Jump to content



RMA Corsair = Awesome


2cpu

Recommended Posts

Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Η ιστορια μας ξεκιναει μερικες μερες πριν τα χριστουγεννα οταν απο αποφασισα να επικοινωνησω

με την Corsair.

Ο λογος? Το 520 modular τροφοδοτικο αρχισε να "τσιριζει" aka να βγαζει υψισυχνο θορυβο ανεξαρτητος

φορτιου.Αφου εστειλα ενα πμ στον psu-gurumaster crmaris και με ειπε οτι παω για rma ξεκινησα την ολη διαδικασια.

Θα με πειτε αφου ειχε εγγυηση και ηταν αγορασμενο απο γνωστη αλυσιδα γιατι δεν το πηγες εκει?

Το σκεφτηκα αλλα οσο ειχα παρατηρησει δεν ειχανε τετοιο διαθεσιμο και θα με αρχιζανε "το πηρες ΧΧΧ λεφτα

μιας και δεν υπαρχει παρε ενα πιστωτικο με 3 σεντς"και αλλες δικαιολογιες και μιας το ταχυδρομειο ειναι ποιο

κοντα απο το εν λογω καταστημα ειπα τα λεφτα απο τις βενζινες να τα δωσω στο ταχυδρομειο και να γινει η δουλεια μου.(7 ευρω κοστισε για Ολλανδια δεμα σταλμενο σαν φακελος).

Ετσι το πακεταρισα και αφου πηρα rma confirmation & number το εστειλα στην Ολλανδια οπως με υπεδειξαν στο ε-μαιλ.

Ενα απογεμα στις 24 Δεκεμβριου ελαβα ενα ε-μαιλ παλι που με ελεγε οτι το παρελαβαν και θα ειμουν σε αναμονη ελεγχου και αντικαταστασης εαν δεν υφισταται επισκευη.

Σημερα 31 Δεκεμβριου με πηρανε τηλ απο την UPS και με ειπανε οτι ειχα ενα δεμα.Πηγα το παρελαβα

και ανοιγωντας σπιτι διαπιστωσα οτι ενω ειχα στειλει ενα 520 Modular παρελαβα ενα 650 Modular παλι.

Συνοψιζοντας πιστευω οτι ηταν μια πολυ καλη κινηση απο την εν λογω εταιρεια και απεδειξε

για αλλη μια φορα σε μενα οτι εκανα μια αξια επιλογη αλλα και το ποσο σοβαρη ειναι σαν εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Αν οι Έλληνες ρωτάγανε τους ξένους πως κάνουν business θα τους δείχνανε (τους ξένους) με το δάκτυλο και μέσα στα γέλια θα τους λέγανε "ΧΑΧΑΧΑ με τέτοιες λογικές πάτε για κλείσιμο".

....για αυτό και στο τέλος θα κλείσουν όλοι οι Έλληνες και θα αγοράζουμε από έξω.

Μπράβο στην Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει και εγώ RMA στέλνοντας Ολλανδία μία H50!

Μετά από συνεννόηση οι τύποι μου έστειλαν καινούρια πριν στείλω την δική μου(κάνοντας hold στην πιστωτική κάρτα) και μετά έκανα αποστολή την προβληματική.

Corsair +1

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχει αρχισει να κανει και μενα το seasonic m12 80+ 700w μου και η εγγυηση (3 χρονια) ληγει τον φεβρουαριο;

Τι λετε να τους το στειλω γερμανια που μου ειπαν οταν ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους;

Το εστειλες απλο; Η συστημενο;

Link to comment
Share on other sites

corsair rules μου πήραν δώρο από eshop ένα 4gb usb κάποια στιγμή που κάτι έπαθε είπα να το στείλω στην Ολλανδιά μιας και ήταν πολύ πιθανόν να κάνει λιγότερο καιρό ;)

και έτσι και έγινε τους έστειλα το 4gb usb για rma και μέσα σε μια εβδομάδα μου έστειλαν ένα καινούργιο 16gb

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω?,τι συμβαίνει στο γνωστό άθλιο κατάστημά? Με κάηκε ενα router linksys ακριβοπληρωμένο, στο τέλος της τριετούς εγγύησης,αγορασμένο με τιμολόγιο ,και αντί να με αρχίσουν τα χαζά τους, με πίστωσαν το αρχικό ποσό!!!!!

Ενω αλλα ειδη που είχα με δελτιο λιανικης, με έγραφαν κανονικά !!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχει αρχισει να κανει και μενα το seasonic m12 80+ 700w μου και η εγγυηση (3 χρονια) ληγει τον φεβρουαριο;

Τι λετε να τους το στειλω γερμανια που μου ειπαν οταν ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους;

Το εστειλες απλο; Η συστημενο;

Αν σε ειπανε ΟΚ στειλτο. ;)

Απλο το εστειλα ειπα να δειξω εμπιστοσυνη στα ελτα (σε περιπτωση που χανοταν).

Ξεχασα να προσθεσω οτι την UPS ΔΕΝ την πληρωσα οταν το παρελαβα.

Link to comment
Share on other sites

το να το στειλω απλο δε μου ακουγεται και καλη ιδεα.

αν χαθει το δεμα, το ειχα πληρωσει 170ε το seasonic. κριμα δλδ.

παντως εδω που βλεπω το τιμοκαταλογο των ΕΛΤΑ βγαινει γυρω στα 17ε για 2 κιλα δεμα και συστημενο.

http://www.elta.gr/pricelist1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θα με πειτε αφου ειχε εγγυηση και ηταν αγορασμενο απο γνωστη αλυσιδα γιατι δεν το πηγες εκει?

Το σκεφτηκα αλλα οσο ειχα παρατηρησει δεν ειχανε τετοιο διαθεσιμο και θα με αρχιζανε "το πηρες ΧΧΧ λεφτα

μιας και δεν υπαρχει παρε ενα πιστωτικο με 3 σεντς"και αλλες δικαιολογιες και μιας το ταχυδρομειο ειναι ποιο

κοντα απο το εν λογω καταστημα ειπα τα λεφτα απο τις βενζινες να τα δωσω στο ταχυδρομειο και να γινει η δουλεια μου.(7 ευρω κοστισε για Ολλανδια δεμα σταλμενο σαν φακελος).

Ετσι το πακεταρισα και αφου πηρα rma confirmation & number το εστειλα στην Ολλανδια οπως με υπεδειξαν στο ε-μαιλ.

Μπράβο στην Corsair, και μπράβο και σε σένα που δεν αναφέρεις το όνομα της αλυσιδας (που φωτογραφίζεις), γιατί κυκλοφορούν και αγωγές ! :rubik:
Link to comment
Share on other sites

+1 στην Corsair και από εμένα γιατί εκτός από εξαιρετικά προιόντα δείχνει να έχει και δυνατό after sales support.

Ίδια εμπειρία και από εμένα με προιόν logitech που μου έστειλαν καινούργιο χωρίς να χρειαστεί να στείλω πίσω το χαλασμένο:fun:

Εδώ ενδεχομένως να μου έκαναν και αγωγή ζητώντας μου 200.000€........

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες εταιρίες που έχουν κορυφαίο after sales support όπως η Corsair.

Πρώτη απ'ολες αν θυμάμαι καλά ειναι η Philips. Εν έτη 1999 έκανα RMA CD Recorder και μου ήρθε με courier το καινούριο και παρέδωσα το παλιό.

Το ίδιο έκανε (και νομίζω ότι κάνει ακόμα) η Viewsonic. Είχα φίλο ο οποίος επέστρεψε 4 οθόνες 19αρες το 2004 γιατί απλά δεν του άρεσαν το πως εδείχναν και αυτός για τη Viewsonic ήταν λόγος για RMA. Με ίδια διαδικασία, αποστολή με courier της καινούριας απο την εταιρεία και παράδοση της παλιάς στον courier. Χωρις χρέωση όλες τις φορές.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να τοποθετηθώ υπέρ του ενός η του άλλου

πρέπει να μπορούμε να διαχωρίσουμε τον κατασκευαστή από τον μεταπωλητή έτσι?

και σε κάτι που αναφέρθηκε πιο πριν

σιγά τις αγωγές.....

μήπως πρέπει να πυκνώσουν και απο πλευράς ιδιωτών για χαμένα κέρδη

και τα σχετικά?

200 χιλιάρικα επειδή είπε την εμπειρία του με την Apple ?

για τσάμπα διαφήμιση ψάχνουν οι κύριοι

Link to comment
Share on other sites

Σαν ογκο εχει δεμα.Αλλα ακομα και ενα μικρο δεμα μεχρι 3 κιλα αν θυμαμαι καλα ( + η - )

μπορεις να το στειλεις σαν φακελο.

Μεχρι 2 κιλα ειναι.Το στελνεις σαν γραμμα συστημενο και πληρωνεις γυρω στα 5 ευρω για ολη την ευρωπη αλλα και Αμερικη.Εχω στειλει 3 φορες(πωληση απο ebay) Αγγλια-Γαλλια και 1 φορα Αμερικη με αυτον τον τροπο.Στην Αγγλια-Γαλλια πηγε σε 4 εργασιμες και στην Aμερικη παρελαβε σε 7.Αν ειναι 2 κιλα και 1 γραμμαριο αναγκαστικα παει σαν δεμα.Οπου εχει μεγαλυτερο κοστος αλλα θα παιδευτεις λιγο παραπανω γιατι σου δινουνε να συμπληρωσεις μια φορμα οπου γραφεις τι στελνεις με το δεμα για ποιο λογο κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.