Jump to content



Recommended Posts

Το έχω εδώ και κανά μήνα. Ακριβό μεν εξαιρετικό δε.Με red switched (που με βολεύουν περισσότερο από τους black του thermaltake που είχα πριν) και εξαιρετικό usb 3.0 hub κυρίες και κύριοι: Gigabyte Aivia Osmium!

post-26777-1416077465,798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω τις εντυπώσεις μου για το qpad mk-80. Γενικά, δεν περίμενα τόση διαφορά απο τα rubber dome. Πριν το αγοράσω είχα μεγάλες επιφυλάξεις για την τιμή τους και απλά προσπάθησα να το ξεπεράσω για να δώ αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους. Τα αξίζουν 100%. Πολύ απλά δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω άλλο πληκτρολόγια απο μηχανικό.

Δεν το μετάνιωσα για brown. Ναι, γενικά δεν είναι και τα πιο μαλακά και αραιά και που μπορεί να γίνει και κανένα λάθος σε typing λόγω feedback. Αυτό είναι όμως το τίμημα που πληρώνεις για λίγο gaming. Αν στο μέλλον πάρω κάποιο άλλο θα είναι brown ή blue και σε καμία περίπτωση τα άλλα. Γράφω με αυτό τώρα και είναι σκέτη χαρά.

Το british το συνήθισα εύκολα. Γενικά πολύ καλή αγορά.

Το μόνο που μένει να αποδειχθεί τώρα είναι πόσο θα αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω τις εντυπώσεις μου για το qpad mk-80. Γενικά, δεν περίμενα τόση διαφορά απο τα rubber dome. Πριν το αγοράσω είχα μεγάλες επιφυλάξεις για την τιμή τους και απλά προσπάθησα να το ξεπεράσω για να δώ αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους. Τα αξίζουν 100%. Πολύ απλά δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω άλλο πληκτρολόγια απο μηχανικό.

Δεν το μετάνιωσα για brown. Ναι, γενικά δεν είναι και τα πιο μαλακά και αραιά και που μπορεί να γίνει και κανένα λάθος σε typing λόγω feedback. Αυτό είναι όμως το τίμημα που πληρώνεις για λίγο gaming. Αν στο μέλλον πάρω κάποιο άλλο θα είναι brown ή blue και σε καμία περίπτωση τα άλλα. Γράφω με αυτό τώρα και είναι σκέτη χαρά.

Το british το συνήθισα εύκολα. Γενικά πολύ καλή αγορά.

Το μόνο που μένει να αποδειχθεί τώρα είναι πόσο θα αντέξει.

όταν κάνεις ανβάθμιση από κανονικό keyboard σε καλό μηχανικό(και όχι της με περιέργους μηχανικούς) είναι σαν να αναβαθμίζεις onboard vga σε mid range gaming.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

ακόμα ψάχνω πληκτρολόγιο σε νορμάλ χρήματα (<100), αποκλειστικά για typing και δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα... μόνο ορισμένα που είναι για 'gaming' ή με 'led' ή με άλλα μπλιμπλίκια.

η filco έχει βγάλει 1 keyboard και είναι ακριβώς αυτό σε κανονικό και TKL. οι υπόλοιποι έχουν βγάλει 10αδες και κανένα δεν είναι με blue και σοβαρό ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε εργασιακό περιβάλλον.

Προφανώς αυτό δεν ισχύει για το αμέρικα όπου υπάρχουν άλλες σοβαρές επιλογές (wasd, qfr κτλ)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

ακόμα ψάχνω πληκτρολόγιο σε νορμάλ χρήματα (<100), αποκλειστικά για typing και δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα... μόνο ορισμένα που είναι για 'gaming' ή με 'led' ή με άλλα μπλιμπλίκια.

η filco έχει βγάλει 1 keyboard και είναι ακριβώς αυτό σε κανονικό και TKL. οι υπόλοιποι έχουν βγάλει 10αδες και κανένα δεν είναι με blue και σοβαρό ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε εργασιακό περιβάλλον.

Προφανώς αυτό δεν ισχύει για το αμέρικα όπου υπάρχουν άλλες σοβαρές επιλογές (wasd, qfr κτλ)

Γιατι δεν πας στο Razer Blackwidow που ειναι με blue?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας στο Razer Blackwidow που ειναι με blue?

1. σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει είναι χαμηλότερης ποιότητας από τα περισσότερα μηχανικά

2. έχει κάποια άσχετα κουμπιά αριστερά (macro κτλ), σπίτι μου έχει ένα g15 με άπειρα macro, led, οθόνη και άλλα 'extra', για δουλειά θέλω κάποιο νορμάλ (πιο 'σοβαροφανές') πληκτρολόγιο

3. η γυαλιστερή επιφάνεια σε χρόνο μηδέν θα γεμίζει δαχτυλιές κτλ

4. το μηχανικό πληκτρολόγιο για μένα πρέπει να είναι διαχρονικό καθώς κοστίζει τόσο όσο όλα τα πληκτρολόγια που θα χρειαστεί κάποιος για μία ζωή (μην σου πω και παραπάνω). Για μένα είναι κάτι το οποίο θέλω να το έχω πολλά χρόνια, οπότε κάθε τι που είναι extra είναι μάλλον μειονέκτημα

Link to comment
Share on other sites

1. σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει είναι χαμηλότερης ποιότητας από τα περισσότερα μηχανικά

2. έχει κάποια άσχετα κουμπιά αριστερά (macro κτλ), σπίτι μου έχει ένα g15 με άπειρα macro, led, οθόνη και άλλα 'extra', για δουλειά θέλω κάποιο νορμάλ (πιο 'σοβαροφανές') πληκτρολόγιο

3. η γυαλιστερή επιφάνεια σε χρόνο μηδέν θα γεμίζει δαχτυλιές κτλ

4. το μηχανικό πληκτρολόγιο για μένα πρέπει να είναι διαχρονικό καθώς κοστίζει τόσο όσο όλα τα πληκτρολόγια που θα χρειαστεί κάποιος για μία ζωή (μην σου πω και παραπάνω). Για μένα είναι κάτι το οποίο θέλω να το έχω πολλά χρόνια, οπότε κάθε τι που είναι extra είναι μάλλον μειονέκτημα

Εχω παρει στη κοπελα μου το Stealth Edition (με browns) και μια χαρα ειναι για τα χρηματα που ζηταει.

Και πιστεψε με ειναι το 4ο μηχανικο που περναει απο τα χερια μου.

Στην 2013 edition ειναι πλεον ματ οποτε μη σε απασχολει το γυαλιστερο φινιρισμα γιατι δεν υφισταται πλεον.

Μονο τα macros υπαρχουν αλλα δεν χαλανε την αισθητικη κατ'εμε.

Aν μπορεις να περιμενεις να ερθει στην Ελλαδα καποιο αλλο, εχει καλως, αλλιως ειναι μια χαρα πληκτρολογιο.

Ριξε μια ματια:

Razer BlackWidow 2013 Gaming Keyboard - Expert Mechanical Gaming Keyboard - Razer United States

Link to comment
Share on other sites

nice info σε ευχαριστώ!!

όλα αυτα που είναι 2013 είναι ματ και με blue;

Το φωτάκι με το σήμα σβήνει;

Με blue ειναι ναι εκτος των Stealth που ειναι με brown. Το σηματακι σβυνει απο το synapse και μαλιστα μπορεις να ρυθμισεις και ποσο εντονα θελεις να φαινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω keycaps για steelseries 6gv2 με μεγαλο αριστερο shift και μικρο δεξι, και τεραστιο enter;

οχι τα δικα τους γιατι ξεβαφουν

Πλεον εχω

steelseries 6gv2 Black Cherry MX

CMstorm Trigger Black Cherry MX

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω keycaps για steelseries 6gv2 με μεγαλο αριστερο shift και μικρο δεξι, και τεραστιο enter;

οχι τα δικα τους γιατι ξεβαφουν

Πλεον εχω

steelseries 6gv2 Black Cherry MX

CMstorm Trigger Black Cherry MX

Κοίτα στο wasd keyboards

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.