Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Resident Evil: The Final Chapter -> 7/10 Δράση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. 

 

Operation Mekong -> 5/10 Μέτρια για 2ωρη ταινία. Ίσως να ήταν καλύτερα αν ήταν μικρότερης διάρκειας.

 

Underworld: Blood wars: 6/10 Κλασική της σειράς.

 

Hacksaw Ridge -> MUST SEE. Τίποτα άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2017 at 6:52 ΜΜ, το μέλος yanni έγραψε:

 

Αυτό ακριβώς δείχνει το Doctor Strange, ως δύο ταινίες συμπιεσμένες σε μία. Η ταινία τρέχει. Ακόμα και η πρώτη after credits scene έχει σκοπό να τρέξει την υπόθεση, ενώ η δεύτερη απλά αφήνει ανοιχτό παράθυρο για την ύπαρξη και συνέχειας, πράγμα που το θεωρώ μάλλον χλωμό. Και αυτό επειδή, όπως είπα, η ταινία τρέχει. Είναι καλή, πολύ καλύτερη από ότι περίμενα, αλλά τρέχει(δεν ξέρω αν το ανέφερα ήδη), με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει στον θεατή να προλάβει να χωνέψει αυτά που βλέπει.  Πολλά από τα γεγονότα που συμβαίνουν, θα έπρεπε να είναι μέρος μιας δεύτερης ταινίας. Ακόμα και αν η ταινία ήταν 3 ώρες και πάλι θα υπήρχε θέμα κατά την γνώμη μου.

 

Εμένα πάλι μου φάνηκε κλασσική πρώτη εμφάνιση ήρωα σε μαρβελοταινία. Θα το βάλω πάνω από Hulk και Thor (σιγά το κατόρθωμα) αλλά μέχρι εκεί όσον αφορά το θέμα του σεναρίου/ιστορίας. Όσον αφορά την midcredit scene, λίγο πολύ ήταν γνωστό ότι ο Strange θα εμφανιστεί στο Ragnarok. Όσον αφορά το after credit scene, πιστεύω πως δεδομένου ότι δεν έχει ανακοινωθεί δεύτερο Dr Strange ίσως θέλουν να μας δείξουν ότι πιθανώς ο εμφανιζόμενος θα πάρει το μέρος του Thanos στο Infinity War.

 

Kατά τα άλλα, μετάνοιωσα που δεν την είδα στον κινηματογράφο, χωρίς να έχω δει τα υπόλοιπα υποψήφια (ναι δεν έχω δει ούτε το Rogue One) πιστεύω πως της αξίζει το όσκαρ οπτικών εφφέ, παρά το γεγονός ότι τα εφφέ του θύμιζαν πάρα πολύ αυτά του Inception. Για τον Cumberbatch, δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά, ο τύπος δεν παίζεται.

 

Doctor.Strange.2016.720p.BluRay.x264-SPARKS.mkv_snapshot_00.55.24_[2017.02.21_09.16.05].jpg

 

Το παραπάνω το πήρατε χαμπάρι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Assassin's Creed(2016)

 

Δεν καταλαβαινω γιατι του δινουν τοσο χάλια κριτικες...

 

Η ταινια ειναι απιστευτα καλη για μεταφορα παιχνιδιου. Λιγο στο τελος κοβεται καπως αποτομα αλλά προφανως πανε για 2η

 

Ο Fassbender ταιριαζει γαντι σε αυτον το ρολο...

 

Καλη κ η Cottilard αλλά και ο Irons

 

Σεναριο καλο, υποθεση πανω κατω γνωστη σε εμας που μεγαλωσαμε με τα games αλλά δεν θα ξενισει καποιον που δεν εχει επαφη με το franchise...

 

Εφε επισης σε πολυ καλο επιπεδο

 

Πραγματικα μου θυμισε το πρωτο Assassin's Creed game

 

Θα του δωσω ενα 8 στα 10....Σιγουρα θα το ξαναδω

 

edit: κ παρα μα παρα πολυ καλη μουσικη υπόκρουση :T:

 

 

  

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

^

Ναι, τί θες να πεις;

Τίποτα... απλά μου άρεσε πολύ η αναφορά στον Sherlock...

 

Τώρα διαπίστωσα ότι δεν είναι αναφορά στον Sherlock https://en.wikipedia.org/wiki/Sanctum_Sanctorum

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

MV5BNTA2NTg0MjM0OV5BMl5BanBnXkFtZTgwNTEy

 

Αν και πάντα προτιμούσα τον Doctor Fate, η ταινία είναι πειστική με εντυπωσιακά effects (όχι σε ολες τις φάσεις, ιδιαίτερα προς το τέλος) , καλές ηθοποιίες , όχι υστερικούς

villain (πολύ καλός ο Mads) , καλοί και οι υπόλοιποι. Θεωρώ οτι ξεφουσκώνει στο τέλος, ενώ έχει χτίσει πολύ καλά την υπόλοιπη ταινία, αν και θα μπορούσε να αυξήσει

το χρόνο προβολής για να γίνει λίγο πιο εύπεπτη (κόψανε πολλές σκηνές απο τα trailer που θυμάμαι).
Θα μπορούσε να βγει άνετα επική μπούρδα με τέτοιο θέμα αλλά είναι αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα.
Βέβαια, ο Κούμπερμπατς δε μου κάθεται για τέτοιος ήρωας , imho. 

 

MV5BNzE1OTczNTc1OF5BMl5BanBnXkFtZTgwMzgy

 

I like it, φαν της ιδέας , όχι των παιχνιδιών. Γρήγορα σε βάζει στο νόημα, καλοί ηθοποιοί , καλή ροή. Προς το τέλος , θα ήθελα λίγο πιο grande finale αλλά και έτσι όπως επιλέχθηκε 

να το κλείσει ήταν ταιριαστό. 
Μου έλειψε λίγο ο ultimate χαρακτήρας του Ezio , λίγο το πιο φαντεζί και ακλόνητο προσωπείο αλλά ο Φάσμπέντερ έδωσε ότι είχε και ήταν καλός.

 

ΥΓ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΣΑΣΙΝΣ ΚΡΙΝΤ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΒΙΡΝΑ

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Thresh86 said:

(κόψανε πολλές σκηνές απο τα trailer που θυμάμαι).

Δεν έχω προσέξει σκηνές να λείπουν. Απλά 1-2 που μπήκαν στην ταινία γυρισμένες διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τίποτα... απλά μου άρεσε πολύ η αναφορά στον Sherlock...

 

Τώρα διαπίστωσα ότι δεν είναι αναφορά στον Sherlock https://en.wikipedia.org/wiki/Sanctum_Sanctorum

Στην 221Β Baker Street ηταν ο Sherlock :p 

Link to comment
Share on other sites

The Sure Thing 1985 

Ρομάντικ 80s comedy με cusack και μια μελαχρινή.

 

Απο εποχές που ο κόσμος ήταν απλούστερος και κατ εμε δεν πρέπει να είχε και πολλές σκοτούρες στο κεφάλι του.

Είναι λίγο πολύ προβλέψιμο (άμα εχεις δει έστω και μια του cusack εκείνης της εποχής...)

Θα του βάλω 8 με τόνο !   :hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα... είδατε το Arrival και δεν είπατε: "μα%^κες τί ταινιάρα φτιάξανε!" Δηλαδή σας είπαν οτι είναι sci-fi και περιμένατε να δείτε Independence Day? Αλήθεια ρωτάω για να καταλάβω δηλαδή.

Spoiler

Εκεί δηλαδή που συνειδητοποιείτε οτι ο τρόπος σκέψης που αποκτάς μαθαίνοντας μια άλλη γλώσσα σου άνοιξε τους ορίζοντες για να αντιληφθείς τον χρόνο ως μια ακόμη διάσταση δε σας ανατίναξε τον εγκέφαλο;...

 

Έγινε επεξεργασία από acct
τσκ τσκ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, konnos said:

Βάλε κανένα spoiler, μην πετάς έτσι το ζουμί της ταινίας

Από εκεί και πέρα, όχι, δεν είναι και τόσο σούπερ. Είναι ποιοτική ταινία, αλλά δεν είναι η πρώτη που παίζει με αυτή τη παράμετρο. Τα τελευταία χρόνια πολλές ταινίες προσπαθούν να παίξουν με αυτό το θέμα, όχι προφανώς με την επιστημονική προσέγγιση του Arrival, αλλά για να στήσουν ένα κάποιο σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Βέβαια οι περισσότερες το κάνουν επιφανειακά, αφήνοντας τεράστια κενά στο σενάριό τους, αλλά και η κεντρική ιδέα του Arrival δεν είναι και τόσο πρωτότυπη,

Spoiler

δηλαδή η δυνατότητα του πρωταγωνιστή να επικοινωνεί ή να προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον εαυτό του σε κάποια άλλη χρονική στιγμή - λέγε με Interstellar

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι είναι η πρώτη ή οτι το έκανε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αλλά ως σενάριο μου αρέσει αυτό που έχει ένα μυστήριο και δεν είναι απλώς ο κακός εξωγήινος και πάμε όλοι μαζί ντου. Τα βλέπω κι αυτά με χαρά, αλλά όταν καταφέρνουν και μου δίνουν μια τέτοια εκδοχή τρελαίνομαι. Το interstellar ας πούμε μου άφησε κακές εντυπώσεις, ενώ πήγα με ανοιχτό μυαλό, είχε χοντρές τρύπες και σε κάποιες φάσεις δεν ήξερα αν με κορόιδευαν ή η σκηνή ήταν σοβαρή. Έχω καιρό να το δω και δε θα επεκταθώ, αλλά ήταν η μοναδική ταινία που βγήκα απ την αίθουσα και σκάσαμε στα γέλια με τον φίλο μου, δεν μπορούσαμε να το πιστέψουμε...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω λαθος συγκρινετε arrival με interstellar , οι ταινιες ποιανουν εντελως διαφορετικα θεματα .....

Το interstellar ηταν μια φοβερη ταινια scifi , ενω το arrival ειναι μια ταινια φαση "what if" . Στην θεση των χταποδιων βαλτε οτιδηποτε αγνωστο μπορει να συναντησει η ανθρωποτητα στο μελλον .  Η αποτυπωση των αντιδρασεων των υπερδυναμεων στο arrival πανω στην "εισβολη" μου φανηκε οτι πιο αντικατοπτρικο μπορουσε να κανει καποιος σε ταινια με βαση τα σημερινα δεδομενα της νοοτροποιας μας . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.