Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Με αφορμή μια  αναφορά του @xtrmsnpr κάθισα και διάβασα τις αλλαγές στις ρυθμίσεις ιδιωτικότητας του Steam:

https://steamcommunity.com/games/593110/announcements/detail/1667896941884942467

 

Προφανώς το να έχει ο χρήστης έλεγχο στα προσωπικά του δεδομένα είναι θετικό, αλλά όταν αλλάζει τόσο ριζικά ένα μοντέλο χρήσης που θεωρούταν δεδομένο, αναπόφευκτα δημιουργούνται προβλήματα.

Πρώτο σημαντικό πρόβλημα: Το Steam Spy ανακοίνωσε ότι σταματάει τη λειτουργία του, αφού δεν μπορεί να λειτουργήσει αξιόπιστα με τις νέες ρυθμίσεις.

https://arstechnica.com/gaming/2018/04/steam-spy-announces-its-shutting-down-blames-valves-new-privacy-settings/

 

Δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά επιφανειακά βλέπω τα μειονεκτήματα να είναι σημαντικότερα από τα πλεονεκτήματα. Εσείς τί γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

@minast, δε συμφωνώ. Το προηγούμενο σύστημα θεωρώ ότι εξέθετε αδικαιολόγητα πληροφορίες που δεν είχαν λόγο να είναι δημόσιες. Από πολύ παλιότερα τους είχα στείλει μήνυμα (χωρίς να πάρω ποτέ απάντηση) στο οποίο ζητούσα να μας δώσουν τη δυνατότητα να αποκρύπτονται προαιρετικά τουλάχιστον: playtime, online status.

 

Για όποιον θέλει να τα έχει και πάλι δημόσια, δεν αλλάζει κάτι. Αντίθετα, προστατεύονται σημαντικά όσοι θα προτιμούσαν να αποκαλύπτουν λιγότερες πληροφορίες. Το μόνο που βρίσκω προβληματικό είναι ότι δεν έθεσαν την προεπιλογή ίδια με το προηγούμενο καθεστώς. Τουλάχιστον όσοι κυκλοφορούμε εδώ θα έχουμε κατά νου να την αλλάξουμε.

 

Όσο για το Steam Spy, ήταν σίγουρα χρήσιμο εργαλείο, αλλά φοβάμαι ότι ποτέ δεν ήταν εντελώς αξιόπιστο. Είχε πάντα ένα εγγενές bias. Σίγουρα θα υπάρξουν εναλλακτικές (εμπορικές και μη), αν και πιθανότατα θα είναι ακόμη λιγότερο ακριβείς στην αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την βοηθεια σας παρακαλω.

Προσπαθω μια ωρα να παιξω το ρημαδι το automobilista.

Και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

Tj60gWK.jpg

 

Εκανα επικυρωση αρχειων ,φαινεται να λειπει το .exe

Τι προτεινετε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2018 at 11:44 PM, acct said:

@minast, δε συμφωνώ. Το προηγούμενο σύστημα θεωρώ ότι εξέθετε αδικαιολόγητα πληροφορίες που δεν είχαν λόγο να είναι δημόσιες. Από πολύ παλιότερα τους είχα στείλει μήνυμα (χωρίς να πάρω ποτέ απάντηση) στο οποίο ζητούσα να μας δώσουν τη δυνατότητα να αποκρύπτονται προαιρετικά τουλάχιστον: playtime, online status.

 

Για όποιον θέλει να τα έχει και πάλι δημόσια, δεν αλλάζει κάτι. Αντίθετα, προστατεύονται σημαντικά όσοι θα προτιμούσαν να αποκαλύπτουν λιγότερες πληροφορίες. Το μόνο που βρίσκω προβληματικό είναι ότι δεν έθεσαν την προεπιλογή ίδια με το προηγούμενο καθεστώς. Τουλάχιστον όσοι κυκλοφορούμε εδώ θα έχουμε κατά νου να την αλλάξουμε.

 

Όσο για το Steam Spy, ήταν σίγουρα χρήσιμο εργαλείο, αλλά φοβάμαι ότι ποτέ δεν ήταν εντελώς αξιόπιστο. Είχε πάντα ένα εγγενές bias. Σίγουρα θα υπάρξουν εναλλακτικές (εμπορικές και μη), αν και πιθανότατα θα είναι ακόμη λιγότερο ακριβείς στην αρχή.

 

Κ εγώ θεωρούσα υπερβολικά/παρεμβατικά αυτά που αναφέρεις.

 

Επίσης ας έχουμε υπόψιν οτι από 25 Μαίου κ μετά έρχεται κανονισμός σχετικός με τα προσωπικά δεδομένα (με άμεση εφαρμογή στα κράτη μέλη) ενώ ο υπάρχον ν. 2472/97 θα αλλάξει/ανανεωθεί.

 

https://www.eugdpr.org/eugdpr.org.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα δωρεάν παιχνίδια που δίνει το Steam τις τελευταίες μέρες, έχω μείνει πίσω σε ρίξιμο καρτών.

Παλιότερα έχω χρησιμοποιήσει Idle Master, αλλά πλέον έχει σταματήσει και να αναπτύσσεται, και να λειτουργεί (τουλάχιστον η τελευταία έκδοση που είχα κατεβασμένη).

Με μία γρήγορη αναζήτηση είχα καλά λόγια για το Archi Steam Farm (ASF). Το χρησιμοποιεί κανείς? Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Με όλα τα δωρεάν παιχνίδια που δίνει το Steam τις τελευταίες μέρες, έχω μείνει πίσω σε ρίξιμο καρτών.

Παλιότερα έχω χρησιμοποιήσει Idle Master, αλλά πλέον έχει σταματήσει και να αναπτύσσεται, και να λειτουργεί (τουλάχιστον η τελευταία έκδοση που είχα κατεβασμένη).

Με μία γρήγορη αναζήτηση είχα καλά λόγια για το Archi Steam Farm (ASF). Το χρησιμοποιεί κανείς? Γνώμες?

 

Καλησπέρα,

 

Το Idle Master έχει καινούργια έκδοση, την οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει.

 

Το ASF είναι μια πολύ καλή λύση για το card farming και όχι μόνο.

 

Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιεί (complex / simple farming) δεν με ικανοποιούν, οπότε κατέφυγα σε λύση modding και scripting.

 

Χρησιμοποιώ ακόμα την έκδοση 2.3.1 γιατί με καλύπτει σε αυτό που κάνω και δεν έχω προχωρήσει σε αναβάθμιση.

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει στο ASF είναι ότι δεν μπορώ να παίζω παιγνίδια όσο τρέχει, λόγω των βιβλιοθηκών που χρησιμοποιεί.

 

Πιστεύω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος από το ASF.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Εγκαθιστώ παιχνίδι με CD μετά από ένας Θεός ξέρει πόσα χρόνια. Damn you Steam!

Βέβαια εγώ θυμάμαι και το πρώτο ήταν το MW1 αλλά το Steam λέει το 2, δε βαριέσαι, καλύτερα, δεν έχω CD του ένα :p

70JzRL0JRsm9nb4z4iJnDA.png

 

Για όσους αναρωτιούνται γιατί δε τα κατεβάζω, γιατί πολύ απλά το CD παραμένει ακόμα πιο γρήγορο από τη σύνδεση μου.

Και όχι, δεν έχω dvd reader, απ τον αδερφό μου το "έκλεψα".

 

Υπαρχει τροπος να κανεις αυτα τα εμβληματα χωρις κατεβασματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Proteas said:

Υπαρχει τροπος να κανεις αυτα τα εμβληματα χωρις κατεβασματα κτλ.

 

Μιλάς με γρίφους, γέροντα. Πες τον πιο αξιόπιστο, μην καθόμαστε να ψάχνουμε!

 

Εγώ από συνήθεια εξακολουθώ και τρέχω για κάρτες την python εκδοχή του IdleMaster και βαριέμαι να κάτσω να βρίσκω AppID για κάθε παιχνίδι που μου ζητάει το Steam στο τωρινό event.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.Κατεβαζουμε το SAM SteamAchievementManager-7.0.11.zip

2.Αποσυμπιεση κτλ μεσα στο φακελο θα εχει το SAM.Game.exe.

3.Τρεχουμε το εκτελεσιμο περιμενουμε να φορτωσει ολες τις εικονες.

4.Τωρα κανουμε διπλο κλικ στο παιχνιδι που μας ενδιαφερει ανοιγει αλλο παραθυρο

και σε δειχνει το steam οτι παιζεις το παιχνιδι εχεις παρει το εμβλημα και τελος.

(Αν δειχνει οτι δεν το πηρες f5 κλεινουμε το δευτερο παραθυρο και παμε σε αλλο εμβλημα)

 

Σε περιπτωση που ζητα παιχνιδι που δεν εχεις παιρνεις το id/app του game και το κανεις add στο sam

στο πρωτο παραθυρο επανω αριστερα. Οτι αποριες και τα 50 ευρω του καθενος σας εδω :hehe:

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@acct

Steam/Settings/Interface και τικαρεις το Display Steam url.

Πλεον βλεπεις μπαρα διευθυνσης στον client.

Πας στην σελιδα του παιχνιδιου που ψαχνεις το id και το βλεπεις στην μπαρα επανω π.χ

https://store.steampowered.com/app/570940/DARK_SOULS_REMASTERED/?snr=1_4_4__100

οπου /app/570940 ειναι και το id.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.