Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Επειδη και γω θελω να παω σε sandy (καιρος πια να φυγω απο το 775) βλεπω οτι για καποιον που τον ενδιαφερει το multi-gpu (οπως εμενα) δεν εχουμε ακομη αξιολογες μητρικες..

Απο οσο εψαξα μονο αυτη βρηκα, αλλα τουλαχιστον εμενα η τιμη της μου προκαλει γελια..Δεν λεω πολυ καλη φαινεται, αλλα ερω τουλαχιστον τοσα χρηματα για μητρικη δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω...

Εχει κανεις ιδεα ποτε (και αν) θα εχουμε μητρικες που να υποστηριζουν cf/sli χ16 σε νορμαλ τιμες?

ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγα-σιγα τους φερνουν και αλλα καταστηματα εγω παρεγγειλα τελικα τον 2600Κ (δεν κρατηθηκα τελικα και πηρα τον μεγαλο) στα 323 ευρω. Μητρικη παρεγγειλα την ASUS P8P68 Pro στα 168 ευρω. Αντε να δουμε τι θα πιασουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω θελω να παω σε sandy (καιρος πια να φυγω απο το 775:p) βλεπω οτι για καποιον που τον ενδιαφερει το multi-gpu (οπως εμενα) δεν εχουμε ακομη αξιολογες μητρικες..

Απο οσο εψαξα μονο αυτη βρηκα, αλλα τουλαχιστον εμενα η τιμη της μου προκαλει γελια..Δεν λεω πολυ καλη φαινεται, αλλα ερω τουλαχιστον τοσα χρηματα για μητρικη δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω...

Εχει κανεις ιδεα ποτε (και αν) θα εχουμε μητρικες που να υποστηριζουν cf/sli χ16 σε νορμαλ τιμες?

Tην εχω τσεκαρει αυτη αλλα οχι να σκασω 350 ευρω και να της εχω σαντουιτσ και να ψινονται...

Εαν εχεις 3 καρτες τοτε παιζουν ολες Χ8!

53947048.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Στις αναλυσεις που παιζω εγω το cpu δεν προκειται να μου δωσει τιποτα και ας παιζει στα 4,8 απο τα 4,2 που ειμαι σημερα.... αντιθέτως το x8 θα με σφάξει σε επιδοσεις, γιατι εχω κοτσάρει πανω μια καρτα για physx, γιατι μονο ετσι μπορεις να παιξεις physx σε αυτη την αναλυση που ειμαι εγω.

Τουλάχιστον να είχε την πρώτη χ16 και τις άλλες x8...

Link to comment
Share on other sites

Bασικα seb ναι το ειδα οτι αν βαλεις 3 καρτες δουλευουν χ8 αλλα τρεις καρτες δεν με ενδιαφερει καν!

Ουτε εβαλα ποτε στο παρελθον ουτε προκειτε να βαλω και στο μελλον καθως στην ουσια η 3η καρτα μονο για bench ειναι!

Για 2 καρτες που με ενδιαφερει δουλευει χ16, αλλα η τιμη συνεχιζει να μου φαινεται ανεκδοτο:hehe:

Αν και πιστευω οτι συντομα θα δουμε μητρικες στην νεα πλατφορμα που, να υποστηριζουν cf/sli χ16 ~220 ευρω!

Μου φαινεται στο τελος θα παρω κανενα μετεχειρο πακετακι cpu-mobo-ram και να ξεμπερδευω...Δεν ξερω αλλα να παω σε καινουγια πλατφορμα και αν θελησω να κανω cf/sli να δουλευουν χ8 οι καρτες μου ακουγεται καπως :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μη παραμυθιαζεστε με nf200 και τετοια. Μη πατε και δωσετε 300 ευρω για τετοι αμητρικη επειδη ΚΑΙ ΚΑΛΑ εχει 2x16 ή 16x8x8 και νομιζετε οτι θα κανετε καλο multi-gpu.

Το nf200 ΔΕΝ παραγει lanes απο το τιποτα...παιρνει απλα τα διαθεσιμα (16) και τα παρουσιαζει σαν 32 και το μονο κερδος ειναι οτι επιτρεπει καλυτερο μοιρασμα απ'οτι το fix της intel. Πχ σε τριπλο sli, με τις διαθεσιμες επιλογες της intel δε μπορεις να κανεις, αφου εχεις ή 16/0 ή 8/8 και ψαχνεις απο αλλου εξτρα lanes για την 3η καρτα αναγκαστικα. Στο P55 ειχες διαθεσιμα αλλα 4 lanes απο το chipset, τα οποια ομως ηταν gen1 και γι'αυτο πατωνε το συστημα σε τριπλο sli. Στο P67 εχεις 4 gen2 (με κοστος την απενεργοποιησης δευτερου usb3 controller και τιποτα αλλων μικροπραγματων) οποτε κατι παει και ερχεται αφου καταληγεις με ενα συνδιασμο 8/8/4 gen2. Με P55 και nf200 το κερδος ηταν οτι μοιραζες τα 16 του επεξεργαστη σε 5/5/5 χοντρικα GEN2 ομως ΟΛΑ, οποτε η τριτη καρτα ειχε 5 gen2 και δε σε πατωνε...Φυσικα δεν ειχες 16/8/8 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οπως με X58 αλλα παραμυθιαζοσουνα οτι ειχες αφου εβλεπες (φυσιολογικα) και μεγαλη διαφορα απο τα 8/8/2 (4gen1=2gen2) αφου η τελευταια καρτα ειχε πανω απο διπλασιο bandwidth και δε σε εκοβε.

Στο P67 ομως, η διαφορα δεν ειναι σοβαρη, γιατι τα 4 της μητρικης ειναι GEN2 οποτε χωρις nf200 εισαι στα 8/8/4 ενω με nf200 εισαι στα 5/5/5 και απλα δε χρειαζεται να απενεργοποιησεις κατι απο τη μητρικη....

Οταν ομως σας πειραζει που θα εχει 8/8 το απλο SLI/xfire αντι για 16/16 , μη χαιρεστε και ιδιαιτερα με το nf200 γιατι οχι 16/16, οχι 16/8/8 , αλλα στην πραξη 8/8 και 5/5/5 θα παιζετε...

Αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι για multigpu αυτη η πλατφορμα, και το πολυ για 2 καρτουλες ειναι ΟΚ με 8/8 αν δεν εισαι ο σουπερ απαιτητικος και αν δεν εχεις παρει super high-end καρτες... περιμενετε socket 2011 στην τελευταια περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μη παραμυθιαζεστε με nf200 και τετοια. Μη πατε και δωσετε 300 ευρω για τετοι αμητρικη επειδη ΚΑΙ ΚΑΛΑ εχει 2x16 ή 16x8x8 και νομιζετε οτι θα κανετε καλο multi-gpu.

Το nf200 ΔΕΝ παραγει lanes απο το τιποτα...παιρνει απλα τα διαθεσιμα (16) και τα παρουσιαζει σαν 32 και το μονο κερδος ειναι οτι επιτρεπει καλυτερο μοιρασμα απ'οτι το fix της intel. Πχ σε τριπλο sli, με τις διαθεσιμες επιλογες της intel δε μπορεις να κανεις, αφου εχεις ή 16/0 ή 8/8 και ψαχνεις απο αλλου εξτρα lanes για την 3η καρτα αναγκαστικα. Στο P55 ειχες διαθεσιμα αλλα 4 lanes απο το chipset, τα οποια ομως ηταν gen1 και γι'αυτο πατωνε το συστημα σε τριπλο sli. Στο P67 εχεις 4 gen2 (με κοστος την απενεργοποιησης δευτερου usb3 controller και τιποτα αλλων μικροπραγματων) οποτε κατι παει και ερχεται αφου καταληγεις με ενα συνδιασμο 8/8/4 gen2. Με P55 και nf200 το κερδος ηταν οτι μοιραζες τα 16 του επεξεργαστη σε 5/5/5 χοντρικα GEN2 ομως ΟΛΑ, οποτε η τριτη καρτα ειχε 5 gen2 και δε σε πατωνε...Φυσικα δεν ειχες 16/8/8 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οπως με X58 αλλα παραμυθιαζοσουνα οτι ειχες αφου εβλεπες (φυσιολογικα) και μεγαλη διαφορα απο τα 8/8/2 (4gen1=2gen2) αφου η τελευταια καρτα ειχε πανω απο διπλασιο bandwidth και δε σε εκοβε.

Στο P67 ομως, η διαφορα δεν ειναι σοβαρη, γιατι τα 4 της μητρικης ειναι GEN2 οποτε χωρις nf200 εισαι στα 8/8/4 ενω με nf200 εισαι στα 5/5/5 και απλα δε χρειαζεται να απενεργοποιησεις κατι απο τη μητρικη....

Οταν ομως σας πειραζει που θα εχει 8/8 το απλο SLI/xfire αντι για 16/16 , μη χαιρεστε και ιδιαιτερα με το nf200 γιατι οχι 16/16, οχι 16/8/8 , αλλα στην πραξη 8/8 και 5/5/5 θα παιζετε...

Αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι για multigpu αυτη η πλατφορμα, και το πολυ για 2 καρτουλες ειναι ΟΚ με 8/8 αν δεν εισαι ο σουπερ απαιτητικος και αν δεν εχεις παρει super high-end καρτες... περιμενετε socket 2011 στην τελευταια περιπτωση...

Mε προλαβες ηθελα να πω και εγω για τα μουσατενια lanes...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περιμένω ακόμα κάνα 3μηνάκι, να πέσουν οι τιμές στις μητρικές.

Περιμένω μία αξιοπρεπής μητρική με 8x/8x SLI/cf, usb3/sata600 στα 120-130, να πέσουν και οι ddr3 (διάβασα αριστερά δεξιά ότι θα πάνε οι τιμές των ddr3 στο χώμα φέτος) και έναν 2500k. Ο q6600 άρχισε να γερνάει αλλά θα την παλέψει κάνα 3μηνάκι ακόμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο q6600 άρχισε να γερνάει αλλά θα την παλέψει κάνα 3μηνάκι ακόμα ;)

Είναι το πιό τίμιο παλικάρι απο τα quad και έχω πλέον δεθεί με ένα σύστημα που είχα στήσει σε φίλο.

Πιστεύω ότι δεν είναι σοβαρή αναβάθμιση στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Bέβαια εσύ αποφασίζεις, απλά ήθελα να επέμβω.

Ποπο τι οφτοπικ ήταν αυτό; Μιλάμε έχω ψυχολογικά όταν ακούω κάποιον να θέλει να αλλάξει q6600....:baby:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τρελαθηκα εντελως με τις επιδοσεις τα εβαλα κατω και το καλοσκευτικα! οτι για την χρηση που θελω δεν μου χρειαζεται να σκασω τοσα χρηματα! γιατι ουτε τρελαμενος ειμαι ουτε τιποτα!Κραταει γερα ο Q6600 στα 3660 και δεν μασαει μια.!:p

Αλλα οτι χρειαζεται αναβαθμιση ειναι το μονο σιγουρο!:p

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα link τύπου [ sandy bridge Vs i7 920/930/κτλπ @ same clocks / threads ] ? βαριέμαι να ψάχνω, αν έχει κάποιος υπ όψην του κάτι τέτοιο Vs ας μου στείλει ένα link. thnks

Core i3 530 (Clarkdale), Core i5 750 (Lynnfield), Core i7 920 (Bloomfield) εναντίον του Core i5 2500 (Sandy Bridge)

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα links :)

Ωραιος τροπος να θαψει το s1366 η intel ... 2 χρονων γαρ plus....

Τουλαχιστον ας το εθαβε με κατι high end... lol λεμε τωρα...για ψυχολογικους λογους..

Εχει ενδιαφερον παντως... σε καποια μετροπρογραμματα περναει και τον 980 που κανει 1k . (Μιλαω για το 2600)

To sum up (and as far as i am concerned)... οποιος εχει x58 παραμενει ως εχει...οποιος θελει καινουριο pc παει σε sandy προφανως... the rest of us (x58) πρεπει να περιμενουμε το x68 η οπως θα το ονομασουν ... αφου το sandy δεν ειναι τοσο τραγικα καλυτερο και ισως σε καποια setups multy gpu θεωρητικα ειναι πισω ..

Γενικα καλη δουλεια για αλλη μια φορα απο την intel, και θεωρω πως οταν βγαλει το "x68" θα το βγαλει αξιοπρεπως με native usb 3.0 support και με τα αναλογα cpus. Οποτε αναμονη μεχρι τοτε ...

Θελω να trollarw και λιγο... αλλα βαριεμαι ... οτι και να πω μετριοι θα ειναι... οπως και το adreno gpu ..... @$%' amd δεν θα σε ξεφορτωθω ποτε

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2600k,asus p67,8 gb ram,σκεφτομαι για το p67 οτι χανονται τα ενσωματωμενα γραφικα του cpu,αν παρω Η67 τι διαφορες εχει?

Με H67 χανεις το OC και τη δυνατοτητα μοιρασματος των 16 lanes του επεξεργαστη σε 8-8 και παιρνεις την καρτα γραφικων. Αυτα ουσιαστικα.

Πολυ πουστια της intel αυτο με το OC αφου δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος (τεχνικα) να συμβαινει, απο τη στιγμη που γινεται με πολλαπλασιαστη. Και επειδη ειναι αρκετα πιο φτηνες οι H67 μητρικες και εχεις και την onboard gpu, ξερεις τι ωραια budget μηχανακια θα εφτιαχνε κανεις με 2500k στα 4.5ghz...κριμας, απλα κριμας...

Παντως, για οποιον δε τον νοιαζει το multi-gpu, ακομα και η χαμηλοτερη Asus απο τις 7 με το P67 , η P8P67 LE, ειναι επαρκης και κανει καλο συνδιασμο με εναν 2500k. Δηλαδη παιρνεις UEFI, usb3 pci-e 16 για την καρτα γραφικων και μια 4αρα για controllers κλπ στη χαμηλοτερη δυνατη τιμη, και ειδικα για οποιον θα βαλει πανω κανενα perc5/αλλο controller ουσιαστικα εχεις τις ιδιες παροχες ακομα και με τη sabretooth (περιπου) χωρις τη δυνατοτητα για 8-8 multi-gpu, αφου τα διαφορα extras που εχουν ολα τα ακριβοτερα μοντελα απο την LE, απενεργοποιουνται αν χρησιμοποιησεις την 3η pci-e που παιρνει lanes απο το chipset...

Δηλαδη αυτη τη στιγμη 2 μοντελα υπαρχουν για μενα που "αξιζουν" τα λεφτα τους. P8P67 LE και μετα P8P67 PRO καμια αλλη Asus, καμια Giga επειδη δεν εχουν UEFI, και MSI απλα δε παιρνω επειδη ποτε δε τις γουσταρα. Απο μικροτερες εταιριες θα βγουν σιγουρα καλες προτασεις μελλοντικα και με μικρο ρισκο (λογω του αγνωστου) για τον αγοραστη απο τη στιγμη που το OC γινεται με πολλαπλασιαστη...

Επισης λιγο προσοχη θελει οτι στις P67 που δεν εχουν τριτη 16αρα pci-e slot, εχουν απενεργοποιησει τη δυνατοτητα για μοιρασμα σε 8-8. Κατι που καποιους θα τους βολεψει καποιους οχι, αλλα για τους περισσοτερους νομιζω ειναι σωστη επιλογη. Καλυτερα να ειναι παντα 16 η πρωτη pci-e για να μη περιορισεις ποτε την καρτα γραφικων σου και ας ειναι 4αρα η δευτερη, για controllers Και οτιδηποτε non-gpu ειναι αρκετο. Απλα αποδεχεσαι οτι δε θα κανεις multi-gpu κατι που δεν ειναι και τραγικο στα λεφτα που θα κινηθεις ουτως η αλλως.

Επισης, οσοι πατε για τον 2600k θα ελεγα να σκεφτειτε σοβαρα και τον 2500k. 100 ευρω διαφορα (+50%) δεν ειναι και λιγα, και ενω πριν 1 μηνα δεν ηξερα ποιος θα "συμφερει" και περιμενα να δω τα επισημα benchmarks, τελικα αποδειχτηκε οτι η διαφορα ειναι ακομα μικροτερη απο αυτην που πιστευα. Ουσιαστικα τα 2mb παραπανω cache δε δινουν σχεδον τιποτα (πιθανολογω επειδη σπανια χρησιμοποιουνται και οι 4 πυρηνες και αφου η cache ειναι 1 και shared, ειτε χρησιμοποιεις 1 ειτε 2/3/4 πυρηνες την εχεις ολη διαθεσιμη, οποτε στις περισσοτερες περιπτωσεις που χρησιμοποιεις λιγοτερους των 4ων πυρηνων τα 6mb ειναι ηδη "πολλα" και τα 8 δινουν μια ιδεα παραπανω...). Αποκει και περα, η δευτερη διαφορα που ειναι το HT, στο ακουσμα ακουγεται ωραιο το 8! εστω εικονικοι πυρηνες, αλλα στην πραξη οσοι ειχαμε i7 1366 ειδαμε οτι περισσοτερο το ενεργοποιουσαμε επειδη το πληρωσαμε παρα επειδη το χρειαζομασταν. Και επειδη δεν ειανι μονο θετικο, αλλα σου δυσκολευει και το OC, σου ανεβαζει θερμοκρασιες, πιθανοτατα θα πας 100-200mhz πιο κατω με αυτο ενεργοποιημενο, πολλοι ειχαν καταληξει να το εχουν disabled και ας το πληρωσαν...Στα παιχνιδια επισης δεν κανει τιποτα, που ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι.

Τελικως, κατα τη γνωμη μου ο 2600 ειναι ΜΟΝΟ για encoding, και για καβλωμενους με το θεμα (γιατι οποιοσδηποτε SB πεταει σε τετοια πραγματα σε γενικες γραμμες αμα ειναι στα 4.5ghz...) εκει που οντως θα δεις μια σεβαστη διαφορα σε αποδοση λογω HT. Οπουδηποτε αλλου, πεταμενα λεφτα IMHO, και αμα σε 2 χρονια φτασουμε τα παιχνιδια να εκμεταλευονται σωστα 8πυρηνο και HT, τοτε σιγουρα θα τα 100 ευρω που "εσωσε" κανεις τωρα μπορουν να πιασουν καλυτερα τοπο με αγορα καποιου 6πυρηνου (πραγματικου) πχ...

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η μητρικη (ASUS P8P67 Pro) περιμεω τον επεξεργαστη αυριο. Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις τι γινετε σε περιπτωση που βαλεις 2η καρτα γραφικων αποκλειστικα για Physx στην 3η PCI express. Εχω μια GTX 470 για κυρια καρτα γραφικων στο 1ο PCI Express το 2ο PCI Express κενο και εχω βαλει μια 8800gt στο 3ο αποκλειστικα για Physx ωστε η κυρια καρτα να δουλευει Χ16. Τι εξτρα χανω απο την μητρικη? Να πω εδω οτι οι δισκοι και το DVD θα παιξουν στον κυριο ελεγκτη της μητρικης και οχι στον εξτρα. Επισης τις USB3 δεν με χαλάει ακομα να μην τις χρησιμοποιω μια και δεν εχω συσκευες USB3.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες το εγραφα. Τωρα σειρα εχει συγκριση 2500 vs 2500K για να δω αν αυτα ττα 10-15 Ευρώ επιπλέον έχουν μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις, κι αν έχουν πόση διαφορά έχουν. Παραγγηλα το 2500Κ απο Πλαισιο, και περιμενω, σε 3 μερες μου ειπαν οτι θα ερθει. Για να δουμε . . . .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.