Jump to content



Αντικατάσταση 4870 με 5770. Συμφέρει;


Dant3

Recommended Posts

Παιδια μια γρηγορη απαντηση αν γινεται καποιος...

τελικα του την εκαναν αντικατασταση την 4870 αλλα λενε να δωσουν 5770.ο chroma παραπανω ειπε οτι η 5770 ειναι πιο κοντα αλλα δεδομενου το ιδιες επιδοσεις η καλυτερες μια 5830 δεν θα ηταν καλυτερα?οταν του ειπα δε(παλι εγω τους πηρα γιατι θα τους εβριζα κιολας αν δεν την ειχαν ετοιμη) μου ειπε οτι η 5770 ειναι καλυτερη της 5830 και οτι ειναι μια γενια πανω(?!) και οταν παμε θα μας δειξει τα χαρακτηριστικα(μπας και τα χαρακτηριστικα την κανουν καλυτερη).ποια ζηταμε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρά είναι η 5770 σαν αντικαταστάτης μιας 4870 πολύ περισσότερο αν η 4870 είναι με 512ΜΒ. Τώρα αν σας λένε ότι η 5770 είναι καλύτερη από την 5830 ζητήστε την 5830. Αν σας πουν μα και μου πες τε τους απλά "Αυτό επιθυμούμε και στην τελική σας κάνουμε και χάρη παίρνοντας μια κατώτερη κάρτα παλιότερης γενιάς". Θέλω να δω τι θα απαντήσουν εκεί.... :dance3:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι η 5830 είναι καλύτερη και ΙΔΙΑΣ γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να εχουν 5830 για αυτο το λεει.ναι 512 ειναι η 4870 αλλα απο review λενε οτι η 5770 ειναι ελαχιστα κατω απο 4870.τωρα ναι μεν κερδιζεις σε dx 11 και καταναλωση θερμοκρασια αλλα αμα ειναι να χασεις σε επιδοσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις ιδιαίτερα σε επιδόσεις (με βάση το παρακάτω link η 4870 με 1GB είναι χοντρικά ισοδύναμη με την 5770) και στην τελική και να χάσεις 2-3 fps και να στραβώσεις ποιο πολλά λεφτά θα πιάσει η 5770 από ότι θα έπιανε η 4870. Θέλω να πω ότι χαμένος δεν θα βγεις με την 5770. 5830 φαίνεται να έχουν στο stock με βάση το site οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να πας για σφραγισμένη (αν είναι δυνατόν) 5770.

iXBT Labs - i3DSpeed, September 2010 - Page 2: Performance charts

(δεν βάζω νεώτερο link από το iXBT μιας και σε νεώτερα συγκριτικά έχουν αφαιρέσει την 4870)

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πω για την 5830 εφοσον λεει αυτος οτι ειναι πιο κατω.αν δε,τοτε θα πω πιστωτικο,να βαλουμε διαφορα να παρουμε την 5850 που εχουν σε προσφορα.αν δωσουν το κλασσικο πιστωτικο το 10Ε θα παρουμε την 5770.

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα αρχικα πιστωτικο και μου ειπε οτι ειναι 59Ε οποτε το αφησα.5830 δεν ειχαν ετσι και αλλιως(οχι οτι ειχαν γενικα και καμια καρτα εκει) οποτε του ειπα να μας δωσει την 5770 να ξεμπερδευουμε.πηγε να με πεισει μετα οτι ειναι καλυτερη λεγοντας μου οτι εχει μεγαλυτερες ταχυτητες(αλλο που ειναι μικρες οι διαφορες σε αυτο με την 4870) και οτι θα δω μεγαλες διαφορες στα παιχνιδια.

του ειπα οτι το βασικο ειναι οτι εχει 128bit σε σχεση με τα 256 της 4870 και μετα μου ελεγε για την μνημη και του ειπα οτι στα 1680Χ1050 που παιζει σιγα την διαφορα...

ε μου λεγε οτι εχει διαφορα κτλ.παντως δεν μας εδωσαν το κουτι της,αν και ειδα οτι ηταν σφραγισμενο γιατι λεει το κρατανε για την παλια...

τουλαχιστον θα ειναι αθορυβη αυτη :p

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα δεν ειναι η 5770 πανω απο 4870.στο medieval 2 που επαιξα στο πισι του κολλαγε ανελεητα.οχι οτι δεν κολλαγε και η 4870 αλλα λιγοτερο...

το καλο ειναι οτι ειναι πολυ πιο κρυα.40 idle,48 full load.

Link to comment
Share on other sites

και στα υπολοιπα σερνεται απελπιστικα...γινεται να τους την παμε πισω δεδομενου οτι δεν μας εδωσαν ιδιων η καλυτερων επιδοσεων?ισχυει το μια βδομαδα για προιον που ειναι απο αντικατασταση αφου ειναι καινουργιο ετσι και αλλιως?γιατι εχει ξενερωσει τη ζωη του το παιδι :p

Link to comment
Share on other sites

νοπ ολα αυτα 0.κοιτα του παιδιου του ειχα φτιαξει πισι οταν σχεδον ειχα παρει και το δικο μου μονο που του ειχαν βαλει ιντελ με τον 9450.τα υπολοιπα σχεδον ιδια,για αυτο ειχαμε και παρομοιες επιδοσεις.και υπαρχει μεγαλη διαφορα οταν παω απο το δικο μου στο δικο του με την 5770.σε 1080ρ παιζει και αυτος αλλα στο total war (σε ενα mod βασικα που καιγομαστε) εχει uber τρελη διαφορα προς το χειροτερο.μιλαμε για καμια 10αρια fps κατω και το θεμα ειναι οτι το καταλαβαινεις και με το ματι!για αυτο εχει φαγωθει...και λογικο ειναι να εχει φαει ξενερα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως επρεπε να το κυνιγησεις πιο πολυ

πιγαινε παλι στο καταστημα και ζητα τον δευθυντη του καταστηματος

εγω ετσι κανω παντα χωρις να φωναζω η να κανω σκινη απλα ζηταω κατευθειαν τον διευθυντη πολιτισμενα ισιχα και κανω τη δουλεια μου

και θα ζητησεις την 5830 αλλα αφου δεν εχουν να σου δωσουν ζητα τους 5850

Link to comment
Share on other sites

θα ριξω μια εκτυπωση τα review(που τα πιο πολλα την βγαζουν κατω απο την 4870) και θα τους τα παω μαζι με την καρτα.θα τους πουμε οτι δεν τηρει το ισες η καλυτερες(ουτε καν το ισες :p) που λεει η νομοθεσια.αν πουν μα-μου(που θα πουν) θα ζητησω υπευθυνο.τωρα αν δεν βγαλω και εκει ακρη,τι γινεται...?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμε ρε Dant3 αλλα

- μια 4870 μεταχειρισμενη -rma ποιανει 50-55Ε

- μια 5770 μεταχειρισμενη -rma ποιανει μια 80αρα Ε ανετα

αφου οπως ειπες

Ναι το διαβασα.βασικα θα του την βαλω σε αγγελια και θα βαλει διαφορα για 5850.

θα την πουλησεις για να παρεις την 5850

γιατι να την δωσεις πισω για να παρεις μια 4870 (κι ας εχει πολυς ελαφρως καλυτερες επιδοσεις ????)

(μονο αν σου δωσουν 5830 συμφερει αλλιως )

Υ.Γ. επισης εχω την εντυπωση ας απαντησουν τα τσακαλια του φορουμ

,οτι η 5770 (με τα περιθωρια που εχει για overclock) >= 4870 overclocked(μια και εχει λιγοτερα περιθωρια)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ειναι το ηθικο.οτι σου δινουν χειροτερη καρτα και στη πασαρουν για καλυτερη γιατι δεν εχουν αλλη.και γιατι να δωσει χρηματα για κατι που μπορει δικαιωματικα να παρει?γιατι και η 5830 μια χαρα θα ειναι.στην τελικη αν δωσουν 4870 θα ειναι οπως και αρχικα οπου και ηταν ικανοποιημενος.

δοκιμασαμε και oc αλλα μικροδιαφορες ειχε.εχουν μεγαλη διαφορα στο memory bandwidth λογω των 256 bit της 4870 μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Ακριβοτερο για αυτους μπορει να ειναι...το θεμα ειναι οτι για τις αναγκες που το θελει το παιδι,δεν ειναι καλυτερο!μπορει να εχει dx11 tesselation κτλ αλλα σε fps που ειναι και το ζουμι,ειναι πιο κατω!

με τη λoγικη σου μπορει να ηθελαν να του δωσουν καμια quadro που τους εχει ξεμεινει.μπορει να κανει 500Ε αλλα στα games Πιανει πιατο.u get my point ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.