Jump to content



Recommended Posts

οπουδήποτε, είναι τυπικό usb καλώδιο, εγώ από την αρχή δουλεύω με καλώδιο από τον εξωτερικό δίσκο μου.. έχω εντοπίσει πιθανή ασυμβατότητα με amd ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω, αφού σε όλα τα intel δουλεύει σωστά se όποιο amd το δοκίμασα λέει unrecognized usb device.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι να παρω ενα μηχανικο πληκτρολογιο,

υπολογιζω να δωσω max 110-120ε η και λιγο παραπανω αρκει να αξιζει, γιατι το πληκτρολογιο σκοπευω να το κρατησω για οσο περισσοτερο γινεται.

αυτα στα οποια εχω καταληξει ειναι:

  • switches: brown
  • backlit : blue (ναι)
  • media keys: yes (αν και οχι απαραιτητα αν το windows key μπορει να δουλευει σαν function με τα F keys)
  • οχι tenkeyless,θελω και τα αριθμητικα.
  • θα θελα να φαινονται τα γραμματα πανω στα caps, δηλαδη οχι ninja κλπ
  • το αποσπωμενο καλωδιο δεν με ενδιαφερει, αλλα προσμετραται στα συν.

εχω καταληξει στο ducky shine II

το εχω βρει σε 3 μαγαζια , αλλα τα 2 ειναι out of stock και το τριτο βγαινει με τα μεταφορικα καπου στα 150ε

tigerimports.net

vendio.com

mechanicalkeyboards.com (εδω με 50 usd μεταφορικα βγαινει 190 usd aka 150 ευρω) αν δεν βρω απο πουθενα αλλου, μαλλον απο δω.

ηθελα να ρωτησω τα εξης:

υπαρχει καποιο αλλο site που μπορω να ψαξω ? (ειχα δει στο thread για καποια απο ταιβαν,ιαπωνια αλλα δεν καταφερα να βρω το συγκεκριμενο με brown και blue backlit) .

αν οχι,

υπαρχει καποιο παρομοιο πληκτρολογιο, με τα requirements που εχω βαλει πανω ?

επισης(τελευταιο) εχουμε καποια ιδεα σχετικα με το ποσο που ειναι πιθανον να πληρωσω στο τελωνειο ?

ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην το εχω ποσταρει σε λαθος thread.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι να παρω ενα μηχανικο πληκτρολογιο,

υπολογιζω να δωσω max 110-120ε η και λιγο παραπανω αρκει να αξιζει, γιατι το πληκτρολογιο σκοπευω να το κρατησω για οσο περισσοτερο γινεται.

αυτα στα οποια εχω καταληξει ειναι:

  • switches: brown
  • backlit : blue (ναι)
  • media keys: yes (αν και οχι απαραιτητα αν το windows key μπορει να δουλευει σαν function με τα F keys)
  • οχι tenkeyless,θελω και τα αριθμητικα.
  • θα θελα να φαινονται τα γραμματα πανω στα caps, δηλαδη οχι ninja κλπ
  • το αποσπωμενο καλωδιο δεν με ενδιαφερει, αλλα προσμετραται στα συν.

εχω καταληξει στο ducky shine II

το εχω βρει σε 3 μαγαζια , αλλα τα 2 ειναι out of stock και το τριτο βγαινει με τα μεταφορικα καπου στα 150ε

tigerimports.net

vendio.com

mechanicalkeyboards.com (εδω με 50 usd μεταφορικα βγαινει 190 usd aka 150 ευρω) αν δεν βρω απο πουθενα αλλου, μαλλον απο δω.

ηθελα να ρωτησω τα εξης:

υπαρχει καποιο αλλο site που μπορω να ψαξω ? (ειχα δει στο thread για καποια απο ταιβαν,ιαπωνια αλλα δεν καταφερα να βρω το συγκεκριμενο με brown και blue backlit) .

αν οχι,

υπαρχει καποιο παρομοιο πληκτρολογιο, με τα requirements που εχω βαλει πανω ?

επισης(τελευταιο) εχουμε καποια ιδεα σχετικα με το ποσο που ειναι πιθανον να πληρωσω στο τελωνειο ?

ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην το εχω ποσταρει σε λαθος thread.

Το Shine II στοιχιζει περισσοτερο απο τη πρωτη version. Υπολογισε οτι θα σου βγει περιπου στη καλυτερη περιπτωση

150 ευρω.

Δυστυχως στην Ευρωπη οι επιλογες ειναι περιορισμενες.

Το δικο μου Ducky, το οποιο πλεον το εχω προς πωληση, το πηρα απο Qtan (Vendio)

Aν αποφασισεις να το παρεις εκτος Ε.Ε., συνενοησου να στο στειλουν οπωσδηποτε με EMS και αν

γινεται με μειωμενη δηλωθησα τιμη, ετσι ωστε να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να πληρωσεις τελωνειο.

Δυστυχως ορισμενα μαγαζια εχουν σαν πολιτικη να δηλωνουν ολοκληρη την αξια και κατα συνεπεια

το πιθανοτερο ειναι να πληρωσεις τελωνειο.

Ριξε και μια ματια εδω,

PChome Global

Πολυ καλές τιμές και τα μεταφορικα για Ευρωπη ειναι μονο 20 USD.

Kαλη εναλλακτικη,απο Ελλαδα κιολας για να μη μπλεκεις με τελωνεια και συναφη, με brown switches αλλα λευκο led και στο price range που ζητας ειναι αυτο εδω:

COOLER MASTER CM Storm QuickFire TK -Brown Switch (SGK-4020-GKCM

Eχει κανονικα numpad αλλα λειπουν τα ξεχωριστα arrow keys.

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,

μαλλον θα περιμενω να δω αν θα γινει available σε καποιο απο τα αλλα μαγαζια και αν δεν, θα δωσω τα 150 μιας και σκοπευω να το κρατησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Είχα παραγγείλει από qtan(vendio elite esports equipment) ένα HPE blue switches... αργούσε να μου στείλει το tracking number και με τα πολλά παραδέχτηκε(?) ο ανθρωπος οτι έχει παιχτεί βλακεία με το δέμα και μου έστειλε από μόνος του τα λεφτά στο paypal, άμεσα.

Το θέμα είναι πως εγώ περίμενα πάνω από εβδομάδα, και τώρα είμαι πάλι χωρίς keyboard και χωρίς πολλές επιλογές. Ενδιαφέρομαι κυρίως για MX cherry blue, και δεν έχω και πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα, αρκεί να μην έχει φάει ξύλο, και να είναι standard US layout, γιατί θέλω να έχω μεγάλο αριστερό shift button.

Υπάρχουν τελικά άλλες επιλογές για να μη ξεφύγω από τα 80+ ευρώ πολύ? Υπάρχει πάντα το pchome global, που παλαιότερα είχα παραγγείλει και από το κινέζικο μάλιστα, αλλά έκανε σχεδόν μήνα να μου έρθει και δε ξέρω πόσο δεκτικοί είναι στην φάση, μάρκαρε gift για τελειωνείο κτλ. Ευχαριστώ για το όποιο info!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Είχα παραγγείλει από qtan(vendio elite esports equipment) ένα HPE blue switches... αργούσε να μου στείλει το tracking number και με τα πολλά παραδέχτηκε(?) ο ανθρωπος οτι έχει παιχτεί βλακεία με το δέμα και μου έστειλε από μόνος του τα λεφτά στο paypal, άμεσα.

Το θέμα είναι πως εγώ περίμενα πάνω από εβδομάδα, και τώρα είμαι πάλι χωρίς keyboard και χωρίς πολλές επιλογές. Ενδιαφέρομαι κυρίως για MX cherry blue, και δεν έχω και πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα, αρκεί να μην έχει φάει ξύλο, και να είναι standard US layout, γιατί θέλω να έχω μεγάλο αριστερό shift button.

Υπάρχουν τελικά άλλες επιλογές για να μη ξεφύγω από τα 80+ ευρώ πολύ? Υπάρχει πάντα το pchome global, που παλαιότερα είχα παραγγείλει και από το κινέζικο μάλιστα, αλλά έκανε σχεδόν μήνα να μου έρθει και δε ξέρω πόσο δεκτικοί είναι στην φάση, μάρκαρε gift για τελειωνείο κτλ. Ευχαριστώ για το όποιο info!

Η μόνη φθηνή και άμεση επιλογή που μπορώ να σκεφτώ είναι το Razer blackwidow.

Μετά είτε reorder από qtan ή κάποιον άλλο σχιστομάτη, αλλιώς αν είσαι τυχερός και βρεις τίποτα στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σχετικά με το black widow,έχει πέσει πολύ κράξιμο.Εγώ προσωπικά το πήρα για τους ελληνικούς χαρακτήρες.Δεν μπορώ να πώ ότι είναι κακό (γράφω πολύ) αλλά βρήκα μια πατέντα που το έχει κάνει τέλειο.Δεν χωρταίνω να γράφω.:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σχετικά με το black widow,έχει πέσει πολύ κράξιμο.Εγώ προσωπικά το πήρα για τους ελληνικούς χαρακτήρες.Δεν μπορώ να πώ ότι είναι κακό (γράφω πολύ) αλλά βρήκα μια πατέντα που το έχει κάνει τέλειο.Δεν χωρταίνω να γράφω.:p

Δεν μας τη λες και εμάς να ξέρουμε?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας τη λες και εμάς να ξέρουμε?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Αγόρασα τσιμουχάκια από ένα κατάστημα με βιομηχανικά είδη (περίπου 15,00 ευρω),έβαλα από δύο σε κάθε πλήκτρο,και τελικά η αίσθηση που δίνει όταν πατάς τα πλήκτρα είναι απίστευτη.Η διαδρομή είναι πολύ κοντη,δηλαδή με το που κάνει το "κλικ" τερματίζει το κουμπί.Αίσθηση του κλικ με πολύ λιγότερο θόρυβο και πολύ "κοφτή" αίσθηση στο πάτημα.Συν ότι

η διαδρομή του πλήκτρου είναι πλέον πολύ κοντή.:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ενέδωσα και αγόρασα το quickfire TK με brown switches στα 90€.... Η ποιότητα κατασκευής πραγματικά με εξέπληξε, με τη καμία δε περίμενα τόσο γερή κατασκευή. Θα ακουστεί χαζό και παιδικό, αλλά πραγματικά νιώθω οτι χειρίζομαι gaming όπλο :p. Δηλαδή kbs τύπου das και filco πόσο πιο καλά κατασκευάζονται ρε παιδιά??? Με ανθρακονήματα ?? :nada:

Παρότι ήμουν ψαρωμένος με τα blue MX, μπορώ να πω οτι τα brown στην αίσθηση είναι απίστευτα. Έτη φωτός σε σχέση με τα black alps που είχα στο φθηνό ducky, ούτε missclicks, ούτε και κούραση, ούτε ηλίθιοι θόρυβοι λόγο ποιότητας κατασκευής κτλ.

Εχω μία απορία πάντως: διάβασα τις οδηγίες για το NKRO στο online manual. Λέει πατάς το flock key κρατημένο να ενεργοποιηθεί, και μετά esc+6 για 6nkro ή esc+N για all keys nkro... Το δοκίμαζα και στην αρχή μου φαινόταν οτι έπιανε... μετά όμως, το usb ξαφνικά έδειχνε να ξαναπερνά drivers, και απο εκεινή τη φορά(παρότι έσβησα τη συσκευή από το πανελ και το usb μου ξαναπέρασε αυτόματα drivers), είτε πατήσω το NKRO είτε όχι, το aquakeytest μου δείχνει οτι πατιούνται όλα τα keys, σαν να έχω πάντα NKRO σε όλα τα πλήκτρα.

Και γιατί κάποιος να θέλει να έχει nkro σε 6 πλήκτρα αντί για όλα τα πλήκτρα anyway? Θα κάψει το keyboard του?

EDIT!!!!!

πρέπει να πατήσεις πρώτα το 6/n και μετά μαζί το ESC! έτσι αλλάζει η λειτουργία σαν να αλλάζει usb device!! αλλά το ερώτημα υφίσταται, σε μόνιμο nkro χαλάει το kb??

Έγινε επεξεργασία από policymaker
Link to comment
Share on other sites

90 τελική με μεταφορικά; Από που;

Απο e-shop.gr Παίζει να είναι από τα τελευταία, αν οχι τα τελευταία cm browns που υπάρχουν αυτή τη στιγμή μέχρι να ξαναφέρουν τα καταστήματα, όχι μόνο τα e-shop. Για κάποιο λόγο μπορείς όμως να βρεις παντού reds, συνήθως λίγο πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.