Jump to content



Recommended Posts

19 hours ago, DiS said:

ΟΚ, για περιοδική χρήση που το θέλω γιατί να τα "σκάσω" μαζεμένα ;

 

Το Disk cloning of an active system υπάρχει και στη δεύτερη επιλογή.

 

Ξεκινάω συνδρομή, κάνω τη δουλειά μου στο laptop που θέλω και τον άλλο μήνα το σταματάω αφού λογικά δεν πρόκειται να το χρειαστώ.

 

Σκέφτομαι κάτι λάθος ;

 

 

 

Δε νομίζω πως πάει έτσι. Απλά την τελική τιμή σου την χωρίζουν σε μήνες.

Δεν είναι subscription το οποίο σταματάς όταν δεν το θέλεις πια. Δοκίμασε βέβαια αλλά νομίζω πως έτσι είναι τα πράγματα.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δε νομίζω πως πάει έτσι. Απλά την τελική τιμή σου την χωρίζουν σε μήνες.

Δεν είναι subscription το οποίο σταματάς όταν δεν το θέλεις πια. Δοκίμασε βέβαια αλλά νομίζω πως έτσι είναι τα πράγματα.

 

 

 

 

Ξεκίνησα τη συνδρομή. Νομίζω έτσι πάει. Και κατά την πληρωμή κάπου ανέφερε για διακοπή οποιαδήποτε στιγμή.

 

Έχουν γίνει αρκετά προγράμματα συνδρομητικά πλέον. Έχω πάνω από χρόνο το Office με συνδρομή και full uptades. 10€/μήνα. Αν σταματήσω να το χρειάζομαι, σταματάω να το πληρώνω.

 

Μια ακόμα ερώτηση στο θέμα μας γιατί μάλλον έκανα λαλακία. Το πρόγραμμα το κατέβασα και το εγκατέστησα στο desktop μου. Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ. Μόνο είδα ότι το cloning ήταν κανονικά ενεργοποιημένο. Αλλά η συνδρομή είναι για ένα pc.

 

Το laptop είναι φίλου. Βγάζω το σκληρό του το συνδέω στο pc μου μαζί με τον καινούριο ssd και τρέχω το Acronis ; Θα δουλέψει ή πρέπει το πρόγραμμα να τρέχει στον υπολογιστή που βρίσκεται ο δίσκος "πηγή" ;

 

Ο καινούριος ssd θέλει φορμάτ ή τα κάνει όλα το Acronis ;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Edit

 

Ένα πρόχειρο screenshot κατά την πληρωμή χτες

3214e4e1d5f2e3423ff66c7a9615afc4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθήσεις να κάνεις clone το drive που έχει το OS, θα κάνει reboot και θα μπει σε περιβάλλον linux για να κάνει τη διαδικασία. Δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι, απλά όταν σε ρωτήσει για restart να απαντήσεις να κάνει.

Επίσης να έχεις στα υπόψιν πως αν τα drives σου είναι NVMe, υπάρχει περίπτωση να μην κάνει το clone γιατί μερικά drives δεν αναγνωρίζονται σε αυτό το περιβάλλον.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο ssd sata είναι.

 

Δε θα το τρέξω από το laptop. Και τους δύο σε sata to usb στο pc θα τους βάλω.

 

Ελπίζω να δουλέψει γιατί δεν υπάρχει χρόνος ούτε για να ψάξω τι φταίει μετά ούτε για να ξαναστήσω το laptop από την αρχή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανε τη δουλειά το Acronis τελικά.

Πήρε κανα δίωρο βέβαια για 60GB SSD αλλά ευτυχώς το laptop bootαρε κανονικά.

Σύνδεση των δυο ssd στο pc με usb, διαμόρφωση του καινούριου ssd, τρέξιμο του Acronis και τέλος.

Ευχαριστώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μια απορία σχετική....

 

Μετά το cloning του δίσκου, έγινε αναβάθμιση των Windows 10 η οποία είχε αναβληθεί λόγω περιορισμένου χώρου (Όχι από 8 σε 10).

 

Μετά την αναβάθμιση τα Windows δεν είναι ενεργοποιημένα και δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν (αδυναμία σύνδεσης ανέφερε, όχι κάτι για το κλειδί).

 

Ο χρήστης ανέφερε ότι τα Windows ήταν κανονικά ενεργοποιημένα πριν την αλλαγή δίσκου. Μετά την αλλαγή και πριν την αναβάθμιση δεν πρόλαβα να δω αν εξακολουθούσαν να είναι ενεργοποιημένα.

 

Η κατάργηση της ενεργοποίησης οφείλεται στην αλλαγή δίσκου ή την αναβάθμιση ;

 

Μόνο με αλλαγή μητρικής δεν χάνεται η άδεια στα Windows ;

 

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι συνδεδεμένη με τη μητρική, δεν επηρεάζεται από την αλλαγή δίσκου ή την αναβάθμιση  RAM.

Αν κάποτε είχε ενεργοποιηθεί θα ενεργοποιηθεί ξανά. Έχεις ίντερνετ ελπίζω ή λείπει κάποιος driver;

 

Οι δυο ώρες για κλωνοποίηση SSD σε SSD είναι πολλές για τα GB που γράφεις.

Λίγο μετά τα Χριστούγεννα κλωνοποίησα τον SSD ενός λάπτοπ σε μηχανικό (250 SSD σε 160 μηχανικό) και μου πήρε ούτε μιάμιση ώρα.

Όλο αυτό έγινε για να πάρουμε τον SSD του φορητού για να τον βάλουμε σε desktop και το λαπτοπ με τον μηχανικό πήγε στη μαμά. 

Γιατί δεν έφτιαχνες ένα USB να κάνεις εύκολα και απλά τη δουλειά σου χωρίς να απασχολείς το μηχάνημά σου και να μην βάζεις - βγάζεις σε δυο μηχανήματα;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Η άδεια είναι συνδεδεμένη με τη μητρική, δεν επηρεάζεται από την αλλαγή δίσκου ή την αναβάθμιση  RAM.

Αν κάποτε είχε ενεργοποιηθεί θα ενεργοποιηθεί ξανά. Έχεις ίντερνετ ελπίζω ή λείπει κάποιος driver;

 

Οι δυο ώρες για κλωνοποίηση SSD σε SSD είναι πολλές για τα GB που γράφεις.

Λίγο μετά τα Χριστούγεννα κλωνοποίησα τον SSD ενός λάπτοπ σε μηχανικό (250 SSD σε 160 μηχανικό) και μου πήρε ούτε μιάμιση ώρα.

Όλο αυτό έγινε για να πάρουμε τον SSD του φορητού για να τον βάλουμε σε desktop και το λαπτοπ με τον μηχανικό πήγε στη μαμά. 

Γιατί δεν έφτιαχνες ένα USB να κάνεις εύκολα και απλά τη δουλειά σου χωρίς να απασχολείς το μηχάνημά σου και να μην βάζεις - βγάζεις σε δυο μηχανήματα;

 

Ίντερνετ έχει κανονικά. Όπως έγραψα έκανε update των Windows αμέσως μετά την κλωνοποίηση. Και υποθέτω μετά το update "χάθηκε" η ενεργοποίηση. Παίζει να είναι θέμα της Microsoft δλδ και κάποια άλλη στιγμή αργότερα να ενεργοποιηθούν ; Στην αντιμετώπιση προβλημάτων στην ενεργοποίηση έβγαλε ένα σφάλμα ότι είναι enterprise έκδοση και πρέπει να συνδεθεί στο δίκτυο της επιχείρησης... Αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων.

 

Η άδεια του Acronis είναι στον υπολογιστή μου. Η όλη διαδικασία, εκτός της ώρας του Acronis, ήταν 5 λεπτά που έτσι κι αλλιώς θα γινόταν για να αντικατασταθεί ο σκληρός στο laptop.  

 

Στο δικό μου απλώς κούμπωσαν σε θήκες -  βάσεις sata to usb. Ούτε βίδες ούτε κάτι άλλο χρονοβόρο. Και για την καθυστέρηση ίσως φταίει το ότι ο ένας τώρα που το θυμάμαι ήταν σε usb 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ερωτιξης...

Προσφατα δοκιμασα με acronis 2018 truimage να παρω backup τον παλιο μου nvme δισκο μεσω windows (πατεντα: εβαλα εναν ακυρο δισκο κ περασα λειτουργικό εκει κ κρατησα το image (tib η καπως ετσι). Μετα εβαλα τον αλλο nvme πανω κ εκανα restore. Τελειωσε υποτιθεται ολα καλα μονο που δεν μπουταρε ποτε ξανα... Τελικα εκανα αναγκαστικα καθαρη εγκατασταση.

 

Εκτος αυτου ειχα κανει disk clone παλιοτερα οταν αλλαξα τον 2αρη red σε εναν 4αρη. Το προβλημα τοτε ήταν ότι μου κρατησε τα partition στο μεγεθος που ηταν στον 2tb. Επρεπε να δημιουργησω νεο partition και να ενωσω τα 2 για να υπαρχει ο χωρος αν θυμαμαι καλα. Οποτε κανω format μου τον βλεπει σαν foreign και πρεπει να το κάνω import

 

Τι εκανα λαθος κ στις 2 περιπτωσεις? Παλια θυμαμαι το ghost σε ρωταγε να κανει το partition proportional με το μεγεθος του δισκου. Δηλαδη αν ο παλιος ειχε 2 500αρια partition και εβαζες εναν 2 tb θα σου τα εκανε 2Χ 1tb partition. Εδω δεν παιζει κατι τετοιο?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη περίπτωση ίσως να έκανες copy μόνο το partition και όχι όλο το δίσκο μαζί με το MBR.

 

Στην δεύτερη περίπτωση δεν χρειάζεται να φτιάξεις άλλο partition. Μέσα από τα Windows νομίζω μπορείς να κάνεις extend το partition ώστε να συμπεριλάβει και τον υπόλοιπο, μη χρησιμοποιούμενο χώρο. Προσωπικά προτιμάω το Minitool Partition Wizard μιας και προτιμώ το user interface του. 2 κλικ και 1 λεπτό υπόθεση είναι.

Αρκετά προγράμματα έχουν επιλογή να ρυθμίσουν το μέγεθος των partition αναλογικά με αυτό του νέου δίσκου, είτε μικραίνοντας τα partitions - εφόσον το επιτρέπει ο όγκος δεδομένων τους - είτε αυξάνοντάς τα. Σε παλαιότερο Acronis αυτό γινόταν εύκολα, το 2018 δεν το έχω δει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2018 at 8:48 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Εκτος αυτου ειχα κανει disk clone παλιοτερα οταν αλλαξα τον 2αρη red σε εναν 4αρη. Το προβλημα τοτε ήταν ότι μου κρατησε τα partition στο μεγεθος που ηταν στον 2tb.

Η απαντηση ειναι το GPT και το οριο των 2ΤΒ ανα partition, αν δεν ειναι GPT ο δισκος σου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.