Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Πολυ ομορφο!

Αυτο που πηρες και εχεις ειναι;

Ακομα περιμενω εντυπωσεις απο την προηγουμενη σελιδα :p

Φοβαμαι μονο το android ρε γμτ... Βαριεμαι να ψαχνω νεο "λειτουργικο".

Καμια εφαρμογη οπως το vlc που το εγκαθιστας και παιζει οτιδηποτε κυκλοφορει σε βιντεο, υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, το ξέχασα. :p

Από αναπαραγωγή βίντεο ό,τι του έχω βάλει (ακόμη και HD) είτε τοπικά είτε μέσω δικτύου το έχει παίξει απροβλημάτιστα (με τον mx player, ο οποίος μπορείς να παίξει και κάποιο βίντεο που είναι στο δικτυο απλά δίνοντας του την ΙΡ του αρχείου). Σερφάρισμα κλπ πάει επίσης εξαιρετικά και επίσης έχει μια πολύ βολική εφαρμογή για το youtube.

Από μπαταρία με έχει αφήσει έκπληκτο γιατί ειδικά με το dock δεν καταλαβαίνει τιποτα.

Το μόνο μικρό μειονέκτημα που έχω εντοπίσει είναι ότι τα ηχεία του δεν είναι τόσο δυνατά όσο θα περίμενα. Δεν είναι και τραγικά βέβαια, αλλά σίγουρα περίμενα καλύτερο.

Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμη είναι πως στο καλό θα κάνω τον ES Player να μην σταματάει να παίζει τη μουσική που streamάρει από το NAS όταν κλειδώνει η οθόνη :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει κανεις αποψη για αυτο

Turbo-X Tablet Spice 8" - Tablets-iPAD - plaisio.gr

Η τιμη πολυ τιμια φαινεται.

Στα comments αναφερουν οτι δεν εχει android market.

Tι'ν τουτ και τι με πραζ που δεν εχει;:baby:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αποψη για αυτο

Turbo-X Tablet Spice 8" - Tablets-iPAD - plaisio.gr

Η τιμη πολυ τιμια φαινεται.

Στα comments αναφερουν οτι δεν εχει android market.

Tι'ν τουτ και τι με πραζ που δεν εχει;:baby:

αυτό είναι το android market: https://market.android.com/

Yπάρχουν και άλλα παρόμοια βέβαια, οπότε δεν θα μείνεις χωρίς πρόσβαση σε εφαρμογές.

Γιατί να χρυσοπληρώσεις αυτό και να μην πάρεις κάτι αντίστοιχο (ή και καλύτερο) από το ebay με λιγότερα χρήματα;

Επίσης αυτό νομίζω θα σου βγάλει τα μάτια με τα 800*600 px στην οθόνη.

Τέλος κάπου σε αυτό το budget νομίζω παίζει και το HP Touchpad που είναι απείρως καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελεεινό αν δεν έχει market. Market είναι το πρόγραμμα μέσω του οποίου βρίσκεις και κατεβάζεις εφαρμογές. Κάποιος δίνει το Over 200,000 free apps for direct download to your phone στις αξιολογήσεις.

Προσωπικά δεν θα έδινα 200€ για μηχανάκι κινέζικο που βρίσκεις στο Ebay με τα μισά λεφτά, ίσως και λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, το ξέχασα. :p

Από αναπαραγωγή βίντεο ό,τι του έχω βάλει (ακόμη και HD) είτε τοπικά είτε μέσω δικτύου το έχει παίξει απροβλημάτιστα (με τον mx player, ο οποίος μπορείς να παίξει και κάποιο βίντεο που είναι στο δικτυο απλά δίνοντας του την ΙΡ του αρχείου). Σερφάρισμα κλπ πάει επίσης εξαιρετικά και επίσης έχει μια πολύ βολική εφαρμογή για το youtube.

Από μπαταρία με έχει αφήσει έκπληκτο γιατί ειδικά με το dock δεν καταλαβαίνει τιποτα.

Το μόνο μικρό μειονέκτημα που έχω εντοπίσει είναι ότι τα ηχεία του δεν είναι τόσο δυνατά όσο θα περίμενα. Δεν είναι και τραγικά βέβαια, αλλά σίγουρα περίμενα καλύτερο.

Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμη είναι πως στο καλό θα κάνω τον ES Player να μην σταματάει να παίζει τη μουσική που streamάρει από το NAS όταν κλειδώνει η οθόνη :p

πως μπορει και παιζει HD βιντεο μεσω streaming απο NAS?

εμενα οι players μου το γυρναν σε software decoding και παιζει σπαστα..

επισης καλο θα ηταν να εχεις και τον mobo player και τον MX.

ο mobo player παιζει πολυ πιο ευκολα τα βιντεος (non hd) ειτε μεσω wifi ειτε Local

κατεβασε τον file manager honeycomb hd τον προτιμω απο τον ES explorer και αν θες να σταματαει η μουσικη πατωντας το power , παιζετα με moboplayer

τα παραπανω ισχυουν στο samsung 10.1

Link to comment
Share on other sites

πως μπορει και παιζει HD βιντεο μεσω streaming απο NAS?

εμενα οι players μου το γυρναν σε software decoding και παιζει σπαστα..

επισης καλο θα ηταν να εχεις και τον mobo player και τον MX.

ο mobo player παιζει πολυ πιο ευκολα τα βιντεος (non hd) ειτε μεσω wifi ειτε Local

κατεβασε τον file manager honeycomb hd τον προτιμω απο τον ES explorer και αν θες να σταματαει η μουσικη πατωντας το power , παιζετα με moboplayer

τα παραπανω ισχυουν στο samsung 10.1

δεν ξέρω πως και τι γίνεται σχετικά με αυτό που λες για την αναπαραγωγή ταινιών. Η αλήθεια ειναι οτι δεν δοκίμασα να δω ολόκληρη ταινία, αλλά τα αποσπάσματα που είδα ήταν άψογα (και με φουλ σήμα το δίκτυο εννοείται)

Θα τον τσεκάρω αυτόν τον file manager. Πάντως το θεματάκι με τη μουσική που πάγωνε όταν το tab έσβηνε την οθόνη ήταν μάλλον κολληματάκι της στιγμής αφού πλέον (μετά και από κάποιες επανεκκινήσεις δεν μου το κάνει).

PS: Να δω πότε θα βγάλει την ICS η Asus :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Αν ισχύει δεν είναι κρίμα, αίσχος είναι για τη Samsung. Πλάκα μας κάνει; Το high-end tablet της δεν θα πάρει την ICS; Τι χάλια είναι αυτά;

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Εγώ περιμένω σαν πελάτης από την Samsung και την κάθε Samsung να υποστηρίζει στοιχειωδώς το προϊόν που πουλάει. Μιλάμε για τουλάχιστον 1, για να μη πω 2 χρόνια αναβαθμίσεων. Αλλά στα Android tablets και smartphones έχει καταντήσει γελοίο. Ούτε καν ένας χρόνος δεν περνάει. Υποτίθεται ότι θα έκανε κάτι γι' αυτό η Google.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το android market: https://market.android.com/

Yπάρχουν και άλλα παρόμοια βέβαια, οπότε δεν θα μείνεις χωρίς πρόσβαση σε εφαρμογές.

Γιατί να χρυσοπληρώσεις αυτό και να μην πάρεις κάτι αντίστοιχο (ή και καλύτερο) από το ebay με λιγότερα χρήματα;

Επίσης αυτό νομίζω θα σου βγάλει τα μάτια με τα 800*600 px στην οθόνη.

Τέλος κάπου σε αυτό το budget νομίζω παίζει και το HP Touchpad που είναι απείρως καλύτερο

Σορρυ ρε φιλε για τις ερωτησεις κι ευχαριστω για τις απαντησεις, απλα δεν εχω καθολου υποψιν μου απο android.

Δεν ειναι λειτουργικο συστημα οπως τα windows? Δλδ ας μην εχει απο default το μαρκετ η συσκευη, δεν μπορω εγω να τις περασω αλλη εκδοση που να το εχει;

Η' δεν μπορω να μπαινω με τον browser στο λινκ που δινεις και να κατεβαζω; Πρεπει ντε και καλα να ειναι προ-εγκατεστημενη συγκεκριμενη εφαρμογη;

Το hp touchpad στο skroutz ενας το εχει και ξεκιναει απο 344 ευρω οποτε μαλλον δεν κατατασσεται στο ιδιο budjet :nothing:

Προσωπικά δεν θα έδινα 200€ για μηχανάκι κινέζικο που βρίσκεις στο Ebay με τα μισά λεφτά, ίσως και λιγότερα.

Ηλεκτρονικα προιοντα και δη κινεζικο-μη-επωνυμα μεσω ebay;

Αν χρειαστεις rma; το ψιλο-φοβαμαι. :hm:

Για 100 ευρω και λιγοτερα απο οτι λες μπορει να εμπαινα σε πειρασμο, εχεις καποιο link;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδέψει το Android με το android market μάλλον.

Το πρώτο ειναι το λειτουργικό (το αντίστοιχο των windows ας πούμε) και το δεύτερο ειναι το site της google απ'όπου μπορείς να ψάξεις και να κατεβάσεις άπειρες εφαρμογές δωρεάν ή επί πληρωμή.

Το market δεν ειναι απαραίτητο, γιατί αφενός υπάρχουν και άλλα παρόμοια (αν και σαφώς φτωχότερα σε επιλογές) αλλά και γιατί αν θες να βρεις κάτι υπάρχουν και "άλλοι" τρόποι για να το βρεις ;)

Το tab του πλαίσιου είναι η ίδια κινέζικη κατασκευή με αυτά που θα δεις παρακάτω, υπερτιμολογημένη και με τη φίρμα της turbo-x :p

(το μόνο καλό είναι ότι έχει εγγύηση από εδώ όμως)

Δες εδώ τι χαμός γίνεται: 8 inch tablet | eBay

Το καλό είναι ότι μέσα σε όλα αν ψάξεις λίγο θα βρεις και πολυ΄αξιόλογα μηχανάκια.

Δες και από εδώ για το ΗΡ: HP TouchPad 16GB, Wi-Fi, 9.7in - Glossy Black 886111287055 | eBay

Αυτό μτχ από Ελλάδα μπορεί να το βρεις καπου γύρω στα 230-250€.

Επίσης, καλό θα ήταν να μας πεις για τι ακριβώς χρήση το προορίζεις ώστε να μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάτι πιο συγκεκριμένο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok ειχα καταλαβει την διαφορα, με μπερδεψε το οτι ανεφεραν στα αρνητικα το οτι "δεν εχει android market" η turbox ταμπλετα.

Αφου ειναι το site της google τι θα πει δεν εχει; Ανοιξε στον browser το site και κατεβασε. -δεν ειναι τοσο απλο;

Το δε android λειτουργικο δεν μπορεις απλα να το αναβαθμισεις;

Οποτε ασχετα με ποια εκδοση ερχεται η ταμπλετα που αγοραζεις, να κανεις ενα φορματ και νεο σεταπ αλλη εκδοση;

Λοιπον ψαχνω μια ταμπλετα 8-10 ιντσων να παρω στην κοπελα μου για να μπαινει στο ιντερνετ και να μην με σηκωνει απο το PC οταν θελω να labαρω :p

Tωρα αν εχει επαρκες σε ρευμα USB2.0 να συνδεω και να τροφοδοτει το wd passport και την δυνατοτητα να παιζει απο αυτο βιντεο 480/720p για να εχω στις διακοπες μου να βλεπω καμια ταινια θα ηταν υπεροχο.

Oντως το turbox ειναι μεγαλη αποτυχια μετα τα λινκ που εδωσες και ειδα, ειδικα λογω χαρακτηριστικων οθονης.

Ψαχνοντας στο skroutz πετυχα αυτοViewsonic ViewPad 10s (Wifi Only) και διαβαζω τωρα reviews.

Στα χαρτια φαινεται αρκετα καλυτερο.

Συνεχιζω το ψαξιμο, ανοιχτος σε προτασεις :) (με win8 ταμπλετες οχι ακομα ε; )

Thanx φιλε !

Link to comment
Share on other sites

@yaha

Ρε συ για δοκιμασε να πας στο wireless settings και μετα advance settings και βαλε to wireless disconnect policy στην επιλογη never.Ειμαι σιγουρος οτι θα φτιαξει το προβλημα με το streaming.

@java

Ψαξε και βρες μτχ to hp.Το πειρα χτες για την κοπελα μου και εχω παθει πλακα...πολυ ομορφο και γρηγορο.Παιρνει κανονικα android (με πολυ ευκολο τροπο) αλλα και τα webOs για μενα ειναι ολα τα λεφτα.Πολυ γρηγορα και πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Ok ειχα καταλαβει την διαφορα, με μπερδεψε το οτι ανεφεραν στα αρνητικα το οτι "δεν εχει android market" η turbox ταμπλετα.

Αφου ειναι το site της google τι θα πει δεν εχει; Ανοιξε στον browser το site και κατεβασε. -δεν ειναι τοσο απλο;

Το δε android λειτουργικο δεν μπορεις απλα να το αναβαθμισεις;

Οποτε ασχετα με ποια εκδοση ερχεται η ταμπλετα που αγοραζεις, να κανεις ενα φορματ και νεο σεταπ αλλη εκδοση;

Λοιπον ψαχνω μια ταμπλετα 8-10 ιντσων να παρω στην κοπελα μου για να μπαινει στο ιντερνετ και να μην με σηκωνει απο το PC οταν θελω να labαρω :p

Tωρα αν εχει επαρκες σε ρευμα USB2.0 να συνδεω και να τροφοδοτει το wd passport και την δυνατοτητα να παιζει απο αυτο βιντεο 480/720p για να εχω στις διακοπες μου να βλεπω καμια ταινια θα ηταν υπεροχο.

Oντως το turbox ειναι μεγαλη αποτυχια μετα τα λινκ που εδωσες και ειδα, ειδικα λογω χαρακτηριστικων οθονης.

Ψαχνοντας στο skroutz πετυχα αυτοViewsonic ViewPad 10s (Wifi Only) και διαβαζω τωρα reviews.

Στα χαρτια φαινεται αρκετα καλυτερο.

Συνεχιζω το ψαξιμο, ανοιχτος σε προτασεις :) (με win8 ταμπλετες οχι ακομα ε; )

Thanx φιλε !

το viewsonic είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά που ζητάει και με καλό επεξεργαστή (αν και δεν ξέρω τι λέει ο 455 σε σχέση με κάποιον αντίστοιχο ARM).

Kαλή περίπτωση επίσης ήταν και το Archos 101 (που έχει και αυτό usb host, αλλά 10άρα οθόνη). Ίσως τα 200κάτι για καινούργιο να ειναι λιγο περισσότερα απ'οτι θα έπρεπε (κυρίως για την οθόνη του και την ποιότητα κατασκευής) αλλά γενικά είναι μια πραγματικά τίμια συσκευή και με καλό support από την archos (πολλά updates ακόμη και τώρα που έχουν βγει τα καινούργια κλπ)

Από archos μεριά, πραγματικά πολύ καλό είναι το 80 g9 (Archos 80 G9 (8GB) | Skroutz.gr) που έχει και διπύρηνο επεξεργαστή, honeycomb και πολλά άλλα προτερήματα (και μπορείς να το βρεις αρκετά φτηνότερα απ'εξω) και γενικά μάλλον είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στα ~260€ (

Αν θέλεις την γνώμη μου πάντως, ρίχνε και καμιά ματιά που και που και στο insomnia γιατί κατά καιρούς βγαίνουν διάφορες πάρα πολύ καλές ευκαιρίες

[MENTION=1121]petros@idk$[/MENTION] : I ain't know no yaha :p

Θα το τσεκάρω αυτό που λες. Πάντως όπως έγραψα και παραπάνω μάλλον προσωρινό ήταν το κολληματάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.