Jump to content



Που πήγαν τα τροφοδοτικά, οεο; (του στυλ που πήγαν οι άντρες)


tragikos

Recommended Posts

Μετά από μεγάλη λαϊκή απαίτηση (:upside:), είπα να φτιάξω νέο θέμα για να σχολιάσουμε τους λόγους που για να βρει κάποιος σοβαρό τροφοδοτικό στα 500W-600W πρέπει να ψάχνει στο εξωτερικό(?).

Άμεσα διαθέσιμα τροφοδοτικά στο ΠΛΑΙΣΙΟ

Διαθέσιμα τροφοδοτικά στο e-shop

Τι γίνεται όμως όταν θες να στήσεις ένα απλό μηχανηματάκι με ένα ικανοποιητικό τροφοδοτικό με φυσιολογική εγγύηση; Κάποτε θυμάμαι έβρισκες τροφοδοτικό με 5 χρόνια εγγύηση. Τώρα;

Έχετε κάποιο κατάστημα από το οποίο βρίσκετε εσείς τροφοδοτικά;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερεται κανεις για ομαδικη;

:hehe:

Το PC1 τελευταια φορα που τσεκαρα πριν κανα μηνα ειχε αρκετα :T:

Ομαδικη παραγγελια απο καταστημα της Ελλαδας για καλυτερη τιμη ?

Παντως και εγω ενδιαφερομαι για ενα καλο τροφοδοτικο γιατι ετσι κι αλλιως το 500αρι thermaltake δεν νομιζω οτι θα αντεξει σε μια ενδεχομενη αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μεγάλη λαϊκή απαίτηση (:upside:), είπα να φτιάξω νέο θέμα για να σχολιάσουμε τους λόγους που για να βρει κάποιος σοβαρό τροφοδοτικό στα 500W-600W πρέπει να ψάχνει στο εξωτερικό(?).

Άμεσα διαθέσιμα τροφοδοτικά στο ΠΛΑΙΣΙΟ

Διαθέσιμα τροφοδοτικά στο e-shop

Τι γίνεται όμως όταν θες να στήσεις ένα απλό μηχανηματάκι με ένα ικανοποιητικό τροφοδοτικό με φυσιολογική εγγύηση; Κάποτε θυμάμαι έβρισκες τροφοδοτικό με 5 χρόνια εγγύηση. Τώρα;

Έχετε κάποιο κατάστημα από το οποίο βρίσκετε εσείς τροφοδοτικά;

Oλη η σειρα Cx430/500/600 Oπως και Gs600/700/800 τις εχω δει στα καταστηματα θεσσαλονικης (κεντρο - καλαμαρια) το τι γραφει το site δεν το εμπιστευομαι καθολου γιατι ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν καθε ποτε το ενημερωνουν

Link to comment
Share on other sites

Το vision studio έχει όντως μεγάλη ποικιλία αλλά:

- Δεν είναι άμεσα διαθέσιμα τα περισσότερα είναι 2-7 εργάσιμες.

- Αν τεθεί θέμα εγγύησης και αφού είναι το κατάστημα στην Θεσσαλονίκη, τα μεταφορικά θα είναι αρκετά και η αντικατάσταση θα πάρει χρόνο (μεταφορές και παραγγελία νέου άλλες 2-7 εργάσιμες).

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα με καλές τιμές και after sales service στο οποίο μπορώ να βρω τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γεμίσει τροφοδοτικάρες ( LC Power, Xigmatek, TurboX, eShopix, Anana Power, KLM, JFK ) και εσείς κλαίγεστε όλη την ώρα.

Πάτε καλά ρε ?

Haha just kidding :D

Χάθηκε ο κόσμος να έχουνε Corsair HX520/620/750 ? Antec TruePower ή έστω SmartPower ? Seasonic ? Enermax ?

Πραγματικά, η ποικιλία στο hardware έχει πέσει πολύ ( παρέα και με την διαθεσιμότητα, και φυσικά τις απίστευτα υψηλές τιμές ), αλλά αυτό με τα τροφοδοτικά δεν παίζεται.

Το πρώτο τροφοδοτικό της προκοπής, χωρίς καν να κοιτάω για 700+ Watt αλλά για 500-600 βρίσκεται στα 150+ ευρώ, και δεν θυμάμαι αν το κατάστημα το έχει καν ετοιμοπαράδοτο.

Ευτυχώς υπάρχουνε καλά καταστήματα από το εξωτερικό που ακόμα στέλνουνε στην μπανανία γιατί αλλιώς δεν ξέρω και γω τι θα κάναμε.

Καλά δε για το Πλαίσιο και το e-shop ότι και να πει κανείς λίγο θα 'ναι, ούτε γώμα για κάρβουνο δεν ξαναπέρνω από Πλαίσιο.

Εξωτερικό και άγιος ο Θεός ( πλήν λίγων περιπτώσεων, κυρίως μικροκαταστημάτων, πάλι ελάχιστες περιπτώσεις, που προσπαθούνε οι ανθρώποι και είναι τίμιοι και σωστοί επαγγελματίες, και ας έχουνε το προϊόν 5-10 ευρώ πάνω από τα μεγαλοπιασοκωλίδικα )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ρε παιδιά.Βρίσκεις τροφοδοτικά.Βέβαια δεν τα έχουν όσο τα είχαν. :/

Τροφοδοτικά - corsair hx | Skroutz.gr

Τροφοδοτικά - antec truepower | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό και άγιος ο Θεός ( πλήν λίγων περιπτώσεων, κυρίως μικροκαταστημάτων, πάλι ελάχιστες περιπτώσεις, που προσπαθούνε οι ανθρώποι και είναι τίμιοι και σωστοί επαγγελματίες, και ας έχουνε το προϊόν 5-10 ευρώ πάνω από τα μεγαλοπιασοκωλίδικα )

1)Μηπως τα μπερδεψες λιγο??Τα μικροκαταστηματα ειναι πιο ακριβοι και απο τους ακριβους αλλα κατα τα αλλα ειναι τιμιοι και επαγγελματιες?

2)Ας πουμε οτι θες να παρεις ενα τροφοτικο corsair 500>Πες μας απο που θα το επαιρνες να δουμε τιμη .Εγω οσες φορες επιχειρησα να αγορασω κατι απο εξωτερικο το ξανασκεφτηκα γιατι η τελικη διαφορα δεν ηταν ΠΟΤΕ πανω. απο 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

1)Μηπως τα μπερδεψες λιγο??Τα μικροκαταστηματα ειναι πιο ακριβοι και απο τους ακριβους αλλα κατα τα αλλα ειναι τιμιοι και επαγγελματιες?

Καθόλου δεν τα μπέρδεψα.

Να εξηγήσω γιατί δεν το πιάσες πως το εννοώ:

Ενδιαφέρεσαι για τον δίσκο Samsung 1TB F3 π.χ.

Το Πλαίσιο τον έχει 52 ευρώ.

Το Χ shop τον έχει 58 ευρώ.

Το Χ shop σου ξηγήθηκε ωραία, δεν σου είπε τον έχω ετοιμοπαράδοτο και όταν τον παρήγγειλες ΔΕΝ σου ήρθε e-mail "sorry δεν έχουμε stock" και μάλιστα ο ιδιοκτήτης του μικρού X shop έκανε και την μαγκιά και σου το έφερε το προϊόν σπίτι ο ίδιος μιας και θα πέρναγε από το μέρος σου φεύγοντας από το μαγαζί αντί να στο στείλει επί χρέωσης μέσω courier όπως είχες διαλέξει ( και θα ερχότανε την Δευτέρα, και όχι Παρασκευή αργά το απόγευμα που παρήγγειλες και τελικά έλαβες χάρη στην πράξη του τάδε ).

Στο service όποτε χρειάστηκε κάτι RMA ο κύριος Χ shop σου φέρθηκε άψογα, γρήγορος και δίχως μα και μου.

Ποιός ο λόγος να πάω στο Πλαίσιο, το e-shop και όποιο άλλο κατάστημα αν η διαφορά είναι μικρή και το ΠΙΟ σημαντικό, ο άνθρωπος του Χ,Υ,Ζ, μικρομάγαζου σε σέβεται και δείχνει ότι προσπαθεί να πάει μπροστά το μαγαζί όμορφα κι ωραία και όχι με πουστιές ?

Μην ξεχνάς, ότι άλλες τιμές παίρνει τα προϊόντα ένα κατάστημα από τον distributor ή τον κατασκευαστή όταν είναι μεγάλο και παίρνει X τεμάχια, και άλλες το μικρό κατάστημα που παίρνει X-100 τεμάχια.

2)Ας πουμε οτι θες να παρεις ενα τροφοτικο corsair 500>Πες μας απο που θα το επαιρνες να δουμε τιμη .Εγω οσες φορες επιχειρησα να αγορασω κατι απο εξωτερικο το ξανασκεφτηκα γιατι η τελικη διαφορα δεν ηταν ΠΟΤΕ πανω. απο 20 ευρω.

Όταν πήρα ένα HX620, φθηνότερο από Ελλάδα κατά 40 ευρώ στην τιμή του προϊόντως, και ήρθε και με δωρεάν μεταφορικά μέσω DHL σε 4 μόλις μέρες... όταν τα ντόπια δεν το είχανε καν διαθέσιμο, και μας λέγανε X price + 40 euro και "αναμένεται σύντομα" ( που πέρασε μήνας και βάλε με το αναμένεται σύντομα ακλόνητο στην θέση του )

υ.γ. Και στα ίδια λεφτά να σου ερχότανε εν τέλει, μάγκας είναι ο ελληναράς ( που ουδεμία σχέση η εξυπηρέτηση αυτού σε after sales & during sales θέματα με αυτούς του εξωτερικού ) να πάρει τα φράγκα ?

Δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν τα μπέρδεψα.

Να εξηγήσω γιατί δεν το πιάσες πως το εννοώ:

Ενδιαφέρεσαι για τον δίσκο Samsung 1TB F3 π.χ.

Το Πλαίσιο τον έχει 52 ευρώ.

Το Χ shop τον έχει 58 ευρώ.

Το Χ shop σου ξηγήθηκε ωραία, δεν σου είπε τον έχω ετοιμοπαράδοτο και όταν τον παρήγγειλες ΔΕΝ σου ήρθε e-mail "sorry δεν έχουμε stock" και μάλιστα ο ιδιοκτήτης του μικρού X shop έκανε και την μαγκιά και σου το έφερε το προϊόν σπίτι ο ίδιος μιας και θα πέρναγε από το μέρος σου φεύγοντας από το μαγαζί αντί να στο στείλει επί χρέωσης μέσω courier όπως είχες διαλέξει ( και θα ερχότανε την Δευτέρα, και όχι Παρασκευή αργά το απόγευμα που παρήγγειλες και τελικά έλαβες χάρη στην πράξη του τάδε ).

Στο service όποτε χρειάστηκε κάτι RMA ο κύριος Χ shop σου φέρθηκε άψογα, γρήγορος και δίχως μα και μου.

Ποιός ο λόγος να πάω στο Πλαίσιο, το e-shop και όποιο άλλο κατάστημα αν η διαφορά είναι μικρή και το ΠΙΟ σημαντικό, ο άνθρωπος του Χ,Υ,Ζ, μικρομάγαζου σε σέβεται και δείχνει ότι προσπαθεί να πάει μπροστά το μαγαζί όμορφα κι ωραία και όχι με πουστιές ?

Μην ξεχνάς, ότι άλλες τιμές παίρνει τα προϊόντα ένα κατάστημα από τον distributor ή τον κατασκευαστή όταν είναι μεγάλο και παίρνει X τεμάχια, και άλλες το μικρό κατάστημα που παίρνει X-100 τεμάχια.

Όταν πήρα ένα HX620, φθηνότερο από Ελλάδα κατά 40 ευρώ στην τιμή του προϊόντως, και ήρθε και με δωρεάν μεταφορικά μέσω DHL σε 4 μόλις μέρες... όταν τα ντόπια δεν το είχανε καν διαθέσιμο, και μας λέγανε X price + 40 euro και "αναμένεται σύντομα" ( που πέρασε μήνας και βάλε με το αναμένεται σύντομα ακλόνητο στην θέση του )

υ.γ. Και στα ίδια λεφτά να σου ερχότανε εν τέλει, μάγκας είναι ο ελληναράς ( που ουδεμία σχέση η εξυπηρέτηση αυτού σε after sales & during sales θέματα με αυτούς του εξωτερικού ) να πάρει τα φράγκα ?

Δεν το κατάλαβα.

Δεν μιλαμε για ΤΟΤΕ που πηρες το δικο σου.Μιλαμε για τωρα>αυτην την στιγμη αν θελει καποιος τροφοδοτικο τι γινεται.Δεν αποκλειω οτι για καποια προιοντα μπορεις να βρεις προσφορα και να εχει και εβδομαδα δωρεαν μεταφορικων>Αλλα εμεις δεν μιλαμε για προσφορες μιλαμε για προιοντα ΑΜΕΣΑ διαθεσιμα.Και συγκεκριμενα για ενα τροφοδοτικο corsair 500.Αντε να δουμε τελικη τιμη.

ΥΓ>Απο το ΥΓ σου φαινεται καθαρα οτι οι αγορες σου απο το εξωτερικο δεν ειναι λογω χαμηλης τιμης αλλα για να μην δωσεις τα λεφτα σου σε ελληνες.Τι φοβασαι μην βγαλουνε παραδες ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για ΤΟΤΕ που πηρες το δικο σου.Μιλαμε για τωρα>αυτην την στιγμη αν θελει καποιος τροφοδοτικο τι γινεται.Δεν αποκλειω οτι για καποια προιοντα μπορεις να βρεις προσφορα και να εχει και εβδομαδα δωρεαν μεταφορικων>Αλλα εμεις δεν μιλαμε για προσφορες μιλαμε για προιοντα ΑΜΕΣΑ διαθεσιμα.Και συγκεκριμενα για ενα τροφοδοτικο corsair 500.Αντε να δουμε τελικη τιμη.

ΥΓ>Απο το ΥΓ σου φαινεται καθαρα οτι οι αγορες σου απο το εξωτερικο δεν ειναι λογω χαμηλης τιμης αλλα για να μην δωσεις τα λεφτα σου σε ελληνες.Τι φοβασαι μην βγαλουνε παραδες ???

Corsair AX 1200:

Greece 276e cheapest

EU: 212e

Corsair HX 650:

Greece: 124e cheapest

EU: 98e cheapest

Asus 580 DirectCU II

Greece: 469e cheapest

EU: 409e cheapest

Όπως εμένα το αφεντικό δεν μου δίνει 1500 μισθό αντί 800, έτσι και εγω δεν πρόκειται να ξαναδώσω ούτε 20+ ευρώ παραπάνω σε έναν "μεγαλομαγαζάτωρα" στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ>Απο το ΥΓ σου φαινεται καθαρα οτι οι αγορες σου απο το εξωτερικο δεν ειναι λογω χαμηλης τιμης αλλα για να μην δωσεις τα λεφτα σου σε ελληνες.Τι φοβασαι μην βγαλουνε παραδες ???

Γιατί να δώσεις τα λεφτά σου στους έλληνες , επειδή είναι ευγενικοί και γνωρίζουν το θέμα , επειδή έχουν φτηνές τιμές ή επειδή έχουν καλό after sales support ?

Για να μην μιλήσω και για ισοτιμίες που αλλάζουν αστραπιαία όταν είναι για το συμφέρων του μαζαγιου ασχέτως το στοκ που έχουν στις αποθήκες

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μαγαζί και έφυγα :p

Ελπίζω μόνο να είναι μαζί με μεταφορικά...

Πάρτο από Amazon UK 101 ευρώ, με δωρεάν μεταφορικά ( [ame=http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/b002w62qji/geizhals07-21/ref=nosim?m=A3P5ROKL5A1OLE]Corsair CMPSU-650HXUK 650W Power Supply: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame] )

Link to comment
Share on other sites

Όπως εμένα το αφεντικό δεν μου δίνει 1500 μισθό αντί 800, έτσι και εγω δεν πρόκειται να ξαναδώσω ούτε 20+ ευρώ παραπάνω σε έναν "μεγαλομαγαζάτωρα" στην Ελλάδα.

Επρεπε να μπεις στο δημοσιο να παιρνεις 2500χιλιαρικα τον μηνα μινιμουμ .Εχασες φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.