Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Εγώ έβαλα τον kernel F15 C Eagle με μάξιμουμ ρολόγια 1,72 Ghz και σε idle 198 hz ondemand. Η απόκριση και μετά τα patches βελτιώθηκε δραματικά και πλέον είναι άξιος αντικαταστάτης του desktop στον καναπέ! Δεν μέτρησα αξιόλογη πτώση της κατανάλωσης, εξ' άλλου το χρησιμοποιώ στο σπίτι και το φορτίζω κάθε βράδυ. Η οθόνη του είναι φοβερή σαν του ipad 1 και πιστεύω άξιζε τα λεφτά του. :clap: Μεγαλύτερες ελλείψεις είναι για μένα το ελληνικό πληκτρολόγιο, οι εφαρμογές (σύνολο 400, αν και αυτό αντισταθμίζεται με την χρήση flash και HTML5) καθώς και οι δαχτυλιές :neo: (καμιά σχέση με το ipad2).

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να αγοράσω κάποιο βιβλίο από το Kindle Store, κυρίως λόγω της ευκολίας πρόσβασης (άμεσο download και από πολλές συσκευές). Μερικές ερωτήσεις.

Υπάρχει το αμερικάνικο και το αγγλικό. Φαντάζομαι ότι λόγω ισοτιμίας θα συμφέρει το αμερικάνικο. Ξέρετε κάτι παραπάνω; Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς από το αμερικάνικο ή το αγγλικό έναι μονόδρομος;

Όποιος ξέρει παραπάνω λεπτομέρειες ευχαρίστως να τις ακούσω.

Edit: The Kindle Store at Amazon.co.uk is for UK customers only.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τον kernel F15 C Eagle με μάξιμουμ ρολόγια 1,72 Ghz και σε idle 198 hz ondemand. Η απόκριση και μετά τα patches βελτιώθηκε δραματικά και πλέον είναι άξιος αντικαταστάτης του desktop στον καναπέ! Δεν μέτρησα αξιόλογη πτώση της κατανάλωσης, εξ' άλλου το χρησιμοποιώ στο σπίτι και το φορτίζω κάθε βράδυ. Η οθόνη του είναι φοβερή σαν του ipad 1 και πιστεύω άξιζε τα λεφτά του. :clap: Μεγαλύτερες ελλείψεις είναι για μένα το ελληνικό πληκτρολόγιο, οι εφαρμογές (σύνολο 400, αν και αυτό αντισταθμίζεται με την χρήση flash και HTML5) καθώς και οι δαχτυλιές :neo: (καμιά σχέση με το ipad2).

Θα συμφωνήσω για το ελληνικό πληκτρολόγιο, ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί τρόπος... Οι λίγες εφαρμογές είναι πράγματι κρίμα αλλά για τη δουλειά που το θέλω εγώ τουλάχιστον φτάνουν και περισσεύουν.

Όσον αφορά την απόδοσή του και την οθόνη του, συμφωνώ και επαυξάνω!

Link to comment
Share on other sites

Mήπως κάποιο καλό παιδάκι (ή όσοι ξέρετε) θα μπορούσε να κάνει μια μικρή λίστα με τα tablets που προσφέρουν full size usb ή έστω usb host χρησιμοποιώντας μόνο ανταπτοράκι από μίνι usb σε κανονική; (όπως πχ το archos 70, που πέρα από το καλωδιάκι δεν χρειάζεται κάτι άλλο)

Θέλω απλώς να κάνω κάποιες συγκρίσεις αλλά δεν "έχω το υλικό" :)

(εννοείται πως δεν χρειάζεται να αναφερθούν να διάφορα κινεζάκια :p)

Danke :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΧΩ ΨΗΘΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΜΕ HP TOUCHPAD ΛΟΓΩ ΔΙΠΥΡΙΝΟΥ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΚΤΛ, ΚΑΛΗΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΘΟΝΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ 10 ΙΝΤΣΕΣ(ΠΟΥ ΚΑΙ 12 ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ).ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ SD CARD ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΥΡΙΩΣ MP3 KAI E-BOOKS,H ΕΣΤΩ USB,ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ HDMI ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ PC ,ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΒΟΥΔΑ, ΠΑΙΖΟΥΝ 3-4 ΕΔΩ.

ΓΙΑ ARCHOS 101 H' ARNOVA ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΝΑ TABLET ΜΕΧΡΙ 200-250 ΕΥΡΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ TABLET ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ MP3 ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ''ΠΡΕΠΕΙ'' ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΩ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ Ε-BOOK READER.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΑΔΕΡΦΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις :)

Τώρα, το ΗΡ είναι όντως πολύ καλή περίπτωση και το γεγονός ότι θα παίρνει και android σε λίγο καιρο είναι σημαντικό κατα΄τη γνώμη μου.

Aπ'ότι διαβάζω μάλιστα εδώ στο WebOS τουλάχιστον υπάρχει πλέον η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τη USB του σαν host βάζοντας απλά ένα καλωδιάκι. Υποθέτω ότι και στο android, όταν βγει, θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Από την άλλη το 101 σου δίνει και usb και hdmi έτοιμα αλλά σε αρκετά ακριβότερη τιμή. Πάντως όσο καιρό το είχα είχα μείνει ευχαριστημένος. Ειδικά όταν άλλαξα τον default launcher με τον ADW το μηχανάκι έδειξε τρομερή βελτίωση.

Μάλλον προς το ΗΡ θα πήγαινα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πολύ πράμα από το σημερινό event της Amazon. Παρουσιάστηκαν όχι ένα, ούτε δύο αλλά τρία προϊόντα. Δύο Kindle e-books και το καινούριο πολυαναμενόμενο tablet της εταιρείας.

amazon-fire-touch-kindle-family.jpg

Ας αρχίσουμε με το tablet, για το οποίο υπήχαν φήμες εδώ και αρκετό καιρό. Το όνομά του Kindle Fire. Λειτουργικό Android, 2-πύρηνος επεξεργαστής, οθόνη 7" IPS και τιμή στα 199$. ομολογουμένως πολύ καλή τιμή, αν και υπάρχουν μερικοί περιορισμοί. Για παράδειγμα δεν έχει ούτε κάμερα (πολλοί δεν τη χρειάζονται ούτως ή άλλως), ούτε μικρόφωνο, αλλά ούτε 3G συνδεσιμότητα.

amazon-kindle-fire-tablet.jpg

Ας προχωρήσουμε σε μερικά ακόμη τεχνικά χαρακτηριστικά. Η οθόνη είναι Gorilla Glass, γνωστή για την αντοχή της και την αντιχαρακτική επιφάνειά της (παρόμοια οθόνη υπάρχει στο Samsung Galaxy SII). Διαθέτει ακόμη 512MB μνήμη RAM, ενώ διατίθεται σε μία μόνο χωρητικότητα δίσκου, αυτή των 8GB. Τέλος το βάρος του είναι 14.6 ounces, δηλαδή 414 γραμμάρια.

Όπως θα περιμένατε υπάρχει πρόσβαση σε πολλές από τις υπηρεσίες του Amazon. Android Appstore (μόνο της Amazon και όχι το Google Market) και Kindle books / magazines είναι μερικές από αυτές. Όλα τα δεδομένα των παραπάνω λειτουργιών θα βρίσκονται αποθηκευμένα δωρεάν στο "σύννεφο" της εταιρείς με την ονομασία Amazon Cloud Storage.

Ένα ακόμα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Fire είναι ο πολλά υποσχόμενος περιηγητής που διαθέτει. Ονομάζεται Amazon Silk. Ακολουθεί ένα video που εξηγεί τις δυνατότητες του περιηγητή αυτού.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_u7F_56WhHk]Amazon Silk[/ame]

Η κυκλοφορία του tablet θα γίνει στις 15 Νοεμβρίου, αλλά δυστυχώς μόνο στις ΗΠΑ (αρχικά τουλάχιστον).

Συνεχίζουμε με τα δύο ebook readers συνεχιστές της πολύ επιτυχημένης σειράς Kindle.

Το πρώτο από τα δύο είναι το Kindle Touch. Όπως αναφέρει και το όνομά του διαθέτει οθόνη αφής. Και αυτή δεν είναι η μοναδική καινοτομία σε σχέση με τους προκατόχους του. Είναι λεπτότερο, μικρότερο και ελαφρύτερο διαθέτοντας ένα ασημένιο περίβλημα αρκετά διαφορετικό από το υπάρχον Kindle. Ολόκληρο το UI (User Interface) έχει επανασχεδιαστεί, με τα "χτυπήματα" (taps) να παίρνουν τη θέση των κουμπιών. Το Amazon ανέφερε ότι διαθέτει την καλύτερη τεχνολογικά οθόνη E-Ink που έχουν κατασκευάσει μέχρι τώρα, ενώ όσον αφορά τη διάρκεια της μπαταρίας χαρακτηρίζεται ως "αρκετά μεγάλη".

amazon-official-kindle-touch.jpg

Ας δούμε λίγο τώρα το μπερδεμένο τοπίο στις εκδόσεις του Kindle Touch.

Θα υπάρξουν τρεις εκδόσεις. Δύο με Wi-FI και μία με Wi-Fi + 3G. Οι διαφορές των Wi-Fi εκδόσεων είναι ότι η μία διαθέτει διαφημίσεις και κοστίζει 99$, ενώ η άλλη έρχεται χωρίς αυτές στην τιμή των 139$. Τέλος η τιμή της έκδοσης που συνδυάζει Wi-Fi και 3G είναι στα 149$. Δυστυχώς όπως και το Kindle Fire, έτσι και το Kindle Touch αρχικά θα διατίθεται μόνο στις ΗΠΑ.

Το δεύτερο ebook reader που παρουσιάστηκε είναι η επόμενη έκδοση του "κλασσικού" Kindle. Η διαφορά από τον προκάταχό του είναι η απουσία πληκτρολογίου QWERTY. Όπως και πριν και εδώ υπάρχουν περισσότερες από μία εκδόσεις, δύο συγκεκριμένα. Η τιμή της έκδοσης με τις διαφημίσεις είναι στα 79$£89 στο Amazon.co.uk) και είναι η πρώτη φορά που έπεσε κάτω από το φράγμα των τριών ψηφίων. Η έκδοση με τις διαφημίσεις κοστίζει 109$.

kindletouchofficial.jpg

Ακολουθούν δύο διαφημίσεις για τα παραπάνω προϊόντα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oMULBXflsWc]Kindle Friends Commercial[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jUtmOApIslE]Kindle Fire TV Commercial[/ame]

Για το τέλος υπάρχουν hands-on εντυπώσεις από το Engadget.

Amazon Kindle Fire impressions (video) -- Engadget

Amazon Kindle Touch impressions (video) -- Engadget

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Archos 80/101 G9 firmware update (ακόμη δεν τα είδαμε καλά-καλά και βγήκε update :p)

Version 3.2.46 - September 23rd, 2011

  • Google applications: Google talk is now part of the firmware
  • Audio/applications: improved volume control (better volume range, less glitches on notifications) leading to faster gaming experience on some 3rd party applications
  • Wi-Fi: fix low throughput on some access points when using WPA2/AES encryption
  • Camera: improve camera quality in high and low light condition
  • Flash: added acceleration support
  • Archos applications: many enhancements and fixes on Videoplayer, MediaCenter and Mediascrapper
  • Media center: new elastic and overshoot effect on cover roll edges
  • File Browser: better action support on multiple selections
  • Media Scrapper: better handling and cleaning of data base in case of file removal
  • Photo Frame: Floating Image 3.1.9 is integrated with fixed Picasa support, better background rendering and better memory management
  • Music player: better protection of music player to avoid to get it killed under low memory condition
  • Display: better quality SD video upscaling (e.g. on 1080p display)
  • Video: improve SMI subtitle support
  • Internationalization: Arabic and Hebrew translations have been integrated and a new specific "Archos keyboard" application has been included for supporting Hebrew and Arabic
  • Network shares: shortcuts can be created by long press on a remote video folder in Archos media center
  • Network shares: more robust streaming in case of IP renewal
  • Memory: smaller memory footprint
  • 3G key: updated APN list
  • Power off: make sure to clear all alarms when powering off
  • Hard drive based unit: enhanced power management
  • Security: apply security fixes from google about DigiNotar CA certificate

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν και τα ελληνικα στο HP touchpad με επιτυχια, εκτος απο τον τονισμο. Αν εξαιρεσεις και την ελλειψη αυτοματης διορθωσης το 99% της δουλειας μου την κανω. (απο το touchpad γραφω) link

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Firmware update για τα νέα archos g9

Download Archos 80/101 G9 OS v 3.2.56

Version 3.2.56 - October 14th, 2011

Android browser: add support for new browsing modes in settings (using various tablet/desktop user agents)

Network shares: improve browsing behavior robustness and mounting reliability

Memory management: reduce time for an application to load

Wi-Fi: achieve faster reconnect

Wi-Fi: fix mobile access point support

Accessories: add support for some USB Ethernet adapters (chipsets: RTL8150, ASIX AX88xxx, Davicom DM9601, SMSC LAN75xx, SMSC LAN95xx, NetChip 1080, MosChip MCS7830) on micro USB port

Video: fix sound being lost sometimes while playing and need to seek/play/pause to recover it

Filebrowser: make it usable with Archos remote application

Battery: apply less intrusive low battery warnings

Keyboard: no need to reboot to apply keyboard layout

Link to comment
Share on other sites

WebOS 3.04 update για το HP Touchpad.

Ari Jaaksi's Blog: No strings attached. Enjoy!

Το πέρασα. Προς το παρόν δεν δουλεύουν τα patches και ο uberkernel (παίζει στοκ στο 1.2GHz) όμως βλέπω σαφή βελτίωση στην ταχύτητα. Πολύ ωραίο scrolling ο browser και επιτέλους σωστό rendering των γραμμάτων.

Έτρεξα Lithium benchmark, μου βγάζει ίδιο σκορ στα 1,2GHz με τον Uberkernel στο 1,5GHz σε 3.02. Nice!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.