Jump to content



RMA Corsair = Awesome


2cpu

Recommended Posts

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Μπα, δεν μιλάμε για ρατσισμούς αλλά για να γίνει η δουλειά σου. Οι Ινδοί/Πακιστανοί/κτλ σε support/RMA centers είναι πονηροί και δεν ψαρώνουν, ακόμα κι αν αρχίσεις τις φωνές για να βρεις το δίκιο σου (δεν μιλάμε για λαμογιές), κάτι το οποίο δεν ισχύει σε αγγλοσάξωνες οι οποίοι κάνουν ότι περάσει από το χέρι τους να μην υπάρξει θέμα και ακουστούν παραπέρα. Έχει καεί η γούνα μου αρκετές φορές - μάλιστα και σε live περίπτωση όταν ήμουν εξωτερικό - ώστε να μπορώ να κάνω τη γενίκευση. Και επειδή για μια υπόληψη ζούμε έχω βάλει αρκετά μαγαζιά/εταιρίες στη μαύρη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αντε να γραψω και γω την πιο προσφατη εμπειρια μου.

Πηρα μια Η80 και ειχε το κλασσικο προβλημα με την αντλια συν οτι δεν δουλευε το fan controller. Επικοινωνια με tech support και μετα απο 1 ωρα μου απαντησαν να τους την στειλω. Συσκευασα και εστειλα (μου στοιχισε 20€)....μετα απο 5 μερες μου εστειλαν καινουργια...

Την κουμπωνω επανω αλλά "ο νεκρος δεν ζωντανευει"...:boxed:

Τους ριχνω ενα email και τους εξηγω τι εγινε. Αποτελεσμα, εστειλαν UPS, παρελαβε απο το σπιτι μου και σημερα ηρθε παλι με UPS(μετα απο 5 μερες) καινουργια Η80 μαζι με ενα γραμμα που μου ζητανε συγγνωμη για οποια ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

το όντως καταπληκτικό rma της πάντως δεν βλέπω για ποιο λόγο εξηγεί την ιδιαίτερα υψηλή πιθανότητα να παρουσιάσει ένα προιόν τους πρόβλημα. εγώ, αν και μου έστειλαν καινούριο τροφοδοτικό όταν έβγαλε coil whine, το θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει να μείνω χωρίς τροφοδοτικό έστω και για 2 εβδομάδες ενώ υπάρχουν 'εως και 100 ευρώ τροφοδοτικά που λειτουργούν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

το όντως καταπληκτικό rma της πάντως δεν βλέπω για ποιο λόγο εξηγεί την ιδιαίτερα υψηλή πιθανότητα να παρουσιάσει ένα προιόν τους πρόβλημα. εγώ, αν και μου έστειλαν καινούριο τροφοδοτικό όταν έβγαλε coil whine, το θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει να μείνω χωρίς τροφοδοτικό έστω και για 2 εβδομάδες ενώ υπάρχουν 'εως και 100 ευρώ τροφοδοτικά που λειτουργούν απροβλημάτιστα.
Μπορεις αν θες να κανεις advance RMA ή οπως αλλιως λεγεται...να τους ζητησεις να σου στειλουν προκαταβολικα το προιον δινοντας πιστωτικη και ΑΝ δεν εγκριθει τελικα η αλλαγη(σπανιο) τοτε και μονο τοτε σου τραβανε τα λεφτα απο το λογαριασμο σου. Been there, done that με ενα τροφοδοτικο παλαιοτερα :)
Link to comment
Share on other sites

20 euro απο την τσεπη μου και awesome RMA δεν συμβαδιζει για μενα. Εν τω μεταξυ βλεπω οτι τα τελευταια της προιοντα λενε RMA [MENTION=898]corsa[/MENTION]ir και οχι στο καταστημα. Δυστυχως εμενα δεν μου αρεσει αυτο. Οπου και να εχω στειλει προιον RMA με δικα μου εξοδα στο εξωτερικο παντου σε λιγες μερες ειχα νεο προιο. Πισω. Οποτε για μενα δεν υπαρχει κατι awesome. My 2 cents

Link to comment
Share on other sites

20 euro απο την τσεπη μου και awesome RMA δεν συμβαδιζει για μενα. Εν τω μεταξυ βλεπω οτι τα τελευταια της προιοντα λενε RMA [MENTION=898]corsa[/MENTION]ir και οχι στο καταστημα. Δυστυχως εμενα δεν μου αρεσει αυτο. Οπου και να εχω στειλει προιον RMA με δικα μου εξοδα στο εξωτερικο παντου σε λιγες μερες ειχα νεο προιο. Πισω. Οποτε για μενα δεν υπαρχει κατι awesome. My 2 cents
Ασε γιατι εχω στειλει για rma σε μια άλλη εταιρια(δεν εχει σημασια ποια) και εδω και 2 μηνες περιμενω.....φεεεεεεεεετα :p
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη αλλάξει μέσω rma ένα flash drive usb3 και πάω και για 2ξ φορά. 5 και 5 € μεταφορικά θα είχα αγοράσει άλλο ένα. Το flash το έχω 3 μήνες τώρα και όχι κάτι το άλλο με έχει αφήσει στη μέση δουλειάς και χτύπαγα το κεφάλι μου.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βρε ωραία η εξυπηρέτηση της κάθε εταιρείας αλλά μην κρυβώμαστε μόνο αν το μαγαζί που το αγοράσαμε δε μας εξυπηρετεί συμφέρει.

γιατί 20+ για αποστολή τροφοδοτικού και 5+ ευρώ για ένα flash drive δε συμφέρει.

Θα στείλω για 2η φορά flash drive. σύνολο 10€ που θα έπαιρνα καινούργιο. Και άσε που θα ξανακαεί το drive τελικά όπως το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

καλα, για δες ποσο παει με ΕΛΤΑ και σιγα μην το κανεις :suicide:

στην OCZ εστειλα ενα 600αρι με κοστος 32 ευρω. :sick::sick::sick:

το ax850 που φλέρτάρει με το δίκιλο, μου κόστισε ακριβώς 16 ευρώ για ολλανδία. Είχε coil whine και μου έστειλαν πίσω καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

20 euro απο την τσεπη μου και awesome RMA δεν συμβαδιζει για μενα.

Κατ"εμε συμβαδιζει οταν το μαγαζι που το αγορασα με κασερι το χρημα με κανει κορδελακια και δικαιολογιες

του εους και οταν το στελνω στην εταιρεια χωρις να με πει τιποτα με στελνει ποιο καινουργιο μοντελο,

φυσικα σφραγισμενο και τελος μεγαλυτερο σε αποδοση. :happy:

καλα, για δες ποσο παει με ΕΛΤΑ και σιγα μην το κανεις :suicide:

Οπωτε για 12, 16, 20 ευρω εκει που ειχε ενα τροφοδοτικο αξιας θα αναγκαστει να παρει

οτι εχουνε στο ραφι τους aka κακοφτιαγμενους κινεζαρες.

Υποψιν το στελνουν πισω με UPS μια απο τις ποιο ακριβες εταιρειες στο χωρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν το στελνουν πισω με UPS μια απο τις ποιο ακριβες εταιρειες στο χωρο ;)

για να συνεργαζονται με αυτην μαλλον δεν θα ειναι ιδιαιτερα ακριβη για εκεινους..

παντως το ιδανικο θα ηταν να αναλαμβανα και τα εξοδα αποστολης,και εφοσον δεν ηταν ελαττωματικο να χρεωθω τα μεταφορικα. δικο τους λαθος ειναι οχι δικο μου!;)

τοτε θα μιλουσαμε για το απολυτο ρμα..!

Link to comment
Share on other sites

για να συνεργαζονται με αυτην μαλλον δεν θα ειναι ιδιαιτερα ακριβη για εκεινους..

παντως το ιδανικο θα ηταν να αναλαμβανα και τα εξοδα αποστολης,και εφοσον δεν ηταν ελαττωματικο να χρεωθω τα μεταφορικα. δικο τους λαθος ειναι οχι δικο μου!;)

τοτε θα μιλουσαμε για το απολυτο ρμα..!

Ναι άλλα αν είναι να στο αντικαταστήσουν με καινούργιο προιόν δεν νομίζω να σε ενοχλήσουν τα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα αν είναι να στο αντικαταστήσουν με καινούργιο προιόν δεν νομίζω να σε ενοχλήσουν τα μεταφορικά...

εφοσον δεν εδωσες 30ευρω μεταφορικα οπως ο ανεστης για τροφοδοτικο 60€ οπως τα builder!;)

Link to comment
Share on other sites

το ax850 που φλέρτάρει με το δίκιλο, μου κόστισε ακριβώς 16 ευρώ για ολλανδία. Είχε coil whine και μου έστειλαν πίσω καινούριο.

σοβαρα? πανω απο 2 κιλα αλλαζει πολυ το πραμα. Εμένα σκέτο psu χωρις καλωδια αμπαλαρισμενο ήταν 1960 gr. αλλα η εταιρία ήθελε ολα τα καλωδια οποτε το εστειλα στο κουτι του και πηγε 2800gr. Περιεργο το ΑΧ850 να ειναι τοσο ελαφρυ :hmm:

Κατ"εμε συμβαδιζει οταν το μαγαζι που το αγορασα με κασερι το χρημα με κανει κορδελακια και δικαιολογιες

του εους και οταν το στελνω στην εταιρεια χωρις να με πει τιποτα με στελνει ποιο καινουργιο μοντελο,

φυσικα σφραγισμενο και τελος μεγαλυτερο σε αποδοση. :happy:

Οπωτε για 12, 16, 20 ευρω εκει που ειχε ενα τροφοδοτικο αξιας θα αναγκαστει να παρει

οτι εχουνε στο ραφι τους aka κακοφτιαγμενους κινεζαρες.

Υποψιν το στελνουν πισω με UPS μια απο τις ποιο ακριβες εταιρειες στο χωρο ;)

εγω οτι εχω στειλει στο εξωτερικο στην μαμα εταιρια πήρα πίσω πάντα το ίδιο προϊόν, αλλες φορες καινουργιο, αλλες φορες refurbished. :jester:

με τις συμβασεις που εχουν με UPS, θα δίνουν τοσα λιγα χρηματα, που αν μου χρεώνανε και το πήγαινε και το έλα θα έβγαινε πολύ λιγότερο απο τα 32 ευρώ που έδωσα εγω για να σταλει δεμα στην Ολλανδια. Και εγω θα ήμουν χαρούμενος (θα πλήρωνα λιγοτερο και θα εχανα πιο λιγο χρόνο, UPS ftw) αλλα και αυτοι δεν θα χρεωνόντουσαν μεταφορικα. ;)

Ναι άλλα αν είναι να στο αντικαταστήσουν με καινούργιο προιόν δεν νομίζω να σε ενοχλήσουν τα μεταφορικά...

για τροφοδοτικό των 60 ευρω ειναι πολλά τα 33 ευρω μεταφορικά. Σε τροφοδοτικο ακριβότερο το σκέφτεσαι λιγότερο :smoke:

Link to comment
Share on other sites

για να συνεργαζονται με αυτην μαλλον δεν θα ειναι ιδιαιτερα ακριβη για εκεινους..

παντως το ιδανικο θα ηταν να αναλαμβανα και τα εξοδα αποστολης,και εφοσον δεν ηταν ελαττωματικο να χρεωθω τα μεταφορικα. δικο τους λαθος ειναι οχι δικο μου!;)

τοτε θα μιλουσαμε για το απολυτο ρμα..!

Ναι το γνωριζω απλα σε δειχνει οτι σκεφτονται το πελατη.Πχ οταν ειχανε χαλασει οι μποτες μηχανης ,

μου με τις στειλανε με απλο ταχυδρομειο ουτε καν συστημενο απο Ιταλια.

Το ιδανικο θα ηταν να μην μπλεξεις με την εταιρεια καθολου και το καταστημα που το αγορασες

να σε εκανε αντικατασταση ;)

Oχι 3 ,5 χρονια εγγυηση και να σε λενε παρε μισο κιλο φυστικια .

εφοσον δεν εδωσες 30ευρω μεταφορικα οπως ο ανεστης για τροφοδοτικο 60€ οπως τα builder!;)

60 ευρω για ενα νορμαλ τροφοδοτικο ειναι παρα πολλα.. οπως ειπε και ο [MENTION=743]psyber[/MENTION] αλλα και το δικο

το πρωην που ηταν modular πανω απο 16 ευρω δεν εδωσα/εδωσε.Σε αυτην την περιπτωση παμε

οπως με τους εκτυπωτες και τα γνησια μελανια.Τα ζυγιζεις και αν θες το κανεις αλλιως μιας και δεν

ειναι ΤΑ λεφτα οπως πχ ενα modular 850 που ειχε ο [MENTION=743]psyber[/MENTION] το στελνεις ανακυκλωση και τελειωνεις.

Αλλα η σειρα builder ειναι ακομα τα ραφια γιατι δεν του το αλλαξαν? Το δικο μου πχ.εφτανε το EOL

του.

εγω οτι εχω στειλει στο εξωτερικο στην μαμα εταιρια πήρα πίσω πάντα το ίδιο προϊόν, αλλες φορες καινουργιο, αλλες φορες refurbished. :jester:

με τις συμβασεις που εχουν με UPS, θα δίνουν τοσα λιγα χρηματα, που αν μου χρεώνανε και το πήγαινε και το έλα θα έβγαινε πολύ λιγότερο απο τα 32 ευρώ που έδωσα εγω για να σταλει δεμα στην Ολλανδια. Και εγω θα ήμουν χαρούμενος (θα πλήρωνα λιγοτερο και θα εχανα πιο λιγο χρόνο, UPS ftw) αλλα και αυτοι δεν θα χρεωνόντουσαν μεταφορικα. ;)

για τροφοδοτικό των 60 ευρω ειναι πολλά τα 33 ευρω μεταφορικά. Σε τροφοδοτικο ακριβότερο το σκέφτεσαι λιγότερο :smoke:

Και εγω το ιδιο Ανεστη.Ο δισκος πχ προσφατα που ειχα κανει και thread η Seagate με εστειλε refurbished. ;)

Δεν με χαλασε καθολου απο την στιγμη που πηρα αυτο που ηθελα οταν (ξαναεπανερχομαι) το καταστημα

που αγορασα το δισκο με ελεγε να πληρωσω κιολας απο πανω.

Ναι εχουν συμβασεις και οντως θα ηταν οπως αναφερει ο [MENTION=10518]panos444[/MENTION] αλλα μαλλον αυτη την πολιτικη

εχει διαλεξει η εν λογω εταιρεια και απο την στιγμη που εστω και ετσι σε επανορθωνει κατι ειναι και αυτο.

Πχ. ο μι γενετω δοκιμασε να κανεις αν δεν εχεις κανει ποτε RMA στην Plextor.

Τελευταια φορα οταν ειχα κανει ενα cdrom scsi (τοσο παλια :p) ειχε ερθει η κουριερ το πηρε Παρασκευη

και Δευτερα ελαβα ειδοποιηση για παραδοση Τριτη πρωι.Hell that was fast ! :p

Aλλη εταιρεια ομως ;)

Oσο για το τροφοδοτικο των 60 ευρω συμφωνω μαζι σου οπως προανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λεπον..Ηρθε και μενα η ωρα να βιωσω το after sale της corsair.Eχω παθει τα ιδια με την H80 του lazy dog και επειδη δεν λεει να μου τριτωσει το κακο και να τρεχουμε παμε για RMA.

Ποσο να υπολογιζω(€) για να στειλω την Η100?

Να ρισκαρω απλο μιας και 100€ ειναι αυτα η να παω σε συστημενο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.