Jump to content



Aεροπλάνα-Εταιρείες-Προσφορές :D


Recommended Posts

εγώ ξέρω πως ο αδερφός μου δεν έβρισκε καράβι να γυρίσει από χανιά την παρασκευή και του έκατσε μια χαρά να γυρίσει με 37.5€ λόγω ryanair.. θα έρθει και ξεκούραστα και γρήγορα.. κι όχι σε 8 ώρες με τους σκυλοπνίχτες..

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες τιμές αν δεν σε νοιάζουν οι ώρες είναι τέλεια.

Όπως παλιά πού πήγαινα σε φίλους Ιρλανδία με 12£ με Easy Jet. (από Λονδίνο)

Απλά αυτές οι τρομερές προσφορές δεν είναι και τόσο κοινές ειδικά για δημοφιλής προορισμούς όπως το Λονδίνο - Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η Easyjet παντως εχει γινει ακριβη εταιρεια...

Επισης πιστευω πως το Λονδινο ειναι ενας απο τους πιο ακριβιυς αεροπορικα προορισμους απο την Ελλαδα εξαιρωντας την Ryanair.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει, Χριστούγεννα / Πάσχα / Καλοκαίρι (1/6 με 30/8 σίγουρα) οι τιμές από όλες τις εταιρίες είναι στον θεό.

Και αν είναι να δώσω 300+ λίρες σε easy / ryanair θα δώσω με χαρά 400+ για να πετάξω σαν άνθρωπος.

Είναι πάντα και το σχετικό κόστος όπως έχουμε πει. Αεροδρόμια, ώρες, άδεις, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω μονο για το διαστημα που λες...

Γιατι δηλαδη με την Ryan δεν πετας σαν ανθρωπος? 3.5 ωρες ειναι το ταξιδι οχι 10 για Πεκινο!

Όχι δεν πετάς.

Όταν το leg room είναι χάλια (και είμαι 1.79 δεν είμαι ο φασούλας), και το κάθισμα ΔΕΝ πάει πίσω, δεν πετάς μια χαρά.

Πετάς φυσικά, και φθηνά, και εννοείται αξιόπιστα (αν και ομολογώ πως ο κυνικός εαυτός μου πάντα σκέφτεται πως το cost cutting παίζει να γίνεται απο παντού), και πολλές φορές On time, (αν και εγώ ΔΕΝ το είδα, αλλά δεν έχω λόγο να μην πιστεύω τις στατιστικές), αλλά δεν πετάω σαν άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξυπνάω αυτό το θέμα για 1-2 ερωτησούλες στους πιο έμπειρους.. υπάρχει περίπτωση μέχρι την κυριακή, να πρέπει να πετάξω για αγγλία..

Προφανώς θα ψάξω να βρω ότι πιο φθηνό σε εισιτήριο αλλά με νορμάλ εταιρείες.

1) Αν δεν βρω πρωινή πτήση και φτάσω βράδυ στο αεροδρόμιο (που δεν είναι ο τελικός προορισμός μου), τη βγάζω σε ξενοδοχείο ή μπορώ να τη βγάλω στους διαδρόμους αν είναι για μικρό χρονικό διάστημα; Π.χ. αν φτάνω 11-12 το βράδυ, τι θα κάνω ως τις 4 το πρωί που φεύγει το πρώτο τρένο για τον προορισμό μου; Φάση άστεγος ή κάπου θα βρω να τη βγάλω;

2) Αν φτάσω πρωινές ώρες και μπορώ να φύγω άμεσα με κάποιο τρένο, να προτιμήσω heathrow ή gatwick; Ή και τα 2 είναι το ίδιο; Μετά θέλω να πάρω τρένο για southampton..

Καμιά άλλη συμβουλή δεδομένου ότι πετάω 4η-5η φορά;

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαίνεις για δουλειά το ίδιο πρωί απέφυγε ταρζανιές με ξενύχτια σε αεροδρομία. Δεν είναι οι 5 ώρες των διαδρόμων, αλλά υπολόγισε ότι σε μια βραδυνή πτήση λογικά όλη τη μέρα στην Αθήνα δεν θα είναι ότι κοιμάσαι μέχρι τις 6 το απόγευμα ας πούμε και θα έχεις μετά 5+5περίπου το ταξίδι+από τις 4 το πρωί το ταξίδι, στις 10-11πμ το πρωί θα είσαι ήδη κοτόπουλο. Σχεδόν 24ωρο ξύπνιος δε λέει με τίποτα για δουλειά. Ακόμη και για διασκέδαση να πηγαίνεις να υπολογίζεις ότι θα ψιλο/χοντρο-σέρνεσαι.

Να δεις τον καιρό γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι περιμένουν μεγάλη κακοκαιρία, δες για ποιες μέρες είναι η πρόγνωση.

Χήθροου και Γκάτγουικ δεν είναι συνήθως το ίδιο αλλά πάει κατά περίπτωση (σίγουρα το Χήθροου έχει καλύτερες υποδομές αλλά έχει και πολύ μεγαλύτερη κίνηση). Δες εδώ αν και παλιό να πάρεις μια ιδέα.

Με οποιαδήποτε εταιρεία κι αν πας να έχεις διαβάσει πολύ προσεκτικά τους όρους του ειστηρίου, ειδικά σε θέματα αποσκευών. Ειδικά αν πας με Ράιαν, να έχεις διαβάσει ΤΕΛΕΙΑ όλους τους όρους.

http://www.southampton.ac.uk/international/welcome/getting_to_southampton.shtml

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

βλεπω στατιστικα και προχθες απογευμα η εταιρεια εκανε νεο ρεκορ, ~44.000 εισητηρια σε μια ωρα. 12 το δευτερολεπτο! Συνολο μερας περιπου μισο εκατομμυριο. Τρελα νουμερα.

Welcome to Ryanair!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι γνωστο αυτο και το ιδιο ισχυει και για ενοικιαση αυτοκινητου. Ομως σε οσες ευρωπαικες αεροπορικες εχω δοκιμασει δεν δουλευει πλεον. Γιαυτο ισως και αυτος μιλαει για κολομβια. Κατι αντιστοιχο επαιζε και με το φορο καυσιμου, σε ποια χωρα πληρωνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν και δεν εχουν ανακοινωθει επισημα μεσω του site οι εφαρμογες της ryanair για ios και android εχουν γινει update. Και μιλαμε για μεγαλο update. Οχι σε χαρακτηριστικα αλλα στην τεχνολογια που χρησιμοποιηθηκε. Για οσους ασχολουνται μιλαμε για αλλαγη απο hybrid σε native. Πλεον ειναι πολυ πιο γρηγορες και με περισσοτερες δυνατοτητες για μελλοντικα project. Το απογευμα θα μας εχουν και ενα mini event γιαυτο το λογο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θετικό ότι ξεκινάει η πτήση Μπρατισλάβα-Αθήνα κάθε Τρ-Πε-Σα με τιμή γύρω στα 100€ μετ' επιστροφής από τη Ryanair.

H ταρίφα ήταν ελάχιστο 200€ αν το έκλεινες έγκαιρα με τις υπόλοιπες εταιρείες στα τριγύρω αεροδρόμια της Πράγας και της Βιέννης. Πλέον όλοι άρχισαν να λογικεύουν τις τιμές τους.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τον πονο μου...

 

Υπαρχει κανένας που κανει υπερατλαντικα ταξιδια τακτικά;

 

Πειτε κανένα trick η κατι τετοιο γιατί πραγματικά λιώνω στις καρέκλες... ειναι απο τα χειρότερα πράγματα που έχω κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ότι κοιμάσαι; Ξυπνάς κι έχεις ξαπλώσει στου διπλανού τον ώμο;;  :p

 

χαχαχα οχι αναφερομαι στην κακουχια...

 

ποσες ωρες να κοιμηθεις;

 

Ειναι μια τρελα αυτο το πραγμα, καθισμένος σε μία καρέκλα 9-10 ώρες (+ 2 μικροτερες πτησεις), αντε να σηκωθεις λιγες φορές αλλά πραγματικά δεν σε σώζει... προφανώς παίζει και ρόλο η χαμηλή πίεση στην καμπίνα...

 

Εκτός απο τη σωματική κούραση νομιζω το χειρότερο ειναι η βαρεμάρα. Οτι δραστηριότητα και να εχω σκεφτει μετά απο λίγο καταντάει βαρετή...

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ταξίδι με αεροπλάνο, δεν έχω κάνει τόσο μεγάλο. Αλλά όσα έχω κάνει μέχρι 6-7 ώρες με ενδιάμεσες στάσεις, πέρναγε εύκολα η ώρα. Επίσης πάντα είχα παρέα ή κάτι να χαζεύω (έβλεπα ταινία, άκουγα μουσική κ.λπ.).

Τώρα για τόσο πολύ, δεν ξέρω.. είναι εντελώς διαφορετικό αλλά με λεωφορείο ή με τρένο που έχω κάνει τόσο μεγάλα ταξίδια, ξεκινάω ξενυχτισμένος και απλά λιώνω στον ύπνο. Μα και που με ξυπνάνε και γυρνάω από την άλλη και συνεχίζω στο κόμμα που ήμουν. Ειδικά αν υπάρχει κούραση, μπορώ να κοιμηθώ ακόμα κι όρθιος στον ηλεκτρικό. :D  Και ξυπνάω στη στάση που πρέπει κι όλα καλά!  B)

Πάντως πρέπει να'χεις δίκιο γιατί συγγενής μου που έρχεται από την αυστραλία κάθε 1-2 χρόνια, μου έχει πει πως το χειρότερό της είναι το ταξίδι. Δε το μπορεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μαν ειναι απαισιο και δεν ειναι να πας αυπνος γιατι παιζουν βιζες, βαλιτσες πρεπει να παρεις, περνας ελεγχους κτλ και πρεπει να εισαι προσεκτικος.

 

Επισης, αν μπλεξεις με καμια aegean ειναι πολυ πιθανο να χασεις την επομενη πτηση και τοτε πρεπει να τρεχεις να δεις πως θα πας και που ειναι οι βαλιτσες σου.

 

Η παρεα ειναι μεγαλη βοηθεια, αλλα στην περιπτωση μου δεν παιζει.

 

Αφου μου λες πως και για τον συγγενης σου που το κανει πολλα χρονια ειναι το ιδιο χαλια, δεν υπαρχει σωτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.