Jump to content



Recommended Posts

Τι εννοείς; Η φωτογραφία που βλέπω εγώ είναι Greek keyboard layout. Χαρακτηριστική διαφορά με το US International είναι και το μικρό αριστερό Shift.

Αν θες να διασταυρώσεις πώς τα περιμένουν και τα Windows:

Windows Keyboard Layouts

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το συμπάθησα!

Έχει μάκρο, αλλά δεν είναι στα αριστερά να σε μπερδεύουν όταν πας να πατήσεις Ctr, Shift, Tab κλπ. (Μήπως μπερδεύουν όταν πας να πατήσεις F1-F4?)

Επίσης να υποθέσω ότι το win/lock ανάμεσα στο Fn και το δεξί Ctr λειτουργεί σαν Windows modifier (δεξί κλικ)?

Το wrist rest το χρησιμοποιείς? Είναι βολικό? Η τιμή μας τα χαλάει βέβαια, αλλά λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το συμπάθησα!

Έχει μάκρο, αλλά δεν είναι στα αριστερά να σε μπερδεύουν όταν πας να πατήσεις Ctr, Shift, Tab κλπ. (Μήπως μπερδεύουν όταν πας να πατήσεις F1-F4?)

Επίσης να υποθέσω ότι το win/lock ανάμεσα στο Fn και το δεξί Ctr λειτουργεί σαν Windows modifier (δεξί κλικ)?

Το wrist rest το χρησιμοποιείς? Είναι βολικό? Η τιμή μας τα χαλάει βέβαια, αλλά λίγο...

Τα Macro keys δεν μπορείς να τα μπερδέψεις με τίποτα. Γενικά οι αποστάσεις στα κουμπιά είναι τέλειες.

Σχετικά με το win lock δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί κάνω πολύ βασική χρήση του πληκτρολογίου.

Το wrist rest το χρησιμοποιώ και κάνει ακριβώς την δουλειά για την οποία προορίζεται.

Να πω εδώ ότι η ποιότητα κατασκεύης και η στοιβαρότητα του συγκεκριμένου πληκτρολογίου είναι απίστευτη και αν και το είχα διαβάσει σε όλα τα reviews, μόνο όταν το παρέλαβα κατάλαβα τι έλεγαν......

Αν είσαι σε φάση αγοράς και σου αρέσει το μπλέ led τότε go for it.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Αντιμετωπίζω μία τρομαχτική δυσκολία να βρω το quickfire tk σε brown. Οπουδήποτε. Amazon uk θα το φέρει σε 1 με 3 μήνες (σε εξαιρετική βέβαια τιμή). Ξέρετε κάπου να υπάρχει διαθέσιμο σε κανονική τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το βρείς σε κανα μήνα πάλι παντου! Το ίδιο και διάφορα keyboards με Blue switches που μέχρι τώρα υπήρχε πρόβλημα διαθεσιμότητας από την ίδια την εταιρία και υπήρχαν αραιά και που σε μερικά καταστήματα στην Ευρώπη.

Εγώ λέω όποιος θέλει να πάρει μηχανικό να περιμένει καμιά εβδομάδα :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι τελείως άσχετο

στο quickfire tk brown που έχω το esc είναι αρκετά μεγάλο, και δε χωράει ο keycap puller για να το τραβήξεις. Το κουμπί από οτι είδα μπορείς εύκολα να το πιάσεις γερά, οπότε προσεκτικά και με τις ανάλογες κινήσεις προς τα πάνω, το ξεκούμπωσα με τα δάχτυλα και το ξανακούμπωσα. Στην ουσία για να ελέγξω πως το αλλάζεις. Κινδύνευσα να το χαλάσω, ή αν θέλω να το αλλάξω μπορώ απλά να το ξανατραβήξω με τα δάχτυλα?

Έγινε επεξεργασία από policymaker
Link to comment
Share on other sites

τα δοντάκια του puller φανταστείτε δε μπορούν να χωρέσουν στο περιθώριο γύρω από το κουμπί για να δαγκώσουν τις άκρες. τέσπα δεν έχει σημασία, με τα δάχτυλα το πιάνεις από τις άκρες, τραβάς πάνω και βγαίνει :p. θέλω να πω, αφού δεν τραβάς την ίδια την υποδοχή του switch, αλλά το cap, δε θα πρεπε να εχει σημασία.

μαγαζί εδώ που να έχει custom keycaps δεν υπαρχει?

Έγινε επεξεργασία από policymaker
Link to comment
Share on other sites

τα δοντάκια του puller φανταστείτε δε μπορούν να χωρέσουν στο περιθώριο γύρω από το κουμπί για να δαγκώσουν τις άκρες. τέσπα δεν έχει σημασία, με τα δάχτυλα το πιάνεις από τις άκρες, τραβάς πάνω και βγαίνει :p. θέλω να πω, αφού δεν τραβάς την ίδια την υποδοχή του switch, αλλά το cap, δε θα πρεπε να εχει σημασία.

μαγαζί εδώ που να έχει custom keycaps δεν υπαρχει?

Πρόσεχε όταν το τραβάς να μην το κουνάς προς το πλάι και να μην του δίνεις κλίση, γιατί είναι λίγο ευαίσθητοι οι διακόπτες. Αν σε βολέψει να φτιάξεις κάτι που θα σου επιτρέπει να το τραβάς εντελώς κάθετα, είναι πιο ασφαλές.

Βέβαια τώρα μου θυμίζω το ανέκδοτο με τους πίθηκους και τις μπανάνες, γιατί απλά αναπαράγω ότι έχω διαβάσει, δε μου έχει συμβεί να δω κάποιο διακόπτη να χαλάει έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όταν το τραβάς να μην το κουνάς προς το πλάι και να μην του δίνεις κλίση, γιατί είναι λίγο ευαίσθητοι οι διακόπτες. Αν σε βολέψει να φτιάξεις κάτι που θα σου επιτρέπει να το τραβάς εντελώς κάθετα, είναι πιο ασφαλές.

Βέβαια τώρα μου θυμίζω το ανέκδοτο με τους πίθηκους και τις μπανάνες, γιατί απλά αναπαράγω ότι έχω διαβάσει, δε μου έχει συμβεί να δω κάποιο διακόπτη να χαλάει έτσι ;)

υποτίθεται οτι οταν το τραβας κάθετα, ή βάζεις δύναμη ή κάνεις απαλές κινήσεις πλαγιαστές για να ξεσφηνώσει... προσπάθησα να κάνω κι τα δύο, το κάθετα δουλεύει πιο σωστά απλά παιδεύσαι... προφανώς δε το τραβάω προς το πλαι. Γενικά η δύναμη από τα δάχτυλα απλά πιέζει το keycap στα πλάγια, δηλαδή πιο λογικό θα ταν να ραγίσει το keycap, παρά να σπάσει το διακοπτάκι. Στην ουσία δε τραβάς διαφορετικά από οτι με puller, απλά ο puller συγκεντρώνει τη δύναμη σε μικρότερασημεία εφαμοργής, συνεπώς ασκήται περισσότερη πίεση, άρα και τραβιέται εύκολα το κουμπί... όπως και να έχει το έχω κανει 5 φορές και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, αλλά τέλος οι δοκιμές :p

Έγινε επεξεργασία από policymaker
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που τα έχω βγάλει και τα έχω βάλει 100 φορές,δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ puller.Βάζω ένα κατσαβιδάκι από τη μία και τό δάχτυλό μου για κόντρα από την άλλη και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα:flower:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.