Jump to content



RMA Corsair = Awesome


2cpu

Recommended Posts

Νομιζω οτι ειναι λαθος μας να απευθυνομαστε στον κατασκευαστη στην Ολλανδια. Ο μεταπωλητης εκανε μια πωληση και εχει ενα κερδος απο αυτην, μια απο τις υποχρεωσεις του (υποχρεωση του απο νομο, οχι απο την καλη του του την καρδια) ειναι να αναλαμβανει τις εγγυησεις και την υποστιριξη.

Δηλαδη εμεις δινουμε κερδος στον τοπικο τυρεμπορα και οταν συμβει το κακο παμε και ζηταμε τα ρεστα απο τον επαγγελματια;

Οχι, πρεπει να πεισουμε τον τυρεμπορα, απο την στιγμη που οι νομοι στην Ελλαδα ειναι ανεφαρμοστοι, οτι εαν θελει να συνεχισει να εχει πωλησεις θα πρεπει να αναλαβει και την υποστηριξη, αλλιως να κανουμε αγορα απευθειας απο τον επαγγελματια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Θα σε προτεινα συστημενο μιας και δεν ειναι μεγαλη η διαφορα τους.

Αλλα το συστημα που εχουν τα ΕΛΤΑ κανει tracking μονο εντος Ελλαδος.

Δηλ.με το που βγει εξωτερικο δεν βλεπεις που ειναι.

Πιστευω 25~30 ευρω μαξ θα σε κοστισει αναλογα τι συσκευασια την κανεις.

Αν βαλεις πολυ προστατευτικη σαβουρα πχ. και ανεβουν τα κιλα .

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το συστημα που εχουν τα ΕΛΤΑ κανει tracking μονο εντος Ελλαδος.

Δηλ.με το που βγει εξωτερικο δεν βλεπεις που ειναι.

Σωστό αυτό που λες αλλά...

Όταν στέλνεις συστημένο δέμα στο εξωτερικό, με το που θα βγει το δέμα από την Ελλάδα και φτάσει στην χώρα για την οποία προορίζεται, το tracking γίνεται πλέον από τα εκεί "ΕΛΤΑ".

Δηλαδή, στις 11 του μήνα έστειλα express συστημένο στην Ελβετία.

Στις 11 του μήνα βγήκε από την χώρα και πλέον το ΕΛΤΑ tracking δεν έδειχνε τίποτα άλλο.

Στις 13 του μήνα εμφανίστηκε στα "ΕΛΤΑ" της Ελβετίας (Swiss Post - For the most discerning customers in the world) κανονικότατα με tracking κτλ.

Έχω κάνει το ίδιο με δέμα που έφυγε Καναδά.

Το ίδιο ισχύει και για δέματα που μας αποστέλλονται από εξωτερικό αν είναι με απλό ταχυδρομείο.

To tracking number που παίρνεις για αποστολή συστημένου δέματος στο εξωτερικό από τα ΕΛΤΑ είναι για worldwide tracking αρκεί να το ψάξεις στην κατάλληλη υπηρεσία της χώρας προορισμού.

ΕΛΤΑ tracking

73050d6b5a76e065.jpg

Swisspost Tracking

73050d6b5a78b4eb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειτα απο επικοινωνια που ειχα με το support της corsair και καταληξαμε οτι η Η100 πρεπει να γινει RMA.

Σημερα 32 ευρα στα Ελτα συστημενο αν και τις προαλλες που ειχα ξαναβρεθει στα ταχυδρομεια τους ειχα ρωτησει ποσο ενα δεμα 1800-2000γρ. συστημενο για Ολλανδια και μου ειχαν πει 16 ευρω.

Τελικα πονεσε ο Θανασης.:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο επικοινωνια που ειχα με το support της corsair και καταληξαμε οτι η Η100 πρεπει να γινει RMA.

Σημερα 32 ευρα στα Ελτα συστημενο αν και τις προαλλες που ειχα ξαναβρεθει στα ταχυδρομεια τους ειχα ρωτησει ποσο ενα δεμα 1800-2000γρ. συστημενο για Ολλανδια και μου ειχαν πει 16 ευρω.

Τελικα πονεσε ο Θανασης.:suicide2:

ετυχε και το δικο μου να ηταν ελατωματικο και καπου τοσο μου ζητησαν 32 γιουρο αλλα τους ειπα 32 γιουρο πλακα με κανετε ; και καταληξαμε σε 16 γιουρ ολα κομπλε σε 2 εβδομαδες ηρθε το new η αποστολη εγινε απο Κομοτηνη Αλεξανδρουπολη και απο κει εφυγε αεροπορικος ομως δεν καταλαβα στο γυρισμο πηγε πατρα αν θυμαμαι καλα μετα αθηνα θεσσαλονικη και κομοτηνη μου φανηκε μεγαλη γκαφα μπορουσαν να το στειλουν αμεσα αλεξανδρουπολη κομοτηνη ετσι γι'αυτο μου πηρε και 2 εβδομαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

ετυχε και το δικο μου να ηταν ελατωματικο και καπου τοσο μου ζητησαν 32 γιουρο αλλα τους ειπα 32 γιουρο πλακα με κανετε ; και καταληξαμε σε 16 γιουρ ολα κομπλε σε 2 εβδομαδες ηρθε το new η αποστολη εγινε απο Κομοτηνη Αλεξανδρουπολη και απο κει εφυγε αεροπορικος ομως δεν καταλαβα στο γυρισμο πηγε πατρα αν θυμαμαι καλα μετα αθηνα θεσσαλονικη και κομοτηνη μου φανηκε μεγαλη γκαφα μπορουσαν να το στειλουν αμεσα αλεξανδρουπολη κομοτηνη ετσι γι'αυτο μου πηρε και 2 εβδομαδες!!!

To θεμα ειναι το αρπαχτηκαμε στο ταχυδρομειο και στο τελος μου ειπαν οτι επειδη το δεμα μου ηταν 2.100 γρ παει ογκομετρικα/και κατι αλλες λαμακιες.Επειδη ηθελα να γινει η δουλεια μου αναγκαστηκα τα εδωσα...

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι το αρπαχτηκαμε στο ταχυδρομειο και στο τελος μου ειπαν οτι επειδη το δεμα μου ηταν 2.100 γρ παει ογκομετρικα/και κατι αλλες λαμακιες.Επειδη ηθελα να γινει η δουλεια μου αναγκαστηκα τα εδωσα...

ογκομετρικα ; αυτο δεν το γνωριζα ως συνηθως οταν στελνεται ενα δεμα μετραν παντα τα kg εμενα δεν με ειπαν για ογκομετρικα θα εχω υποψην την επομενη φορα αλλα την επομενη φορα μπορει να μην παιξω σε κορσαιρ :p

Link to comment
Share on other sites

ογκομετρικα ; αυτο δεν το γνωριζα ως συνηθως οταν στελνεται ενα δεμα μετραν παντα τα kg εμενα δεν με ειπαν για ογκομετρικα θα εχω υποψην την επομενη φορα αλλα την επομενη φορα μπορει να μην παιξω σε κορσαιρ :p

ανέκαθεν είχε σχέση παντού

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο επικοινωνια που ειχα με το support της corsair και καταληξαμε οτι η Η100 πρεπει να γινει RMA.

Σημερα 32 ευρα στα Ελτα συστημενο αν και τις προαλλες που ειχα ξαναβρεθει στα ταχυδρομεια τους ειχα ρωτησει ποσο ενα δεμα 1800-2000γρ. συστημενο για Ολλανδια και μου ειχαν πει 16 ευρω.

Τελικα πονεσε ο Θανασης.:suicide2:

θανάση να το επισημάνεις στην corsair γιατί 32 ευρώ είναι μεγάλο μέρος της τιμής της h100 (κοινώς τετοια εγγύηση να τη χεσω!),. Να τους ζητήσεις με κάποιο τρόπο να σου επιστραφούν τα μεταφορικά. Γιατί από ότι μου φαίνεται κακώς κάνουμε και τους αποθεώνουμε στο τρέχον thread γιατί είναι ιδιαίτερα συχνή η περίπτωση ελαττωματικού εξαρτήματος. ούτε επιτρέπεται coil whine σε psu 200 σχεδόν ευρώ όπως έπαθα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

θανάση να το επισημάνεις στην corsair γιατί 32 ευρώ είναι μεγάλο μέρος της τιμής της h100 (κοινώς τετοια εγγύηση να τη χεσω!),. Να τους ζητήσεις με κάποιο τρόπο να σου επιστραφούν τα μεταφορικά. Γιατί από ότι μου φαίνεται κακώς κάνουμε και τους αποθεώνουμε στο τρέχον thread γιατί είναι ιδιαίτερα συχνή η περίπτωση ελαττωματικού εξαρτήματος. ούτε επιτρέπεται coil whine σε psu 200 σχεδόν ευρώ όπως έπαθα εγώ.

Πριν το στειλω ειχα πει στο support τους οτι δεν μπορω να διαθεσω τα 30-40 ευρω που ζητανε τα ταχυδρομεια και υπαρχει καποιος αλλος τροπος να γινει η αλλαγη..

Η απαντηση τους ηταν η εξης.

1)Advanced RMA: οπου σου στελνουν πρωτα την αντικατασταση και εκεινη την ωρα σου παιρνουν και την δικια σου.Απαραιτητη προυποθεση πιστωτικη.

Δεν εχω πιστωτικη γτ πληρωνω παντα μετρητοις.

2)Να επικοινωνησω με τον reseller για να την στειλει αυτος.

Με τον reseller ειχα μιλησει και πριν το support της corsair και μου ειχε πει οτι δεν κανει διαδικασιες Rma με την εν λογω εταιρια..

Ελπιζω να μου στειλουν τουλαχιστον την H100i(η καποια Η100 που να δουλευει )ωστε να μην εχω παλι τον μπελα να ξαναστελνω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Με τον reseller ειχα μιλησει και πριν το support της corsair και μου ειχε πει οτι δεν κανει διαδικασιες Rma με την εν λογω εταιρια..

Aχαχα καλο!

Πες μας ρε μαν ποιος ειναι ο reseller να ξερουμε να τον προτιμησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Aχαχα καλο!

Πες μας ρε μαν ποιος ειναι ο reseller να ξερουμε να τον προτιμησουμε...

Απο Π... την ειχα παρει με την εκπτωση φιλου που δουλευε..Δυστυχως ο φιλος δεν ειναι ακομα στο Π.. αλλιως δεν θα ειχα θεμα...:(

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Η corsair μας πεθανε στο rma, αυτο ελειπε να μην εχουν και καλο custom support.

Επειδη και εγω εχω προβλημα και μιλησα μαζι τους μου ειπανε οτι αν εχεις παρει κατι απο ελλαδα αναλαμβανει το μαγαζι απο εδω να το στειλει και να το φερει τζαμπα. Αλλα θα κανει κανα μηνα ομως απο εδω. Σε περιπτωση που δεν μπορουν απο εδω και εχεις περασει τις πρωτες 30 μερες εγγυησης του προιοντος πληρωνεις shippings κανονικα. Απο την δευτερη φορα που αρχιζεις να κανεις rma για το ιδιο προιον ειναι τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Η corsair μας πεθανε στο rma, αυτο ελειπε να μην εχουν και καλο custom support.

Επειδη και εγω εχω προβλημα και μιλησα μαζι τους μου ειπανε οτι αν εχεις παρει κατι απο ελλαδα αναλαμβανει το μαγαζι απο εδω να το στειλει και να το φερει τζαμπα. Αλλα θα κανει κανα μηνα ομως απο εδω. Σε περιπτωση που δεν μπορουν απο εδω και εχεις περασει τις πρωτες 30 μερες εγγυησης του προιοντος πληρωνεις shippings κανονικα. Απο την δευτερη φορα που αρχιζεις να κανεις rma για το ιδιο προιον ειναι τζαμπα.

πως είναι τζάμπα; πως αναλαμβάνει η corsair τα μεταφορικά; στέλνει ups στο χώρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου ηρθε η αντικατασταση της H100.

Στειλανε την i.

Παλι καλα..

Ελπιζω οντως η αντλια του να ναι καλυτερη...

Ισως καλυτερα που εγινε ετσι η φαση γτ αμα τλκ μπορουσε το Π.. να την στειλει πιστευω οτι θα κραταγε την i και θα μου εδιναν παλι την απλη..

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα ένα θέμα με το usb cable του front panel!Έγινε αλλαγή μητρικής και όταν πήγα να το αποσυνδέσω απο την αρχική μητρική,έμεινε ένα κομμάτι του καλωδίου μέσα στην μητρική,απο τότε έχω προβλήματα!!

Έστειλα email σε 2 μέρες πήρα απάντηση ότι θα σταλθεί νέο panel-connectors free of charge!! :D :D

Απλά :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανε ενα register στης corsair τα φορουμ και σιγουρα θα σου εξηγησουν.

φίλε matteus να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες. όντως η διαδικασία είναι όπως περιέγραψες. αφού έκανα αίτηση για rma μου εστειλαν έναν αριθμό επικοινωνίας που τους κάλεσα μέσω skype (με free πακετο). από εκεί κανονίσαμε να μου στείλει κάτι ετικέτες η ups, για να το παρει δωρεαν. το τροφοδοτικό πήγε ολλανδία οπου ΔΕΝ ελεγχθηκε και μου έστειλαν πισω σφραγισμένο . να επισημάνω για όσους αντιμετωπίσουν αναλογο πρόβλημα ότι αν δεν έχετε κατάστημα της ups στην περιοχή σας (οπως εγώ στο αργος), η δουλεια θα γινει με τη γενική ταχυδρομική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.