Jump to content



RMA Corsair = Awesome


2cpu

Recommended Posts

χωρίς να θέλω να τοποθετηθώ υπέρ του ενός η του άλλου

πρέπει να μπορούμε να διαχωρίσουμε τον κατασκευαστή από τον μεταπωλητή έτσι?

και σε κάτι που αναφέρθηκε πιο πριν

σιγά τις αγωγές.....

μήπως πρέπει να πυκνώσουν και απο πλευράς ιδιωτών για χαμένα κέρδη

και τα σχετικά?

200 χιλιάρικα επειδή είπε την εμπειρία του με την Apple ?

για τσάμπα διαφήμιση ψάχνουν οι κύριοι

ετσι φιλε.. γιατι εδω "στην ελλαδα" νομιζουμε με οτι με λιγο youtube μπορουμε να τα καταλαβουμε ολα και να τα ξεχωρισουμε.και τελικα μπερδευουμε την βουρτσα με την μπατανοβουρτσα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Εγω ειχα χασει την συσκευασια του αλλα βρηκα στην δουλεια ενα κουτι ασχετο

εμφανισιακα αλλα ιδιες διαστασεις με την αρχικη συσκευασια.Εβαλα ολα τα παρελκομενα

του μεσα (modular γαρ)και οπως γραφω το εστειλα σαν φακελο με τα ΕΛΤΑ.

Αναλογα τωρα το τροφοδοτικο πχ. εαν εχεις κανα 1000αρι οσο νανε θα εχεις περισσοτερα

τελη.Εγω για τον δικο μου οπως προανεφερα πληρωσα 7 ευρω.

Θα σε προτεινα και εσυ να επελεγες τα ΕΛΤΑ και αναλογα το ποσο βαρυ θα σε βγει

(ποση σαβουρα για προστασια βαλεις μεσα)να επιλεξεις τον τροπο αποστολης.

Κουριερ θα σε ελεγα να το αποφευγες εκτος αν βιαζεσε και εχεις λεφτα να τους πληρωσεις.Για να παρεις μια ιδεα περι κουριερ η UPS η φτηνοτερη τιμη που με ζητησε

για δεμα με σκληρο δισκο ηταν 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 7 ευρω ειχα δωσει (παντα με ΕΛΤΑ)αλλα μπορεις να δωσεις κατι

λιγοτερο αναλογα ποση προστατευτικη σαβουρα βαλεις μεσα.

Ετσι αναλογα ποση βαλεις ανεβαινουν κιλα/γραμαρια.

Ο δισκος πχ που γραφω παραπανω με κοστισε 9 ευρω express+συστημενο

για Ιταλια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα 7 ευρώ που αναφέρει ο φίλος δεν παίζουν σαν τιμή πλέον. καλό είναι να μας πεις πότε το έστειλες. το ax850 που θέλω να στείλω εγώ ζυγίζει σκέτο (εντελώς), 1850 γραμμάρια, που σημαίνει ότι με στοιχειώδη συσκευασία ξεπερνάει τα 2 κιλα και πρέπει να πάει εως δέμα ξεπερνώντας τα 30 ευρώ. επειδή δεν διατίθεμαι να δώσω τόσα έχει κανείς εναλλακτική να προτείνεια. να σημειώσω ότι έως 2 κιλα πάει σαν γραμμα και το κόστος είναι 13 ευρώ για το απλό και 16 και κάτι για το συστημένο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα 7 ευρώ που αναφέρει ο φίλος δεν παίζουν σαν τιμή πλέον. καλό είναι να μας πεις πότε το έστειλες. το ax850 που θέλω να στείλω εγώ ζυγίζει σκέτο (εντελώς), 1850 γραμμάρια, που σημαίνει ότι με στοιχειώδη συσκευασία ξεπερνάει τα 2 κιλα και πρέπει να πάει εως δέμα ξεπερνώντας τα 30 ευρώ. επειδή δεν διατίθεμαι να δώσω τόσα έχει κανείς εναλλακτική να προτείνεια. να σημειώσω ότι έως 2 κιλα πάει σαν γραμμα και το κόστος είναι 13 ευρώ για το απλό και 16 και κάτι για το συστημένο.

Στο RMA ticket που έχεις ανοίξει στείλε τους μήνυμα εξηγώντας ότι ο προμηθευτής σου είτε δεν υπάρχει πλέον είτε δε μπορεί να σε εξυπηρετήσει και λογικά θα σου στείλουν εντός 2 ημερών ειδοποίηση ότι θα έρθει η UPS σπίτι σου να παραλάβει το αντικείμενο για λογαριασμό τους.

Έχω αποστείλει έτσι 2 τροφοδοτικά και μάλιστα σε άλλη περίπτωση για αποστολή πληκτρολογίου για την οποία βιαζόμουνα μου κάναν "έκπτωση" τα 40 ευρά ( 3 κιλά) που χρεώθηκα για το online κατάστημά τους ....

Link to comment
Share on other sites

Aς μην ανοίξω νέο θέμα......

Καλοέβλεπα το upgrade του Obsidian 800D με το front panel USB 3.0 και το backpanel SATA3.Αποφασίζω τελικά να κάνω την παραγγελία και λέω να βάλω τα extra grommets απλά για να υπάρχουν.Τα πράγματα κοστιζαν περίπου 45 $ και 40$ χοντρικά τα μεταφορικά.

Προσωπικά δεν ήμουν διατεθημένος να πληρώσω τόσα στα μεταφορικά.Στέλνω email στο customer support αναφέροντας τι θέλω να αγοράσω και αν υπήρχε εναλλακτική στο θέμα των μεταφορικών.Δεν έχει περάσει μια μέρα όπου λαμβάνω απάντηση να κάνω μια καταχώρηση για RMA σχετικό με το κουτί και να του στείλω το case number που θα δημιουργηθεί.

Στέλνω πίσω το "case number" και μου απαντά οτι θα βάλω τα εν λόγω προϊόντα στο καλάθι αγορών μου , θα κάνω apply ένα κωδικό και θα αποσταλούν σε εμένα χωρίς κανένα κόστος , ούτε για μεταφορικά ούτε για τα ανταλλακτικά.Παρόλο που έκανα λάθος στην χρήση του κωδικού ,μου δώσαν έναν άλλο διευκρυνίζοντας ότι ο νεός κωδικός είναι για 2 αντικείμενα.Το προχώρησα έτσι και τους έστειλα ένα τελεύταίο mail για να τους ευχαριστήσω :thank_you2:για την αντιμετώπιση τους. Μου ζητήθηκε το order number. Αφού τους έκανα αναφορά στο ανταλακτικό που άφησα εκτός, μου εστείλαν νέο κωδικό να τον χρησιμοποιήσω πάλι χωρίς κανένα κόστος.

Μέσα στην εβδομάδα περιμένω την παραλαβή τους.Μέσα σε μια μέρα ήρθαν από τις αποθήκες τις Ολλανδίας στην Αθήνα, ενώ για να μου έρθουν σπίτί σίγουρα θα θέλουν 2 μέρες!

Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν RMA Corsair = Awesome.......σε αναμονη παραλαβής λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτοι οι τύποι. Η διαδικασία ήταν πολύ απλή... Άνοιγμα RMA, εκτύπωση label από αυτούς κατευθείαν, αποστολή Ολλανδία με ΕΛΤΑ και ... αντικατάσταση με καλύτερο προϊόν (χάλασε 32GB Voyger GT USB2 και μου έστειλαν το 32GB Voyager GT USB3 που στην κυριολεξία... πετάει)

Support

Link to comment
Share on other sites

έστειλα τη προηγούμενη παρασκευή το τροφοδοτικό (22/6) συστημένο γράμμα με τα ελτά (16 ευρώ και 5 λεπτά). το Σάββατο (30/6) το δέμα βρισκόταν στο καταστημα της Γενικής Ταχυδρομικής του Άργους (η οποία συνεργάζεται με την Ups με την οποία συνεργάζεται η Corsair). Δεν μου έστειλαν το τροφοδοτικό επισκευασμένο αλλά καινούργιο, σφραγισμένο σε πλήρη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι μόνο να μη χρειαστεί να πληρώσεις τα 16 ευρώ που πλήρωσα εγώ για να πάει το τροφοδοτικο! είναι κρίμα γιατί απόρώ αν έκανε τόσο το φλασάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.