Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Ta 4900 ακούγονται πολύ καλά αλλά το 1,45 cpu core είναι αρκετό...Θερμοκρασίες ;

Yπάρχουν ενδείξεις για degrade στους SB με τόσο ρεύμα ( >1,42) ;

Οι θερμοκρασίες που έχω ανάλογα με το ρεύμα είναι πολύ καλές, σε full load εχω δει max 69c σε prime, σε gaming έχω γύρω στους 60 και 30 idle. Tώρα για degrade είναι νωρίς, σε 2 μήνες αν δεν μπουτάρει θα ξέρω τι φταίει :p πέρα απο την πλάκα απο όσα έχω δεί και καταλάβει δεν είναι μόνο το vcore που δημιουργεί degrade σε αυτό το link Ultimate Sandy Bridge OC Guide + P67A-UD7 Performance Review - XtremeSystems Forums έχει μια παράγραφω που το αναλύει πολύ ωραία. Τέλος πάντων έχω σετάρει με υπομονή όλα τα ρεύματα και πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Σε multi-gpu σε κόβει ΚΑΙ ο επεξεργαστής, δές http://www.thelab.gr/1062955100-post115.html

Αν είναι να κόβει πάνω από τα 100 καρέ σε batman, far cry 2 και λοιπά "εκθέματα" ουδέν πρόβλημα. Δεν παίρνεις 600€ κάρτα για τέτοια games.

Σκέψου κιόλας ότι συγκρίνει τον στοκ 920 με τον oc. Μεταξύ 3,6 και 4 ας πούμε οι διαφορές θα είναι σχεδόν μηδενικές Πάντως, όποιος μου αποδείξει ότι μπορεί να καταλάβει τόσο μικρές διαφορές έχει από μένα όλα τα μηχανήματα που έχω σπίτι. Για 3d mark και αηδίες μη μου λέτε. Αυτά δεν προσφέρουν διασκέδαση.

Εν κατακλείδι, καλή αγορά οι καινούργιοι ίντελ για κάποιον που αναβαθμίζει από πολύ αδύναμο τετραπύρηνο και κάτω, αλλά για τα επόμενα δύο ίσως και τρία χρόνια δεν θα υπάρχει ζόρικο game που να μην μπορεί να το μαξάρει ο oc 920. Που και αυτός αναξιοποίητος είναι στο μεγαλύτερο μέρος. Από την άλλη, είναι κρίμα να πάνε τα 150-200€ της μητρικής στα σκουπίδια όταν σε λίγους μήνες θα περάσουμε στο Pci xpress 3.0. Κανείς δεν βλέπω να το σκέφτεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

στα σκουπίδια όταν σε λίγους μήνες θα περάσουμε στο Pci xpress 3.0. Κανείς δεν βλέπω να το σκέφτεται αυτό.

Δεν υπάρχει ( και θα αργήσει να υπάρξει μάλιστα ) λόγος ο gamer/average joe να περάσει σε PCI-Express 3.0

Κάρτες γραφικών που να χρειάζονται το PCI-Express 3.0 θα αργήσουνε πολύ να έρθουνε, το bandwidth που δίνει στην VGA μια θύρα PCI-Express 2.0 16x είναι παραπάνω από αρκετό.

Μια θύρα PCI-e 2.0 16x σου δίνει 8GB/s ( GigaBytes, όχι GigaBits ), για σκεφτείτε ποιό component του PC μπορεί να κάνει output 8GB δεδομένα σε 1 sec.

Link to comment
Share on other sites

Full stable 24/7,θερμοκρασιες 68-69C

Μπορεις και πιο πανω ανετα.Παντως δεν φτανει μονο το lynx για να αποδειχτει η σταθεροτητα ,δοκιμασε και αλλα τετοιου stress tests.Εγω ημουν στα 4600 με 1,32 εβγαζε lynx και ομως στα 3d τον πουλο.Για 4600 σταθερα θελω 1,355

Να υποθεσω οτι για να εχεις 69 βαθμους μαλλον με default ψυξη εισαι.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οι περισσοτεροι επεξεργαστες πανω κατω τα ιδια πανε απο οτι εχω δει μεχρι τωρα. Εγω για 24/7 τον εχω στα 4,55Ghz (45x101) με 1,3V ταση. Το καλο ειναι οτι η μητρικη επιτρεπει την δυνατοτητα του επεξεργαστη να ριχνει την ταση κατω απο 1V οταν ο επεξεργαστης ειναι idle και παιζει στα 1,6Ghz. Επισης μια συμβουλη σε οσους παρουν καποια μητρικη της σειρα P8P67 μετα το BIOS update οποσδηποτε Clear CMOS γιατι διαφορετικα κανει πολλα κουλα η μητρικη. Ειχαμε καλομαθει τοσα χρονια που καναμε update BIOS και χωρις Clear CMOS επαιζαν ολα χωρις προβλημα και τωρα κοντεψα να τρελαθω για το τι συμβαινει μεχρι που το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια συμβουλη σε οσους παρουν καποια μητρικη της σειρα P8P67 μετα το BIOS update οποσδηποτε Clear CMOS γιατι διαφορετικα κανει πολλα κουλα η μητρικη. Ειχαμε καλομαθει τοσα χρονια που καναμε update BIOS και χωρις Clear CMOS επαιζαν ολα χωρις προβλημα και τωρα κοντεψα να τρελαθω για το τι συμβαινει μεχρι που το εκανα.

Οπως τα λες ειναι! Δεν μπορουσα να παιξω με τιποτα πανω απο 4.5GHz και ειχα τρελαθει. Για 24/7 καθησα στα 4.5GHz@1.300 και τις μνημες στα DDR3 2133 MHz 9-10-9-27

Με αερα ειμαι, βαριεμαι να βαλω νερα και το κανιστρο :p οπότε εχω θερμοκρασίες με Prime 66C (μια χαρα).

Παρτε και ενα στα 5GHz @ 1.40 VCore:dance3:

attachment.php?attachmentid=42888&stc=1&d=1295314530

post-364-1416074925,321_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Στα 5,0ghz με 1,55v ρεύμα δεν με πείθει να αλλάξω... τρελό degrade βλεπω σε λίγο καιρό!

Ειναι γνωστό οτι το επόμενο step θα ειναι πολύ καλύτερο όπως και με τους I7...

Εμείς που έχουμε I7 περιμένουμε τα νεα steps και Mobo...γιατι και να αγορασεις τωρα μετα απο 8 μηνες θα θες παλι να αλλαξεις...Οι πλατφορμες δεν ειναι καρτες γραφικων..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.