Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

αποριούλα:

Δοκίμασα χθες, να συνδέσω το tranformer στην tv μέσω mini hdmi-to-hdmi καλωδίου.

Γενικά και η εικόνα καλή ήταν και ο ήχος επίσης μια χαρά.

Όμως, παρατήρησα καταρχάς ότι δεν φαίνεται ολόκληρη η οθόνη του tablet στην τηλεόραση, καθώς τα άκρα (εκτός από το πάνω) ειναι ελαφρώς κομμένα. Αυτό διορθώνεται ; Αν ναι από που; Από την τηλεόραση ή από το tablet;

Επίσης, αν ξέρει κάποιος, υπάρχει τρόπος όταν ειναι συνδεδμένο στην τηλεόραση να δείχνει μόνο σε αυτή και όχι και στην οθόνη του ;

Με ένα σύντομο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κάτι (ούτε κάν κάποια επιλογή για εξωτερικές οθόνες κλπ) οπότε αν κάποιος γνωρίζει θα μου έκανε μεγάλη εξυπηρέτηση

:)

Link to comment
Share on other sites

η samsung στο γραφειο (27') και η samsung (24")στο υπνοδωματιο εχουν επιλογη για κατι σαν auto adjust της εικονας και το διορθωνουνε.η 32" του σαλουνιου επειδη ειναι πιο παλια δεν εχει τετοια επιλογη...:(

Link to comment
Share on other sites

η samsung στο γραφειο (27') και η samsung (24")στο υπνοδωματιο εχουν επιλογη για κατι σαν auto adjust της εικονας και το διορθωνουνε.η 32" του σαλουνιου επειδη ειναι πιο παλια δεν εχει τετοια επιλογη...:(

Eμενα παλι σε παλια 32αρα εχει επιλογη αλλα ειναι greyed out και δεν με αφηνει να την επιλεξω. wtf?

Εχεις δοκιμασει σε ολα τα hdmi ports της TV;

Οι παλιες samsung ειχανε συγκεκριμενο hdmi port optimized for PC. ;)

Γενικα για οποιον εχει ορεξη να το googlaρει το φαινομενο ειδα να αναφερεται ως "overscan" σε διαφορα fora.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά του είναι το [ame=http://www.amazon.de/Easypix-Easypad-Satellite-Table-PC-Android/dp/B00646Z2LQ/ref=sr,_1_1?ie=UTF8&qid=1327676055&sr=8-1]Easypix Easypad 970[/ame]. Έχει 1GB μνήμη CPU 1.2Ghz και 9.7' 4.3 IPS 10-point multitouch capacitative οθόνη, σώμα αλουμινίου και επικάλυψη από γυαλί στην οθόνη. Φοράει 2.3.1 αλλά μπορεί να πάρει και ICS από το [ame=http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420553]CUBE U9GT2[/ame]. Επίσης άκουσα ότι η ίδια η Easypix σύντομα θα δώσει ICS :D. 239€ πολύ καλό VFM, το έχω κ είμαι πολύ ευχαριστημένος (και δεν έχω βάλει ICS που λένε ότι το απογειώνει). Η ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά του είναι εξαιρετική. Δείτε και στο [ame=http://www.android-hilfe.de/sonstige-android-tablets/167640-easypix-easypad-970-hilfe.html]android hilfe[/ame] και για root και ICS [ame=http://www.android-hilfe.de/sonstige-android-tablets/185997-easypix-easypad-970-root-stockrom-android-4-0-beta.html]εδώ[/ame].

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά του είναι το Easypix Easypad 970. Έχει 1GB μνήμη CPU 1.2Ghz και 9.7' 4.3 IPS 10-point multitouch capacitative οθόνη, σώμα αλουμινίου και επικάλυψη από γυαλί στην οθόνη. Φοράει 2.3.1 αλλά μπορεί να πάρει και ICS από το CUBE U9GT2. Επίσης άκουσα ότι η ίδια η Easypix σύντομα θα δώσει ICS :D. 239€ πολύ καλό VFM, το έχω κ είμαι πολύ ευχαριστημένος (και δεν έχω βάλει ICS που λένε ότι το απογειώνει). Η ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά του είναι εξαιρετική. Δείτε και στο android hilfe και για root και ICS εδώ.

ΠΑΓΩΣΑ όταν διάβασα AMD. Αλλά είναι Rockchip

Easypix - EasyPad970

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, καπουα διαβασα για το Ainol Novo 7 με 80 ευρω περιπου. τι λεει αυτο ? εχει λεει και το android 4

Από ότι βλέπω ο επεξεργαστής βασίζεται σε σχεδίαση της MIPS

Ingenic Semiconductor - Wikipedia, the free encyclopedia

και από ότι έχω διαβάσει το μειονέκτημα των MIPS (αλλά και των Intel) είναι ότι δεν παίζουν εφαρμογές που χρησιμοποιούν κώδικα ειδικά για τους επεξεργαστές της ARM. Η Intel θα βγάλει ένα κάποιο είδους emulator η MIPS απλά προσπαθεί να πείσει τους δημιουργούς να γράφουν συμβατά προγράμματα και με τις δικές της υλοποιήσεις. Αυτά τουλάχιστον έχω διαβάσει μιας και ψάχνομαι και εγώ για Κινεζο-Tablet φέτος.

Πολλοί Κινέζοι λοιπόν, φέτος, θα βγάλουν υλοποιήσεις βασισμένες σε Α8/Α9 έναντι των ARM11 που κυκλοφορούσαν το 2011 οπότε μπορείς να περιμένεις αρκετά ταμπλετάκια με 1GHz cpu κάπου στα 60-70€ φέτος. Π.χ. η γνωστή VIA βγάζει τον WM8950 στην θέση του WM8650 (η VIA βγάζει τέτοια τσιπάκια ως Wondermedia). Απλά η MIPS έτρεξε να βγάλει πρώτη Android 4.0 μπας και καταφέρει να μπει στις πρώτες σελίδες της επικαιρότητας καταφέρει να πείσει κάποιους να την προσέξουν και ανεβάσει λίγο το μερίδιο αγοράς της.

Έγινε επεξεργασία από yanni
edit στο edit. Άκυρος ο 8750 είναι ARM11
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Android 4.0 Ice Cream Sandwich Released for Transformer TF101 | ASUS CampusLife

Create folders in the Home Screen

Quick launch of the camera from lock screen

Additional screen capture method

Additional browser functions

Special camera effects and photo editing

Swipe to close tasks or notifications

Font size modification

Other minor user interface changes

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω όρεξη αυτές τις μέρες για να το δω λεπτομερώς, από το λίγο που δούλεψα παρατήρησα σημαντική και εμφανέστατη διαφορά στο rendering των σελίδων από τους browsers. Ειδικά ο ενσωματωμένος της google, κοντράρει άνετα ακόμη και τον Opera σε αυτό το θέμα.

Παρατήρησα όμως και πολλά (πολλά όμως) κολλήματα στον dolphin ο οποίος εκτός του ότι κολλάει έχει αρχίσει να κρασάρει επίσης πολύ συχνά ακόμη και με την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.