Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

The Mist 8/10.

Σκηνοθεσία Frank Darabont (Shawshank redemption, Green Mile) βασισμένο σε νουβέλλα Steven King (κλασσικά :p).

Εξαιρετικό σύγχρονο Horror-Θρίλλερ, από τα καλύτερα που έχω δει. Κυρίως για το ότι εμβαθύνει στο πόσο ζώα μπορεί να γίνουμε αν το κοινωνικό οικοδόμημα γύρω μας σταματήσει να υφίσταται.

Σε βάζει κάτω, σε πατάει και σου δίνει και 5-6 γροθιές στο στομάχι στο τέλος.

Με έπιασε ναυτία στο φινάλε και όχι γιατί έδειξε κάτι αηδιαστικό.

Όχι εύκολη ταινία, ψυχολογικά.

Την έχω στην black list μου, όλο το έργο μέτριο imo και έρχετε το τέλος στο άσχετο να το αποτελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος στο The Mist είτε θα το πεις "άκυρο" είτε θα σε... σημαδέψει για μια ζωή!!!! Εντάξει υπερβάλω. Βασικά είναι συμπαθητική ταινία για τους λάτρεις του είδους. Απλά, αν θυμάμαι καλά, φέρνει ποιο πολύ για τηλεταινία παρά για cinema. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος.

The Immortals

Φοβάμαι ότι οι γνώσεις μου πάνω στα ιστορικά στοιχεία που βασίστηκε είναι ελλιπείς, τουλάχιστον. Αν βέβαια αυτός ο ψιλό ασύνδετος αχταρμάς + "έχω κοπιάρει και πολλά στοιχεία από άλλες ταινίες" (μπορεί χαλαρά να τους μηνύσει ο Jackson για την εισαγωγή που είναι κόπια του πρώτου LOTR) είναι αυτό ακριβώς, ένας αχταρμάς με ελάχιστη βάση στην Ελληνική ιστορία, ε τότε δεν μπορώ να πω και κανέναν καλό λόγο για την ταινία. Ίσως το ότι μου έκανε θετική εντύπωση η προσπάθεια σε κάποια σημεία να μιλήσουν αρχαία Ελληνικά (δεν βοήθησε ο ήχος της αίθουσας θέλει home cinema για να δεις κατά πόσο το πέτυχαν), το "Έλληνες" που προτιμήθηκε του "Γκρικς" (δεν είχαν καμιά υποχρέωση να μην επιμείνουν στο δεύτερο) και η Freida Pinto (που για κάποιο λόγο την μπέρδεψα με την Rosario Dawson - χρειάζομαι νέα γυαλιά).

Τα εφέ δεν με εντυπωσίασαν να πω την αλήθεια, πολύ καλός ο Mickey Rourke όπως αναφέρθηκε ήδη από άλλους.

Δεν αξίζει για σινεμά, όχι για full εισιτήριο, θα ψιλό βλέπεται σε home cinema. Και βέβαια ούτε για αστείο σύγκριση με τους 300. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ. Οι 300 σε πωρώνουν. Αυτό εδώ ποιο πολύ σε μπερδεύει, πέραν του ότι οι 300 σαν ταινία έχουν αρχή, μέση και τέλος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το The Mist το ειχα δει στο σινεμα με την παρεα μου, καλη ηταν. 7/10

Στο τελος που ριχνει το headshot στην τρελη φωνάζω παρτα μωρή %@#%%# και τοτε άρχισε να χειροκροτα ολη η αίθουσα, μιλαμε για πολύ γέλιο

:p

Link to comment
Share on other sites

Cowboys & Aliens (2011) - IMDb 7-/10

Αρκετά καλή ταινία αν λάβουμε υπόψιν ότι μπλέκει δύο ανόμοια πράγματα. Δεν είναι και η καλύτερη ταινία βέβαια, αλλά ευτυχώς δεν είναι και τίποτα το γελοίο που δεν βλέπεται. Θετικό κατά την γνώμη μου και το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος είναι ποιο πολύ cowboys παρά aliens. Γενικά η ώρα περνάει ευχάριστα με την ταινία να κάνει κάποιες κοιλιές χωρίς όμως να κουράζει. 1-2 άκυρα δεν νομίζω ότι επηρεάζουν ιδιαίτερα, είναι φυσιολογικά έτσι και αλλιώς σε τέτοιες ταινίες.

Υ.Γ. Αν θυμηθώ τον Indiana Jones 4 μόνο και μόνο λόγω Aliens και Harrison Ford, ε το Cowboys and aliens είναι σαφέστατα ποιο σοβαρό ως ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Cowboys & Aliens (2011) - IMDb 7-/10

Αρκετά καλή ταινία αν λάβουμε υπόψιν ότι μπλέκει δύο ανόμοια πράγματα. Δεν είναι και η καλύτερη ταινία βέβαια, αλλά ευτυχώς δεν είναι και τίποτα το γελοίο που δεν βλέπεται. Θετικό κατά την γνώμη μου και το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος είναι ποιο πολύ cowboys παρά aliens. Γενικά η ώρα περνάει ευχάριστα με την ταινία να κάνει κάποιες κοιλιές χωρίς όμως να κουράζει. 1-2 άκυρα δεν νομίζω ότι επηρεάζουν ιδιαίτερα, είναι φυσιολογικά έτσι και αλλιώς σε τέτοιες ταινίες.

Υ.Γ. Αν θυμηθώ τον Indiana Jones 4 μόνο και μόνο λόγω Aliens και Harrison Ford, ε το Cowboys and aliens είναι σαφέστατα ποιο σοβαρό ως ταινία.

Γουστάρεις αγελαδάρηδες, ε; :p

Και εγώ σήμερα το είδα, αλλά είμαι πιο πολύ στο 6 6+ . Βλέπετε, οκ, αλλά αν υπάρχει τίποτα άλλο καλύτερο προτιμήστε το.

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρεις αγελαδάρηδες, ε; :p

Και εγώ σήμερα το είδα, αλλά είμαι πιο πολύ στο 6 6+ . Βλέπετε, οκ, αλλά αν υπάρχει τίποτα άλλο καλύτερο προτιμήστε το.

Scifi μέχρι τελικής πτώσης (western τα παλιά κυρίως), απλά αν ήταν ποιο πολύ scifi η εν λόγω ταινία, δεν θα μου φαινόταν παράξενο να άγγιζε τα όρια της γελοιότητας. Βασικά αν ήταν περισσότερο scifi δεν θα παίζανε αυτοί οι ηθοποιοί αλλά κάποιοι με μισθό το 1/5 αυτού που θα πήρε π.χ. ο Ford.

Link to comment
Share on other sites

A View of Love (2010) - IMDb

Ωραίο συναίσθημα στο τέλος, χωρίς να με γεμίζει το περιεχόμενο.

"Set during World War II, a story seen through the innocent eyes of Bruno, the eight-year-old son of the commandant at a concentration camp, whose forbidden friendship with a Jewish boy on the other side of the camp fence has startling and unexpected consequences. "

Δεν διάβασα καν όλη την περίληψη και ήδη άρχισα να κλαίω. Εβραίοι τι έχετε τραβήξει ρε γαμώτη; Ούτε με όλο τον ... χρυσό του κόσμου δεν θα μπορέσετε να ξεχάσετε.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

"Set during World War II, a story seen through the innocent eyes of Bruno, the eight-year-old son of the commandant at a concentration camp, whose forbidden friendship with a Jewish boy on the other side of the camp fence has startling and unexpected consequences. "

Δεν διάβασα καν όλη την περίληψη και ήδη άρχισα να κλαίω. Εβραίοι τι έχετε τραβήξει ρε γαμώτη; Ούτε με όλο τον ... χρυσό του κόσμου δεν θα μπορέσετε να ξεχάσετε.

Ετσι και δεις το φιναλε, θα μεινεις στηλη αλατος...Εκπληκτικη ταινια! ! !Ανατριχιασα...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συνεχίσω εδώ τη συζήτηση, γιατί είναι εντελώς off topic, αλλά μάλλον ούτε κι αλλού γιατί θα χαρακτηριστεί ρατσιστικό το thread, αλλά...

Εβραίοι τι έχετε τραβήξει ρε γαμώτη; Ούτε με όλο τον ... χρυσό του κόσμου δεν θα μπορέσετε να ξεχάσετε.

1. Έχουν τραβήξει λιγότερα από όσα έχουν κάνει

2. Έχουν τραβήξει λιγότερα από όσα θέλουν να πιστεύουμε

3. Δεν είναι οι μόνοι, αλλά όλοι μαζί τους ασχολούνται

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συνεχίσω εδώ τη συζήτηση, γιατί είναι εντελώς off topic, αλλά μάλλον ούτε κι αλλού γιατί θα χαρακτηριστεί ρατσιστικό το thread, αλλά...

1. Έχουν τραβήξει λιγότερα από όσα έχουν κάνει

2. Έχουν τραβήξει λιγότερα από όσα θέλουν να πιστεύουμε

3. Δεν είναι οι μόνοι, αλλά όλοι μαζί τους ασχολούνται

Δεν ειναι τυχαια ατομα ομως αν κρινουμε απο τα μυαλα που εχουν και ειχαν!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.