες επιδοσεις αλλα λογο quad και ξεπερασμενης παλατφορμας...

Επισης ειτε παιζεις σε 1680χ1050 ειτε σε 6000χ10000 απο την στιγμη που το gpu usage ειναι στο 99% , αν η ταχυτητα διαμεταγωγης δεδομενων που προσφερει μια θυρα ηταν ανεπαρκεις, τοτε θα ειχες χαμηλοτερες επιδοσεις και στην πρωτη και στην δευτερη αποδοση, δεν εχει να κανει με την αναλυση..Και εγω απο οτι εχω δει δεν βλεπω να εχω απωλεια επιδοσεων αρα...

Η ουσια ειναι οτι το Pcie2.0 εχει παρα πολυ ψωμι ακομη μεχρι να βγουν καρτες τοσο δυνατες που δεν θα τους ειναι αρκετο...Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο feature, αλλα λεω οτι θα περασει πολυς καιρος μεχρι να ειναι πραγματικα χρησιμο..Τοσος καιρος που μεχρι τοτε παλι για αλλαγη μητρικης θα παμε ετσι και αλλιως λογο αλλαγης πλατφορμας ξανα!

οι καρτες που θα βγουν σε pciexpress 3.0 δεν θα χουν συμβατοτητα πληρη προς τα πισω...αρα προφανως το 1155 δεν ειναι για gaming του μελλοντος...εχει ημερομηνια ληξης...αυτοι που θελουν να δαπανησουν λεφτα για καλο υπολογιστη, πρεπει να περιμενουν 1356 και 2011...μια φορα αυτοκτονησα και πηγα σε midrange με πολλα λεφτα...αισχρη επιλογη...

Αυτο απο που προκυπτει?

Οπως δεν ειναι συμβατες και οι καρτες pcie2.0 αν τοποθετηθουν σε pcie 1.0

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις να αναφερεσε σε sli και cf ενω μιλαμε αποκλειστικα και μονο για την θυρα pcie και δεν μπορω να σε καταλαβω...

Καταρχας εχω δευτερη οθονη 37αρα σε 1920χ1080 και παιζω και εκει παρα πολυ συχνα..Επισης ναι αμα βαλω 2 καρτες που λες εσυ, θα εχω χαμηλοτερες επιδοσεις αλλα λογο quad και ξεπερασμενης παλατφορμας...

Επισης ειτε παιζεις σε 1680χ1050 ειτε σε 6000χ10000 απο την στιγμη που το gpu usage ειναι στο 99% , αν η ταχυτητα διαμεταγωγης δεδομενων που προσφερει μια θυρα ηταν ανεπαρκεις, τοτε θα ειχες χαμηλοτερες επιδοσεις και στην πρωτη και στην δευτερη αποδοση, δεν εχει να κανει με την αναλυση..Και εγω απο οτι εχω δει δεν βλεπω να εχω απωλεια επιδοσεων αρα...

Η ουσια ειναι οτι το Pcie2.0 εχει παρα πολυ ψωμι ακομη μεχρι να βγουν καρτες τοσο δυνατες που δεν θα τους ειναι αρκετο...Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο feature, αλλα λεω οτι θα περασει πολυς καιρος μεχρι να ειναι πραγματικα χρησιμο..Τοσος καιρος που μεχρι τοτε παλι για αλλαγη μητρικης θα παμε ετσι και αλλιως λογο αλλαγης πλατφορμας ξανα!

Mαν εδωσα link και το βλεπω ο ιδιος με 2χ580 χ16, χ8 απο χ16, χ16 οτι ειναι ενα τσακ πιο πισω... Η διαφορα ειναι ελαχιστη αλλα υπαρκτη. Για μενα που θελω και τον τελευταιο ποντο και το τελευταιο καρε.

Link to comment
Share on other sites

Το PCI-Express 3.0 είναι πλήρως backwards compatible με το PCI-Express 2.x

θεωρεις οτι το compatible σημαινει, οτι τρεχει και οπως πρεπει να τρεχει και να αποδιδει οσο πρεπει να αποδιδει...???:...::getlost:

οχι μονο η ταχυτητα αλλα επισης και τα watt ειναι παραπανω...καμια σχεση...και οπως ειπα...ειναι θεμα του καθενος ενας gamer...ειναι απαραδεκτος αν παρει εν ετη 2011 υπολογιστη χωρις να περιμενει το 3.0...απλα ειναι κοινος χρηστης...

και δε νομιζω καποιος ψυχακιας τρελος, να δωσει στο μελλον 300-400-500-600+ ευρω για καρτα γραφικων, και να ξερει μεσα του οτι δεν παιρνει ολη την αποδοση ετσι...μονο ψυχασθενης θα το κανε...η κανας αδιαφορος...

Link to comment
Share on other sites

Mαν εδωσα link και το βλεπω ο ιδιος με 2χ580 χ16, χ8 απο χ16, χ16 οτι ειναι ενα τσακ πιο πισω... Η διαφορα ειναι ελαχιστη αλλα υπαρκτη. Για μενα που θελω και τον τελευταιο ποντο και το τελευταιο καρε.

Το λινκ που εδωσες δεν δειχνει απολυτος τιποτα...

Εγω λεω οτι μια θυρα pcie x16 2.0 προσφερει τετοια ταχυτητα διαμεταγωγης δεδομενων που θα ειναι υπερ αρκετο και για την επομενη γενια καρτων και οτι η pcie 3.0 θα αργησει πολυ να αξιοποιηθει...

Δεν μιλαω για pcie x16 2.0 vs pcie x8 2.0...Aλλο το ενα, αλλο το αλλο..

Και στο κατω κατω για να εχεις απωλεια μολις 5% (που στην πραξη ειναι μηδεν) σε pcie x8 2.0 που προσφερει το μισο bandwith συγκριτικα με την Pcie x16 2.0 φαντασου ποσο πολυ πρεπει να προχωρησουν οι καρτες για να <<μπουκωνουν>> σε Pcie x16 2.0...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.