Jump to content



Recommended Posts

By the way, σκεφτόμουν ότι ο thread starter αν είναι ακόμη active στο θέμα θα μπορούσε στο αρχικό post να κάνει ένα update βάζοντας κάποιες γενικές πληροφορίες για τα mechanical keyboards, καθώς και ποια υπάρχουν στην Ελλάδα ή ποια άλλα μπορεί να βρει κάποιος και από που, έτσι ώστε να βοηθούν όσοι ψάχνονται.

Το λέω αυτό διότι δεν νομίζω να κάτσει κάποιος να διαβάσει thread 50 σελίδων για να κατατοπιστεί.

Επίσης, σε περίπτωση που ο thread starter είναι inactive στο θέμα, γίνεται από τεχνικής άποψης να δοθεί το owning του thread σε κάποιον άλλο χρήστη ή το update θα ήταν εφικτό μόνο με edit από mod;

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/mechanical-keyboard-club-114363.html

Αυτός ήταν ο ένας σκοπός του mech club έτσι ώστε να βοηθηθούν άτομα που ψάχνονται για την πρώτη τους αγορά ;)

Ποστάρετε φωτό απο το πληκτρολόγιο σας, γράψτε τι διακόπτες φοράει από που έγινε η αγορά και το συνολικό κόστος,

ώστε να βοηθήσουμε και συμφορουμήτες βλέποντας το παρών thread να αποκτήσουν και εκείνοι το δικό τους μηχανικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα μετά από τόσον καιρό δεν μπορεί να κάνει επεμβάσεις στο αρχικό μήνυμα ο OP. Μόνο από mod μπορεί να γίνει τέτοια προσθήκη. Πάντως, το θέμα είναι κατά κύριο λόγο γνώμες/τιμές, οπότε τα πιο πρόσφατα μηνύματα είναι κατά κανόνα και τα πιο χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/mechanical-keyboard-club-114363.html

Αυτός ήταν ο ένας σκοπός του mech club έτσι ώστε να βοηθηθούν άτομα που ψάχνονται για την πρώτη τους αγορά ;)

Καλά ναι σωστά, αλλά πέρα από το ότι κάποιοι δεν αναφέρουν αυτά τα στοιχεία(αγορά, κόστος κτλ.) και απλά βάζουν μία σκέτη photo, σκέψου ότι υπάρχουν κι άλλα keyboards τα οποία δεν έχει αγοράσει κάποιος από το forum για να τα postάρει στο thread του club, επομένως δε γίνεται κάπου λόγος γι' αυτά(βλ. το keyboard που postαρα πριν).

Πιθανότατα μετά από τόσον καιρό δεν μπορεί να κάνει επεμβάσεις στο αρχικό μήνυμα ο OP. Μόνο από mod μπορεί να γίνει τέτοια προσθήκη. Πάντως, το θέμα είναι κατά κύριο λόγο γνώμες/τιμές, οπότε τα πιο πρόσφατα μηνύματα είναι κατά κανόνα και τα πιο χρήσιμα.

Γενικά νομίζω ότι ένα ολοκληρωμένο και προσεγμένο post είναι σίγουρα καλύτερο από σκόρπια posts εδώ κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Btw, την Παρασκευή παρέλαβα Filco Majetouch 2, brown mx, tenkeyless από keyboardcompany.com

Πραγματικά, νομίζω ότι οι καφέ διακόπτες είναι ότι καλύτερο από άποψη αίσθησης και συνάμα απόδοσης και το γεγονός ότι το keyboard είναι tenkeyless μου δίνει κάποιο παραπάνω χώρο στο mousepad και γενικότερα μεγαλύτερη άνεση κατά τη διάρκεια gaming.

Overall, η ποιότητα κατασκευής Filco είναι πολύ καλή, είμαι κατευχαριστημένος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα !

Link to comment
Share on other sites

Btw, την Παρασκευή παρέλαβα Filco Majetouch 2, brown mx, tenkeyless από keyboardcompany.com

Πραγματικά, νομίζω ότι οι καφέ διακόπτες είναι ότι καλύτερο από άποψη αίσθησης και συνάμα απόδοσης και το γεγονός ότι το keyboard είναι tenkeyless μου δίνει κάποιο παραπάνω χώρο στο mousepad και γενικότερα μεγαλύτερη άνεση κατά τη διάρκεια gaming.

Overall, η ποιότητα κατασκευής Filco είναι πολύ καλή, είμαι κατευχαριστημένος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα !

Στους καφέ κατεληξα και εγω ως καλυτερους αφου δοκιμασα πρωτα κοκκινους και μπλε, εμενα εκανε 2 βδομαδες περιπου να χαλαρωσουν λιγο τα keys και τωρα ειναι πραγματικα αρκετα smooth. Ενα θεμα εχω με το bottom out στο filco δεν ξερω ειναι καπως "βαρυ" και χτυπαει δυνατα κατω(η εχω βαρια δαχτυλα δεν ξερω..) και επισης με τα keycaps οπως ειπα(αυτο αλλαζει οκ).

Ειναι καλο πληκτρολογιο αλλα θεωρω οτι ειναι και λιγο υπερτιμημενο(επρεπε να εχει τουλαχιστον PBT keycaps με τοσα λεφτα) κατα τα αλλα καλοριζικο να το χαιρεσαι θα σου κρατησει καιρο..:jump1:

Κανεις δε ξερει για Topre ε?? Λενε οτι ειναι σαν brown με μεγαλυτερο tactile feedback περιπου, σκεφτομαι να δοκιμασω ενα και να το πουλησω μετα.. Το ασχημο με τα mechanical ειναι οτι δεν μπορεις να τα δοκιμασεις και αναγκαστικα πετας ποσα λεφτα μεχρι να βρεις το καταλληλο(ενταξει τα πουλας μετα αλλα μια χασουρα την εχεις..)

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε μερικές φωτογραφίες. με τι τρόπο πληρωμής πλήρωσες? πόσο καιρό έκαναν να στο στείλουν / έρθει

Θα ανεβάσω σύντομα photos !

Με paypal πλήρωσα και βγήκε στα ~150€.

Το στείλαν σχετικά γρήγορα, το παρήγγειλα Τετάρτη και ήρθε την άλλη Πέμπτη, 5-6 εργάσιμες δηλαδή.

Στους καφέ κατεληξα και εγω ως καλυτερους αφου δοκιμασα πρωτα κοκκινους και μπλε, εμενα εκανε 2 βδομαδες περιπου να χαλαρωσουν λιγο τα keys και τωρα ειναι πραγματικα αρκετα smooth. Ενα θεμα εχω με το bottom out στο filco δεν ξερω ειναι καπως "βαρυ" και χτυπαει δυνατα κατω(η εχω βαρια δαχτυλα δεν ξερω..) και επισης με τα keycaps οπως ειπα(αυτο αλλαζει οκ).

Ειναι καλο πληκτρολογιο αλλα θεωρω οτι ειναι και λιγο υπερτιμημενο(επρεπε να εχει τουλαχιστον PBT keycaps με τοσα λεφτα) κατα τα αλλα καλοριζικο να το χαιρεσαι θα σου κρατησει καιρο..:jump1:

Κανεις δε ξερει για Topre ε?? Λενε οτι ειναι σαν brown με μεγαλυτερο tactile feedback περιπου, σκεφτομαι να δοκιμασω ενα και να το πουλησω μετα.. Το ασχημο με τα mechanical ειναι οτι δεν μπορεις να τα δοκιμασεις και αναγκαστικα πετας ποσα λεφτα μεχρι να βρεις το καταλληλο(ενταξει τα πουλας μετα αλλα μια χασουρα την εχεις..)

Θα συμφωνήσω στο ότι οι brown είναι κάπως "σκληροί" και στο bottom out ακούγεται "κτάκ!"

Θέμα συνήθειας είναι καθαρά νομίζω μέχρι να συνηθίσεις τη μετάβαση.

Όσο για τα keycaps, έχεις ένα δίκιο, θα μπορούσαν να είναι καλύτερης ποιότητας για τόσα λεφτά που δίνεις !

Link to comment
Share on other sites

Η λυση πρεπει να ειναι τα O-rings η soft landing pads για αυτο, με την πρωτη ευκαιρια θα τα βαλω. Αν και ψηνω και κανενα ergo-clear mod πρωτα.. :jump:

Εγώ πάλι είμαι μαζόχας και μ' αρέσει η αυτή η αίσθηση και ο ήχος ! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι μαζόχας και μ' αρέσει η αυτή η αίσθηση και ο ήχος ! :D

Δεν έχω συναντήσει μηχανικό (ή ημι-μηχανικό) πληκτρολόγιο με άσχημο ήχο, ακόμα και τα blues που ξυπνάνε αρκούδα από χειμερία νάρκη :).

Νομίζω ότι είναι σχεδόν ομόφωνο όμως: την περασμένη εβδομάδα μιλούσα στο τηλέφωνο πληκτρολογώντας και μου είπε μια φίλη που δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές "Τι ωραία που ακούγεται το πληκτρολόγιό σου".

Link to comment
Share on other sites

...μιλούσα στο τηλέφωνο πληκτρολογώντας και μου είπε μια φίλη που δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές "Τι ωραία που ακούγεται το πληκτρολόγιό σου".

Είναι που μιλούσες με φίλη.

Αν ήταν κάτι παραπάνω, ακόμα θα έκραζε που "...γράφεις και *την* γράφεις ενώ μιλάτε στο τηλέφωνο και δεν ακούς τι σου λέει και μετά τη ρωτάς για τα ίδια πράγματα που σου έλεγε πριν 5 λεπτά και δεν απαντάς σε αυτά που σε ρωτάει και κάνεις μόνο μμμμ μμμμ για να την ξεφορτωθείς και... και... και...".

True story.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συναντήσει μηχανικό (ή ημι-μηχανικό) πληκτρολόγιο με άσχημο ήχο, ακόμα και τα blues που ξυπνάνε αρκούδα από χειμερία νάρκη :).

Νομίζω ότι είναι σχεδόν ομόφωνο όμως: την περασμένη εβδομάδα μιλούσα στο τηλέφωνο πληκτρολογώντας και μου είπε μια φίλη που δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές "Τι ωραία που ακούγεται το πληκτρολόγιό σου".

Όταν μια γυναίκα λέει σε έναν άνδρα σαν και εμάς κομπλιμέντα για το πληκτρολόγιό του, είναι σαν να του λέει "Λατρεύω το άρωμά σου, λατρεύω τον ανδρισμό σου, ΟΟΟΟ ΘΕΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΣΟΥ!!!! :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα topre realforce τελικα με uniform 45g, ειναι σαν τους brown με μεγαλυτερο tactile feedback, soft και καθολου σκληρο "κλακ" στο bottom out(λογο rubber μαλλον). Δεν μου μοιαζει ομως καθολου για rubber οπως διαβαζα σε κατι post στο geekhack, θα τα ελεγα σαν μια πολυ luxurious hybrid εκδοση απο browns/reds. Για gaming και fps δεν νομιζω να ειναι και πολυ καλα αλλα για κανενα rts/mmo/rpg ομως νομιζω θα ειναι μια χαρα ισαξια με τα browns. Στο typing εχω καλυτερη ακριβεια και WPM σχεδον αμεσως και με UK layout που δεν εχω συνηθισει και τοσο καθως και ειναι ποιο "μαλακα" στα δαχτυλα. Επισης τα PBT keycaps ειναι πολυ καλυτερα απο τα ABS του filco.

Βασικα οσο περισσοτερο τα χρησιμοποιω τοσο νομιζω οτι ειναι μακραν καλυτεροι απο ολα τα cherrys για typing.. :p (προσωπικο γουστο αυτο εννοειτε..) Αν ενδιαφερεται κανεις βαζω pics και κανω και ποιο αναλυτικο compare μεταξυ αυτων που ειχα/εχω δοκιμασει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισω σπιτι θα το κανω, θα προσπαθησω να κανω και καλυτερη συγκριση.. ;) Τωρα ειμαι με το filco το οποιο ειναι επισης καταπληκτικο, μακαρι να μπορουσα να ειχα και τα 2 ταυτοχρονα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Πάει ένας φίλος μου ταξίδι αμερική, και λέω να παραγγείλω αυτό

[ame=http://www.amazon.com/CM-Storm-Trigger-Mechanical-SGK-6000-GKCM1-US/dp/B007TFOO6K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1363261146&sr=8-1&keywords=cm+storm+trigger+brown]Amazon.com: CM Storm Trigger - Fully Backlit Mechanical Gaming Keyboard with Brown CHERRY MX Switches (SGK-6000-GKCM1-US): Computers & Accessories[/ame]

Βγαίνει τελική περίπου 90Ε μαζί με μεταφορικά, φόρους κτλ...

Έχετε κανένα άλλο να προτείνετε με mx-brown και full layout; Λίγο που τα έψαξα δεν βρήκα κάτι με αντίστοιχα χαρακτηριστικά σε αυτήν την τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα topre realforce τελικα με uniform 45g, ειναι σαν τους brown με μεγαλυτερο tactile feedback, soft και καθολου σκληρο "κλακ" στο bottom out(λογο rubber μαλλον). Δεν μου μοιαζει ομως καθολου για rubber οπως διαβαζα σε κατι post στο geekhack, θα τα ελεγα σαν μια πολυ luxurious hybrid εκδοση απο browns/reds. Για gaming και fps δεν νομιζω να ειναι και πολυ καλα αλλα για κανενα rts/mmo/rpg ομως νομιζω θα ειναι μια χαρα ισαξια με τα browns. Στο typing εχω καλυτερη ακριβεια και WPM σχεδον αμεσως και με UK layout που δεν εχω συνηθισει και τοσο καθως και ειναι ποιο "μαλακα" στα δαχτυλα. Επισης τα PBT keycaps ειναι πολυ καλυτερα απο τα ABS του filco.

Βασικα οσο περισσοτερο τα χρησιμοποιω τοσο νομιζω οτι ειναι μακραν καλυτεροι απο ολα τα cherrys για typing.. :p (προσωπικο γουστο αυτο εννοειτε..) Αν ενδιαφερεται κανεις βαζω pics και κανω και ποιο αναλυτικο compare μεταξυ αυτων που ειχα/εχω δοκιμασει.

εννοείται ότι ενδιαφερόμαστε για photo και αναλυτικό compare.

Γράψε τα όλα, μην κρύψεις τίποτα :yu:

Link to comment
Share on other sites

Πάει ένας φίλος μου ταξίδι αμερική, και λέω να παραγγείλω αυτό

Amazon.com: CM Storm Trigger - Fully Backlit Mechanical Gaming Keyboard with Brown CHERRY MX Switches (SGK-6000-GKCM1-US): Computers & Accessories

Βγαίνει τελική περίπου 90Ε μαζί με μεταφορικά, φόρους κτλ...

Έχετε κανένα άλλο να προτείνετε με mx-brown και full layout; Λίγο που τα έψαξα δεν βρήκα κάτι με αντίστοιχα χαρακτηριστικά σε αυτήν την τιμή...

COOLER MASTER CM Storm QuickFire TK -Brown Switch (SGK-4020-GKCM

brown και ασπρα led, δεν ειναι full layout αλλα ουτε χανεις το numpad, μολις μια ιντσα μακρυτερο απο το quickfire rapid :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.