Jump to content



Recommended Posts

Coolermaster Quick Fire Pro, αγορασμένο απευθείας από το CMstore, με τελικό κόστος 130€ για παράδοση σε 2 μέρες. Χωρίς ρίσκο τελωνείου αφού είναι Ολλανδία. Φοράει CherryMX Red και στο spacebar.

Τι Keyboard Layout διάλεξες;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Έχω μέρες που ψάχνω mechanical πληκτρολόγια και μόλις ανακάλυψα το παρόν thread. Έχω σκοπό να το διαβάσω όλο στην πορεία της αυριανής μέρας, θα ήθελα όμως να ζητήσω τη γνώμη σας εκ των προτέρων.

Ψάχνω κάτι για ελαφρό gaming και typing, δεν είμαι ούτε starcraft player ούτε προγραμματιστής, αλλά έχω κουραστεί με τα rubber dome και τις αηδίες. Έχω σχεδόν καταλήξει οτι αυτό που μου ταιριάζει είναι MX brown, αν και το MX Red είναι επίσης ενδιαφέρον. Είδα απο κοντά Filco Majestouch 2 brown και έπαθα πλάκα από την ποιότητα κατασκευής, μου φάνηκε όμως λίγο θορυβώδες (ίσως γιατί δεν έχω ξαναδεί mechanical απο κοντά;). Δυστηχώς δεν ήταν συνδεδεμένο με πισι οπότε δεν μπορούσα να τσεκάρω το πόσο χρήσιμο είναι το tactile feedback.

Στα ψιλά γράμματα θα ήθελα να έχει αν γίνεται media keys χωρίς fn (ή προγραμματίσιμα μέσω λογισμικού πχ F9-F12). Usb ports θα είναι ενα μικρό +, και backlight δεν μου χρειάζεται καθόλου.

Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω τα φώτα σας, τι έχετε να μου προτείνετε για την συγκεκριμένη φάση. Υπόσχομαι όταν με το καλό το πάρω να σπαμμάρω με μινι review και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Έχω μέρες που ψάχνω mechanical πληκτρολόγια και μόλις ανακάλυψα το παρόν thread. Έχω σκοπό να το διαβάσω όλο στην πορεία της αυριανής μέρας, θα ήθελα όμως να ζητήσω τη γνώμη σας εκ των προτέρων.

Ψάχνω κάτι για ελαφρό gaming και typing, δεν είμαι ούτε starcraft player ούτε προγραμματιστής, αλλά έχω κουραστεί με τα rubber dome και τις αηδίες. Έχω σχεδόν καταλήξει οτι αυτό που μου ταιριάζει είναι MX brown, αν και το MX Red είναι επίσης ενδιαφέρον. Είδα απο κοντά Filco Majestouch 2 brown και έπαθα πλάκα από την ποιότητα κατασκευής, μου φάνηκε όμως λίγο θορυβώδες (ίσως γιατί δεν έχω ξαναδεί mechanical απο κοντά;). Δυστηχώς δεν ήταν συνδεδεμένο με πισι οπότε δεν μπορούσα να τσεκάρω το πόσο χρήσιμο είναι το tactile feedback.

Στα ψιλά γράμματα θα ήθελα να έχει αν γίνεται media keys χωρίς fn (ή προγραμματίσιμα μέσω λογισμικού πχ F9-F12). Usb ports θα είναι ενα μικρό +, και backlight δεν μου χρειάζεται καθόλου.

Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω τα φώτα σας, τι έχετε να μου προτείνετε για την συγκεκριμένη φάση. Υπόσχομαι όταν με το καλό το πάρω να σπαμμάρω με μινι review και εντυπώσεις.

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου. Και εγώ με την σειρά μου θα σου πρότεινα MX-Brown. Εγώ ψάχνω μάταια αρκετό καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω ένα mechanical keyboard με blue backlight όπωσδήποτε (βασική απαίτηση :p ), με red ή brown switches, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για gaming (fps, rts).

Είμαι ανάμεσα σε KBT Race 75 και Ducky DK9087 Shine 2, με μια κλίση προς το τελευταίο, καθώς έχω ακούσει διάφορα προβληματάκια με τα LED του πρώτου.

Μπορείτε να βοηθήσετε να καταλήξω;

Thnx εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω ένα mechanical keyboard με blue backlight όπωσδήποτε (βασική απαίτηση :p ), με red ή brown switches, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για gaming (fps, rts).

Είμαι ανάμεσα σε KBT Race 75 και Ducky DK9087 Shine 2, με μια κλίση προς το τελευταίο, καθώς έχω ακούσει διάφορα προβληματάκια με τα LED του πρώτου.

Μπορείτε να βοηθήσετε να καταλήξω;

Thnx εκ των προτέρων!

Η γνώμη μου ειναι να πας στο ducky, και εγω εκει κατέληξα για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις και εσύ, τώρα δεν ξέρω αν όντως ισχύουν.
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ειναι να πας στο ducky, και εγω εκει κατέληξα για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις και εσύ, τώρα δεν ξέρω αν όντως ισχύουν.
εάν δε σε πειράζει πες μας και από που / πόσο για να το βάζουμε στον κουβά :)

Με το καλό να σου έρθει btw!

To πήρα από το ebay:

Ducky DK9087 Shine 2 Blue LED Mechanical Keyboard Brown Cherry Switch, NEW | eBay

Μου άρεσε που έχει διαθέσιμους πολλούς συνδυασμόυς LED/switches.

Με τα μεταφορικά μου πήγε στα 150 euro, αλλά τα έδωσα γιατί ήξερα πως τέτοιο συνδυασμό που έψαχνα δε θα έβρισκα ευκολότερα.

To ΚΒΤ θα το έπαιρνα από KBT Pure , δεν είχα βρει κάποιο παράπονο γι αυτό το store, και με τα μεταφορικά θα πήγαινε στα 140.

Αυτά...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

WHOT DAFUK IS DAT? :suicide:

Προφανως ειναι για καποιον που χρειαζεται ενα καλο πληκτρολόγιο για να γραφει αποδοτικα (εφαρμογες γραφείου, προγραμματισμό ), δεν ειναι για gaming ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εκανα RMA ενα 6gv2 και μεχρι να ρθει το καινουργιο δεν τη παλευω με το σαπιο logitech...:getlost:

Κατανοούμε και συμπάσχουμε αδερφέ! Υπομονή!!

Εγώ διαπίστωσα οτι το Filco μου είχε έρθει χτυπημένο από το Amazon στην κάτω αριστερή γωνία (σε σημείο να έχει σπάσει το ένα κουμπωμα μεταξύ των 2 κομματιών του σασί) αλλά βαριέμαι την διαδικασία και μιας δεν φαίνεται τίποτα και είναι σταθερό, θα το κρατήσω έτσι.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για το καινούργιο (2013) razer blackwidow ultimate τι γνώμη έχετε; Διαβάζω συχνά οτι ειναι ψιλομούφα εταιρία αλλα θα διαφωνήσω τουλάχιστον οσον αφορά τα ποντίκια. Έχω αρκετά χρονάκια ενα razer abyssus, εχει φάει ΤΟ λιώσιμο, και παραμένει σαν καινούργιο. Θέλω ενα μηχανικό πληκτρολόγιο, γύρω στα 100-130 ευρώ (οχι παραπανω σε καμια περίπτωση) κυρίως για typing και league of legends. Δίνω πολύ βάση στην αίσθηση αλλα δεν ξέρω αν θα με ζαλίζει ο θόρυβος.. αποσο ακουσα το blackwidow στο youtube δεν μου φανηκε και πολυ ενοχλητικό.. Στο Skype να μην εχω θέμα και χαλάλι!

Τι μου προτείνετε; Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ μηχανικά πληκτρολόγια για δοκιμή εδω που μένω.

Έγινε επεξεργασία από Panos21
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω και εγω 2 πραγματακία απο την εμπειρία μου so far με mechanical keyboards.

Πρωτα πηρα το blackwidow πριν ενα χρονο περιπου με blue switches γιατι το ηθελα περισσοτερο για typing και λιγοτερο για gaming. Η ποιοτητα κατασκευης ηταν οκ(οχι τελεια αλλα οχι και για τα μπαζα οπως λενε καποιοι..) και τα blue switches στην αρχη μου αρεσαν παρα πολυ αλλα για πολλες ωρες typing τα βρισκω καπως κουραστικα. Ειναι ωραιο το tactile και το click δε λεω αλλα κουραζει απο ενα σημειο και μετα το force που θελουν οταν γραφεις για αρκετη ωρα.

Επομενο προσφατα το corsair K90 με red mx switches. Τωρα για τα red switches ειχα ακουσει τα καλυτερα για gaming και οτι ειναι επισης καλα για typing, το πρωτο μπορω να το επιβεβαιωσω ανετα ειναι το καλυτερο keyboard που ειχα για gaming. Για typing ομως ειναι μαυρο χάλι δυστυχως, το ξερω οτι ειναι αναλογα στα γουστα αλλα εγω προσωπικα δεν την παλευω καθολου με τα reds για typing. Ειναι πολυ ελαφρια και δεν ξερω ποτε τα εχω πατησει η οχι επισης κατα λαθος παταω καποιο διπλανο πληκτρο και το spacebar τοσο ελαφρια ειναι, γενικα το force που θελουν ειναι ξεκουραστο typing αλλα η απουσια tactile οδηγει εμενα προσωπικα σε πολλα λαθη. Σαν keyboard ομως ειναι πανεμορφο γενικα και ιδανικο για gaming.

Τωρα εχω παραγγειλει ενα filco tenkeyless με mx browns απο το amazon.uk και περιμενω επιτελους mechanical keyboard να με βολεψει οσο θα ηθελα. Προφανως και τα αλλα 2 ειναι καλυτερα απο any membrane δεν το συζηταμε αυτο. Ελπιζω το filco να με καλυψει για πολυ καιρο γιατι ειναι και πολλα τα λεφτα που ζηταει και ηδη εχω χαλασει αρκετα στην αναζητηση του ιδανικου keyboard, επαιρνα topre με τοσα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εκανα RMA ενα 6gv2 και μεχρι να ρθει το καινουργιο δεν τη παλευω με το σαπιο logitech...:getlost:

τι εννοείς έκανες RMA ένα 6gv2? Χαλάει το συγκεκριμένο??:hehe: τι σου έπαθε, να ξέρω γιατί έχω και εγώ το ίδιο και με αγχώνεις..

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω και εγω 2 πραγματακία απο την εμπειρία μου so far με mechanical keyboards.

Πρωτα πηρα το blackwidow πριν ενα χρονο περιπου με blue switches γιατι το ηθελα περισσοτερο για typing και λιγοτερο για gaming. Η ποιοτητα κατασκευης ηταν οκ(οχι τελεια αλλα οχι και για τα μπαζα οπως λενε καποιοι..) και τα blue switches στην αρχη μου αρεσαν παρα πολυ αλλα για πολλες ωρες typing τα βρισκω καπως κουραστικα. Ειναι ωραιο το tactile και το click δε λεω αλλα κουραζει απο ενα σημειο και μετα το force που θελουν οταν γραφεις για αρκετη ωρα.

Επομενο προσφατα το corsair K90 με red mx switches. Τωρα για τα red switches ειχα ακουσει τα καλυτερα για gaming και οτι ειναι επισης καλα για typing, το πρωτο μπορω να το επιβεβαιωσω ανετα ειναι το καλυτερο keyboard που ειχα για gaming. Για typing ομως ειναι μαυρο χάλι δυστυχως, το ξερω οτι ειναι αναλογα στα γουστα αλλα εγω προσωπικα δεν την παλευω καθολου με τα reds για typing. Ειναι πολυ ελαφρια και δεν ξερω ποτε τα εχω πατησει η οχι επισης κατα λαθος παταω καποιο διπλανο πληκτρο και το spacebar τοσο ελαφρια ειναι, γενικα το force που θελουν ειναι ξεκουραστο typing αλλα η απουσια tactile οδηγει εμενα προσωπικα σε πολλα λαθη. Σαν keyboard ομως ειναι πανεμορφο γενικα και ιδανικο για gaming.

Τωρα εχω παραγγειλει ενα filco tenkeyless με mx browns απο το amazon.uk και περιμενω επιτελους mechanical keyboard να με βολεψει οσο θα ηθελα. Προφανως και τα αλλα 2 ειναι καλυτερα απο any membrane δεν το συζηταμε αυτο. Ελπιζω το filco να με καλυψει για πολυ καιρο γιατι ειναι και πολλα τα λεφτα που ζηταει και ηδη εχω χαλασει αρκετα στην αναζητηση του ιδανικου keyboard, επαιρνα topre με τοσα..

Συμφωνα με αυτά που λες τα brown θα σου είναι ότι πρέπει.

Συνδυάζουν τα καλύτερα χαρακτηριστικα των μαύρων και κόκκινων διακοπών.

Ελαφριά αίσθηση και tactile αίσθηση χωρίς τον κλικ ήχο των μπλε.

Προσωπικά τα έχω ερωτευτεί και ας έχω και το ducky shine με mx red switches.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτά που λες τα brown θα σου είναι ότι πρέπει.

Συνδυάζουν τα καλύτερα χαρακτηριστικα των μαύρων και κόκκινων διακοπών.

Ελαφριά αίσθηση και tactile αίσθηση χωρίς τον κλικ ήχο των μπλε.

Προσωπικά τα έχω ερωτευτεί και ας έχω και το ducky shine με mx red switches.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αυτό κατάλαβα και εγω διαβάζοντας ολο το thread εδω και αποφασισα να παρω το filco. :) Θα γραψω εντυπώσεις όταν με το καλό έρθει(το amazon αφου με ειχε κακομαθει σε next day delivery τωρα τελευταια αργει αρκετα..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.