Jump to content




DJD

Recommended Posts

...ή ότι είναι το πιο άμεσο όφελος...χρυσαφικά σπρώχνονται εύκολα..χρήματα είναι άμεσο κέρδος...λοιπά αντικείμενα , ακόμη και ηλεκτρονικά ακριβά, θα πάρουν μέρες να τα σπρώξουν , οπότε τα αποφεύγουν...

Link to comment
Share on other sites

κακως δεν πηρατε το 100.

γιατι αν βρεθουν αποτυποματα, πολλες φορες ειναι απροσχεχτοι και μπορει να ακουμπησουν κατι, μπορει να τον μαζεψουν και να γλυτωσεις κανεναν αλλο φουκαριαρη που θα του ανοιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς όταν μας άνοιξαν το αμάξι, πήραμε το 100 και μας είπαν ότι θα έρθουν σε 2-3 μέρες γιατί έχουν πάρα πολλά περιστατικά και δεν προλαβαίνουν... Έπρεπε δε, να μείνει το αμάξι απείραχτο μέχρι να έρθουν.

Το δεύτερο που μας είπαν είναι πως, ακόμα κι αν τον βρουν, δε μπορούν να τον κρατήσουν γιατί δεν υπάρχει χώρος και θα κυκλοφορεί ελεύθερος μέχρι το δικαστήριο, σε 2-5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε παιδιά για το 100. Αλλά οι δικοί μου είναι 70 χρονών και ειδικά η μάνα μου με σπασμένο χέρι. Δεν είχαν όρεξη να ταλαιπωρηθούν περισσότερο και ούτε θεωρούν ότι αυτά που χάθηκαν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι τους το είπα, αλλά ξεροκέφαλοι οι δικοί μου. Δεν είναι τίποτα τρομερής αξίας πράγματα, αλλά είναι παλιά από τον αρραβώνα και τον γάμο της μάνας μου.

Εδώ που τα λέμε με τόσα μαγαζιά που αγοράζουν χρυσό δεν νομίζω να υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να βρεθεί τίποτα. Μόνο αν ο κλέφτης πιαστεί επ αυτοφώρω μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες. Το ότι ο τύπος στόχευσε κατευθείαν εκεί, στα χρυσαφικά και τα χρήματα και δεν πήρε απολύτως τίποτα άλλο, σημαίνει ότι έχει χρυσοχόο να τα δώσει.

Δε θέλω να είμαι καχύποπτος αλλά πριν χρόνια μας είχαν κλέψει κι εμάς.

Ήξεραν που βρίσκοταν τι, χρυσαφικά και χρήματα σαν και σένα...Πήγαν κατευθείαν εκεί!Δεν πείραξαν τίποτα άλλο και το παιδί από την ασφάλεια που είχε έρθει για τυχόν δακτυλικά αποτυπώματα μας είπε ότι κατα 95% ήταν άνθρωπος που είχε μπει στο σπίτι..

Γνωστός με λίγα λόγια!Όχι κάποιος που απλά παρακολουθούσε για καιρό το σπίτι.

Το στόρυ.

Βασικά το σκηνικό είναι λίγο τρελό γιατί ήμανε :p πιτσιρικάς τότε, νομίζω πρώτη δημοτικού πήγαινα, μπορεί και δευτέρα δε θυμάμαι..

Μένω στο ισόγειο παλιάς πολυκατοικίας σε πεζόδρομο!

Λείπανε όλοι από το σπίτι κι εγώ ήμουν καθισμένος στα σκαλοπάτια της εξώπορτας, με κλειστή πόρτα, με ένα παιδικό φίλο και μιλούσαμε.

Ο αδερφός μου, μεγαλύτερος ήταν καμια 20αριά μέτρα πιο πάνω κι αυτός με φίλους!

Δε ξέρω πως και τι ήθελα να κάνω κάποια στιγμή ανοίγω την πόρτα να μπω στο σπίτι!

Με το που μπαίνεις είναι ένας διάδρομος που οδηγεί στην κουζίνα κι ακριβώς απέναντι είναι η πόρτα της αυλής!

Ε την ώρα που μπαίνω είναι στην πόρτα ένας και προσπαθεί να βγει!!Δε ξέρω για ποιο λόγο, μάλλον σοκαρίστηκα εκείνη τη στιγμή κλείνω την πόρτα και φωνάζω στον αδερφό μου αν ξέχασε την πόρτα της αυλής ανοιχτή!

Αντί να φωνάξω "κλέφτης - βοήθεια" ξέρω γω..

Μου λέει όχι και του λέω μα είναι ανοιχτή! :magic:

Ε το ψιλιάστηκε ο bro ότι κάτι παίζει!

Εν τέλει μπαίνουμε μέσα βλέπουμε ανοιχτή την πόρτα της αυλής, ο τύπος πρόλαβε να φύγει, σκισμένη την κουρτίνα και σπασμένα τζάμια από το παράθυρο από όπου μπήκε!

Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι ο κύριος είχε προλάβει να πάρει όσα ήθελε από χρυσαφικά και λεφτά και μετά είχε ξανακλείσει τα κουτιά τους και τα χε ξαναβάλει στη θέση τους!

Φαντάσου ότι πήραμε τηλέφωνο τη μάνα μου και λέμε το και το, αλλά μη σκας!Δε μας πήραν τίποτα!

Καταλάβαμε ότι εντέλει μας κλέψανε όταν γύρισε η μάνα μου σπίτι και το έψαξε περαιτέρω... :laughing:

Ε μετά απο αυτό αλλάξαμε πόρτες αλουμίνια και βάλαμε κάγκελα στα παράθυρα!

Πάντως τα δαχτυλικά αποτυπώματα δεν βρίσκονται εύκολα!Σκέψου ότι όλη η πόρτα της αυλής από όπου διέφυγε ήταν τίγκα από δαχτυλιές, πάνω στο άγχος του να βγει!Αλλά τα είχε τραβήξει προς τα κάτω κι έτσι πήραμε τα @@ μας!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι διαφορετικό το αυτοκίνητο από το σπίτι.

Θυμάμαι όταν πριν από χρόνια είχαν πάει να σηκώσουν τη μηχανή του πατέρα μου (gsxr1300) η σήμανση είχε έρθει μέσα σε μια ώρα και κυριολεκτικά την ειχαν ξεσκονίσει (ευτυχως δεν ειχε γινει κάποια ιδιαίτερη ζημια).

Από την άλλη, όταν πριν από λιγο καιρό μου διέλυσαν κυριολεκτικά την πόρτα του αυτοκινητου ήρθε μόνο ένα περιπολικό μετά από κανα δύωρο και αφού οι αστυνομικοί (δύο σχετικά νέοι ήταν) συνήλθαν από το σοκ μας έδωσαν απλά ένα χαρτι ώστε η ασφαλιστική να καλύψει το σπασμένο τζάμι.

Η σήμανση δεν αναφέρθηκε ούτε καν σαν ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι κλασικα περιστατικα!

εδω στην περιοχη μου, μια κυρια μεγαλης ηλικιας, ειχε παρει να κανουν κατι δουλειες στο σπιτι, κατι αλβανους μαστορες. τεσπα, πανω στην κουβεντα ειχε πει οτι θα μπει στο νοσοκομειο για μια μικρο-επεμβαση.

ε μπηκε, οταν γυρισε, βρηκε πεσμενη την θωρακισμενη πορτα κατω. και το μισο σπιτι αδειο.

μονοκατοικια, με θωρακισμενη πορτα, την εδεσαν μαλλον πισω απο αγροτικο/φορτηγο και την ξυλωσαν ολοκληρη!

κανεις δεν καταλαβε τιποτα, μιας και ειναι λιγο απομακρυσμενο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να είμαι καχύποπτος αλλά πριν χρόνια μας είχαν κλέψει κι εμάς.

Ήξεραν που βρίσκοταν τι, χρυσαφικά και χρήματα σαν και σένα...Πήγαν κατευθείαν εκεί!Δεν πείραξαν τίποτα άλλο και το παιδί από την ασφάλεια που είχε έρθει για τυχόν δακτυλικά αποτυπώματα μας είπε ότι κατα 95% ήταν άνθρωπος που είχε μπει στο σπίτι..

Γνωστός με λίγα λόγια!Όχι κάποιος που απλά παρακολουθούσε για καιρό το σπίτι.

Το στόρυ.

Βασικά το σκηνικό είναι λίγο τρελό γιατί ήμανε :p πιτσιρικάς τότε, νομίζω πρώτη δημοτικού πήγαινα, μπορεί και δευτέρα δε θυμάμαι..

Μένω στο ισόγειο παλιάς πολυκατοικίας σε πεζόδρομο!

Λείπανε όλοι από το σπίτι κι εγώ ήμουν καθισμένος στα σκαλοπάτια της εξώπορτας, με κλειστή πόρτα, με ένα παιδικό φίλο και μιλούσαμε.

Ο αδερφός μου, μεγαλύτερος ήταν καμια 20αριά μέτρα πιο πάνω κι αυτός με φίλους!

Δε ξέρω πως και τι ήθελα να κάνω κάποια στιγμή ανοίγω την πόρτα να μπω στο σπίτι!

Με το που μπαίνεις είναι ένας διάδρομος που οδηγεί στην κουζίνα κι ακριβώς απέναντι είναι η πόρτα της αυλής!

Ε την ώρα που μπαίνω είναι στην πόρτα ένας και προσπαθεί να βγει!!Δε ξέρω για ποιο λόγο, μάλλον σοκαρίστηκα εκείνη τη στιγμή κλείνω την πόρτα και φωνάζω στον αδερφό μου αν ξέχασε την πόρτα της αυλής ανοιχτή!

Αντί να φωνάξω "κλέφτης - βοήθεια" ξέρω γω..

Μου λέει όχι και του λέω μα είναι ανοιχτή! :magic:

Ε το ψιλιάστηκε ο bro ότι κάτι παίζει!

Εν τέλει μπαίνουμε μέσα βλέπουμε ανοιχτή την πόρτα της αυλής, ο τύπος πρόλαβε να φύγει, σκισμένη την κουρτίνα και σπασμένα τζάμια από το παράθυρο από όπου μπήκε!

Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι ο κύριος είχε προλάβει να πάρει όσα ήθελε από χρυσαφικά και λεφτά και μετά είχε ξανακλείσει τα κουτιά τους και τα χε ξαναβάλει στη θέση τους!

Φαντάσου ότι πήραμε τηλέφωνο τη μάνα μου και λέμε το και το, αλλά μη σκας!Δε μας πήραν τίποτα!

Καταλάβαμε ότι εντέλει μας κλέψανε όταν γύρισε η μάνα μου σπίτι και το έψαξε περαιτέρω... :laughing:

Ε μετά απο αυτό αλλάξαμε πόρτες αλουμίνια και βάλαμε κάγκελα στα παράθυρα!

Πάντως τα δαχτυλικά αποτυπώματα δεν βρίσκονται εύκολα!Σκέψου ότι όλη η πόρτα της αυλής από όπου διέφυγε ήταν τίγκα από δαχτυλιές, πάνω στο άγχος του να βγει!Αλλά τα είχε τραβήξει προς τα κάτω κι έτσι πήραμε τα @@ μας!

Όχι τα κάνανε άνω κάτω, ρούχα, συρτάρια. Απλά μόνο για αυτά ενδιαφέρθηκαν. Μόνο για κάποια λίγα χρήματα και τα όποια χρυσαφικά της μάνας μου. Τίποτα το ιδιαίτερο σαν αξία (μια 42άρα LED μάλλον μεγαλύτερη αξία έχει) αλλά συναισθηματικής αξίας. Άντε να κάνω λάθος στην αξία των χρυσαφικών λόγω παλαιότητας (40 χρόνων).

Είχα έναν 2,5'' π.χ. δίσκο πάνω στο γραφείο μου και δεν είναι κουνημένος ούτε χιλιοστό. Δεν τους ενδιέφερε απλά.

Η εξώπορτα πάντως άνοιξε με αντικλείδι, οπότε ήταν μελετημένη από πριν η όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Τωωωρα θα τη βρεις 100%. NOT

Και ομως τη βρηκα χωμενη μεσα σε ενα ντουλαπι.παιζει να εριξα αρκετο αεροζολ για να σκοτωσω τη μιση αθηνα.

μετα σκιστηκα 2 ωρες να πλενω οτι ηταν μεσα στο ντουλαπι και μαζι και το ντουλαπι

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να είμαι καχύποπτος αλλά πριν χρόνια μας είχαν κλέψει κι εμάς.

Ήξεραν που βρίσκοταν τι, χρυσαφικά και χρήματα σαν και σένα...Πήγαν κατευθείαν εκεί!Δεν πείραξαν τίποτα άλλο και το παιδί από την ασφάλεια που είχε έρθει για τυχόν δακτυλικά αποτυπώματα μας είπε ότι κατα 95% ήταν άνθρωπος που είχε μπει στο σπίτι..

Γνωστός με λίγα λόγια!Όχι κάποιος που απλά παρακολουθούσε για καιρό το σπίτι.

Απο σχετικα προσφατο περιστατικο διάρρηξης ισογειου στην πολυκατοικια

με ιδια ακριβως γνωρισματα με αυτο που περιγραφεις,

η ασφαλεια μας ειπε οτι παιζουν πλεον με ανιχνευτες

γι'αυτο και βρισκουν απευθειας χρυσαφικα και συνηθως δεν ασχολουνται με αλλα αντικειμενα

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν πάρει μες τη βδομάδα 3 φορές από τη Forthnet για "μια νέα προσφορά τηλεφωνίας". Είμαι ήδη στην εταιρεία τους, και δεν είναι δύσκολο να φιλτράρουν τις λίστες υποθέτω, ώστε να μην με παίρνουν άδικα. Πλάκα έχει, γιατί μου λένε όλο το κατεβατό και τρώνε ξενέρωμα μετά. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.