Jump to content



RMA Corsair = Awesome


2cpu

Recommended Posts

Ήρθε και η σειρά μου για αντικατάσταση της Η100, λόγω αντλίας...Έχω στείλει αίτηση για rma μέσω της σελίδας της corsair, αλλά καμία απάντηση δεν ήρθε..Δε θα 'πρεπε να έχουν ήδη στείλει το πρώτο μήνυμα για έγκριση;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Πάρτε το ώς σπάμ...που δέν θα γράψω την εμπειρεία μου στο παρόν θρέντ ΑΛΛΑ ειλικρινά θα με έπιανε κατάθληψη με τόσο ακριβά προιόντα και κάθε τρείς και λιγάκι RMA. Είμαι από τους μέγα φάν της Corsair και την εμπιστεύομαι αλλά ρε παιδάκι μου τελευταία όλο rma/αντλίες γιόκ και τροφοδοτικά με coil whine και άλλα καλούδια. Νομίζω κάτι τελικά δέν γίνεται σωστά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

.(7 ευρω κοστισε για Ολλανδια δεμα σταλμενο σαν φακελος).

Φιλε με κουφανες :jump:

Για να στειλεις ενα τροφοδοτικο σε δεμα στην Ολλανδια, προφανως ως ευθραστο και συστημενο, δε θες 7€... θες ενα καρο λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν σε ξερω και απο χθες ωστε να εχω λογο να σε κουφανω.

Το συγκεκριμενο θρεντ το εγραψα εδω και καιρο και οσο νανε δεν εχω

την αποδειξη ωστε να στην δειξω και να σε πω την αληθεια οπωτε δεν μπορω

να αποδειξω στα ματια σου οτι δεν ειμαι ελεφαντας.

Απο εκει και περα δεν εχω επισης καμια ορεξη να γινομαι ρομπα σε φορα διαδιδωντας

οτι νανε.Ενα τροφοδοτικο εστειλα και οχι καμια αρμαθια με αμονια.

Παρε με το καλο το στικακι σου δες καμια ταινια και μετα ελα να

πεις την γνωμη σου 3 η ωρα τα ξημερωματα για τα ποσα εδωσα για το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με κουφανες :jump:

Για να στειλεις ενα τροφοδοτικο σε δεμα στην Ολλανδια, προφανως ως ευθραστο και συστημενο, δε θες 7€... θες ενα καρο λεφτα.

μέχρι 2 κιλά θεωρείται γράμμα. το παιδί που αναφέρει τα 7 ευρώ προφανώς και λέει την αλήθεια αλλά αυτές οι τιμές ίσχυαν παλιότερα. εγώ έστειλα το ax850 (σκέτο χωρίς καλώδια ή οτιδήποτε άλλο ήταν 2 κιλά παρα κάτι γραμμάρια) το καλοκαίρι και πλήρωσα 16 ευρώ. τη δεύτερη φορά (ναι, χρειάστηκε να το ξαναστείλω) ανέλαβε τα μεταφορικά η corsair.

Link to comment
Share on other sites

Με μια καλη συσκευασια στο τροφοδοτικο δεν χρειαζετε να πληρωσεις τα εξτρα για το ευθραστο

Τελευταιο τροφοδοτικο που εστειλε φιλος corsair βγηκε κατι παραπανω απο 10 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω παρομοια εμπειρια με τις Corsair Dominator 6X4GB kit.

1 dimm εβγαλε προβλημα, επικοινωνησα με την Corsair μου ειπαν για RMA και μου προτειναν να στειλω και τα 6 για να μου ξαναστειλουν 6 ωστε να μην σπασει το κιτ.

Ετσι και εκανα.

σε 2 μερες ηταν εκει και με ενημερωσαν με mail οτι παρελαβαν και οτι αναμενουμε τον τεχνικο ελεγχο, επομενη ενημερωση ηταν σε οτι δυστηχως το συγκεκριμενο κιτ εχει καταργηθει και μου προτειναν ενα αλλο κιτ 6 Χ 4GB τις Vengeance.

Οι εν λογω μνημες δεν μου αρεσουν, τους ρωτησα αν εχουμε αλλη εναλλακτικη ακομα και με κατι ακριβοτερο και να πληρωσω την διαφορα.

Απαντησαν οτι αν θελω να μου στειλουν 2 κιτ Dominator (3 Χ 4) το καθενα , συμφωνησα και σε λιγες μέρες ηταν σπιτι μου.

Εστειλα το τελευταιο ευχαριστηριο μαιλ μου και τελος.

Πραγματικα αψογη εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Το να παει αναλογα πως θα το στειλεις.Αν το στειλεις εσυ με κουριερ, απλο η

με την υπηρεσια που εχουν.Στο γυρισμο στο στελνουν με UPS και μαξ 2 μερες

το εχεις.Πριν λιγο καιρο που ειχα κανει rma μνημες μεσα σε 2 μερες 1 και μιση για την

ακριβεια τις ειχα.Αν εισαι σε περιοχη εκτος καλυψης UPS οπως ειμουν εγω χωριο

με τις εφερε η Γενικη Ταχυδρομικη ενω την πρωτη φορα με το τροφοδοτικο το παρελαβα

απο τα γραφεια τους στην Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Το υπερβολικα καλο rma τους εχει κανει το QC να παει περιπατο.Nough said εχουμε πλουτισει τις μεταφορικες και τα courier.ΑΧ860ι χαλασμενο ελεγκτη ανεμιστηρα αντικατασταση με AX860 -Coil Whine....ενταξει απλα θα με χασουν απο πελατη τροφοδοτικων μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

εχω την h100 και αρχιζει να γουργουριζει η αντιλια...αξιζει τον κοπο η αποστολη για rma?Υπαρζει περιπτωση αποστολης Η100i?

Πριν κανα 2μηνο που εστειλα την δικη μου Η100 λογω αντλιας και fan controller μου εστειλαν την Η100ι.

Το θεμα ειναι αν σου περισσευουν κοντα στα 40 ευρω για μεταφορικα μιας και το κουτι της δεν χωραει σε επιστολικο φακελο και παει σαν δεμα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 2μηνο που εστειλα την δικη μου Η100 λογω αντλιας και fan controller μου εστειλαν την Η100ι.

Το θεμα ειναι αν σου περισσευουν κοντα στα 40 ευρω για μεταφορικα μιας και το κουτι της δεν χωραει σε επιστολικο φακελο και παει σαν δεμα...

Στην αρχικη συσκευασια την εστειλες?

γιατι τα 40 ευρω μου φενοντε πολλα αλλα δεν ξερω και πως την εστειλες

Συνφωνα με τον τιμοκαταλογο βλεπω οτι για δεμα εξωτερικου για να βγει 40 ευρω μιλαμε για 4.5κιλα δεματος που παλι μου φενοντε υπερβολικα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχικη συσκευασια την εστειλες?

γιατι τα 40 ευρω μου φενοντε πολλα αλλα δεν ξερω και πως την εστειλες

Συνφωνα με τον τιμοκαταλογο βλεπω οτι για δεμα εξωτερικου για να βγει 40 ευρω μιλαμε για 4.5κιλα δεματος που παλι μου φενοντε υπερβολικα πολλα

Την εβαλα στην αρχικη συσκευασια με ολα τα πραγματα που ειχε μεσα (μιας και ηταν απαιτηση της corsair)

Το εστειλα απλο συστημενο(για να βλεπω το tracking) χωρις να το ασφαλισω..

Βαρος 2.100 και μου κοστισε αν θυμαμαι καλα 34-36 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα στην αρχικη συσκευασια με ολα τα πραγματα που ειχε μεσα (μιας και ηταν απαιτηση της corsair)

Το έστειλα απλό συστημενο(για να βλεπω το tracking) χωρις να το ασφαλισω..

Βάρος 2.100 και μου κοστισε αν θυμαμαι καλα 34-36 ευρω.

Την Παρασκευή που έστειλα την δικιά μου Η100 μου κόστισε 18,60€ απλό συστημένο απο Εύβοια. Βάρος είχε 2.400 καθώς έβαλα την αρχική συσκευασία μέσα σε άλλο κουτί για περισσότερη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή που έστειλα την δικιά μου Η100 μου κόστισε 18,60€ απλό συστημένο απο Εύβοια. Βάρος είχε 2.400 καθώς έβαλα την αρχική συσκευασία μέσα σε άλλο κουτί για περισσότερη ασφάλεια.
Επειτα απο επικοινωνια που ειχα με το support της corsair και καταληξαμε οτι η Η100 πρεπει να γινει RMA.

Σημερα 32 ευρα στα Ελτα συστημενο αν και τις προαλλες που ειχα ξαναβρεθει στα ταχυδρομεια τους ειχα ρωτησει ποσο ενα δεμα 1800-2000γρ. συστημενο για Ολλανδια και μου ειχαν πει 16 ευρω.

Τελικα πονεσε ο Θανασης.:suicide2:

To θεμα ειναι το αρπαχτηκαμε στο ταχυδρομειο και στο τελος μου ειπαν οτι επειδη το δεμα μου ηταν 2.100 γρ παει ογκομετρικα/και κατι αλλες λαμακιες.Επειδη ηθελα να γινει η δουλεια μου αναγκαστηκα τα εδωσα...

Τωρα γτ τοση διαφορα η Αθηνα με την Ευβοια δεν ξερω..

Μαλλον μ@λ@κι@ της υπαλληλου μυριζομαι αλλα τωρα δεν μπορω(φανταζομαι) να διεκδικησω κατι αφου και τοτε που ειχε γινει και ολοκληρο σοου δεν μου αλλαξε την τιμη.

Γιατί δεν κανεται andance rma?

Στάλθηκε από το LG-P920 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Νο πιστωτικη Νο party :(

Link to comment
Share on other sites

Βαρος 2.100 και μου κοστισε αν θυμαμαι καλα 34-36 ευρω.

Αμορτισερ απο σκουτερ στην Ταιβαν βαρος 2060 32 ευρω και κατι ψιλα

Αμορτισερ απο σκουτερ στην Κινα βαρος 1360 15 ευρω και κατι ψιλα

Παντως θα συμφωνησω με τον [MENTION=163]Helly[/MENTION].Οσο καλη εταιρεια να ειναι, ενας τοσο μεγαλος

αριθμος rma οσο να ειναι σε προβληματιζει για μελλοντικη πρωτη αγορα.

Μεχρι πριν καιρο σκεφτομουν να αγοραζα μια ετοιμη λυση υδροψυξης απο την εν λογω εταιρεια

αλλα οσο και να με εξυπηρετησαν σε 2 απο τα 3 προιοντα τους που εχω (τροφοδοτικο,μνημες,usb stick)

φοβουμενος απο αυτα που διαβαζω κατεληξα να βαλω αεροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κανεται andance rma?

Το αυτο!

Bγαλτε μια pre-paid απο τραπεζα, λογιζεται σαν visa.

Χρησιμοποιηστε την για advanced rma και νομιζω ετσι θα βγαινει δωρεαν τα μεταφορικα.

Συμφωνω με [MENTION=163]Helly[/MENTION] για το απαραδεκτο QC.

Σε σημειο που αν θα ηθελα κατι απο την hydro σειρα θα επεδιωκα μτχ απο αγγελια για να ειναι δοκιμασμενο τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με εχασε η corsair, καλη χρυση σε RMA αλλα πρεπει να χεις γνωστο κανενα μαγαζατορα με stock να δοκιμαζει H100 και ΑΧ τροφοδοτικα μπροστα σου πριν τα παρεις...Μια βολτα στο forum της να δειτε τι χαμος γινεται.Βγηκε ο RAMGUY και το παραδεχτηκε ανοιχτα να παρουν προς το παρον ολοι AXi γιατι σχεδον ολα τα AX εχουν whine στον transformer μεσα.Για μενα για τετοια εταιρια και τετοιου κοστους προϊοντα ειναι απαραδεκτα πραγματα αυτα...

Oσων αφορα τα περι RMA εννοειται δε ασχοληθηκα να στειλω στην corsair μεσω του μαγαζιου που τα πηρα εγινε η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.