Jump to content



Recommended Posts

[offtopic]

Τώρα είδα πως το parted magic δεν είναι πλέον free... Κρίμα, γιατί ήταν διαμαντάκι. Για όσους θέλουν κάποιο freeware πρόγραμμα θα πρέπει να κοιτάξουν για το Ultimate Boot CD το οποίο ακόμα παραμένει δωρεάν. Πάνω-κάτω ισχύει ο ίδιος οδηγός που περιγράφω στο αρχικό post.

Αυτό που δουλεύει γενικά καλά και κάνει τα πάντα εύκολα πλέον είναι το Acronis True Image Home...

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε το Acronis... Baskup σε εξωτερικό USB, βγάζω τον παλιό δίσκο, βάζω τον καινούριο, boot από Acronis USB και restore.

Βέβαια ο καινούριος δίσκος είναι αρκετά μεγαλύτερος από τον παλιό (500 GB με 250 GB) οπότε δημιουργήθηκε ένα partition ίδιου μεγέθους με τον παλαιότερο δίσκο και το υπόλοιπο είναι Unallocated space. Υπάρχει τρόπος να κάνω τον unallocated space μέρος του partition χωρίς πολλούς μπελάδες ?

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε το Acronis... Baskup σε εξωτερικό USB, βγάζω τον παλιό δίσκο, βάζω τον καινούριο, boot από Acronis USB και restore.

Βέβαια ο καινούριος δίσκος είναι αρκετά μεγαλύτερος από τον παλιό (500 GB με 250 GB) οπότε δημιουργήθηκε ένα partition ίδιου μεγέθους με τον παλαιότερο δίσκο και το υπόλοιπο είναι Unallocated space. Υπάρχει τρόπος να κάνω τον unallocated space μέρος του partition χωρίς πολλούς μπελάδες ?

Done με ένα click μέσω Windows Disk Management !

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και στην αρχή του πρώτου μια σημείωση πως το PartedMagic δεν είναι πια free και δυστυχώς σε συνδυασμό με κάποιες αλλαγές που έχουν γίνει στο Clonezilla από την έκδοση 5.9 του PM και μετά, ο οδηγός μάλλον καταντά ολίγον άχρηστος πλέον.

:rip:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ....

 

Θέλω να κάνω μεταφορά το OS απο τον παλιό HDD σε SSD.

To Disk Clone αποκλείεται γιατί τον HDD τον έχω χωρισμένο σε partitions οπότε έτσι δεν θα μου κλωνοποιήσει μόνο τον C:\ με το OS

αλλά και το partition D:\ με τα διάφορα data που έχω, οπότε ξεφεύγουμε σε χωρητικότητα...

Οπότε πάμε στο clone partition.

Και λέμε τώρα, ΑΝ λέω ΑΝ κάνω κλώνο μόνο το partition με το OS, δεν θα πρέπει να κάνω κλώνο και το κρυφό partition των 100ΜΒ

που δημιουργούν αυτόματα κατα την εγκατάσταση τα windows 7 χειροκίνητα ή το κάνει αυτόματα με την κλωνοποίηση του C:\ ;

 

Και μια τελευταία ερώτηση, αν κλωνοποιήσω τελικά αυτά τα 2 partition που προανέφερα ο υπόλοιπος χώρος στον ssd θα φαίνεται ως unallocated

ή θα τον δώσει απο μόνο του στο partition με το OS;

 

Για την μεταφορά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το EaseUS Todo Backup Free 8.0

Έγινε επεξεργασία από newmail115
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ( τουλάχιστον στο Acronis True Image) επιλέγεις εσύ ποιά partition από όλα θα κάνει κλώνο.

 

Επίσης, στο Acronis από όσο θυμάμαι, στον καινούριο δίσκο καταλαμβάνεται όλη η χωρητικότητα, απλώς εφόσον τα δεδομένα παραμένουν στην "αρχή" του partition, μπορείς να κάνεις από το Disk Management των Windows Shrink στο partition και κατόπιν να περάσεις τα data σου σε ένα νέο partition στο χώρο που θα μείνει ελεύθερος.

 

To 100MB partition νομίζω ότι με όποιο τρόπο και να προσπαθήσεις, πρέπει να μεταφερθεί και αυτό, τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει να το κάνω αλλιώς.

 

Αλλά, για να μη λέμε και πολλά χωρίς να υπάρχει λόγος, γιατί δεν λές τις χωρητικότητες των δίσκων ( HDD, SSD) και να δούμε μήπως μπορεί να γίνει απευθείας η μεταφορά όλων των partitions ?

 

Αν ο SSD είναι μικρότερος σε συνολική χωρητικότητα αλλά μεγαλύτερος από την χωρητικότητα των κατειλλημένων, μπορείς να κάνεις transfer όλο το δίσκο και απλά κατά τη διαδικασία θα γίνει resize για να χωρέσει στον SSD.

 

Σχετικά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα που λές, καλό θα ήταν να ξεψαχνίσεις το manual του για να είσαι σίγουρος για το πώς κάνει τη διαδικασία, μπορεί να διαφέρει κάμποσο από το Acronis True Image που χρησιμοποιείται από πολλούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά, για να μη λέμε και πολλά χωρίς να υπάρχει λόγος, γιατί δεν λές τις χωρητικότητες των δίσκων ( HDD, SSD) και να δούμε μήπως μπορεί να γίνει απευθείας η μεταφορά όλων των partitions ?

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες για το πρόβλημα μου :)

O ssd είναι 240gb και η συνολική χωρητικότητα του HDD με τα 3 partition (μαζί με το κρυφό των windows) είναι 420gb,

αλλά ούτως ή άλλως δεν θα ήθελα τα data μέσα στον ssd αφού τον προορίζω μόνο για το os και για επιλεγμένες εφαρμογές και παιχνίδια.

Το partition C:\ που έχει μέσα το λειτουργικό και κάποιες εφαρμογές μαζί με το κρυφό είναι γύρω στα 40gb.

 

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω το Acronis τελικά μιας που το είχα κι αυτό κατα νου, γνωρίζεις αν θα πρέπει να επιλέξω και το κρυφό partition

για να το κάνει backup ή θα το πάρει αυτόματα αν επιλέξω μόνο το C;

 

Το μόνο σίγουρο στην περίπτωση μου απ ότι κατάλαβα είναι ότι ξεχνάω την μέθοδο του Clone Disk μιας που δεν θέλω όλα τα partition

και παω για την μέθοδο Backup και Restore... σωστά;

Link to comment
Share on other sites

παιδια, μια βοηθεια, για να μην κανω πατατα..!! 

 

στο πισι της δουλειας,  εχω αυτους τους 2 δισκους, 1x80GB και 1x500GB  (και οι 2 SATA). 0 80αρης ηταν εξ'αρχης χωρισμενος σε 2 partitions. πριν κανα 1-1,5 χρονο, αποφασισα και πηρα τον 500αρη, για να εχω τα δεδομενα σε 2 δισκους, μην τυχον και συμβει κατι, αλλα και να εχω και εναν νεοτερο και γρηγοροτερο δισκο....!

 

με το ACRONIS εκανα λοιπον αντιγραφο, και μου εκανε και στον νεο δισκο, παλι 2 partitions. ενα με XP κι ενα με DATA, οπως ηταν και στον παλιο, αλλα με διαφορετικα μεγεθη πλεον..!!  

 

post-36990-0-88038500-1421755996_thumb.j

 

 

 

τωρα λοιπον, χτιζω καινουριο πισι, για το γραφειο. και θελω τον ενα δισκο (τον καινουριο, προφανως..!) να τον βαλω εκει. 

 

ομως..., επειδη πλεον, εχουμε καινουριο προγραμμα, που δεν υπηρχε στον παλιο δισκο, ελεγα το εξης.  

να κανω παλι αντιγραφο (λειτουργικο, φυσικα), το C partition του 500αρη (δλδ, τα 250gb) σε ολοκληρο ομως τον 80αρη, καταργωντας τα 2 παρτιτιον...!!  

 

Γινετε? πως?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν βλέπω να έχει αναφερθεί πάντως την τελευταία φορά που χρειάστηκα να κάνω Cloning (Windows 10 SSD -->SSD) το μόνο το οποίο δούλεψε απροβλημάτιστα και με απόλυτη επιτυχία ήταν το AOMEI Backupper Standard

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι ,απλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει ,να επιβεβαιώσω :

Θέλω σε ένα λαπτοπακι με m2 ssd, να κάνω clone για να βάλουμε πιο μεγαλο ssd.

Cdrom drive δεν έχουμε, ούτε άλλη θέση για σκληρό στο λαπτοπ, ούτε pc με m2 υποδοχή .

Μπορώ να πάρω με το acronis true image να παρω ένα image,να το αποθηκεύσω σε εναν εξωτερικο σκληρο ;

Αν ναι μετα με το νέο άδειο ssd μέσα πως το επαναφέρω; φτιάχνεις καποιο boot usb η κάτι τέτοιο με το acronis ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι ,απλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει ,να επιβεβαιώσω :

Θέλω σε ένα λαπτοπακι με m2 ssd, να κάνω clone για να βάλουμε πιο μεγαλο ssd.

Cdrom drive δεν έχουμε, ούτε άλλη θέση για σκληρό στο λαπτοπ, ούτε pc με m2 υποδοχή .

Μπορώ να πάρω με το acronis true image να παρω ένα image,να το αποθηκεύσω σε εναν εξωτερικο σκληρο ;

Αν ναι μετα με το νέο άδειο ssd μέσα πως το επαναφέρω; φτιάχνεις καποιο boot usb η κάτι τέτοιο με το acronis ;

θέλεις 2 usb θύρες (λογικά τις έχεις :p)

φτιάχνεις ένα usb boot, έχεις και τον εξωτερικό δίσκο στην άλλη usb θύρα

και κάνεις την δουλειά σου

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση δίσκος με windows xp απο ΟΕΜ pc να έχει "κρυπτογραφημένα αρχεία" που να μην γίνονται clone?

 

Μου βγάζει ένα error  ο υπάρχων δίσκος, και τον έκανα clone με το Macrium και όταν τον βάζω στο pc δε boot-αρει.

 

Να δοκιμάσω άλλο πρόγραμμα;

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας αναστήσω λίγο το θέμα...

Θέλω να αντικαταστήσω ssd με μεγαλύτερο ssd σε laptop.

Ένα partition ολόκληρος. Win 10.

Ποιο πρόγραμμα παίζει πλέον ; Ισχύουν όσα έχουν αναφερθεί ; Έχουν περάσει και 2 χρόνια !

Δεν ψάχνω αποκλειστικά freeware.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Acronis.

Απλά να ξέρετε το Acronis πάντα έχει κάποιους περιορισμούς. Όταν προσπαθείς να κάνεις image Windows 7, το OS μπορεί να είναι Windows 7 ή Windows 10.

Όταν κάνεις image Windows 10 με UEFI, το OS που τρεχει το Acronis πρέπει να είναι Windows 10. Αλλιώς δεν θα γίνει το clone σωστά και το μηχάνημα δεν θα είναι bootable.

@DiS

Στην περίπτωση σου αν ο SSD που έχεις είναι SATA, χρειάζεσαι έναν εξωτερικό μετατροπέα από USB σε SATA και με την επιλογή Clone θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Acronis.
Απλά να ξέρετε το Acronis πάντα έχει κάποιους περιορισμούς. Όταν προσπαθείς να κάνεις image Windows 7, το OS μπορεί να είναι Windows 7 ή Windows 10.
Όταν κάνεις image Windows 10 με UEFI, το OS που τρεχει το Acronis πρέπει να είναι Windows 10. Αλλιώς δεν θα γίνει το clone σωστά και το μηχάνημα δεν θα είναι bootable.
[mention=40269]DiS[/mention]
Στην περίπτωση σου αν ο SSD που έχεις είναι SATA, χρειάζεσαι έναν εξωτερικό μετατροπέα από USB σε SATA και με την επιλογή Clone θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
 

Ναι, θα τον βάλω πρόχειρα σε εξωτερική θήκη. Ευχαριστώ.

Για το πρόγραμμα πιο πολύ ρωτούσα.

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

https://www.acronis.com/en-us/personal/buy-backup/

 

1η επιλογή. 50 dollars.

 

ΟΚ, για περιοδική χρήση που το θέλω γιατί να τα "σκάσω" μαζεμένα ;

 

Το Disk cloning of an active system υπάρχει και στη δεύτερη επιλογή.

 

Ξεκινάω συνδρομή, κάνω τη δουλειά μου στο laptop που θέλω και τον άλλο μήνα το σταματάω αφού λογικά δεν πρόκειται να το χρειαστώ.

 

Σκέφτομαι κάτι λάθος ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.