Jump to content



RMA Corsair = Awesome


2cpu

Recommended Posts

Το αυτο!

Bγαλτε μια pre-paid απο τραπεζα, λογιζεται σαν visa.

Χρησιμοποιηστε την για advanced rma και νομιζω ετσι θα βγαινει δωρεαν τα μεταφορικα.

Συμφωνω με @Helly για το απαραδεκτο QC.

Σε σημειο που αν θα ηθελα κατι απο την hydro σειρα θα επεδιωκα μτχ απο αγγελια για να ειναι δοκιμασμενο τουλαχιστον.

Μπορει να θεωρειτε VISA αλλα δεν την δεχοντε για Advance RMA για τον απλο λογο οτι αν δεν υπαρχουν λεφτα μεσα δεν μπορουν να χρεωσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Δεν εννοουσα να την εχεις αδεια.

Προφανως να εχει μεσα το ποσο που χρειαζεται να σου "παγωσουν" μεχρι να ολοκληρωθει η συναλλαγη.

Αν δεν κανω λαθος αυτη ειναι η πολιτικη, σου κανουν εικονικη χρεωση αλλα δεν την επιβεβαιωνουν, και μολις ολοκληρωθει το rma ακυρωνουν την χρεωση.

Διαφορετικα τον ιδιο φοβο θα ειχαν και με μια χρεωμενη στο οριο VISA που παλι δεν θα ειχε διαθεσιμο υπολοιπο για συναλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεταφορικά στο forum τους μου είχαν πει ότι πρέπει να έχουν περάσει λιγότερο από 30 ημέρες από την αγορά για να τα καλύψουν.

Ωστόσο βέβαια μπορεί να κάνουν και τίποτα εξαιρέσεις ενδεχομένως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τις πιο πίσω σελίδες.

Πάντως εγκρίνω για το RMA της Corsair. Σε μια εβδομάδα είχα πίσω ότι είχα στείλει είτε μνήμες ήταν είτε ssd είτε usb stick!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τις πιο πίσω σελίδες.

Πάντως εγκρίνω για το RMA της Corsair. Σε μια εβδομάδα είχα πίσω ότι είχα στείλει είτε μνήμες ήταν είτε ssd είτε usb stick!

το ότι έχει χρειαστεί να επιστρέψεις προιόν από κάθε κατηγορία που παράγει η corsair θα έπρεπε να σε προβληματίζει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

το ότι έχει χρειαστεί να επιστρέψεις προιόν από κάθε κατηγορία που παράγει η corsair θα έπρεπε να σε προβληματίζει πάντως...

O ssd ήταν αγορά από το ebay σαν χαλασμένος. Οι μνήμες χάλασαν από πολύ ρεύμα. Το usb ήταν το μόνο που χάλασε χωρίς αιτία.

Link to comment
Share on other sites

φίλε matteus να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες. όντως η διαδικασία είναι όπως περιέγραψες. αφού έκανα αίτηση για rma μου εστειλαν έναν αριθμό επικοινωνίας που τους κάλεσα μέσω skype (με free πακετο). από εκεί κανονίσαμε να μου στείλει κάτι ετικέτες η ups, για να το παρει δωρεαν. το τροφοδοτικό πήγε ολλανδία οπου ΔΕΝ ελεγχθηκε και μου έστειλαν πισω σφραγισμένο . να επισημάνω για όσους αντιμετωπίσουν αναλογο πρόβλημα ότι αν δεν έχετε κατάστημα της ups στην περιοχή σας (οπως εγώ στο αργος), η δουλεια θα γινει με τη γενική ταχυδρομική.

Χαιρομαι φιλε που εγινε η δουλεια σου, να σε ρωτησω τελικα εσυ το εστειλες μονος και πληρωσες μεταφορικα η μεσω του μαγαζιου που το πρωτο αγορασες ? Εγω εκανα το λαθος και πηγα να το κανω μεσω visionstudio θεσσαλονικη δηλαδη απο το μαγαζι που το αγορασα και τωρα εχουν περασει 14 μερες και μου ειπανε οτι και καλα το κοιταξαν και δεν ειχε προβλημα και οτι θα παρει αλλες τοσες. Με λιγα λογια μπερδεμενα γιατι δεν ξερουν τι τους γινεται, υπομονη τωρα και ελπιζω να στειλουν καινουργιο και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 2 κιλά θεωρείται γράμμα. το παιδί που αναφέρει τα 7 ευρώ προφανώς και λέει την αλήθεια αλλά αυτές οι τιμές ίσχυαν παλιότερα. εγώ έστειλα το ax850 (σκέτο χωρίς καλώδια ή οτιδήποτε άλλο ήταν 2 κιλά παρα κάτι γραμμάρια) το καλοκαίρι και πλήρωσα 16 ευρώ. τη δεύτερη φορά (ναι, χρειάστηκε να το ξαναστείλω) ανέλαβε τα μεταφορικά η corsair.

Α την βρηκα την απαντηση, τελικα ενταξει ομως με το καινουργιο τροφοδοτικο ? κανει κανενα περιεργο θορυβο ? γιατι στην καινουργια σειρα της corsair εκτος του coil noise ακουστηκε οτι εχουν κανει μια καινουργια πατεντα που το ανεμιστηρακι ξεκιναει να δουλευει αφου ζεσταθει το τροφοδοτικο και καθε τρεις και λιγο η σταματαει η ξεκιναει να δουλευει με αποτελεσμα να παραγει εναν θορυβο σαν παπαγαλακι. Ειχα το ιδιο προβλημα με το coil Noise και ευχομαι αυτο που θα στειλουν να μην εχει κανενα απο τα δυο προβληματα που ανεφερα

Καλη τυχη σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με εχασε η corsair, καλη χρυση σε RMA αλλα πρεπει να χεις γνωστο κανενα μαγαζατορα με stock να δοκιμαζει H100 και ΑΧ τροφοδοτικα μπροστα σου πριν τα παρεις...Μια βολτα στο forum της να δειτε τι χαμος γινεται.Βγηκε ο RAMGUY και το παραδεχτηκε ανοιχτα να παρουν προς το παρον ολοι AXi γιατι σχεδον ολα τα AX εχουν whine στον transformer μεσα.Για μενα για τετοια εταιρια και τετοιου κοστους προϊοντα ειναι απαραδεκτα πραγματα αυτα...

Oσων αφορα τα περι RMA εννοειται δε ασχοληθηκα να στειλω στην corsair μεσω του μαγαζιου που τα πηρα εγινε η δουλεια.

Καλα τα λες φιλε και εμενα με εχασε η corsair απο πελατη, πηγανε να την δουνε solution για τα παντα και τελικα μονο rma μοιραζει. Εσυ απο πιο μαγαζι εκανες την δουλεια σου διοτι τελικα και visionstudio με εχασε απο πελατη δεν αγοραζω ουτε βιδα ξανα απο αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Α την βρηκα την απαντηση, τελικα ενταξει ομως με το καινουργιο τροφοδοτικο ? κανει κανενα περιεργο θορυβο ? γιατι στην καινουργια σειρα της corsair εκτος του coil noise ακουστηκε οτι εχουν κανει μια καινουργια πατεντα που το ανεμιστηρακι ξεκιναει να δουλευει αφου ζεσταθει το τροφοδοτικο και καθε τρεις και λιγο η σταματαει η ξεκιναει να δουλευει με αποτελεσμα να παραγει εναν θορυβο σαν παπαγαλακι. Ειχα το ιδιο προβλημα με το coil Noise και ευχομαι αυτο που θα στειλουν να μην εχει κανενα απο τα δυο προβληματα που ανεφερα

Καλη τυχη σε ολους.

Αυτο που αναφερεις ειναι προβληματικο τροφοδοτικο οπως και το coil whine.

Aυτα που πηρανε οι τυχεροι πριν το νεο ετος και oι reviewer δε ειχαν κανενα απο τα 2 προβληματα,υποθετω οτι κανανε τεραστικα μακακια μετα και εχει βγει μεγαλο ποσοστο χαλασμενων στην αγορα.

Εδω εισαι το σωστο διαγραμμα λειτουργιας

AX860

Corsair AX 860 W Review | techPowerUp

AX860i

Corsair AX 860i W Review | techPowerUp

PS Το δευτερο πιθανο ενδεχομενο ειναι αφου αγορασαμε το τελευταιο καιρο ο ιδιος προμηθευτης μοιραζει mass σκαρταδουρα σε ολα τα ελληνικα μαγαζια που δε μου φαινεται και απιθανο.Γιατι ακριβως τα ιδια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια χαζη ερωτηση? εχω αγορασει το ΑΧ850 δεν εχω παρατηρησει κατι ομως με εξαιρεση οτι η sabertooth μου τα εχει παιξει στην καρτα ηχου 3 φορες...παιζει να μου την μαμαει το AX ? αλλα δεν εχω καμια εικονα για το οτιδηποτε..

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θέματος λέω... είναι το RMA της Corsair. Για τεχνικές ερωτήσεις κάνε νέο θέμα.

Το ανέφερα μιας και από πάνω αναφέρθηκαν και άλλα παρόμοια με το δικό μου και υπήρξε και ανάλυση κιόλας.. Τώρα αν η ερώτηση μου ήταν τόσο off topic συγνώμη.. Απλά είδα κάποια Χ ανάλυση και έτσι πήρα το θάρρος να ρωτήσω.

Sent from Sobi's GneX

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις ειναι προβληματικο τροφοδοτικο οπως και το coil whine.

Aυτα που πηρανε οι τυχεροι πριν το νεο ετος και oι reviewer δε ειχαν κανενα απο τα 2 προβληματα,υποθετω οτι κανανε τεραστικα μακακια μετα και εχει βγει μεγαλο ποσοστο χαλασμενων στην αγορα.

Εδω εισαι το σωστο διαγραμμα λειτουργιας

AX860

Corsair AX 860 W Review | techPowerUp

AX860i

Corsair AX 860i W Review | techPowerUp

PS Το δευτερο πιθανο ενδεχομενο ειναι αφου αγορασαμε το τελευταιο καιρο ο ιδιος προμηθευτης μοιραζει mass σκαρταδουρα σε ολα τα ελληνικα μαγαζια που δε μου φαινεται και απιθανο.Γιατι ακριβως τα ιδια προβληματα.

Το δικο μου το ειχα αγορασει το 2011 και ειναι ενα 750hx, οποτε και στα παλια υπαρχει αυτο το προβλημα. Απλα στα καινουργια ειναι πιο εντονο γιατι αποψη μου ειναι οτι ολα αυτα τα rma καινουργιων τροφοδοτικων που απλα ειχαν προβλημα με coil noise πιστευετε οτι τα πετανε τα φτιαχνουν και μπορει να τα πουλανε και για καινουργια.

Τωρα ελπιζω απο την στιγμη που παει για rma στην Ολλανδια στο εργοστασιο της corsair και εχει coil noise να μην σου ξαναστελνουν πισω με coil noise. Ειχα ρωτησει στα φορουμ τους αν τυχον ερθει το καινουργιο και εχει μεγαλυτερο προβλημα απο το παλιο μπορω να κρατησω το παλιο και μου απαντησε οτι κατα 99% επειδη ειναι ελεγμενα δεν θα εχει το παραμικρο.

Ειναι ντροπη παντως ειδικα στα τροφοδοτικα να μην γινεται πολυ καλος ελεγχος ποσο μαλλον οταν μιλαμε για τροφοδοτικα τον 200ευρω γιατι μιας και εχει προβλημα μπορει να τα καψει ολα και αντε βγαλε ακρη μετα με την corsair και την καθε corsair .

Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια χαζη ερωτηση? εχω αγορασει το ΑΧ850 δεν εχω παρατηρησει κατι ομως με εξαιρεση οτι η sabertooth μου τα εχει παιξει στην καρτα ηχου 3 φορες...παιζει να μου την μαμαει το AX ? αλλα δεν εχω καμια εικονα για το οτιδηποτε..

Nαι [MENTION=22530]sobi[/MENTION] παιζει και πολυ πιθανον.H xfi μου βγηκε off απο το ax860 μαλλον.Εκτος εγγυησης κιολας,περναει drivers αλλα τα 2 απο τα 3 καναλια dead.Oποτε δε μου κανει εντυπωση την ζημια να στην κανει to ax αν εχει προβλημα οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.