Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Εγω θα πηγαινα σε αυτες :

Transcend JetRam 8GB DDR3-1333 Kit (2x4GB, PC3-10666, 9-9-9-24, JM1333KLN-8GK) - Μνήμες - plaisio.gr

Δεν δινουν πραγματικες επιδοσεις οι μνημες, μονο για benches ειναι...οποτε αφου πλεον δεν επηρεαζουν και το OC η αποψη μου ειναι κοψε απο οπου σε παιρνει και δωστα εκει που μετραει (σε αλλον μπορει να μετραει ο 2600k αντι του 2500k πχ, σε εμενα η καρτα γραφικων...). Ας πουμε και οι ripjaws που αναφερθηκαν πιο πανω καλες μνημες ειναι, και οι καινουριες vengeance της corsair ενδιαφερουσες φαινονται και σε λογικη τιμη. Αλλα ενα 50ρικο απο τις μνημες και ενα 100ρικο απο το CPU (2500 αντι 2600) δεν ειναι λιγα τα 150 ευρω. Εκει που θα επαιρνες 6850 πχ καρτα γραφικων, πας στην 6950 με αυτα, τι φλασαρεις και σε 6970 και πετας, και τουλαχιστον δεν πληρωσες "αερα". Αλλιως αμα δε σου χρειαζεται κατι καλυτερο σε αλλη θεση, φατα σε σουβλακια και ποτακια βρε αδερφε ;)

Παντως το να παρει καποιος τον 2600 αντι του 2500 μπορει να αιτιολογηθει. Οσο μικρη και να ειναι η διαφορα, εχουν καποιες τεχνικες διαφορες (HT κυριως, αλλα και cache) που υπο προϋποθεσεις (πχ encoding) μπορουν να δωσουν σεβαστη βελτιωση. Το να παρεις ομως καλες μνημες πλεον που το OC γινεται με πολλαπλασιαστη, ειναι καθαρα πεταμενα λεφτα. Η διαφορα σε επιδοσεις ειναι μηδαμινη γιατι η ταχυτητα της μνημης δεν αποτελει καθολου bottleneck στα σημερινα συστηματα.

Καταλαβαινω μονο οτι καποιος που θελει να χτισει ενα "ωραιο", ομοιογενες συστηματακι, μπορει να πει "δε βαριεσαι, ας δωσω και 50 ευρω παραπανω εκει να ειναι 1600αρες οι μνημες, να ειναι και οι καινουριες οι vengeance με την ωραια εμφανηση, να δενουν καλυτερα θεωρητικα με τον 2500k μου..." , αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικο, οποιος ειναι σε σφικτο budget και τον νοιαζει η ουσια ας μη κανει τετοιες σπαταλες...

α,δηλαδη δεν ανεβαινουν οι μνημες τωρα κανοντας oc στον cpu?

με ενδιαφερει το κοψιμο,πεταω μια δευτερη 5850!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
αφου το OC γινεται πλεον με πολλαπλασιαστη, δεν επηρεαζεται καμια αλλη συχνοτητα περαν του CPU...

οκ,πρεπει να παρω την asus pro για CF?(8X8)

Link to comment
Share on other sites

οκ,πρεπει να παρω την asus pro για CF?(8X8)

Γιατι σκοτώνεται το gpu performance για χαρη του sandy bridge δηλαδή ενας 920 στα 4,2ghz ειναι λιγος???? και να εχεις τις καρτουλες χ16

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σκοτώνεται το gpu performance για χαρη του sandy bridge δηλαδή ενας 920 στα 4,2ghz ειναι λιγος???? και να εχεις τις καρτουλες χ16

ασε φιλε τωρα ειναι αργα για να παω σε χ58,νομιζεις δεν το σκεφτηκα,ειχα στις αρχες του 2010 χ58,και το αλλαξα κι απο τοτε,ψαχνομαι....το καλυτερο θα ηταν να περιμενω για χ68,αλλα τωρα μου εκατσαν κατι ψιλα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σκοτώνεται το gpu performance για χαρη του sandy bridge δηλαδή ενας 920 στα 4,2ghz ειναι λιγος???? και να εχεις τις καρτουλες χ16

Λιγος δεν ειναι αλλα ενας sandy @5ghz ειναι περισσοτερος :p

Kαι εμενα μου τι σπαει αυτο το 8/8, αλλα ψιχολογικα περισσοτερο γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχουν διαφορες.....

Ομως αν καποιος αγορασει σημερα καινουργιο high end pc ο sandy bridge ειναι μονοδρομος...

Ειναι ατοπο να παει σε παρει 1366 πλατφορμα οπως και να το κανουμε, εκτος αν βρει κατι σε μετεχειρο, σε συμφερουσα τιμη..

Και στο κατω κατω σιγα το σκοτωμα που υπαρχει στο gpu perfomarce στα 8/8 vs 16/16...Σχεδον μηδενικες ειναι διαφορες..:)

Link to comment
Share on other sites

Λιγος δεν ειναι αλλα ενας sandy @5ghz ειναι περισσοτερος :p

Kαι εμενα μου τι σπαει αυτο το 8/8, αλλα ψιχολογικα περισσοτερο γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχουν διαφορες.....

Ομως αν καποιος αγορασει σημερα καινουργιο high end pc ο sandy bridge ειναι μονοδρομος...

Ειναι ατοπο να παει σε παρει 1366 πλατφορμα οπως και να το κανουμε, εκτος αν βρει κατι σε μετεχειρο, σε συμφερουσα τιμη..

Και στο κατω κατω σιγα το σκοτωμα που υπαρχει στο gpu perfomarce στα 8/8 vs 16/16...Σχεδον μηδενικες ειναι διαφορες..:)

Sorry εαν στο χαλαω αλλα δεν πανε ολοι 5ghz@Air etc etc! Πρεπει να πετυχεις το κομματι!

Αποτι φαινεται ''ολοι'' εχουν τα 4.4-4.5! απο εκει και πανω δεν ξερεις τι μπορει να γινει!

Εχει σκοτωμα οπως και να το κανεις..Εαν θες να εισαι high end και θες frames κτλπ κτλπ..! δεν βαζεις 2 καρτες!Η εαν θες να βαλεις καρτες πας σε X58 Η περιμενεις για το X68!

Αλλα με τετοιες καρτες που εχουμε σημερα δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα με τα σημερινα παιχνιδια!με μια 6990 εισαι ποιο high end που γινεται :p ( οταν βγει βεβαια! )

Link to comment
Share on other sites

Sorry εαν στο χαλαω αλλα δεν πανε ολοι 5ghz@Air etc etc! Πρεπει να πετυχεις το κομματι!

Αποτι φαινεται ''ολοι'' εχουν τα 4.4-4.5! απο εκει και πανω δεν ξερεις τι μπορει να γινει!

Εχει σκοτωμα οπως και να το κανεις..Εαν θες να εισαι high end και θες frames κτλπ κτλπ..! δεν βαζεις 2 καρτες!Η εαν θες να βαλεις καρτες πας σε X58 Η περιμενεις για το X68!

Αλλα με τετοιες καρτες που εχουμε σημερα δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα με τα σημερινα παιχνιδια!με μια 6990 εισαι ποιο high end που γινεται :p ( οταν βγει βεβαια! )

Nαι βρε συ το ξερω οτι εξαρταται το απο κομματι για τα @5ghz απλα το λεω λιγο μεταξυ σοβαρου και αστειου, αλλα πιθανο να τα εχει κιολας!:)

Aλλωστε ουτε ολοι οι 920 εχουν τα 4,2 και εκει ειναι στο κομματι!

Τωρα για το σκοτωμα που λες και συ, πραγματικα δεν το καταλαβαινω..Η διαφορα 8/8 vs 16/16 ας ειναι και ενα -5% σε επιδοσεις, ειναι αυτο σκοτωμα?Αν εννοειται αυτο πασο..

Συνεχιζω να πιστευω οτι σημερα δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασει καποιος καινουργιο pc και να παει σε 1366...Εγω τουλαχιστον δεν μπορω να το καταλαβω ..

Και στο κατω κατω ποιος θα ειναι πιο γρηγορος, ενας Sandy με 8Χ+8Χ στα 4,5Ghz ή ενας Bloomfield με 16Χ+16Χ στα 4,0Ghz?whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Xαλαρα το δεύτερο...

Τοσο σιγουρος? Εχεις καποιο λινκ?

Υ.Γ Οποιο και να ειναι μπροστα οι διαφορες πιστευω θα ειναι τοσο μικρες που δεν νομιζω να ειναι αξιες αναφορας :p

Αλλα ρε παιδια εγω πιστευω οτι με τους sandy η Intel εθαψε το 1366...Εδω ο 2500-2600 κοντραρει σε παρα πολλες περιπτωσεις στα ισα τον ι7-980, τι να λεμε τωρα...Ναι ειναι ανουσια να αναβαθμισει καποιος σε sandy που εχει ηδη ι7-9χχ, αλλα επισης χαζομαρα ειναι καποιος που θα παρει σημερα καινουργο pc, να παει να παρει ενα 930 για παραδειγμα αντι για sandy!

Link to comment
Share on other sites

Τοσο σιγουρος? Εχεις καποιο λινκ?

Υ.Γ Οποιο και να ειναι μπροστα οι διαφορες πιστευω θα ειναι τοσο μικρες που δεν νομιζω να ειναι αξιες αναφορας :p

Αλλα ρε παιδια εγω πιστευω οτι με τους sandy η Intel εθαψε το 1366...Εδω ο 2500-2600 κοντραρει σε παρα πολλες περιπτωσεις στα ισα τον ι7-980, τι να λεμε τωρα...Ναι ειναι ανουσια να αναβαθμισει καποιος σε sandy που εχει ηδη ι7-9χχ, αλλα επισης χαζομαρα ειναι καποιος που θα παρει σημερα καινουργο pc, να παει να παρει ενα 930 για παραδειγμα αντι για sandy!

Για ριξε μια ματια :

1. Benchmark Results : PCI Express Scaling Analysis

2. http://www.tomshardware.com/reviews/crossfire-meets-pci-express,1761-4.html

και αυτα με προπολεμικες καρτες φαντασου με τα τερατα που εχουμε τωρα...και σε αναλύσεις που παίζουμε όπου θέλουμε max transfer rate!

Περιμενεις FPS να παρεις απο την CPU ? Κανεις ενα ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!

Εκτος εαν ο 920 i7 στα 4,2ghz που πανε για χαβαλε σου πεφτει λιγος!

Νομίζεται ότι η INTEL είναι χαζή να θελει να θαψει τα προϊόντα της ? Δευτερο μεγα λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Χθες που παρελαβα και τον επεξεργαστη αρχισα και εγω το παιχνιδι.... απο οτι φαινετε χρειαζετε ακομα καιρος ωστε να λυθουν καποια θεματα με τις μνημες οπως εγραψαν και τα παιδια. Εμενα ο 2600Κ με την P8P67 Pro βαζοντας τις μνημες στα 1600 με 1Τ αρνουταν να κανει boot. Επειτα απο καποιες προσπαθειες εκανε boot και ενω του ειχα 2Τ στις μνημες αυτο δειχνει και στο BIOS αλλα και στο CPU-Z στα Windows 1Τ :wall: αν παω και το δηλωσω 1Τ παλι απο το BIOS τα ιδια. Κοντεβα να τρελαθω χθες... Μεχρι στιγμης φαινετε να παιζει σταθερα στα 4550ΜΗΖ με 1,29V και 4850ΜΗΖ με 1,41V. Ποιο πανω δεν δοκιμασα γιατι ειδα 80 βαθμους θερμοκρασια σε φουλ (ειμαι με υδροψυξη) και ειπα να μην τον ψησω ακομα δεν τον πηρα. Οσον αφορα τις επιδοσεις φαινετε ταχυτερη η αποκριση σχεδον σε ολα και απο τον Ι7 920 στα 4300ΜΗΖ αλλα και απο τον Ι5 750 στα 4250ΜΗΖ που ειχα. Αυτα μεχρι στιγμης απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια :

1. Benchmark Results : PCI Express Scaling Analysis

2. Crossfire X8 + X8 Versus X16 + X16 : Crossfire Meets PCI Express 2.0

και αυτα με προπολεμικες καρτες φαντασου με τα τερατα που εχουμε τωρα...και σε αναλύσεις που παίζουμε όπου θέλουμε max transfer rate!

Περιμενεις FPS να παρεις απο την CPU ? Κανεις ενα ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!

Εκτος εαν ο 920 i7 στα 4,2ghz που πανε για χαβαλε σου πεφτει λιγος!

Νομίζεται ότι η INTEL είναι χαζή να θελει να θαψει τα προϊόντα της ? Δευτερο μεγα λαθος!

Άλλο συμπέρασμα βγάζω εγώ : ATI HD 5870 Scaling Performance: X58 vs P55 Showdown - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News τα GHz του επεξεργαστή ΜΕΤΡΑΝΕ !

Σε λίγο θα έχουμε Ρ67 vs X58 σύγκριση και θα το δείς και μόνος σου ότι η διαφορά θα είναι υπέρ του 0.5Ghz ψηλότερα χρονισμένου Sandy.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις επιδοσεις φαινετε ταχυτερη η αποκριση σχεδον σε ολα και απο τον Ι7 920 στα 4300ΜΗΖ αλλα και απο τον Ι5 750 στα 4250ΜΗΖ που ειχα. Αυτα μεχρι στιγμης απο εμενα.

ετσι να ακουγεται...ο SB στελνει για τσαι το χ58 και το π55...γιατι ακουω οτι κραταει και χαμογελαω απογοητευτικα... :)

οταν βγουν και αξιες μητρικες...γιατι ακομα ειναι προωρο σοκετ...θα το στελνει και για σουπιτσα το χ58...

και μετα να ψαχνουν το χ16 και χ8...με τις γελοιες διαφορες που εχουν...δεν ειναι και η διαφορα pciex 3.0 με 2.0...cool λιγο, θελετε δε θελετε overall ειναι καλυτερο το SB, εδω ακομα δεν ειδαμε ιδαιτερες διαφορεσ π55 με χ58...ανυπομονω να βγουν σωστες μετρησεις...να φυγει η παραπληροφορηση...ειπαμε ξερομε οτι στο ματι του εγωισμου χτυπανε ωραιοτερα οι μεγαλες μητρικες χ58, αλλα θελουμε και στην πραξη α-π-ο-τ-ε-λ-ε-σ-μ-α-τ-α με αποδειξεις...

δεν εχετε ιδεα...τι τσαι, σουπα και βοτανα που θα παει το χ58 μεχρι 3 καρτες multigpu...p67 εμπαινε αντε να δουλεψει λιγο, ακομα προθερμανση κανει...το χ58 ειναι μονο για 4 καρτες πλεον...πεθανε...ηρθε το p67...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεται ότι η INTEL είναι χαζή να θελει να θαψει τα προϊόντα της ? Δευτερο μεγα λαθος!

Nαι ε? Τοτε γιατι ο 2600 κοντραρει στα ισα τον 980 που κοστιζει 1000 ευρω? Ποιος θα παει να αγορασει τον δευτερο?

Επισης ειναι αποδεδειγμενο οτι οι διαφορες 8/8 vs 16/16 ειναι γελοιες, οπως γελοιο ειναι να αγορασει καποιος καινουργιο pc και να προτιμησει 1366 αντι για sandy!

Δεν λεω οτι δεν θα μου αρεσει να παιζει 16/16 αλλα στο φιναλε σιγα τις διαφορες..Αλλωστε ειναι σιγουρο πως σε λιγο καιρο θα παιξουν mobos στους sanδυ που θα δουλευουν16/16 σε λογικες τιμες...

Και δεν ειπα οτι περιμενω τα τρελα fps απο τον cpu η οτι ενας ι7 ειναι λιγος, απλα ο sandy οπως και να το κανουμε ειναι καλυτερος...Και οπως ολοι ξερουμε στα multi-gpu ο δυνατος επεξεργαστης μετραει και, πολυ μαλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Χθες που παρελαβα και τον επεξεργαστη αρχισα και εγω το παιχνιδι.... απο οτι φαινετε χρειαζετε ακομα καιρος ωστε να λυθουν καποια θεματα με τις μνημες οπως εγραψαν και τα παιδια. Εμενα ο 2600Κ με την P8P67 Pro βαζοντας τις μνημες στα 1600 με 1Τ αρνουταν να κανει boot. Επειτα απο καποιες προσπαθειες εκανε boot και ενω του ειχα 2Τ στις μνημες αυτο δειχνει και στο BIOS αλλα και στο CPU-Z στα Windows 1Τ :wall: αν παω και το δηλωσω 1Τ παλι απο το BIOS τα ιδια. Κοντεβα να τρελαθω χθες... Μεχρι στιγμης φαινετε να παιζει σταθερα στα 4550ΜΗΖ με 1,29V και 4850ΜΗΖ με 1,41V. Ποιο πανω δεν δοκιμασα γιατι ειδα 80 βαθμους θερμοκρασια σε φουλ (ειμαι με υδροψυξη) και ειπα να μην τον ψησω ακομα δεν τον πηρα. Οσον αφορα τις επιδοσεις φαινετε ταχυτερη η αποκριση σχεδον σε ολα και απο τον Ι7 920 στα 4300ΜΗΖ αλλα και απο τον Ι5 750 στα 4250ΜΗΖ που ειχα. Αυτα μεχρι στιγμης απο εμενα.

Εχω παρει την ιδια mobo αλλα 2500Κ,περιμενω την ψυχτρα.Ποιο ΒΙΟS εχεις το 1053?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.