Jump to content



Official TheLabίτικο Codemasters F1 2011 Thread. (F1 2011)


MOS

Recommended Posts

κατι παιζει,ειναι θεοβαρο οταν το βαζω στο auto graphic με το ζορι βγαζει average 35 φρειμς με ντροπ στα 19φρειμς μινιμουμ.

εντωμεταξυ η 5970 coolios ουτε που ακουγεται..

παντως δειχνει ιδαιτερα καλο αυτο το φ1

Μηπως δεν δουλευει σωστα το cf?

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις τον ενα πυρηνα τις 5970.

Το παιχνιδι δεν ειναι ιδιαιτερα βαρυ.

Με την μια gtx570 stock και τον i7-2600κ stock σε 1920χ1080+DX11+ULTRA settings+4XAA+vsync on, παιζει για πλακα κολλημενα 60fps συνεχως...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Πως γίνεται να ευχαριστηθείς στο έπακρο παιχνίδι της φόρμουλα 1 παίζοντας με gamepad? :...: Αν και το παίζω με gamepad, τιμονιέρα θα έλεγα φυσικά!

Όσο για όσους τους θυμίζει arcade, ας βάλουν στη δυσκολία οι ζημιές στο μονοθέσιο να είναι πραγματικές κι όχι visual only!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να ευχαριστηθείς στο έπακρο παιχνίδι της φόρμουλα 1 παίζοντας με gamepad? :...: Αν και το παίζω με gamepad, τιμονιέρα θα έλεγα φυσικά!

Όσο για όσους τους θυμίζει arcade, ας βάλουν στη δυσκολία οι ζημιές στο μονοθέσιο να είναι πραγματικές κι όχι visual only!

και σιγά τις πραγματικές , το πολύ να ξεκολλήσει καμιά ρόδα ή το μπροστινό φτερό !

Link to comment
Share on other sites

βγαζω τρακτιον και brake assist,δεν μαζευεται,ειδικα σε αποτομα κλειστα υπερστρεφει σαν δαιμονισμενο,βαζω τρακτιον και brake assist,εντελως arcade βαρετο..

ισως φταιει το gamepad,ουδεποτε το πηγαινα αυτο το πραμα..

γενικοτερα ειναι καλοστημενο παιχνιδι,θελει ψαξιμο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

βγαζω τρακτιον και brake assist,δεν μαζευεται,ειδικα σε αποτομα κλειστα υπερστρεφει σαν δαιμονισμενο,βαζω τρακτιον και brake assist,εντελως arcade βαρετο..

ισως φταιει το gamepad,ουδεποτε το πηγαινα αυτο το πραμα..

γενικοτερα ειναι καλοστημενο παιχνιδι,θελει ψαξιμο νομιζω.

Brake assist ενοειτε σιγουρα στο off, αλλιως δεν παιζεις εσυ παιζει μονο του :p

Δοκιμασε για αρχη brake assist->off και traction control->full..

Αφου το συνηθησεις, προσπαθησε μετα να το συνηθησεις και με το traction control->medium.

Με traction contol-> off, ειναι δυσκολο, θελει πολυ συνηθεια/εξασκηση, χαροπαλευω με την g27 με το Traction->off, για αυτο προς το παρον κατεληξα να το παιζω με traction control->medium.

Με το θεμα που ειχες με το frame rate τι εγινε,βελτιωθηκε η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

ναι το πιο πιθανο σεταρισμα ειναι τρακτιον μιντιουμ,αν και παλι πατιλικωνε ειδικα σε βρεγμενο,το θεμα ειναι οτι ενω ξεκολαει η ουρα,δεν μαζευεται.με γκειπαντ παντα.

οποτε με βλεπω τρακτιον μιντ και φρενα οφφ.

ναι τa φρειμς κατα ενα περιεργο τροπο ειναι οκ τωρα.αν και ειμαι σε high με multisampling off

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο το ανακαλυψα.. Ελεος, εγω τα εψαχνα στις γενικες ρυθμησεις (που ηταν απο την εποχη του F1 2001 :tomato: αλλα τεσπα..)

Που να φανταστω οτι δεν σε αφηνε να τα ρυθμησεις πριν το time trial στο menu, παρα μονο στους "κανονικους" αγωνες και κατα την οδηγηση

Καλουτσικο φαινεται - με 8800GTS μια χαρουλα παιζω (1280x1024, ολα στο τερμα, AA 8xMSAA, 47-52FPS)

Μαλλων εχω χαμηλη συναισθηση της ταχυτητως γιατι ολο στουκαρω και βγαινω εκτος πιστας.. Κανα tip? : /

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Johnny κ εγω με 8800gt μου ετρεχε πολυ καλα με 40+ fps , και απο την επομενη μερα και μετα παιζει μονο με 12... Έχεις ακουσει τιποτα περι του θέματος;Εχω βρει αρκετα issues με stuttering kai low fps αλλα δεν εχει βοηθησει καμία λύση. Υποψιάζομαι conflict με την κάρτα ήχου μου.

Όταν είχα την Creative SB audigy το COD:MW2 επαιζε με 10 fps επειδη η κάρτα μου ήταν παλιά και δεν υποστήριζε HD audio (?) 3d audio (?) κάτι τέτοιο... Με το που την απενεργοποίησα και ενεργοποίησα την onboard Realtek HD audio , problem solved.

Κάτι τέτοιο θα παίζει εδώ μεταξύ Rapture και software... :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dexter δοκίμασε αν θες το παρακάτω. Απ' οσο θυμάμαι είχε συμβεί σε πολύ κόσμο και στο F1 2010.

Problem #2 F1 2011 PC FPS Fix – Frame Skips, Low FPS, Lag

One of the reasons for poor FPS performance on the PC is that the game sometimes stores a massive replay file causing the F1 2011 to lag horribly.

  1. To fix this, go to the replay file usually found in C:\ProgramData\Codemasters\F1 2011\DataCache\Administrator\replay\replay.pbf. If you can’t find it, just search for replay.pbf in Windows 7.
  2. Once you found it, right-click the file, go to Properties, and set permissions to ‘Read only.’ You should notice better framerates afterwards.

  • An alternative workaround is change the default Rapture setting under Audio options to “Software”. This reduces usage of the replay file and will increase performance.
  • Another option is to tweak the settings in the hardware_settings_config xml file, which can be found in your save game directory. Turn down the shadow mask quality to 0.

Από εδω
Link to comment
Share on other sites

Δυχτυχως τα δοκίμασα όλα αυτα :( no fix :/

Λογικα θα το δοκιμασες, αλλα εκανες απεγκατασταση-εγκατασταση του παιχνιδιου?

Μηπως εκανες τιποτα update στα windows και μετα απο αυτα χαλασαν οι επιδοσεις στο παιχνιδι?

Μου φαινεται πολυ παραξενο να τρεχει με 40 fps και ξαφνικα την αλλη μερα να τρεχει με 10fps :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δε μου κάθεται καθόλου το σκηνικό... Κάτι το οποίο δεν κατάφερα είναι να κάνω το game να αποθηκεύει το replay.pbf σε άλλο δίσκο από αυτόν που είναι εγκατεστημένο. Δοκίμασα με το junction αλλά δεν γινόταν. (Εχω winXP δεν υπάρχει η εφαρμογη linked.exe που έχουν τα 7).

Πάντως το πρόβλημα εμφανίστηκε τη 2η φορα που έτρεξα το game , δηλαδή κάτι δεν υπήρχε την 1η φορά και γιαυτό δεν κολλούσε.Το replay.pbf? κάτι άλλο? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρατηρησει καποιο performance drop, ακομη.. Ειχα διαβασει για το issue σου dexter, και πηγα διερωτουμενος να δω αν θα εχω κι εγω παρομοια εμπειρια.. Μεχρι στιγμης ομως παιζει απροβληματιστα και οκ..... Τι να πω.. δε ξερω..

Ασχετο, πως διαβολο γινεται να πηγαινεις με σκασμενο λαστιχο και με 300km/h και μαλιστα κανονικα? :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RGmLyLYcoRw&feature=related]F1 2011 The Game Codemasters McLaren Tire Damage. and Pit Stop - YouTube[/ame]

Επισης, περαν απο το παρακατω απεικονιζομενο bug - αναρωτιεμε γιατι δεν καταστρεφεται τιποτε περαν απο την αεροτομη και οχι η ιδια η μυτη.. Και γιατι η πισω αεροτομη δεν καταστρεφεται? Οπως ειπε και ενα παλικαρι σε ενα αλλο βιντεακι, ολες οι καραμπολες ιδιες μοιαζουν..

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την πτωση του frame rate, που συζητηθηκε πιο πανω..

Ετρεξα σημερα μια το bench του παιχνιδιου και ειδα οτι ημουν 10 fps κατω average σε σχεση απο οταν το ειχα ξανα τρεξει στην αρχη, που το πρωτο-εγκατεστησα..

Στην αρχη δεν εδωσα σημασια, αλλα μετα απο περιεργεια αρχισα να το ψαχνω, γιατι λεω δεν γινεται στα καλα καθουμενα χωρις να εχω αλλαξει κατι στο pc να εχω πτωση του frame rate και ανακαλυψα το εξης κουλο..

Αφου εψαξα διαφορα πραγματα, μου ερχεται να κανω delete το φακελο savegame του παιχνιδιου (δεν τα εσβησα εντελως, τα κρατησα για να τα ξαναεπαναφερω μετα εννοειται:p)

Μπαινω ξανα στο παιχνιδι, τρεχω μια το Bench βλεπω +10fps, επανηλθe στα κανονικα το frame rate με το που εσβησα τα save..

Ξεκιναω το παιζω λιγο 5-10 λεπτα απο την αρχη, ωστε να ξανα-δημιουργηθει ο φακελος save games, μετα παω ξανα τρεχω το bench βλεπω ξανα 10fps κατω, ξανα σβηνω το φακελο,ξανα-τρεχω, βλεπω ξανα 10fps πανω..

Πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραγμα, με το που δημιουργειται ο φακελος savegame, μου κοβει 10 fps στην αποδοση:p

Οτι ναναι:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.