Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Ποσες μερες το εγραφα. Τωρα σειρα εχει συγκριση 2500 vs 2500K για να δω αν αυτα ττα 10-15 Ευρώ επιπλέον έχουν μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις, κι αν έχουν πόση διαφορά έχουν. Παραγγηλα το 2500Κ απο Πλαισιο, και περιμενω, σε 3 μερες μου ειπαν οτι θα ερθει. Για να δουμε . . . .

η μονη διαφορα 2500 με 2500k ειναι στο OC και στην ενσωματομενη καρτα γραφικων, οποτε επειδη δε νομιζω να εννοουσες την καρτα, δε ξερω ποια διαφορα περιμενεις να δεις...

Geoal, αν δουλεψεις την 3η pci-e σε 4x χανεις τη λειτουργικοτητα των 2 μονων pci-e της μητρικης, τα 2 usb3 που εχει ενα header Η μητρικη για να τα βγαλεις με front panel, καθως και τον δευτερο sata6 controller.

Δεν ειναι τοσο σημαντικα, αλλα οπως προειπα, εαν ηταν να το κανεις αυτο, ας ειχες παρει την LE να γλιτωνες και κανα φραγκο, τελικα σε P8P67 LE θα καταληξεις αν βαλεις την 8800gt για physX

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
Ποσες μερες το εγραφα. Τωρα σειρα εχει συγκριση 2500 vs 2500K για να δω αν αυτα ττα 10-15 Ευρώ επιπλέον έχουν μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις, κι αν έχουν πόση διαφορά έχουν. Παραγγηλα το 2500Κ απο Πλαισιο, και περιμενω, σε 3 μερες μου ειπαν οτι θα ερθει. Για να δουμε . . . .

ε όσο νάνε θα έχουν διαφορά αν βέβαια έχεις σκοπό να κάνεις overclocking, αυτό που με "ξενέρωσε" είναι τα περί chipset... άντε πάλι στην αναμονή για Z68...

offtopic lol στην αρχή νόμιζα ότι έλεγες @@ και δεν έγραψες το review εσύ, από τα avatar δεν θα έλεγα με τίποτα ότι είσαι το ίδιο άτομο με τον Aragorn Elessar :p, από το μαιλ το επιβεβαίωσα....

Link to comment
Share on other sites

I have many faces around :p

ναι ειχα γραφτει πριν καιρο στο insomnia με αλλο username και δεν μπορω να το αλλαξω τωρα. Anyway η διαφορα που θελω να δω αν ειναι καμια τεραστια, δηλαδη ο ξεκλειδωτος ποσο παει ; 4.2 ; 4.4 ; 4.6 ; 4.8 ;

Link to comment
Share on other sites

I have many faces around :p

ναι ειχα γραφτει πριν καιρο στο insomnia με αλλο username και δεν μπορω να το αλλαξω τωρα. Anyway η διαφορα που θελω να δω αν ειναι καμια τεραστια, δηλαδη ο ξεκλειδωτος ποσο παει ; 4.2 ; 4.4 ; 4.6 ; 4.8 ;

Μέχρι τάλιρο τον έχω δει στον αέρα, αλλά όχι για 24/7 (είχε κάτι 90ρια Τ με D14). 4.4 νομίζω στους 70 για 24/7, και είναι λίγο νωρίς ακόμα, μιας και δεν έχουν και τα πιο σταθερά bios.

Link to comment
Share on other sites

Blinky ευχαριστω για τις πληροφοριες, την μητρικη ομως την παρελαβα σημερα (P8P67 Pro) αλλα δεν με χαλαει να σου πω. Τα πολλα λ7 πηγαν στον επεξεργαστη ετσι και αλλιως μια και δεν κρατηθηκα και εχω παραγγειλει τον 2600Κ. Αυριο λενε θα τον εχω...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι 2500/2600 (Κ or not) έχουν GPU επάνω τους, θα ήθελα να δώ μητρικές/bios/vgas που να παίζουν σε desktop χρήση από την Intel GPU με την PCIe κάρτα OFF εντελώς (για αυτά τα 20-30watt) και όταν χρειάζεται (π.χ. gaming) να βάζουν μπροστά την κάρτα γραφικών που είναι καρφωμένη πάνω στην μητρική.

Κάτι σαν και αυτό που γίνεται στα φορητά αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχουν τέτοιες μητρικές ή τσάμπα πληρώνουμε την GPU της Intel όταν έχουμε και PCIe κάρτα στο σύστημά μας ?

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα, οι H67 μητρικες δεν επιτρεπουν OC, οποτε και να γινεται αυτο που λες (που πιθανον γινεται, σιγουρα εχω διαβασει οτι μπορεις να τις δουλευεις ταυτοχρονα την Onboard και την extra και να δινεις σε διαφορετικες οθονες παντως) λιγο νοημα εχει οταν θα πρεπει να εισαι σε stock στον επεξεργαστη οταν θα πας να παιξεις το παιχνιδι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω από την άποψη να οδηγείς περισσότερα monitors (με το eyfinity κτλ μπορείς να το κάνεις από μια κάρτα) αλλά από άποψη green-computing.

Επίσης οι 2500/2600 οι απλοί (όχι οι Κ) έχουν και αυτά τα features :

που δεν έχουν οι 2500Κ/2600Κ. Γιατί αυτό ? Δεν θα έπρεπε να τα έχουν σαν πιο "ακριβά" και πιο πλήρη μοντέλα ? Compare Intel

Link to comment
Share on other sites

Blinky ευχαριστω για τις πληροφοριες, την μητρικη ομως την παρελαβα σημερα (P8P67 Pro) αλλα δεν με χαλαει να σου πω. Τα πολλα λ7 πηγαν στον επεξεργαστη ετσι και αλλιως μια και δεν κρατηθηκα και εχω παραγγειλει τον 2600Κ. Αυριο λενε θα τον εχω...

Στην συγκεκριμενη μητρική δεν μπορεις να κανεις overclocking αν έχεις SpeedStep και Turbo Boost disabled. Δεν σε αφηνει καν να πειραξεις τιποτα αν τα εχεις κλειστα. Μολις τα ενεργοποιήσεις τότε αρχίζει το πανηγύρι.

Γνώμη μου, ανεβασε την επιτρεπόμενη TDP ισχυς σε ένα μεγαλύτερο όριο, και δες πόσο θα στο κλοκάρει από μόνο του. Γενικα στην συγκεκριμενη μητρικη, επειδη τυγχαινει να την εχω, τα πραγματα πάνε ρολόι, δεν θελει να πειραξεις και πολλα πραγματα. Το overclocking θα σου φανει piece of cake.

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμενη μητρική δεν μπορεις να κανεις overclocking αν έχεις SpeedStep και Turbo Boost disabled. Δεν σε αφηνει καν να πειραξεις τιποτα αν τα εχεις κλειστα. Μολις τα ενεργοποιήσεις τότε αρχίζει το πανηγύρι.

Γνώμη μου, ανεβασε την επιτρεπόμενη TDP ισχυς σε ένα μεγαλύτερο όριο, και δες πόσο θα στο κλοκάρει από μόνο του. Γενικα στην συγκεκριμενη μητρικη, επειδη τυγχαινει να την εχω, τα πραγματα πάνε ρολόι, δεν θελει να πειραξεις και πολλα πραγματα. Το overclocking θα σου φανει piece of cake.

ευχαριστω για τις πληροφοριες, καπου το ειχα διαβασει αυτο. Κατσε να ερθει ο επεξεργαστης και θα τα βρουμε ολα... :whip: ετσι και αλλιως οι πολ/στες που θελουμε να παιξουμε ειναι μεγαλυτεροι απο τους default του turbo boost οποτε λογικα δεν υπαρχει καποιο προβλημα να βαλει πχ μεγαλυτερο multi απο οτι εχω ορισει και να κρεμασει το συστημα. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι το 1155 motherboard υποστηρίζει ivy bridge 22nm; Σκέφτομαι να πάρω 2πυρηνο sandybridge φέτος και του χρόνου να τον αλλάξω με 8πυρηνο ivy. :magic:

Δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο, + το ivy και τα 8cores από τα λίγα περσικά που ξέρω η intel τα κρατα για την high end - enthusiasts πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

τα 22nm Ivy bridge θα αντικαταστήσουν τους 2πυρηνους και 4πυρηνους Sandybridge με 4 και 8 πυρήνες αντίστοιχα. Λινκ

Δηλαδή οι 8 πυρήνες είναι για το mainstream κοινό

Το άρθρο που έχει σαν πηγή είναι από 16/4/2009 και δεν αναφέρει socket απλά λέει "but we should still expect Socket compatibility between the two"

Intel says no to 28nm, focuses on 22nm: Ivy Bridge/Haswell & Larrabee - Bright Side Of News*

Μακάρι να δούμε 8cores 22nm στο 1155 με τα τωρινά chipsets(m/b) αλλά δεν θα στοιχημάτιζα υπέρ του.

Link to comment
Share on other sites

Με H67 χανεις το OC και τη δυνατοτητα μοιρασματος των 16 lanes του επεξεργαστη σε 8-8 και παιρνεις την καρτα γραφικων. Αυτα ουσιαστικα.

Πολυ πουστια της intel αυτο με το OC αφου δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος (τεχνικα) να συμβαινει, απο τη στιγμη που γινεται με πολλαπλασιαστη. Και επειδη ειναι αρκετα πιο φτηνες οι H67 μητρικες και εχεις και την onboard gpu, ξερεις τι ωραια budget μηχανακια θα εφτιαχνε κανεις με 2500k στα 4.5ghz...κριμας, απλα κριμας...

Παντως, για οποιον δε τον νοιαζει το multi-gpu, ακομα και η χαμηλοτερη Asus απο τις 7 με το P67 , η P8P67 LE, ειναι επαρκης και κανει καλο συνδιασμο με εναν 2500k. Δηλαδη παιρνεις UEFI, usb3 pci-e 16 για την καρτα γραφικων και μια 4αρα για controllers κλπ στη χαμηλοτερη δυνατη τιμη, και ειδικα για οποιον θα βαλει πανω κανενα perc5/αλλο controller ουσιαστικα εχεις τις ιδιες παροχες ακομα και με τη sabretooth (περιπου) χωρις τη δυνατοτητα για 8-8 multi-gpu, αφου τα διαφορα extras που εχουν ολα τα ακριβοτερα μοντελα απο την LE, απενεργοποιουνται αν χρησιμοποιησεις την 3η pci-e που παιρνει lanes απο το chipset...

Δηλαδη αυτη τη στιγμη 2 μοντελα υπαρχουν για μενα που "αξιζουν" τα λεφτα τους. P8P67 LE και μετα P8P67 PRO καμια αλλη Asus, καμια Giga επειδη δεν εχουν UEFI, και MSI απλα δε παιρνω επειδη ποτε δε τις γουσταρα. Απο μικροτερες εταιριες θα βγουν σιγουρα καλες προτασεις μελλοντικα και με μικρο ρισκο (λογω του αγνωστου) για τον αγοραστη απο τη στιγμη που το OC γινεται με πολλαπλασιαστη...

Επισης λιγο προσοχη θελει οτι στις P67 που δεν εχουν τριτη 16αρα pci-e slot, εχουν απενεργοποιησει τη δυνατοτητα για μοιρασμα σε 8-8. Κατι που καποιους θα τους βολεψει καποιους οχι, αλλα για τους περισσοτερους νομιζω ειναι σωστη επιλογη. Καλυτερα να ειναι παντα 16 η πρωτη pci-e για να μη περιορισεις ποτε την καρτα γραφικων σου και ας ειναι 4αρα η δευτερη, για controllers Και οτιδηποτε non-gpu ειναι αρκετο. Απλα αποδεχεσαι οτι δε θα κανεις multi-gpu κατι που δεν ειναι και τραγικο στα λεφτα που θα κινηθεις ουτως η αλλως.

Επισης, οσοι πατε για τον 2600k θα ελεγα να σκεφτειτε σοβαρα και τον 2500k. 100 ευρω διαφορα (+50%) δεν ειναι και λιγα, και ενω πριν 1 μηνα δεν ηξερα ποιος θα "συμφερει" και περιμενα να δω τα επισημα benchmarks, τελικα αποδειχτηκε οτι η διαφορα ειναι ακομα μικροτερη απο αυτην που πιστευα. Ουσιαστικα τα 2mb παραπανω cache δε δινουν σχεδον τιποτα (πιθανολογω επειδη σπανια χρησιμοποιουνται και οι 4 πυρηνες και αφου η cache ειναι 1 και shared, ειτε χρησιμοποιεις 1 ειτε 2/3/4 πυρηνες την εχεις ολη διαθεσιμη, οποτε στις περισσοτερες περιπτωσεις που χρησιμοποιεις λιγοτερους των 4ων πυρηνων τα 6mb ειναι ηδη "πολλα" και τα 8 δινουν μια ιδεα παραπανω...). Αποκει και περα, η δευτερη διαφορα που ειναι το HT, στο ακουσμα ακουγεται ωραιο το 8! εστω εικονικοι πυρηνες, αλλα στην πραξη οσοι ειχαμε i7 1366 ειδαμε οτι περισσοτερο το ενεργοποιουσαμε επειδη το πληρωσαμε παρα επειδη το χρειαζομασταν. Και επειδη δεν ειανι μονο θετικο, αλλα σου δυσκολευει και το OC, σου ανεβαζει θερμοκρασιες, πιθανοτατα θα πας 100-200mhz πιο κατω με αυτο ενεργοποιημενο, πολλοι ειχαν καταληξει να το εχουν disabled και ας το πληρωσαν...Στα παιχνιδια επισης δεν κανει τιποτα, που ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι.

Τελικως, κατα τη γνωμη μου ο 2600 ειναι ΜΟΝΟ για encoding, και για καβλωμενους με το θεμα (γιατι οποιοσδηποτε SB πεταει σε τετοια πραγματα σε γενικες γραμμες αμα ειναι στα 4.5ghz...) εκει που οντως θα δεις μια σεβαστη διαφορα σε αποδοση λογω HT. Οπουδηποτε αλλου, πεταμενα λεφτα IMHO, και αμα σε 2 χρονια φτασουμε τα παιχνιδια να εκμεταλευονται σωστα 8πυρηνο και HT, τοτε σιγουρα θα τα 100 ευρω που "εσωσε" κανεις τωρα μπορουν να πιασουν καλυτερα τοπο με αγορα καποιου 6πυρηνου (πραγματικου) πχ...

αρα,αποκλειω το Η67,και ψηνομαι για 2500κ,εχεις δικιο -100 ευρω σχεδον για το τιποτα...Bench - CPU - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

Link to comment
Share on other sites

και σκεψου και οτι σε οσα bench βλεπουμε ο 2600 ειναι και 100mhz παραπανω απο τον 2500, αλλα οταν κανεις OC και οι 2 τις ιδιες πιθανοτητες εχουν. Μη σου πω οτι θα παει πιο ψηλα ο 2500 κυριως λογω απουσιας HT αλλα και η μιρκοτερη cache μονο ευεργετικα μπορει να λειτουργησει σε αυτο το θεμα.

Τελικα σε gaming (και στα περισσοτερα) αν παρεις 100-200Mhz παραπανω απο τον 2500, γρηγοροτερος θα καταληξεις μαλλον...αλλα συζητιεται....τωρα οταν σου λενε οτι θα δωσεις και -100 ευρω....εκει η επιλογη γινεται ευκολα νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

μνημες 8 gb σιγουρα,αλλα ποιες?1333 η 1600?:hmm:

Εγω θα πηγαινα σε αυτες :

Transcend JetRam 8GB DDR3-1333 Kit (2x4GB, PC3-10666, 9-9-9-24, JM1333KLN-8GK) - Μνήμες - plaisio.gr

Δεν δινουν πραγματικες επιδοσεις οι μνημες, μονο για benches ειναι...οποτε αφου πλεον δεν επηρεαζουν και το OC η αποψη μου ειναι κοψε απο οπου σε παιρνει και δωστα εκει που μετραει (σε αλλον μπορει να μετραει ο 2600k αντι του 2500k πχ, σε εμενα η καρτα γραφικων...). Ας πουμε και οι ripjaws που αναφερθηκαν πιο πανω καλες μνημες ειναι, και οι καινουριες vengeance της corsair ενδιαφερουσες φαινονται και σε λογικη τιμη. Αλλα ενα 50ρικο απο τις μνημες και ενα 100ρικο απο το CPU (2500 αντι 2600) δεν ειναι λιγα τα 150 ευρω. Εκει που θα επαιρνες 6850 πχ καρτα γραφικων, πας στην 6950 με αυτα, τι φλασαρεις και σε 6970 και πετας, και τουλαχιστον δεν πληρωσες "αερα". Αλλιως αμα δε σου χρειαζεται κατι καλυτερο σε αλλη θεση, φατα σε σουβλακια και ποτακια βρε αδερφε ;)

Παντως το να παρει καποιος τον 2600 αντι του 2500 μπορει να αιτιολογηθει. Οσο μικρη και να ειναι η διαφορα, εχουν καποιες τεχνικες διαφορες (HT κυριως, αλλα και cache) που υπο προϋποθεσεις (πχ encoding) μπορουν να δωσουν σεβαστη βελτιωση. Το να παρεις ομως καλες μνημες πλεον που το OC γινεται με πολλαπλασιαστη, ειναι καθαρα πεταμενα λεφτα. Η διαφορα σε επιδοσεις ειναι μηδαμινη γιατι η ταχυτητα της μνημης δεν αποτελει καθολου bottleneck στα σημερινα συστηματα.

Καταλαβαινω μονο οτι καποιος που θελει να χτισει ενα "ωραιο", ομοιογενες συστηματακι, μπορει να πει "δε βαριεσαι, ας δωσω και 50 ευρω παραπανω εκει να ειναι 1600αρες οι μνημες, να ειναι και οι καινουριες οι vengeance με την ωραια εμφανηση, να δενουν καλυτερα θεωρητικα με τον 2500k μου..." , αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικο, οποιος ειναι σε σφικτο budget και τον νοιαζει η ουσια ας μη κανει τετοιες σπαταλες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.