Jump to content


Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει επιλογή αν θες να σου πιάσει όλο τον destination δίσκο αν θες κατά το restore...

Όσων αφορά το raid είναι θέμα drivers, αν αναγνωρίσει το cluster το πρόγραμμα τότε μπορείς να κάνει και ότι κάνεις με έναν απλό δίσκο, αν δεν το αναγνωρίσει τότε είτε δεν θα βλέπεις κανένα δίσκο ο οποίος είναι πάνω στον controller είτε θα τους βλέπεις σαν 2 ξεχωριστούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jaco να τολμήσω μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις..

είπα να αλλάξω τον σκληρό που έχει ένα παλιό λαπτοπ με έναν ssd...

Όλα καλά πάνε όπως περιγράφεις στον οδηγό αλλά μόλις φθάνει ο clonezilla να κάνει το τελικό clone μου λέει ότι το destination (ssd250gb) είναι μικρότερο του source(hdd640gb)

Στον hdd έχω 100GB allocated και 483 unallocated με τη χρήση του PE... μήπως είναι κάτι που δεν κατάλαβα ή κάνω κάτι λάθος?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Geoz, αυτό που ακριβώς θες το εξηγώ στο "2. Parted Magic – Partitioning" που αναφέρω πως θα κάνεις resize στο source (640GB) σε ένα μέγεθος που να χωρά στον δίσκο που έχεις για destination. Στην περίπτωσή σου λοιπόν, εφόσον ο ssd είναι 250GB θα κάνεις resize τον 640GB σε ~200GB και θα συνεχίσεις την διαδικασία του backup.

Τέλος αφού τελειώσεις το backup, επειδή πλέον στον ssd θα έχεις κάποια GB ελεύθερα και unallocated, καθώς το image θα είναι μικρότερο από το μέγεθος του δίσκου, θα κάνεις expand το partition μέσα από το windows αυτή τη φορά και θα χρησιμοποιήσεις όλο τον χώρο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Το θέμα μου είναι ότι ενώ γίνεται resize ο μηχανικός σε 100 allocated και 500 unallocated όταν ο clonezilla επιχειρεί , βλέπει όλο το μηχανικό ( και το unallocated κομμάτι του) και ως αποτέλεσμα δε γίνεται το cloning

Ri1inDj.jpg

48N8mGZ.jpg

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
προσθήκη εικόνων
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο στο κάνει αυτό... Υποθέτω πως έχεις επιλέξει το "device-to-device" και τα υπόλοιπα βήματα όπως αναφέρει ο οδηγός, οπότε στο μόνο που μπορεί να πάει το μυαλό μου είναι η έκδοση του PartedMagic ή του clonezilla...

Μήπως έχεις κάποια παλιότερη έκδοση...? Αν άλλαξαν κάτι από τότε δεν το ξέρω, πάντως το έχω κάνει κάμποσες φορές και από τότε και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα... :/

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά νεότερη έκδοση από αυτή που έχω...

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν σου αφαιρεί τον unallocated χώρο του δίσκου από το σύνολο... Ίσως στο device-to-image το κάνει, οπότε καλά και κάνεις και το δοκιμάζεις...

Link to comment
Share on other sites

τσεκάρω και ενημερώνω..

αν βρώ χρόνο θα δώ μήπως χρησιμοποιώντας παλαιότερη έκδοση του pmagic γίνεται η δουλειά

update: δυστυχώς μία από τα ίδια.... ξαναδοκιμάζω με έκδοση 4.5 που φαίνεται να λειτουργεί.... ( <--- βγήκα στο partclone οπότε ελπίζω)

Τελικά λεριτούργησε μια χαρά με παλαιότερη έκδοση και συγκεκριμένα την 4.5 ( είναι λιγότερο user friendly συν τοις άλλοις )

Σε ευχαριστώ Jaco με έσωσες από πολύ μπελά...

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

τσεκάρω και ενημερώνω..

αν βρώ χρόνο θα δώ μήπως χρησιμοποιώντας παλαιότερη έκδοση του pmagic γίνεται η δουλειά

update: δυστυχώς μία από τα ίδια.... ξαναδοκιμάζω με έκδοση 4.5 που φαίνεται να λειτουργεί.... ( <--- βγήκα στο partclone οπότε ελπίζω)

Τελικά λεριτούργησε μια χαρά με παλαιότερη έκδοση και συγκεκριμένα την 4.5 ( είναι λιγότερο user friendly συν τοις άλλοις )

Σε ευχαριστώ Jaco με έσωσες από πολύ μπελά...

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι με την εκδοση 2013 δεν αφαιρει τον unallocated χωρο! Με την εκδοση 5.9 ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το resize, σε μία εγκατάσταση windows δεν χρειάζεται όσο το δυνατόν περισσότερες φορές defragment;

Παραπάνω είδα φίλο που ανέφερε 55gb κατειλλημένα(απο 320gb hdd) για μεταφορά σε ssd 60gb, το resize δεν είναι ρίσκο σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ζήτησα από κάποιον admin/mod να γίνει μια αλλαγή στο πρώτο ποστ, ώστε να προστεθούν οι πληροφορίες αυτές και να μην παιδευτούν και άλλοι με τον οδηγό. Αν έχει κάποιος επιπλέον πληροφορίες για το ποια είναι η τελευταία έκδοση που δουλεύει, ας το ποστάρει. Για την ώρα φαίνεται να είναι η 5.9 μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις για την σχέση του resize με το defragment...

Επίσης, γιατί να χρειάζεται defragment...?

Χμμ φαίνεται ότι με το ntfsprogs(ntfsresize) απο την 1.11.2 έκδοση και μετά δεν απαιτείται defragment.

Παλιότερα που είχα δοκιμάσει το gparted(ntfsprogs<1.11.2) σε windows με ntfs απαιτούσε defragment, μιάς και το filesystem γενικότερα προκαλεί fragmentation, αφού δεν γράφει "σειριακά" στα blocks.

Οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω πελαγώσει.

Θέλω να κάνω clone τον δίσκο του λάπτοπ (250 GB) ο οποίος πνέει τα λοίσθια γι' αυτό αγόρασα έναν 500 GB SATΑ. Τον σύνδεσα στο laptop μέσω ενός SATA to USB enclosure. Πάω να ακολουθήσω τον οδηγό αλλά το PM δεν είναι πια δωρεάν. Δοκιμάζω να φτιάξω ένα boot USB με το clonezilla χρησιμοποιώντας το tuxboot αλλά το ρημάδι δεν λέει να φορτώσει από το USB. Κατεβάζω το EaseUS Todo Backup αλλά όταν πάω για το cloning γράφει ότι the sector size of destination disk and source disk is inconsistent και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Κατέβασα και το Acronis True Image αλλά δεν με αφήνει να επιλέξω τον 500άρι δίσκο ως destination (είναι greyed out και δεν ξέρω γιατί).

Υπάρχει άραγε κανένας τρόπος ? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί κοντέυω να τρελαθώ όλη τη μέρα !

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω πελαγώσει.

Θέλω να κάνω clone τον δίσκο του λάπτοπ (250 GB) ο οποίος πνέει τα λοίσθια γι' αυτό αγόρασα έναν 500 GB SATΑ. Τον σύνδεσα στο laptop μέσω ενός SATA to USB enclosure. Πάω να ακολουθήσω τον οδηγό αλλά το PM δεν είναι πια δωρεάν. Δοκιμάζω να φτιάξω ένα boot USB με το clonezilla χρησιμοποιώντας το tuxboot αλλά το ρημάδι δεν λέει να φορτώσει από το USB. Κατεβάζω το EaseUS Todo Backup αλλά όταν πάω για το cloning γράφει ότι the sector size of destination disk and source disk is inconsistent και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Κατέβασα και το Acronis True Image αλλά δεν με αφήνει να επιλέξω τον 500άρι δίσκο ως destination (είναι greyed out και δεν ξέρω γιατί).

Υπάρχει άραγε κανένας τρόπος ? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί κοντέυω να τρελαθώ όλη τη μέρα !

Thanks !

Δοκίμασε να βάλεις τους 2 δίσκους σε ένα desktop.Με sata όχι με usb θήκη.Μετά δοκίμασε το Acronis σε Safe Mode.Λογικά θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τους 2 δίσκους σε ένα desktop.Με sata όχι με usb θήκη.Μετά δοκίμασε το Acronis σε Safe Mode.Λογικά θα παίξει.

Δυστυχώς δεν έχω desktop... Το λάπτοπ τρέχει Windows 7.

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω πελαγώσει.

Θέλω να κάνω clone τον δίσκο του λάπτοπ (250 GB) ο οποίος πνέει τα λοίσθια γι' αυτό αγόρασα έναν 500 GB SATΑ. Τον σύνδεσα στο laptop μέσω ενός SATA to USB enclosure. Πάω να ακολουθήσω τον οδηγό αλλά το PM δεν είναι πια δωρεάν. Δοκιμάζω να φτιάξω ένα boot USB με το clonezilla χρησιμοποιώντας το tuxboot αλλά το ρημάδι δεν λέει να φορτώσει από το USB. Κατεβάζω το EaseUS Todo Backup αλλά όταν πάω για το cloning γράφει ότι the sector size of destination disk and source disk is inconsistent και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Κατέβασα και το Acronis True Image αλλά δεν με αφήνει να επιλέξω τον 500άρι δίσκο ως destination (είναι greyed out και δεν ξέρω γιατί).

Υπάρχει άραγε κανένας τρόπος ? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί κοντέυω να τρελαθώ όλη τη μέρα !

Thanks !

Ποιο λειτουργικό τρέχει το laptop?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τη μεταφορά δημιουργώντας ένα είδωλο συστήματος (και ένα δίσκο επιδιόρθωσης, αν δεν υπάρχει το DVD εγκατάστασης του συστήματος). Βέβαια, αυτή η διαδικασία απαιτεί κάποιο τρίτο, ενδιάμεσο μέσο αποθήκευσης, κάποιον άλλο δίσκο, ή ένα σετ εγγράψιμα DVD, που θα είναι αρκετά, αν ο παλιός δίσκος είναι γεμάτος.

Backup Complete Computer - Create an Image Backup - Windows 7 Help Forums

Link to comment
Share on other sites

Κάνω εδω και μια ώρα το ίδιο ακριβώς πράγμα με το acronis true image. Το backup τελειωνει σε κανένα μισάωρο οπότε θα δω πώς θα παει. Ελπίζω να δουλέψει γιατι αλλιώς θα έχω χάσει άλλο ένα 3ωρο.. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη. Thanks για τη βοήθεια up to now..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.