Jump to content



Recommended Posts

Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μην ξεχνάς ότι είναι και τρέλα η όλη φάση.

Την δουλειά σου την κανεις και με ένα custom αν δεν θέλεις να μπεις σε έξοδα.

το πρόβλημα μου ειναι πως στο cm storm quickfire TK το ESC δεν μπορεί να αφαιρεθεί με τον άλλο keycap puller γιατί δεν χωράνε τα μυτάκια στην άκρη. Το esc είναι πιο χοντρό από τα άλλα πλήκτρα. Και απλά ήθελα να βρω ένα για να το αφαιρώ με αυτό αν χρειαστεί, όχι με τα δάχτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 4-5 keycap puller.Όχι γιατί θα μου χρειαστούν,απλά γιατί μου άρεσαν.

Τώρα για την δουλειά που θες θα σου πρότεινα να μην μπεις σε έξοδα.Κρίμα είναι.

Αφιέρωσε λίγο χρόνο και φτιάξε πχ ένα τέτοιο

http://tnl.iamserio.us/tmp/keycaphowto.jpg

Εναλλακτικά :p

http://cocasdaneve.files.wordpress.com/2013/05/kaycap.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή!

Και με τη σχετική "χλιδή" ( carbon επένδυση ! :) )

Ένα μόνο "λάθος" βλέπω που θα εμποδίσει να βγει και λίγο γέλιο από την κατασκευή!

Έπρεπε να την κάνεις τελείως συμμετρική με τον μπλε διακόπτη στην θέση τομής των διαγωνίων ενός τετραγώνου στις κορυφές του οποίου θα μπαίνανε οι άλλοι τέσσερις διακόπτες!

Και τότε θα είχαμε την ευκαιρία να καταρρίψουμε κάποιους μύθους ( ;) ).

Και θα έβγαινε το πλήκτρο και ω τι έκπληξη!!!:(

Πάλι λάθος μαντέψαμε ποιος είναι ο διακόπτης από κάτω!!!:laughing:

Μη με ακούς !!:no:

Απλά με έπιασε η διαολιά μου!!! :sarcastic::devil:

Από κάτω έχεις βάλει κάτι για να μην τρυπάνε τα δάχτυλά τους οι άγαρμποι περίεργοι?? :sarcastic:

Α πα πα !!!

Δεν έχω σωτηρία!!!:rofl:

:toomuchne:toomuchne:toomuchne

Πολύ ωραία και κρίσιμα χρήσιμη κατασκευή!

Επειδή είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω του διάφορους διακόπτες, εναλλάξ τοποθετημένους πάνω στο πληκτροεξαγωγέα* που έχει ο Άλεξ, η κατασκευή αυτή θα δίνει την άμεση εναλλαγή μεταξύ των τύπων των διακοπτών, και θα δίνεται πολύ πιο πλούσια πληροφορία γιατί δεν θα προλαβαίνει να χαθεί η απτική μνήμη** !!!!

* / ** ( ε καλά τώρα έγραψα ο "γλωσσοπλάστης"!!!!):dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο "λάθος" βλέπω που θα εμποδίσει να βγει και λίγο γέλιο από την κατασκευή!

Έπρεπε να την κάνεις τελείως συμμετρική με τον μπλε διακόπτη στην θέση τομής των διαγωνίων ενός τετραγώνου στις κορυφές του οποίου θα μπαίνανε οι άλλοι τέσσερις διακόπτες!

Και τότε θα είχαμε την ευκαιρία να καταρρίψουμε κάποιους μύθους ( ;) ).

Και θα έβγαινε το πλήκτρο και ω τι έκπληξη!!!:(

Πάλι λάθος μαντέψαμε ποιος είναι ο διακόπτης από κάτω!!!:laughing:

H διάταξη αυτή που λες δεν βολευει για πολλους και διαφορους λόγους.

Απαιτεί μεγαλύτερη κατασκευή πράγμα που ήθελα να αποφύγω (το tester είναι μικρό έτσι ώστε να μπορείς π.χ να το πάρεις και στην τσέπη μαζί σου, αλλιώς έκανα tester ένα mechanical numpad, με διαφορετικό κόστος, διαφορετική δουλεια etc).

Σκοπός ήταν μια "αναπαράσταση" της τετράδας QWEASD και να φέρνει ποιο κοντά σε πληκτρολόγιο. Για αυτο και υπάρχει ένα κενό κατω δεξιά το οποιο μπορεί να καλυφθεί με εναν επιπλέον διακόπτη και μετά να αλλαχθουν πολύ ευκολα (λόγω pcm mount) όλοι οι διακόπτες με αυτούς τις αρεσκείας μας (π.χ όλοι red, όλοι brown κτλ).

Το να μη ξεχωρίσει κάποιος τους διακόπτες το θεωρώ δύσκολο απο την στιγμή που θα τους πατίσει και χωρίς να δει τι κρύβεται κάτω απο το keycap, π.χ blue ο μοναδικός clicky στο tester (κάνει μπαμ και το βροντοφωνάζει απο μόνος του), black-red (linear) με μερικά πατήματα μπορεις να καταλάβεις την διαφορά πίεσης, brown-clear (tactile) επίσης με μερικά πατήματα καταλαβαίνεις την διαφορά πίεσης.

Από κάτω έχεις βάλει κάτι για να μην τρυπάνε τα δάχτυλά τους οι άγαρμποι περίεργοι?? :sarcastic:

ίδια επένδυση carbon απο κάτω + τσόχινα ποδαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το σκεφτόμουν αρκετό καιρό σήμερα βρήκα χρόνο να το υλοποιήσω.

Cherry mx switches tester. :)

(red,black,brown,blue,clear) pcb mount.

Ευκολη δοκιμή των διακοπτών και των o-rings.

dsc-0715-8870.jpg

dsc-0720-8872.jpg

dsc-0717-8871.jpg

dsc-0726-8873.jpg

σιγα τα ωα...

μαπα ειναι. :p

Link to comment
Share on other sites

62. Ε;

69 το ειχα παρει εγω

Παιδια ξερετε που μπορω να αγορασω στην αθηνα o rings για τα πληκτρα;

Ηξερα ενα μαγαζι σταματιαδης στο βοτανικο αλλα το τηλ δεν υπαρχει

Καπου αλλου πουλανε;

Sent from my ST21i using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

62. Ε;

69 το ειχα παρει εγω

Παιδια ξερετε που μπορω να αγορασω στην αθηνα o rings για τα πληκτρα;

Ηξερα ενα μαγαζι σταματιαδης στο βοτανικο αλλα το τηλ δεν υπαρχει

Καπου αλλου πουλανε;

Sent from my ST21i using Tapatalk 2

Θα σου πω μια πιο εύκολη λύση. Πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει ρουλεμάν και εκεί έχουν ότι είδος oring θέλεις. Εγώ από ένα τέτοιο τα πήρα. Έχουν όλα τα μεγέθη και πάχη. :spell:

Link to comment
Share on other sites

Από μορφή , διάμετρο και πάχος θα βρεις κάτι που θα σου κάνει σε καλά εργαλειάδικα, αλλά ...υπάρχει πάντα ένα αλλά! :)

Το θέμα του υλικού κατασκευής των o-ring είναι ένα άλλο θέμα!

Αυτά που θα βρεις είναι προσανατολισμένα σε μηχανουργικές εφαρμογές και είναι πολύ πιθανόν να είναι αρκετά σκληρότερα από ότι χρειάζεται για την περίπτωση που συζητάμε εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Steelseriest 6gv2

Πλεον τα γραμματα στα πληκτρα εχουν αρχισει να κιτρινιζουν και να ξεβαφουν

Επειδη φαινονται χαλια πηρα την αποφαση να τα ξεβαψω τελειως.

Βρηκα 2 λυσεις.

Μια με αυτο που ξεβαφουν τα νυχια αλλα λενε οτι αφηνει ασπριλες

Μια με γυαλοχαρτο αλλα δεν νομιζω να γινει καλα.

Καμια ιδεα;

Sent from my ST21i using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μια ερωτηση:

Ενδιαφερομαι γι' αυτο το μηχανικο CM STORM QUICKFIRE TK

Συγκεκριμενα για το μοντελο με brown διακοπτες.

Απ' οτι εχω δει στο site της Coolermaster, καθως και στο youtube, το μοντελο με τους brown διακοπτες εχει ασπρο φωτισμο. Στο site του eshop γραφει οτι το keyboard εχει brown διακοπτες, αλλα στις φωτογραφιες φαινεται αυτο με τους red.

Το εχει παραγγειλει κανεις ωστε να επιβεβαιωσει οτι οντως ερχεται αυτο με τους brown?

[MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION] Γοριλα αν ξερεις, δωσε help :banging:

Link to comment
Share on other sites

M'αρέσει που δίνετε περισσότερη σημασία σε εικόνα αντί για το product code. :p

SGK-4020-GKCR1(Red switch)

SGK-4020-GKCM1(Brown switch)

SGK-4020-GKCL1(Blue switch)

Του e-shop είναι το GKCM1 και άρα έχει browns. Πιο πολύ με προβληματίζει το UI στο τέλος γιατί δεν ξέρω τι ρόλο βαράει και αν δείχνει απλά αγορά στην οποία προοριζόταν ή κάποια διαφορά ή και τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Μην μας κολάζεις γιατί απ' ότι έχω καταλάβει πολλοί εδώ λιγουρευόμαστε browns. :p

Εγώ βρήκα τη δικαιολογία μου, αφού ανακοίνωσαν ultimate που μου αρέσει περισσότερο σαν layout θα περιμένω να δω τιμή σε εκείνο. Μέχρι τότε μπορεί να δούμε και τίποτα Brown CM Trigger ή Corsair K70 Brown σε καμιά καλή τιμή και να υπάρχουν ακόμα περισσότερες επιλογές :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.