Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Joker

 

Περίμενα κάτι που συνήθως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Καλό marketing, χαλιά αποτέλεσμα.

 

Διαψεύστηκα. Μου άρεσε πολύ αν και δεν είμαι fan του είδους. Πέραν της ερμηνείας του Phoenix, η ταινία έχει super φωτογραφία. 

 

Άνετα την ξαναέβλεπα την επόμενη μέρα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

The Last Thing He Wanted
[link]

⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️✴️✴️

 

Μία από τις τελευταίες ταινίες του Netflix στην οποία πρωταγωνιστούν πολλοί καλοί ηθοποιοί όπως Anne Hathaway, Ben Affleck, Willem Dafoe, Toby Jones κι άλλοι. Μόνο από το καστ λοιπόν με έπιασε η περιέργεια να δω περί τίνος πρόκειται. Για να μην χρειαστεί να διαβάσετε πολλές γραμμές (επειδή θα γράψω δύο λόγια), σας προτείνω να μην, τη δείτε.

 

Μία ταινία η οποία προσπαθεί με το ζόρι να γίνει αρεστή. Να γίνει δράμα/θρίλερ γεωπολιτικών συμφερόντων. Με το ζόρι να μπούμε στις κρυφές αίθουσες της πολιτικής που η CIA καταστρώνει συνεχώς τα σχέδιά της. Με το ζόρι, η Anne ως πρωταγωνίστρια, να γεμίσει την οθόνη. Αμ δε. Σε αυτή την ταινία τίποτα δεν πάει καλά. Τίποτα δεν είναι ενδιαφέρον. Έβαλα 4 στη βαθμολογία που αντιστοιχεί 1 αστεράκι στον κάθε ηθοποιό που ανέφερα παραπάνω.

 

Μία δημοσιογράφος που καπνίζει μανιωδώς συνέχεια, προφανώς στη δεκαετία του 80 που όλοι κάπνιζαν ακόμη και στον ύπνο τους, η οποία έχει τσαγανό και είναι έτοιμη να τα βάλει με όλους. Κάνει ρεπορτάζ για το παράνομο εμπόριο όπλων μεταξύ ΗΠΑ και κάθε ενδιαφέρομενου (πχ Κόστα Ρίκα), το οποίο εμπόριο γίνεται με τις ευχές της κυβέρνησης. Μαζί με όλα αυτά, ο πατέρας της ο οποίος εμπλέκεται σε μία τέτοια συναλλαγή συνεργάζεται με έναν "άνοστο" (ηθοποιϊκά) κακοποίο ο οποίος έρχεται σε συμφωνία με τη δημοσιογράφο να ολοκληρώσει αυτή το deal, λόγω προβλήματος υγείας του πρώτου. Καμία συνοχή μέχρι στιγμής η ταινία. Άκυρα εντελώς τα πράγματα. Εδώ πατάω το πρώτο pause.

 

Συνέχισα την επόμενη ημέρα. Η δημοσιογράφος τάχα μου ότι έχει την εμπειρία και το θράσος να ολοκληρώσει το deal, το κάνει από περιέργεια μπας και βγάλει και κανά λαβράκι για το ρεπορτάζ. Τώρα από εδώ και στο εξής τα πράγματα χάνονται εντελώς.

  1. Κάποιος την απήγαγε
  2. την πήγε βόλτα στο δάσος
  3. του πήρε το όπλο
  4. ξέφυγε στο χαλαρό
  5. πήγε στο ξενοδοχείο
  6. κοιμήθηκε
  7. ο άνοστος κακοποιός τη βοήθησε
  8. αυτή τα έκανε σκατά
  9. για άκυρο λόγο έπεσαν πυροβολισμοί σε ένα άλλο ξενοδοχείο που πήγε αργότερα
  10. ο τύπος που την απήγαγε εμφανίστηκε από το πουθενά να τη σώσει
  11. ο κατάσκοπος της CIA (Ben) της έκανε έρωτα (δεν κατάλαβα γιατί - χωρίς να την ξέρει και ιδιαίτερα)
  12. έπειτα βρέθηκε σε ένα άσχετο σπίτι στη ζούγκλα
  13. πέθαναν όλοι στο σπίτι
  14. και .... (το τέλος δεν το λέω)

Α-Χ-Τ-Α-Ρ-Μ-Α-Σ. Απορώ (και από σίγμα) πως έκατσα την είδα και που βρήκα την όρεξη να γράψω και δύο λόγια. Ωχ παναγία μου. Τσάμπα το ρεύμα που έκαψα (πρώτη φορά το λέω για ταινία αυτό).

 

Μακριά.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μιας καλής ανέφερες το Netflix μετά από ένα χρόνο περίπου συνδρομής αμφιβάλλω αν αξίζει τα λεφτά του στον τομέα της ποιότητας. Μια ταινία που βλέπεται, 30 που απορείς γιατί ξόδεψαν λεφτά να τις γυρίσουν. Για τις σειρές τα ίδια. Το μόνο που είδαν ξιζει είναι η ύπαρξη αρκετα παλιών ταινιών και σειρών που τις έχεις on demand πχ και δεν χρειάζεται να τις έχεις αποθηκευμένες σε κάποιο δίσκο στο σπίτι. Εδώ και μήνες δεν έχω καν κάνει login. Μάλλον ήρθε η ώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Snips said:

Πάντως μιας καλής ανέφερες το Netflix μετά από ένα χρόνο περίπου συνδρομής αμφιβάλλω αν αξίζει τα λεφτά του στον τομέα της ποιότητας. Μια ταινία που βλέπεται, 30 που απορείς γιατί ξόδεψαν λεφτά να τις γυρίσουν. Για τις σειρές τα ίδια. Το μόνο που είδαν ξιζει είναι η ύπαρξη αρκετα παλιών ταινιών και σειρών που τις έχεις on demand πχ και δεν χρειάζεται να τις έχεις αποθηκευμένες σε κάποιο δίσκο στο σπίτι. Εδώ και μήνες δεν έχω καν κάνει login. Μάλλον ήρθε η ώρα.

 

Η γυναίκα μου είναι υπέρ ευχαριστημένη. Τα μικρά επίσης βλέπουν τα πάντα από παιδικά. Εγώ τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να ολοκληρώσω ουτε σεζόν, γιατί δεν μου φαίνεται τπτ ενδιαφερον. Οπότε τι κάνω; Βλέπω ένα δύο επεισόδια κι το παρατάω. Ούτως η άλλως αυτό πιστεύω είναι και το μοντέλο του Netflix. Να μην νιώθεις την ανάγκη να ολοκληρώσεις τη σεζόν επειδή την ξεκίνησες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Κάποιος μπάρμπας στην παρέα ξέρει αν η ταινία Platoon (1986) αξίζει?

 

Μπάρμπα να πεις τον μικρό αδερφό σου. ?️‍♂️

 

Εξαιρετική, απλώς να ξέρεις ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή και δύσπεπτη από τις πιο μοντέρνες. Έχει και μπόλικη δράση, αλλά είναι βαθιά αντιπολεμική.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

Κάποιος μπάρμπας στην παρέα ξέρει αν η ταινία Platoon (1986) αξίζει

Δες την. Ανήκει στις ταινίες που προσπαθούν να δουν την αμερικανική επέμβαση στο Βιετνάμ με αντιπολεμική οπτική. Δεν είναι η καλύτερη του είδους, είναι υπερτιμημένη - στην εποχή της, πριν βγει, γινόταν ήδη ντόρος για την ταινία κι ίσως οι υπερβολικές προσδοκίες επηρέασαν την άποψη μου.

Από τις διάσημες ταινίες για το Βιετνάμ, κορυφαία είναι το Αποκάλυψη Τώρα. Για μένα -παρά την αντίθετη γνώμη πολλών- κορυφαίο αντιπολεμικό μήνυμα βγάζει και ο Ελαφοκυνηγός. Το Platoon θα το έβαζα κάτω από αυτά τα δύο.

Αν ο σκοπός είναι να δει κάποιος αντιπολεμική ταινία, κορυφαία imho είναι το Ο Τζώννυ πήρε τ΄όπλο του. Δεν έχει πλαίσιο το Βιετνάμ όμως.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Δες την. Ανήκει στις ταινίες που προσπαθούν να δουν την αμερικανική επέμβαση στο Βιετνάμ με αντιπολεμική οπτική. Δεν είναι η καλύτερη του είδους, είναι υπερτιμημένη - στην εποχή της, πριν βγει, γινόταν ήδη ντόρος για την ταινία κι ίσως οι υπερβολικές προσδοκίες επηρέασαν την άποψη μου.

Από τις διάσημες ταινίες για το Βιετνάμ, κορυφαία είναι το Αποκάλυψη Τώρα. Για μένα -παρά την αντίθετη γνώμη πολλών- κορυφαίο αντιπολεμικό μήνυμα βγάζει και ο Ελαφοκυνηγός. Το Platoon θα το έβαζα κάτω από αυτά τα δύο.

Αν ο σκοπός είναι να δει κάποιος αντιπολεμική ταινία, κορυφαία imho είναι το Ο Τζώννυ πήρε τ΄όπλο του. Δεν έχει πλαίσιο το Βιετνάμ όμως.

 

Μιας και ανέφερες αυτές, το Ελαφοκυνηγός δεν άντεξα να το δω κάποτε που το προσπάθησα. Πολύ κατάθλιψη.. Το Αποκάλυψη Τώρα δεν το έχω δει ποτέ, ούτε το Johnny Got His Gun. Αν μοιάζει με το Ελαφοκυνηγός καλύτερα να μην το προσπαθήσω :nothing:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Simon said:

 

Μιας και ανέφερες αυτές, το Ελαφοκυνηγός δεν άντεξα να το δω κάποτε που το προσπάθησα. Πολύ κατάθλιψη.. Το Αποκάλυψη Τώρα δεν το έχω δει ποτέ, ούτε το Johnny Got His Gun. Αν μοιάζει με το Ελαφοκυνηγός καλύτερα να μην το προσπαθήσω :nothing:

Ο Τζόνυ πήρε τ' 'οπλο του είναι αρχαία ταινία,ασπρόμαυρη,καμία σχέση με τις χολλυγουντιανές,αξίζει να τη δεις,σκηνές της παίζουν στο βίντεο κλιπ των Μετάλλικα "One".
Εκεί να δεις κατάθλιψη αλλά αξίζει,περνάει πολλά μυνήματα

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να το δείτε και το platoon και το αποκάλυψη τώρα.

 

Προχθές είδα για διακοσιοστή φορά το τέλος του στρατιώτη ράιαν. Εκείνον τον Απαμ κάθε φορά θέλω να τον πλακώσω στις σφαλιάρες να στρώσει...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το Αποκάλυψη Τώρα ανήκει στις ταινίες που πρέπει κάποιος να έχει δει. Είτε αντέχει είτε όχι. Όχι μόνο για το σενάριο, αξίζει και ως ηθοποιία και ως ταινία. Αν καταστραφούν όλες οι ταινίες του κόσμου και πρέπει να σωθούν μόνο 500, ετούτη αγωνίζεται στην κατηγορία. Για δε ταινίες με θεματολογία Βιετνάμ είναι must, αν πρόκειται κάποιος να δει μονάχα μία ταινία για το θέμα, είναι αυτή.

Η ταινία του Τράμπο (Τζώννυ...) είναι πέραν της κατάθλιψης. Είναι κατάθλιψη++. Δεν είναι αρχαία (δεκαετία 70) το δε βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε είναι τέλη δεκαετίας 30. Ούτε ασπρόμαυρη ακριβώς είναι. Έχει έγχρωμες σκηνές (οι σκηνές που ο εγκέφαλος θυμάται το «ευτυχισμένο» παρελθόν του). Σε γενικές γραμμές δεν είναι σύνθετο concept και για αυτόν τον λόγο ενώ μπορεί να θεωρηθεί συναισθηματικά φορτισμένη, δεν μπορεί να θεωρηθεί αιώνιο μνημείο του ανθρώπινου πολιτισμού. Δεν είναι δλδ βίβλος του παγκόσμιου πνέυματος για τον πόλεμο, για τέτοια πρέπει κάποιος να φύγει από τον κινηματογράφο και να καταφύγει σε μεγάλα έργα του ανθρώπινου πνεύματος (Ιλιάδα/Οδύσσεια, αρχαίοι τραγικοί, Αριστοφάνης, Ρωμαίοι, Σέξπηρ, Θερβάντες κλπ). Συνιστώ κάποιος να την δει αλλά αν δεν αντέχει οκ ας την αφήσει. Επίσης δεν είναι Βιετνάμ.

Ο Ελαφοκυνηγός είναι καλή ταινία, κατά την γνώμη μου είναι κι αυτή αντιπολεμική, έχει κατακριθεί -αδίκως- ότι κατά κάποιον τρόπο «ξεπλένει» τους Αμερικάνους για το Βιετνάμ αλλά κι αυτή δεν μπορεί να θεωρηθεί ταινία μνημείο. Σε μένα άρεσε η τελευταία σκηνή κι αυτή σώζει την ταινία imho.

To Platoon χωρίς να είναι κακή ταινία είναι ένα κλικ πιο κάτω. Θα ήθελε να είναι Αποκάλυψη Τώρα αλλά δεν το φτάνει. Να την δεις παρόλα αυτά, είναι και εγγύτερα στην κατηγορία «πολεμικές ταινίες». 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Εκεί να δεις κατάθλιψη αλλά αξίζει,περνάει πολλά μυνήματα

 

Δεν άντεξα τον ελαφοκυνηγό.. Αν αυτό έχει περισσότερη κρίμα είναι να το προσπαθήσω.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Δεν είναι αρχαία (δεκαετία 70

 

Ρε παππού πόσο πιό αρχαία να είναι, πριν δεν υπήρχε κινηματογράφος :p

Σε ευχαριστώ για την ανάλυσή σου! Συγκριτικά, το 13 Hours (2016) πώς σου φαίνεται;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Simon said:

Συγκριτικά, το 13 Hours (2016) πώς σου φαίνεται;

μη με ρωτάς τίποτα για μετά το 2000. Δεν βλέπω σχεδόν τίποτα. Δεν το έχω δει. ?

 

 

1 hour ago, Simon said:

Ρε παππού πόσο πιό αρχαία να είναι, πριν δεν υπήρχε κινηματογράφος :p

χαχα, το σκέφτηκα όταν το έγραφα αλλά το άφησα. Πλάκα έχει. Επειδή έγραψε ο raziel για το ασπρόμαυρο, σου είπα την χρονιά για να επισημάνω ότι το ασπρόμαυρο (δεν θυμάμαι κιόλας αν είναι κυριολεκτικά ασπρόμαυρο ή αν έχει και σέπια) στην ταινία ήταν καλλιτεχνική επιλογή, είναι στοιχείο της ταινίας, όχι αδυναμία/δυσκολία τεχνολογική της εποχής που γυρίστηκε.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ρε και το πρώτο Star Wars και το πρώτο Alien δεκαετίας 70 είναι... 

 

Το star wars απαράδεκτο :p έχω δει μόνο τα σύγχρονα, το πρώτο 3 φορές το προσπάθησα αλλά δεν. Το alien μου αρέσει πολύ.

 

πριν 39 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

μη με ρωτάς τίποτα για μετά το 2000. Δεν βλέπω σχεδόν τίποτα. Δεν το έχω δει. ?

 

Χάνεις τα καλύτερα!! :lol: Μη μου πείς ότι δεν έχεις δει το lotr! :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Ο Τζόνυ πήρε τ' 'οπλο του είναι αρχαία ταινία,ασπρόμαυρη,καμία σχέση με τις χολλυγουντιανές,αξίζει να τη δεις,σκηνές της παίζουν στο βίντεο κλιπ των Μετάλλικα "One".
Εκεί να δεις κατάθλιψη αλλά αξίζει,περνάει πολλά μυνήματα

 

Το "ο Τζονυ πηρε τ οπλο του" υπαρχει μια χαρα επεξεργασμενο εγχρωμο και σε 1080p εδω και καμποσα χρονια, ΑΛΛΑ για καποιο λογο η συγκεκριμενη ταινια ακομα κι αν ξαναγυριζοτανε κατα τη γνωμη μου δε θα ηταν περιεργο να την καναν ασπρομαυρη. Οποιος θελει τη βλεπει εγχρωμη οποιος θελει ασπρομαυρη, ομως λογικο ειναι να τη δει επεξεργασμενη ωστε να μην εχει χαλια ποιοτητα εικονας.

Στο One παραπεμπει πως ο πρωταγωνιστης διαμελυστηκε στον πολεμο του Βιετναμ, στην ταινια ομως ο πρωταγωνιστης ειναι θυμα του 1ου ΠΠ

πριν 1 ώρα, το μέλος Simon έγραψε:

 

Το star wars απαράδεκτο :p έχω δει μόνο τα σύγχρονα, το πρώτο 3 φορές το προσπάθησα αλλά δεν. 

 

 

τα memes με τον τροχο τα ξερεις?

Για σενα θα πρεπει να του βαλουμε μοτερακι ?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.