Jump to content



Recommended Posts

Επειδή το έχω το BlackWidow Stealth είναι σαφώς ανώτερο από το παλιό. Δεν έχει glossy πλαστικά να γεμίζουν δαχτυλιές και έχει brown μηχανικά που είναι καλά για όλες τις χρήσεις χωρίς να είναι θορυβώδη όπως τα blue. Επίσης νομίζω ότι πλέον μπορείς να παραγγείλεις από την razer Γερμανία και να γλυτώσεις το τελωνίο αν δεν μπορείς να βρεις την stealth έκδοση στην αγορά.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από την αγορά του BlackWidow παρόλο που εδώ μέσα δεν τυγχάνει ιδιαίτερης υπόληψης. Βέβαια αν βλέπεις την υπογραφή μου λίγο αργότερα αγόρασα και δεύτερο μηχανικό για την εμπειρία των red switches.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Αυτό περίμενα να ακούσω!

Razer BlackWidow Stealth Edition Gaming Tastaturen - Razer DE

Πάντως δεν είναι και bargain, κανα 90άρι ευρώ θα βγαίνει με τα μεταφορικά! Θα κοιτάξω και την λύση του insomnia μήπως προκύψει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια. Θα κοιταξω το παιδι απο insomnia και βλεποντας και κανοντας

Αν τον βρεις, αν θες, μπορεις να του πεις οτι ενδιαφέρομαι και εγώ, μήπως μας κανει τίποτα καλύτερο. Δυστυχώς τώρα δεν έχω χρόνο να το ψάξω... Όταν γυρίσω Ελλάδα από Σεπτέμβη θα το δω...

Ενδιαφέρομαι για το CM Storm QuickFire Pro - Cooler Master US layout, brown keys.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια βοηθεια για μηχανικο ποιο απ'ολα λεφτα μεχρι 170 $ τα δινω το θελω ποιο πολυ για game

1- ποιο απο τα 4 Mechanical Keyboard Finder

2 - Razer BlackWidow Battlefield 3 Ultimate Orange LED Backlit Mechanical Gaming Keyboard (Blue Cherry MX)

3- Newegg.com - Cooler Master CM Storm Trigger SGK-6000-GKCM1-US Black USB Gaming Cherry MX Brown Keyboard

αυτα εχω δει ποιο μου προτεινετε και αν υπαρχει και καποιο καλυτερο ευχαριστω :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που σε ενδιαφερει κυριως το gaming, πας για black ή red Cherry MX switches.

Aν σε ενδιαφερει full keyboard και οχι tenkeyless πολυ καλο ειναι και αυτο:

E-sports-Gaming-equipments : Ducky 9008 Shine Mechanical Keyboard Blue LED Version with Cherry MX Switches

To εχουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα οπως και εγω και θεωρειται απο τα καλυτερα backlit mechs.

Εναλλακτικα και σε αρκετη φθηνοτερη τιμη υπαρχει και το Steelseries 6GV2 το οποιο ομως δεν ειναι backlit και βγαινει μονο με black switches.

SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 6Gv2

Οποιο και απο τα δυο να παρεις δεν θα το μετανοιωσεις :)

Link to comment
Share on other sites

60 και 70 ευρώ δεν δίνω για κουτσουρεμένο πληκτρολόγιο, γιατί τότε θα είναι εντελώς χαμένα! Καλύτερα να πληρώσω λίγα παραπάνω και να πάρω ένα καλό full!

Αυτήν την στιγμή θέλω

Μηχανικο με brown ή (συμβιβαστικά) blue switches

Full

US layout

Με τιμή 50-70 ευρώ.

Κάθε switch κόστίζει ~2$,

ενα set 104 abs plastic keycaps κοστίζει ~50$

Δεν βάζω μέσα stabilizers , plate , pcb , case.

Επίσης αν θες και leds, υπολόγισε και 104 led (κάθε switch και απο 1 led).

Do the math.

Από πότε τα TKL θεωρούνται κουτσουρεμένα? :S Tα noppoo choc, hpe , keycool αποτελούν μια πολύ καλή φθηνή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που σε ενδιαφερει κυριως το gaming, πας για black ή red Cherry MX switches.

Aν σε ενδιαφερει full keyboard και οχι tenkeyless πολυ καλο ειναι και αυτο:

E-sports-Gaming-equipments : Ducky 9008 Shine Mechanical Keyboard Blue LED Version with Cherry MX Switches

To εχουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα οπως και εγω και θεωρειται απο τα καλυτερα backlit mechs.

Εναλλακτικα και σε αρκετη φθηνοτερη τιμη υπαρχει και το Steelseries 6GV2 το οποιο ομως δεν ειναι backlit και βγαινει μονο με black switches.

SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 6Gv2

Οποιο και απο τα δυο να παρεις δεν θα το μετανοιωσεις :)

το Ducky Year of the Dragon Mechanical Keyboard με το Ducky 9008 τι διαφορα εχουν γιατι βλεπω αυτα

- (Red Cherry MX Switches

Tactile: No

Clicky: No

Actuation Force: 45 grams)

και για το -(Black Cherry MX Switches

Tactile: No

Clicky: No

Actuation Force: 60 grams) στα Ducky Year of the Dragon ενω στο Ducky 9008 που μου ποσταρες βλεπω αυτα Key Characters: English

Switch Type: Cherry MX Red

Primary LED Color: Green

Special Key LED Color: Green

Layout: US ASCII 104 + 4

Actuation Force: 50g (60g Peak Force)

Key Plastic: ABS

Tactile: No

'Clicky': No

το 104+4 ειναι ολα τα κουμπια και τα 108 μηχανικα ? ενω στο Ducky Year of the Dragon Mechanical ειναι τα 87 κουμπια αυτη ειναι η διαφορα τους? :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε switch κόστίζει ~2$,

ενα set 104 abs plastic keycaps κοστίζει ~50$

Δεν βάζω μέσα stabilizers , plate , pcb , case.

Επίσης αν θες και leds, υπολόγισε και 104 led (κάθε switch και απο 1 led).

Do the math.

Από πότε τα TKL θεωρούνται κουτσουρεμένα? :S Tα noppoo choc, hpe , keycool αποτελούν μια πολύ καλή φθηνή επιλογή.

Αυτά που περιγράφεις είναι τιμές για τον τελικό χρήστη που θέλει να πάρει ανταλλακτικά, και είναι τουλάχιστον 300% παραπάνω από αυτά που δίνει χονδρική η εταιρεία. Αν η εταιρεία αγόραζε με τις τιμές που περιγράφεις, το κάθε πληκτρολόγιο θα κόστιζε τουλάχιστον 500Ε στον τελικό καταναλωτή.

Δεν τα θεωρώ κουτσουρεμένα, απλά δεν ταιριάζουν στην χρήση που το θέλω γιατί έχω συνηθίσει να πληκτρολογώ στο numpad.

Απο εκεί και πέρα, πήγα και δοκίμασα τα παρακάτω με μπλε switches

www.yoyotech.co.uk/item-detail.php?products_id=4373409

::YoYo Tech::

καθώς και ένα άλλο με κόκκινα, και δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα. Εντάξει, σίγουρα καλύτερη αίσθηση απο πληκτρολόγιο λάπτοπ, αλλά προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η αίσθηση ενός καλόυ rubber dome. Δεν έχω δοκιμάσει τα καφέ που πιστεύω οτι είναι αυτά που θα προτιμούσα αλλά και πάλι, σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα πάνω απο 50-70 ευρώ για μηχανικό πληκτρολόγιο.

Ειδικά τα μπλέ που στην αρχή έχουν αυτό το κενο μέχρι να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης, και το τσίκι τσίκι μου φάνηκαν πολύ πιο ενοχλητικά από ότι περίμενα. Κρίμα, γιατί είχα χάσει πολύ καιρό να τα ψάχνω, αλλά τελικά μάλλον έχασα τον χρόνο μου.

Από την εμπειρία μου θα πρότεινα σε όποιον πάει να τα σκάσει για μηχανικό, σίγουρα να πάει να δοκιμάσει αν του αρέσει η αίσθηση!

Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως δεν λεω, αλλα εισαι ο μοναδικος ισως απο ολα τα forum που διαβαζω που θα διαλεγε rubber dome απο mechanical. Αν πραγματικα δεν βλεπεις διαφορα καλο για σενα, κανεις κ οικονομια. Για εμενα δεν μετανοιωσα ουτε σαν σκεψη τα 150 που εδωσα.

Sent from my GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που περιγράφεις είναι τιμές για τον τελικό χρήστη που θέλει να πάρει ανταλλακτικά, και είναι τουλάχιστον 300% παραπάνω από αυτά που δίνει χονδρική η εταιρεία. Αν η εταιρεία αγόραζε με τις τιμές που περιγράφεις, το κάθε πληκτρολόγιο θα κόστιζε τουλάχιστον 500Ε στον τελικό καταναλωτή.

Δεν τα θεωρώ κουτσουρεμένα, απλά δεν ταιριάζουν στην χρήση που το θέλω γιατί έχω συνηθίσει να πληκτρολογώ στο numpad.

Απο εκεί και πέρα, πήγα και δοκίμασα τα παρακάτω με μπλε switches

www.yoyotech.co.uk/item-detail.php?products_id=4373409

::YoYo Tech::

καθώς και ένα άλλο με κόκκινα, και δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα. Εντάξει, σίγουρα καλύτερη αίσθηση απο πληκτρολόγιο λάπτοπ, αλλά προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η αίσθηση ενός καλόυ rubber dome. Δεν έχω δοκιμάσει τα καφέ που πιστεύω οτι είναι αυτά που θα προτιμούσα αλλά και πάλι, σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα πάνω απο 50-70 ευρώ για μηχανικό πληκτρολόγιο.

Ειδικά τα μπλέ που στην αρχή έχουν αυτό το κενο μέχρι να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης, και το τσίκι τσίκι μου φάνηκαν πολύ πιο ενοχλητικά από ότι περίμενα. Κρίμα, γιατί είχα χάσει πολύ καιρό να τα ψάχνω, αλλά τελικά μάλλον έχασα τον χρόνο μου.

Από την εμπειρία μου θα πρότεινα σε όποιον πάει να τα σκάσει για μηχανικό, σίγουρα να πάει να δοκιμάσει αν του αρέσει η αίσθηση!

Σαφώς και οι τιμές που πόσταρα είναι για αγορά καποιου χρήστη, φυσιολογικό δεν είναι?

Υπάρχει και mech κοντά στα 500 πάντως search for kmac ;)Question about KMAC keyboards.

"Κάλο rubber dome" ? :S :S :S :S με μπόλικο marketing ναι οκ γίνεται "καλό".

Έχουν υποθεί ποιο πίσω περί ήχου πλήκρων , O-rings κτλ κτλ.

Δυστηχώς εδώ ελλαδιστάν δεν υπάρχει η επιλογή για δοκιμή εκτος απο το blackwidow

που σε καμια περιπτωση δεν το θεωρώ αντιπροσωπευτικό δείγμα ενός mech.

Θέλω να πιστευω πως κάποιος που αγοράζει mech των 100Ε+ γνωρίζει το λόγο τον οποιο αγοράζει

μηχανικό και δεν το κάνει απλα για να παρει ενα πληκτρολόγιο,

εξάλλου υπάρχουν και πληκτρολόγια με 5Ε.

Link to comment
Share on other sites

rubber dome for the fail.

Έχω ήδη 2 μηχανικά πληκτρολόγια και πάω για τρίτο. Το μόνο πρόβλημα είναι πως πλεόν ξενερώνω απίστευτα με όλα τα rubber dome πληκτρολόγια ότι φρου-φρου και αρώματα και αν έχουν (βλέπε logitech).

Πάντως ανέσυρα από την αποθήκη το "πρώτο" μου μηχανικό πληκτρολόγιο και έχει βαριά ιστορία στην πλάτη του. Θυμάμαι που το αντικατέστησα λόγω γκρίνιας της μάνας μου αφού κάθε φορά που πληκτρολογούσα την άκουγα από το διπλανό δωμάτιο να ουρλιάζει, τύφλα να έχουν τα cherry mx blue. :wall:

attachment.php?attachmentid=51918&stc=1&d=1345912132

post-559-1416076528,9729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

rubber dome for the fail.

Έχω ήδη 2 μηχανικά πληκτρολόγια και πάω για τρίτο. Το μόνο πρόβλημα είναι πως πλεόν ξενερώνω απίστευτα με όλα τα rubber dome πληκτρολόγια ότι φρου-φρου και αρώματα και αν έχουν (βλέπε logitech).

Πάντως ανέσυρα από την αποθήκη το "πρώτο" μου μηχανικό πληκτρολόγιο και έχει βαριά ιστορία στην πλάτη του. Θυμάμαι που το αντικατέστησα λόγω γκρίνιας της μάνας μου αφού κάθε φορά που πληκτρολογούσα την άκουγα από το διπλανό δωμάτιο να ουρλιάζει, τύφλα να έχουν τα cherry mx blue. :wall:

attachment.php?attachmentid=51918&stc=1&d=1345912132

Ειχα και εγω ενα ιδιο. Ωραιες εποχες:bye:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δίπλα στην λέξη tactile πρέπει να βάλουν φωτό από αυτό το πληκτρολόγιο, αν και οιδ ιακόπτες που έχει αναφέρονται ως οι χειρότεροι μηχανικοί. Πάντως ακόμα και έτσι κλάσεις ανώτερο από τα rubber dome.

Υ.Γ. Μήπως να βρω και κάνα adaptor σε ps/2 να το βάλω και αυτό πάνω σε κάνα pc for the lolz :p

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και οι τιμές που πόσταρα είναι για αγορά καποιου χρήστη, φυσιολογικό δεν είναι?

Υπάρχει και mech κοντά στα 500 πάντως search for kmac ;)Question about KMAC keyboards.

"Κάλο rubber dome" ? :S :S :S :S με μπόλικο marketing ναι οκ γίνεται "καλό".

Έχουν υποθεί ποιο πίσω περί ήχου πλήκρων , O-rings κτλ κτλ.

Δυστηχώς εδώ ελλαδιστάν δεν υπάρχει η επιλογή για δοκιμή εκτος απο το blackwidow

που σε καμια περιπτωση δεν το θεωρώ αντιπροσωπευτικό δείγμα ενός mech.

Θέλω να πιστευω πως κάποιος που αγοράζει mech των 100Ε+ γνωρίζει το λόγο τον οποιο αγοράζει

μηχανικό και δεν το κάνει απλα για να παρει ενα πληκτρολόγιο,

εξάλλου υπάρχουν και πληκτρολόγια με 5Ε.

Ποπο έψαξα για τα KMAC όντως συγκλονιστικά εργαλεία!

Αυτό που με χάλασε είναι οτι τα μπλέ έχουν ένα νεκρό σημείο στην αρχή που δεν είναι tacktile και μετά απότομα κάνουν το κλίκ. Το κόκκινο μου φάνηκε πολύ μαλακό και θα ήθελα να έχει κάτι να σου δείχνει οτι πατήθηκε το κουμπί.

Με βάση αυτά, τα καφέ switches ή τα clear είναι τα καλύτερα για μένα, γιατί είναι tacktile και δεν έχουν νεκρή περιοχή στην αρχή...

Όσον αφορά το καλό rubber dome δεν εννοώ καλό με την ένοια των φρουφρου και οθόνες και ιστορίες. Εννοώ ώς προς την ποιότητα των πλήκτρων. Είχα πει πριν ποιο είναι το αγαπημένο μου πληκτρολόγιο που θεωρείται από τα καλύτερα rubber dome!

βΊ VINTAGE MITSUMI DIN / PS/2 KEYBOARD *GUARANTEED 286 386 486 ERA β»KPQ-E99ZC-13 | eBay

Πλάκα πλάκα, παίζει να έχω και ένα παλιό μηχανικό απο ένα παλιό πισι και να μην το ήξερα...

Πάντως αν βρεθεί κανένα με brown ή clear σε ~70 ευρώ, το παίρνω σίγουρα...

Έγινε επεξεργασία από errik
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια βοηθεια για μηχανικο ποιο απ'ολα λεφτα μεχρι 170 $ τα δινω το θελω ποιο πολυ για game

1- ποιο απο τα 4 Mechanical Keyboard Finder

2 - Razer BlackWidow Battlefield 3 Ultimate Orange LED Backlit Mechanical Gaming Keyboard (Blue Cherry MX)

3- Newegg.com - Cooler Master CM Storm Trigger SGK-6000-GKCM1-US Black USB Gaming Cherry MX Brown Keyboard

αυτα εχω δει ποιο μου προτεινετε και αν υπαρχει και καποιο καλυτερο ευχαριστω :thank_you2:

εφυγες -> http://www.thelab.gr/pwliseis/cm-storm-quick-fire-pro-mxred-112930.html <- :D

Link to comment
Share on other sites

το Ducky Year of the Dragon Mechanical Keyboard με το Ducky 9008 τι διαφορα εχουν γιατι βλεπω αυτα

- (Red Cherry MX Switches

Tactile: No

Clicky: No

Actuation Force: 45 grams)

και για το -(Black Cherry MX Switches

Tactile: No

Clicky: No

Actuation Force: 60 grams) στα Ducky Year of the Dragon ενω στο Ducky 9008 που μου ποσταρες βλεπω αυτα Key Characters: English

Switch Type: Cherry MX Red

Primary LED Color: Green

Special Key LED Color: Green

Layout: US ASCII 104 + 4

Actuation Force: 50g (60g Peak Force)

Key Plastic: ABS

Tactile: No

'Clicky': No

το 104+4 ειναι ολα τα κουμπια και τα 108 μηχανικα ? ενω στο Ducky Year of the Dragon Mechanical ειναι τα 87 κουμπια αυτη ειναι η διαφορα τους? :thank_you2:

Η κυρια διαφορα τους ειναι πως το Year of the Dragon ειναι tenkeyless ενω το 9008 full ;)

Link to comment
Share on other sites

knight_77 οκ αρα περνω αυτο Ducky DK9008S απο ποιο σαιτ να το παρω απο αυτο που ποσταρες ( E-sports-Gaming-equipments : Ducky 9008 Shine Mechanical Keyboard Blue LED Version with Cherry MX Switches ) εχει και τελωνειο + μεταφορικα ? η απο αυτο να το παρω Ducky DK9008S Green LED Backlit Mechanical Gaming Keyboard (Red Cherry MX) ? εχω μια giftcard της attika bank πες μου ποσα λεφτα να βαλω να κανω την αγορα :happy:

με 159 $ εχουν 126.771 κ με 150$ εχουν 119.476 EUR

Έγινε επεξεργασία από MAKHS LIMENIKOS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.