Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Εχει διαβασει/ακουσει κανεις τιποτα για αυτο; (συμπεριλαμβανουμενου ημερομηνια κυκλοφοριας)

Αν η τιμή του κοιμαινόταν στα 200 ευρώ ,θα το έπαιρνα πιο πολύ για να σερφάρω.

Πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω ένα tablet κατα τα xmas κυρίως για διάβασμα.... επειδή το περιεχόμενο θα περιέχει εικόνες και γραφήματα (programming, computing, math) και θα είναι ως επι το πλείστον pdf τα "κοινά" e-ink readers ψιλο-αποκλείονται... από όσα διαβάζω οι 7" είναι λίγες 10.1" είναι καλά, και υπάρχουν και κάποιοι που υποστηρίζουν ότι και 8" είναι ΟΚ...

τι εμπειρία έχετε με αυτά που έχετε?

επίσης σε ποια κατάστημα θα βρω μεγαλύτερη ποικιλία που να τα έχουν ανοιχτά να τα δοκιμάσεις? Αν υπάρχει η δυνατότητα να βάλω κάποιο δικό μου pdf θα ήταν super ή αν τα έχουν στο internet για να το κάνω download εκείνη την ώρα θα βόλευε.

Link to comment
Share on other sites

επίσης σε ποια κατάστημα θα βρω μεγαλύτερη ποικιλία που να τα έχουν ανοιχτά να τα δοκιμάσεις? Αν υπάρχει η δυνατότητα να βάλω κάποιο δικό μου pdf θα ήταν super ή αν τα έχουν στο internet για να το κάνω download εκείνη την ώρα θα βόλευε.

Νομίζω τα Public έχουν τα περισσότερα τάμπλετ σε βιτρίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας βαρεθεί να περιμένω πότε θα εμφανιστούν τα νέα μοντέλα της Archos, to asus slider κλπ, και έχοντας βρει το transformer μαζί με το πληκτρολόγιο σε υπερβολικά καλή τιμή, δε αντιστάθηκα και τελικά το πήρα. Πρώτες εντυπώσεις τόσο από το λειτουργικό όσο και από την ταμπλέτα θετικότατες :T:

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,λέω να αγοράσω ένα tablet να με βολέψει με το διάβασμα της σχολής γιατί κουράζομαι στο pc και για την αδερφή μου,να μην αγοράζουμε βοηθήματα,μιας και τα βρήκαμε όλα online.

Το μόνο που θέλω είναι να διαβάζω αξιοπρεπώς pdf κυρίως αλλά και άλλα κα γενικά ότι άλλο τύπο αρχείου.Να μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ και άααμαα δύναται να παίξει κάνα βίντεο.

Με 150 βρίσκω κάτι;

(δεν είμαι απαιτητικός,λόγω ανάγκης θα κάνω μια κράτη έναν μήνα να πάρω κάτι φτηνό ίσα ίσα για τη δουλειά που θέλω να κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,λέω να αγοράσω ένα tablet να με βολέψει με το διάβασμα της σχολής γιατί κουράζομαι στο pc και για την αδερφή μου,να μην αγοράζουμε βοηθήματα,μιας και τα βρήκαμε όλα online.

Το μόνο που θέλω είναι να διαβάζω αξιοπρεπώς pdf κυρίως αλλά και άλλα κα γενικά ότι άλλο τύπο αρχείου.Να μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ και άααμαα δύναται να παίξει κάνα βίντεο.

Με 150 βρίσκω κάτι;

(δεν είμαι απαιτητικός,λόγω ανάγκης θα κάνω μια κράτη έναν μήνα να πάρω κάτι φτηνό ίσα ίσα για τη δουλειά που θέλω να κάνω)

Αν θέλεις απλά να διαβάσεις 2-3-5 βιβλία θα σου πρότεινα απλά να τα εκτυπώσεις. Ένα 7άρι tablet είναι μισή σελίδα Α4, κατά την γνώμη μου πολύ μικρό για να κάτσεις να πεις ότι θα διαβάζεις με τις ώρες. Ποιο ξεκούραστο από το χαρτί δεν υπάρχει.

Αν τώρα θέλεις να φτιάξεις βιβλιοθήκη 20-30-50 βιβλίων εντάξει, μπορείς να αγνοήσεις το post μου...

Απλά στην αρχή της χρονιάς το σκέφτηκα και εγώ για λύση και όταν συνειδητοποίησα για το πόσο μικρή οθόνη μιλάμε απλά το απέρριψα με την μία. Κάνοντας χρήση και προγραμμάτων όπως το Fineprint μπορείς να εκτυπώσεις ένα βιβλίο 300 σελίδων σε 75 φύλλα Α4 μπρος πίσω 2 σελίδες ανά Α4.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι και το κόστος όμως γιατί για να εκτυπώσω ένα βιβλίο 800 σελίδων θα φάω όλες τις μελάνες σε 5 ώρες.

Ποιο ξεκούραστο από το χαρτί δεν υπάρχει.

Συμφωνώ απόλυτα,αλλά λόγω οικονομικης κρίσης,με παίρνει να εκτυπώνω;

Ξέρω γω...εκτυπωτή θα έπαιρνα καινούριο έτσι και αλλιώς,ο άλλος χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Haya Καλοριζικο!

Αν δεν εννοεις οτι το βρηκες μτχ, αλλα new σε καλη τιμη μοιρασου ενα λινκ και περισσοτερες εντυπωσεις.

Video playback κυριως με ενδιαφερει, αποδοση ηχειων κτλ multimedia που μπορει να θελει καποιος στις διακοπες του.... :T:

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιοπωλείο της σχολής σου λογικά δεν θα χρεώνει πάνω από 6-7 λεπτά τη σελίδα. do the math και δες τι σε συμφέρει..

Βρηκα ένα φθηνό,3 λεπτά/σελίδα.

Έβγαλα ήδη 3 βιβλία .

Οπότε ας βολευτώ έτσι. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ή καλημερα....:):)

Αγορασα και εγω σημερα το ASUS TF101-1Β141Α (μαζι με το DOCK) 500ευρω, πιο πριν ειχα τα ARCHOS 70 και 101, σε συγκριση με το 101 (γιατι με το 70αρι ειναι αδικο|) απλα να πω οτι ειναι η μερα με τη νυχτα σε ολα!!! "Φοραει" την εκδοση 3.2.1 Android, ο "σκληρος του" να το πω? ειναι 16GB, ενω η μνημη του 1GB, εχει θυρα mini HDMI, εχει card reader για Microsd, ενω to dock εχει 2 usb "Πορτες", επισης το tablet "δενει" σταθεροτατα επανω του Και "κλειδωνει" αψογα, φορτιζει και απο το dock και συμφωνα με το Manual η διαρκεια της μπαταριας ειναι 16 ωρες (συνολο μπαταριων tablet kai docking station), η αναλυση της οθονης ειναι 1280Χ800, LED. Τωρα απο επιδοσεις....Εχει καταπληκτικη οθονη, ενω ειναι και αρκετα γρηγορο, το "φορτωσα" με πολλες "αχρηστες"? εφαρμογες και παιχνιδια και ακομα δεν το εχω δει να "ζοριζεται" στη χρηση οπως πχ το 101, το dock ειναι Must buy οποτε στανταρ προτεινω την αγορα του "πακετου". Η χρηση η αποκριση και γενικοτερα η "συμπεριφορα" του με παιχνιδια (ιδιως) HD ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ, οσον αφορα ταινιες, ειδα HD ταινια χωρις το παραμικρο κολλημα, το μονο που δεν μου αρεσε ειναι ο ηχος του ο οποιος για τα δεδομενα της συσκευης ειναι "λιγος". Θα δοκιμασω με καποια apps που κατεβασα και "προσθετουν" equalizer Οποτε θα γραψω εντυπωσεις. Απο εκει και περα, η οθονη πραγματικα θα σας σκλαβωσει...τα ειχα βαλει διπλα διπλα (πριν την αγορα) με το Ipad2 Και οσο και εαν ακουγεται ιεροσυλια για καποιους ειναι ισαξια, η αποκριση της στο δαχτυλο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ, ενω και η χρηση-αποκριση του touhpad απο το dock ειναι αψογη, , Μπορει να "διαβασει" Και να επεξεργαστει με ανεση αρχεια word, excel λογω του πολυ καλου Polaris Office Που ερχεται πακετο με το tablet (δεν δοκιμασα Ppt), ta οποια μετα τα ξαναπερασα στο Laptop και μπορουσα να συνεχισω απο εκει τις τυχον διορθωσεις που ηθελα να κανω.

Αυτα τα ολιγα :p απο εμενα για το ASUS TF101

Έγινε επεξεργασία από spinemm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.