Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

2 hours ago, cabdik said:

τωρα παντως εχω κολλησει με το Designated Survivor. η πρωτη σεζον σε κολλαγε εντελως. η δευτερη ξεκινησε ψιλοχαλαρα, αλλα καπου μετα την μεση, αρχιζει παλι και εχει νεο ενδιαφερον. 

 

 

Το Designated είναι ωραίο, το έχω τελειώσει εδώ και καιρό. Η δεύτερη σεζόν είναι εντελώς διαφορετική από την πρώτη αλλά μου αρέσει ο Kiefer που είναι δυναμικός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ναι γιατι το Stargate Atlantis με τους διαστημοβρυκολακες ειχε..... :hehe:

 

Ακομα απορω πως εβγαλε 2η σεζον εκεινο και οχι το Universe

 

δεν διαφωνω. 

 

αλλα λεμε....

το πρωτο παταγε στην αρχαια αιγυπτο κλπ. 

το Atlantis στην ατλαντιδα.   νταξ το τραβηξαν απο τα μαλλια μετα......

το Universe..... που..?  ουτε καν καπου. εγινε περισσοτερο Star Trek...... the final frontier......!!  αναζητηση στο διαστημα....  ετσι στον βροντο...!! 

Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο Stargate τραβηγμένο από τα μαλλιά ήταν. Αλλά είχε και έναν Dean Anderson μέσα, είχε και κάποιες ωραίες σκηνές όπως η παρακάτω

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Και το πρώτο Stargate τραβηγμένο από τα μαλλιά ήταν. Αλλά είχε και έναν Dean Anderson μέσα, είχε και κάποιες ωραίες σκηνές όπως η παρακάτω

 

 

ολα τα SCI-FI ειναι τραβηγμενα.  Φαντασια στο φουλ...!! Απλα παιρνουν ιδεες απο την αρχαιοτητα, ή απο αλλες πηγες. 

Link to comment
Share on other sites

punisher season 2

 

ειδικά στα πρώτα επεισόδια αρκετά διαφορετικό απο το season 1

κατά τα άλλα αρκετό ξύλο ούτε τέλειο το λες ούτε εντελώς χάλια
νομίζω ένα κλικ κάτω απο το season 1
αν δεν το κόψουν, δεν μπορεί να πάει σε disney streaming (μιας και η disney δεν βγάζει r-rated)

spoilers below
 

Spoiler

θεωρώ ότι μεγάλο πρόβλημα ήταν οι 2 διαφορετικοί "κακοί" και αυτό το πήγαινε έλα κούρασε.
επίσης στο τελευταίο επεισόδιο εκείνη η σκηνή με τον john pilgrim και την αναφορά στα παιδιά του μου θύμισε την cult σκηνή του batman vs superman "μάρθα"

γενικά το cast της s1 ήταν πιο "δυνατό" ή τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου έδωσε

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω

 

δεν ειχε κανενα (μα κανενα ομως) λογο υπαρξης ο μπιλι,



επρεπε να πεθανει στην προηγουμενη σεζον και

αυτη να ειναι αποκλειστικα η σεζον του τζον,

το στυλακι του οποιου μου εφερε λιγο σε προκτορ απ το banshee ενα πραγμα,

πολυ ωραιο στησιμο χαρακτηρα και ωραιο παιξιμο

Link to comment
Share on other sites

Project Blue Book Είδος: Ιστορία | Μυστήριο Δραματική σειρά 10 επεισοδίων.

Μαθαίνουμε για το Project Blue Book, το οποίο έλαβε χώρα στην Αμερική τις δεκαετίες του 50 και του 60

και ασχολείται με τα διάφορα φαινόμενα που παρατηρήθηκαν και έχουν σχέση με εξωγήινη ζωή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Punisher Season 2

⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️✴️

 

Δεν θα γράψω πολλά ώστε να μην προδώσω το σενάριο και τον τρόπο που εξελίσσεται η Season 2.

 

Καλογυρισμένο, με ανεβασμένο budget σε σχέση με την προηγούμενη season, ελαφρά καλύτερες ερμηνείες και αρκετά... ερωτηματικά.

 

Η Season 2 δεν έχει καμία σχέση με την Season 1. Σε κανένα επίπεδο. Δεν συνδέονται απαραίτητα και είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ξεχάστε τον Punisher της Season 1, που ήθελε να δείρει το μισό πλανήτη. Ο Punisher της Season 2 είναι πιο ομιλητικός, συναισθηματίας σε θέματα ειλικρίνειας, πατρότητας και τιμής ενώ έχει πλέον μία πιο ανθρώπινη μορφή. Ένας σκληροτράχηλος πια άντρας, ενάντια σε κακουχίες. Κακουχίες που δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρες και δεν περιγράφονται σωστά. Τουλάχιστον για εμένα.

 

Μία Season η οποία από 13 επεισόδια θα μπορούσε άνετα να είναι 7 ή 8. Επεισόδια μακρόσυρτα, με το ζόρι να γεμίσουμε ένα 50λεπτο, με πολλούς διαλόγους, πολύ σκέψη και φανερά πιο αργό ρυθμό. Η δράση λίγη, η μαγκιά...κλανιά και το μπουνίδι ... χαμηλής "ευκρίνειας". Οι σκηνές δράσης δείχνουν άνευρες αλλά κάνουν τη δουλειά τους, το πιστολίδι έτσι κ έτσι και οι "κακοί" ολίγον περισσότερο θνητοί απ' όσο πρέπει.

 

Από τη μία έχουμε μία πράκτορα εντελώς άσχετη σε όλα τα θέματα, ένα φίλο του Punisher που δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη, μερικούς κακούς που για κάποιο λόγο πέφτουν πάνω σε πρωην συνεργάτες και για κάποιο λόγο πρέπει να σκοτώσουν αλλά και ένας Punisher ανήμπορος να κάνει τη "δουλειά" του, γιατί ακόμη δεν έχει ξεπεράσει τίποτα, τα κακά φαντάσματα ακόμη τον στοιχειώνουν και μάλλον...γέρασε και ψιλοβαριέται κιόλας. Να μη μιλήσω για έναν αστυνομικό ο οποίος κάνει μόνο ερωτήσεις μόνο κ μόνο για να σπάσει τα νεύρα στο θεατή χωρίς λόγο ύπαρξης, κάποιους άσχετους που έπαιξαν 10-15 λεπτά χωρίς κανένα βάθος μόνο κ μόνο για να γεμίσει το επεισόδιο χωρίς να μάθουμε ποτέ το ΓΙΑΤΙ αλλά και guest stars οι οποίοι εμφανίζονται από το πουθενά για να δώσουν μία λύση.

 

Προσωπικά, απογοητεύτηκα. Το κρίνω σκληρά γιατί η πρώτη Season μου άρεσε. Η δεύτερη εκτός τόπου και χρόνου. Μάλιστα, 3-4 επεισόδια πριν το τέλος ήθελα να το σταματήσω. Σπάνιο φαινόμενο για εμένα. Τελικά το τελείωσα και μετάνιωσα που δεν το σταμάτησα. Τελειώνει ακριβώς έτσι όπως το φαντάστηκα. Χωρίς φανφάρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 9:21 ΠΜ, το μέλος trib έγραψε:

The Sinner

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️

 

Είδα τα 8 επεισόδια της πρώτης Season σε 3 περίπου ημέρες. Η πρώτη με τη δεύτερη season είναι εντελώς διαφορετικές ιστορίες, με τον ίδιο ντετέκτιβ.  Στην πρώτη season πρωταγωνιστούν οι Bill Pullman (ο πρόεδρος στο Independence Day 1) και Jessica Biel (η κόρη από το Seventh Heaven). Κι όμως αυτό το δίδυμο είναι άκρως επιτυχημένο. Η Biel, που δεν της το είχα, βγάζει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Σε μερικές στιγμές με φόβισε κιόλας.

 

Το σενάριο εν τάχει είναι ότι γίνεται ένας φόνος ο οποίος κρύβει πολλά περισσότερα. Ο αστυνομικός πρέπει να βρει τα ακριβή αίτια. Η σειρά προχωρά αργά αλλά σταθερά με κάθε επεισόδιο να αφήνει ένα cliffhanger στο τέλος. Οπότε δύσκολα μπορείς να αντισταθείς, αν έχεις "μπει" για τα καλά μέσα στην ιστορία. Η αλήθεια είναι ότι το μυαλό μου πήγε σε διάφορα σενάρια αλλά τελικά δεν έπεσα μέσα. Οι πρωταγωνιστές ξετυλίγουν πολύ όμορφα τα μυστικά που κρύβονται και ο κάθε ένας έχει έναν περίεργο και εκκεντρικό χαρακτήρα που σε κάνουν να νιώθεις άβολα.

 

Σε αρκετά επεισόδια ένιωσα αυτό το περίεργο συναίσθημα μέσα μου, ότι κάτι δεν πάει καλά. Ότι δεν είναι σωστό. Αυτό το μυστηριώσες "δεν θέλω να βλέπω" ή μάλλον "όχι δεν γίνεται να ισχύει". Βέβαια, πρέπει να αφεθεί κανείς στην ιστορία και να μην παρακολουθεί έτσι για να περάσει η ώρα. Βοηθάει μάλιστα αν είστε και δύο άτομα ώστε να κουβεντιάζετε για το τι θα γίνει. Μέχρι το πρώτο μισό (τα 4 επεισόδια) πήγαμε αρκετά αργά, υπήρχαν εξελίξεις αργές αλλά σταθερές. Από το δεύτερο μισό και μετά πήγαμε λιγάκι πιο γρήγορα με το αποκορύφωμα να γίνεται δύο φορές στο 7ο και 8ο επεισόδιο. Κι όμως, έχει δύο "endings" ας πούμε. Όχι διαφορετικά, αλλά δύο πράγματα που πρέπει να δεις για να ολοκληρωθεί το παζλ. 

 

Δεν θέλω να αναφερθώ στην ιστορία διότι τα σενάρια που γίνονται όταν δεν γνωρίζεις, δίνουν και παίρνουν. Οπότε έχει νόημα να μην υπάρχει καθοδήγηση, να μπερδευτείτε. Μόνο έτσι θα ευχαριστηθεί κανείς τη σειρά. Κάνοντας λάθος υπολογισμούς. 

 

Είναι εύκολο να κολλήσει κανείς ώστε να δει και τα 8 επεισόδια. Απλά πρέπει να δει τα 20 λεπτά του πρώτου. Το πρώτο επεισόδιο είναι τόσο περίεργο ως προς τον τρόπο που εξελίσσεται, που λές κάτι δεν πάει καλά. 

Έχει βγει η δεύτερη σεζόν στο Netflix; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nightflyers

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️✴️

Το οποίο όμως ακυρώθηκε για Season 2

 

Μετά κόπων και βασάνων, ολοκλήρωσα το Nightflyers, αποτελούμενο από 10 επεισόδια των 40 έως 50 λεπτών. Συνήθως το παρακολουθούσα αργά το βράδυ με αποτέλεσμα να με παίρνει ο ύπνος. Είναι και σε γενικές γραμμές μία σειρά που κινείται με αργό ρυθμό, οπότε το κατάφερα έπειτα από 3 εβδομάδες περίπου.

 

Τα πρώτα επεισόδια φαίνονται αρκετά ενδιαφέρον ως προς τη συνέχεια. Διάφοροι επιστήμονες μέσα σε ένα διαστημόπλοιο που έφυγε από τη Γη, προσπαθούν να επικοινωνήσουν με νοήμων όντα στην άλλη άκρη του γαλαξία. Ένα ταξίδι που θα διαρκέσει πολλούς μήνες με άγνωστα αποτέλεσματα. Όλα αυτά για να σώσουν τη Γη (από κάτι, δεν ξέρω). Το διαστημόπλοιο τεράστιο, όπου φαίνεται να έχει μέσα χιλιάδες άτομα, με τη σειρά όμως να επικεντρώνεται σε 15-20 άτομα. Τα οποία είναι και τα μόνα που φαίνονται συνήθως στο φακό. Λες και γυρίστηκε για παράδειγμα σε 3-4 δωμάτια.

 

Το look and feel της σειράς μοιάζει οριακά cult. Τεχνολογία η οποία δεν σου κάνει τρομερή εντύπωση αλλά ταυτόχρονα είναι νέα για το θεατή και σκηνικά τα οποία μοιάζουν ξεπερασμένα θα έλεγα. Νομίζω έχει γίνει επί τούτου ώστε να μην φαίνονται όλες αυτές οι τεχνολογίες τόσο μακρινές και άπιαστες. Με άλλα λόγια νιώθεις ότι αρκετά από τα σκηνικά είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

 

Τα επεισόδια έχουν έναν σχετικά αργό ρυθμό, με ίντριγκα, λίγα στοιχεία background για τον κάθε χαρακτήρα και πολλά και τεράστια ερωτηματικά. Σπάνια η σειρά απαντά σε ερωτήσεις που προκύπτουν. Πολλές φορές μάλιστα, δεν καταλαβαίνεις γιατί έγινε αυτό, πως έγινε και με ποιο τρόπο επηρεάζει τη συνέχεια. Είναι λες και συμβαίνει κάτι μόνο κ μόνο για να το δούμε και να προσθέσει λίγο βάθος. Κουραστικό πολύ το να μην γνωρίζεις και πρέπει αναγκαστικά να το ξεχάσεις.

 

Συμβαίνουν κάποια ενδιαφέροντα πράγματα τα οποία είναι αρκετά μυστηριώδη και μου κίνησαν την περιέργεια. Αλλά αυτά είναι λίγα. Μάλιστα, θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές βλέπουμε αψυχολότητες ενέργειες. Από εκεί που ο χαρακτήρας ήταν ΟΚ σε 10 λεπτά έχει γίνει άλλος άνθρωπος, χωρίς κάποια ενδιάμεση μετάβαση. Η ιστορία εντωμεταξύ μπλέκει πολλές μικρότερες ιστοριούλες και τελικά χάνεται το νόημα. Να είσαι δλδ δισεκατομμύρια έτη φωτός μακριά από τη Γη και εσύ να χαλιέσαι που δεν σε αγαπάει η γκόμενα. Too much για επιστήμονες που κάνουν αυτό το ταξίδι χωρίς γυρισμό.

 

Φτάνοντας προς το τέλος όλα γίνονται απίστευτα γρήγορα. Πατ κιουτ η κατάσταση. Δεν εξηγεί τίποτα. Απλά τελειώνει με το έτσι θέλω. Γίνεται ένας κακός χαμός χωρίς πραγματικό λόγο. Λες και τρελάθηκαν αλλά χωρίς να έχει δείξει το λόγο. Ντε κ καλά ο θεατής πρέπει να βγάλει δικό του νόημα. Έλα που δεν γίνεται όμως. Και δεν πιστεύω αν βλέπαμε Season 2 να εξηγούσε κάτι από τα παραπάνω.

 

Ερμηνείες μέτριες προς κακές, εφέ ψιλο καλά, όμορφη φωτογραφία και ήχος ενδιαφέρον. Η συμβουλή είναι να μην το δείτε. Δεν κερδίζεις τίποτα, δεν χάνεις τίποτα. Παρά μόνο την ώρα σου. Αν όμως το δείτε, δεν είναι εντελώς χάσιμο χρόνου αν για παράδειγμα το βλέπετε στην τουαλέτα ή στον καρβουνιάρη για Θεσσαλονίκη.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.