Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Η ξινίλα των Γερμανών
Από το πώς θα πάνε οι διαπραγματεύσεις το τετράμηνο και από το πώς θα διαμορφωθούν οι συσχετισμοί στην Ευρώπη θα φανεί αν η Ελλάδα μπορεί να ανασάνει εντός ευρωζώνης ή αν κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατο. Η κυβέρνηση έχει πάρει εντολή για ριζοσπαστικές αλλαγές και παραμονή της χώρας στο ευρώ. Αν αποδειχθεί ότι αυτά τα δύο είναι ασύμβατα, πρέπει να κληθούν οι πολίτες να επιλέξουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πάντως όταν ο Γιαννης σου έλεγε ότι καλό είναι να μη ποστάρεις σκέτα άρθρα ότι είχε στο μυαλό του ότι τους έλειπε η μουσική επένδυση. [emoji13]

Όταν φτάσετε στην λύση του προβλήματος σαν μεγάλοι φωτεινοί παντογνώστες... help@syriza.gr

care to elaborate? διότι απο ότι θυμάμαι εδώ μέσα τα τελευταία 5 χρόνια το μακρύ και το κοντό μας γραφουΜΕ. πως και έτσι ξαφνικά σου ήρθε να χαρακτηρίσεις τους πάντες φωτεινούς παντογνώστες; Όχι πως έχεις άδικο, απλά αναρωτιέμαι πως και σου ήρθε η επιφοίτηση έτσι ξαφνικά.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι τους στείλαμε να διαπραγματευτούν χωρίς εντολή εξόδου από την ΕΕ και από το €, πήραμε και τα λεφτά μας ( Στα 40 εκατ ευρώ έφθασαν οι εκροές στις ελληνικές τράπεζες χθες 16 Φεβρουαρίου 2015 και η πληροφορία είναι 100% αξιόπιστη.

Το βασικό πρόβλημα όμως όπως αναφέρουν κορυφαίοι τραπεζίτες στο www.bankingnews.gr είναι ο φόβος, ο κίνδυνος να μην προκληθεί bank run δηλαδή βίαιες αναλήψεις μετρητών από καταθέτες προκαλώντας συστημικό σοκ τις επόμενες ημέρες. ) για να είμαστε σίγουροι ότι θα πάνε για διαπραγμάτευση άοπλοι και δεμένοι χειροπόδαρα : )

 

 

Κάτι έχασα εδώ....

Πότε είπαμε έγινε το ευρώ και η έξοδος απο την Ε.Ε. ταμπού ????

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχασα εδώ....

Πότε είπαμε έγινε το ευρώ και η έξοδος απο την Ε.Ε. ταμπού ????

 

Θεωρώ το € σιδερένια μπάλα στα πόδια όποιου θέλει να ανοίξει ανταγωνιστική επιχείρηση, δεν έχω όμως παρωπίδες σαν τον Λαφαζάνη να μην βλέπω ότι είμαι μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το € σιδερένια μπάλα στα πόδια όποιου θέλει να ανοίξει ανταγωνιστική επιχείρηση, δεν έχω όμως παρωπίδες σαν τον Λαφαζάνη να μην βλέπω ότι είμαι μειοψηφία.

 

Το πρόβλημά μας εδώ όμως, δεν είναι τι πιστευουμε εμείς, αλλά τι τάξανε σε αυτούς που τους έκαναν κυβέρνηση. Και κατά τη διάρκεια του τάματος, όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά. Ακόμα και της εξόδου. Γιαυτό και αναρρωτιέμαι: πότε ακριβώς το ''όλα ειναι πιθανά'' μετετράπη σε ''ευρώ πάση θυσία'' ? πρό ή μετά διαπραγμάτευσης ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μας εδώ όμως, δεν είναι τι πιστευουμε εμείς, αλλά τι τάξανε σε αυτούς που τους έκαναν κυβέρνηση. Και κατά τη διάρκεια του τάματος, όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά. Ακόμα και της εξόδου. Γιαυτό και αναρρωτιέμαι: πότε ακριβώς το ''όλα ειναι πιθανά'' μετετράπη σε ''ευρώ πάση θυσία'' ? πρό ή μετά διαπραγμάτευσης ?

 

Από τις προηγούμενες εκλογές καταλάβανε ότι όποτε αναφέρανε την λέξη δραχμή έπεφταν τα ποσοστά τους.

Άλλωστε ήταν και προεκλογικό επιχείρημα της ΝΔ εναντίον τους που έπιασε καλά στις προηγούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πάντως όταν ο Γιαννης σου έλεγε ότι καλό είναι να μη ποστάρεις σκέτα άρθρα ότι είχε στο μυαλό του ότι τους έλειπε η μουσική επένδυση. [emoji13]

care to elaborate? διότι απο ότι θυμάμαι εδώ μέσα τα τελευταία 5 χρόνια το μακρύ και το κοντό μας γραφουΜΕ. πως και έτσι ξαφνικά σου ήρθε να χαρακτηρίσεις τους πάντες φωτεινούς παντογνώστες; Όχι πως έχεις άδικο, απλά αναρωτιέμαι πως και σου ήρθε η επιφοίτηση έτσι ξαφνικά.

Είναι της ημέρας.

Βλέπεις το ίδιο άτομο ( γενικά μιλάω ) να υπερασπίζεται μια απόφαση, και ταυτόχρονα να κλαίγεται σαν γκόμενα για το ότι δεν έγινε το αντίθετο πράξη.

Βλέπεις τον άλλο να θέλει την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Κάνουμε ότι κάνουνε και οι ξένοι, απλά εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας ( το μεγαλύτερο ελληνικό χόμπι ), ενώ οι ξένοι κάνουνε την πάπια εσωτερικά και εξωτερικά.

Greek's have problems ? Good for them, I know nothin' and have nothing to do with it.

Just be cool yolanda... and don't come knocking on our door.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ήθελε μόνο δύο πράγματα από αυτούς. Να αντικαταστήσουν τους άλλους ή αλλιώς να τους στείλουν σπίτια τους και να μην εφαρμόσουν τα μέτρα στο mail του Χαρδούβελλη. Ότι άλλη κ@λοτούμπα και αν κάνουν, ο κόσμος πιθανόν να τους συγχωρήσει. Σε θέματα όπως το ευρώ ο κόσμος απαιτεί κ@λοτούμπες προκειμένου να μείνουμε σε ΕΕ και ευρωζώνη. Αν πήγαιναν σε σημαία το "το ευρώ δεν είναι ταμπού" θα τρώγανε πολύ μεγαλύτερο κράξιμο. Άλλωστε οι περισσότεροι ψηφοφόροι τους δεν είναι αριστεροί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι της ημέρας.

Βλέπεις το ίδιο άτομο ( γενικά μιλάω ) να υπερασπίζεται μια απόφαση, και ταυτόχρονα να κλαίγεται σαν γκόμενα για το ότι δεν έγινε το αντίθετο πράξη.

Βλέπεις τον άλλο να θέλει την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Κάνουμε ότι κάνουνε και οι ξένοι, απλά εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας ( το μεγαλύτερο ελληνικό χόμπι ), ενώ οι ξένοι κάνουνε την πάπια εσωτερικά και εξωτερικά.

Greek's have problems ? Good for them, I know nothin' and have nothing to do with it.

Just be cool yolanda... and don't come knocking on our door.

 

 

Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ο ΣΥΡΙΖΑ μέσες άκρες με αυτό το μότο βγήκε. Άλλο τώρα πως του εξελίχθηκε. Οπότε προς τι η εκπληξη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ καμμία έκπληξη. Έχω πάρει και ποπ κορν και περιμένω το επόμενο επεισόδιο που θα έχει τα deals του Βαρουφάκις σαν ψήφισμα στην Βουλή με guest star τον Λαφαζάνη.

 Αλλά αυτό που δεν περίμενα είναι η βουβαμάρα του Πάνου. Δεν νομίζω να μην έχει χαμπαριάσει τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως φαίνεται σε σας αλλά τελικά καταλήγει να είναι άσπρο-μαύρο: ή εμμονική επιμονή στο ευρώ της γερμανίας με όποιο κόστος ή απαλλαγή απ'αυτό με όποιο κόστος...

Πιστεύω οτι με τον έναν δρόμο βαδίζουμε αργά και με κινέζικα βασανιστήρια εκεί που βγάζει και ο άλλος με πιο δραμματικές επιπτώσεις ... 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

 Αλλά αυτό που δεν περίμενα είναι η βουβαμάρα του Πάνου. Δεν νομίζω να μην έχει χαμπαριάσει τί γίνεται.

Νομίζω η στάση του επιβεβαιώνει αυτό που λέω. Ότι είναι σε παρατεταμένη προεκλογική περίοδο mode. Στο εν λόγω υπουργείο θα μαζέψει ψήφους χωρίς να ενοχλεί και χωρίς να τον ενοχλούνε. Αν η κυβέρνηση τα καταφέρει, θα λέει πόσο σωτήρια ήταν η κίνησή του να μην στηρίξει Σαμαρά στην ψηφοφορία για τον Πρόεδρο και να στηρίξει τον Τσίπρα. Αν ο Τσίπρας αποτύχει θα φωνάζει για την αριστερά που πρόδωσε τις ελπίδες των Ελλήνων και έσκυψε το κεφάλι μπροστά στις απαιτήσεις τον δανειστών. Είναι win-win σενάριο για αυτόν υπό τον όρο να μην παίρνει θέση στα δρώμενα. Διότι αν πάρει θέση αυτή θα καταγραφεί και δεν θα μπορεί αργότερα να βγει και να τα πει, είτε έτσι είτε γιουβέτσι, ανάλογα το τι θα τον βολεύει τότε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/919238/Jp-morgan-ekroes-katatheseon-3-dis-apo-tis-ellinikes-trapezes-tin-proigoumeni-ebdomada

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1306512/trapezes-pote-tha-epoylosoyn-tis-plhges.html

 

η πρωτη φωτογραφια ειναι απο το πρωην καταστημα της citibank στην Οθωνος :hehe: 

 

 

εγω βλεπω το cheeprah  σε μερικα χρονακια απο τωρα  να λεει  " επρεπε να  πω τοτε 2-3 ψεμματα και να παρω το τιμονι πριν μας ριξουνε στα βραχια οι προηγουμενοι, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα  κλπ " 

 

Θα κανω μια ερωτηση που απευθυνεται σε 24 μελη, αν καποιος ερχοτανε σπιτι σας  πουλωντας το ταδε εργαλειο, το οποιο ελεγε  οτι : κλαδευει τα φυτα - καθαριζει την γατα -  ψηνει καφε - τον διαβαζει κιολας - βρισκει πετρελαιο - ανιχνευει το μαμημενο ζευγαρι με τα κλειδια που χασατε  χτες το βραδυ φευγοντας βιαστικα απο το σπιτι - ανεβαζει το φενγκ σουι  στον χωρο  -   θα το αγοραζατε ελπιζωντας οτι κανει εστω τα  2 απο τα  10 πραγματα που σας ειπε ο πλασιε  ή θα του κλεινατε την πορτα στα μουτρα ?  

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω το cheeprah  σε μερικα χρονακια απο τωρα  να λεει  " επρεπε να  πω τοτε 2-3 ψεμματα και να παρω το τιμονι πριν μας ριξουνε στα βραχια οι προηγουμενοι, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα  κλπ " 

 

Θα κανω μια ερωτηση που απευθυνεται σε 24 μελη, αν καποιος ερχοτανε σπιτι σας  πουλωντας το ταδε εργαλειο, το οποιο ελεγε  οτι : κλαδευει τα φυτα - καθαριζει την γατα -  ψηνει καφε - τον διαβαζει κιολας - βρισκει πετρελαιο - ανιχνευει το μαμημενο ζευγαρι με τα κλειδια που χασατε  χτες το βραδυ φευγοντας βιαστικα απο το σπιτι - ανεβαζει το φενγκ σουι  στον χωρο  -   θα το αγοραζατε ελπιζωντας οτι κανει εστω τα  2 απο τα  10 πραγματα που σας ειπε ο πλασιε  ή θα του κλεινατε την πορτα στα μουτρα ?  

Εξαρτάται αν η άλλη επιλογή ήταν ένα σφυρί που χτυπάει μόνο το κεφάλι μου.

 

Γενικώς ο μόνος λόγος που δικαιολογώ τον Σύριζα σε αυτή τη φάση είναι γιατί πραγματικά του είχαν στρωμένο δρώμο με σκατά παντού. Προφανώς κι είπε φαμφάρες προεκλογικά κι οποιοσδήποτε κατέχει 2 δράμια μυαλό μπορεί να καταλάβει ότι όταν θεωρείς προαπαιτούμενη την παραμονή στην ΕΕ και στο Ευρώ τότε αυτό που θα γίνει δε μπορείς να το ελέγξεις εσύ. Τα περί ζουρνάδων και νταουλιών που έλεγε σίγουρα κι ήταν λαϊκισμοί, δε νομίζω ούτε ο Myralis να το αμφισβητει αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι βουλευτές, υπουργοί και πρώην βουλευτές ή και βολευτές ( βλέπε το ραδίκι το γκομενάκι που έπαιρνε 3.600€ για δουλειά στην ΕΡΤ που δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι της στο κτίριο :D ) ήταν αυτοί που έβγαλαν τα λεφτά από τις τράπεζες.

Από την άλλη πόσο υποκριτής είναι και ο ψηφοφόρος ΣΥΡΙΖΑ που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ, θέλει να στηρίξει δήθεν... αλλά βγάζει έξω τα λεφτά του βάζοντας τρικλοποδιά στην ίδια του την χώρα/ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο το win-win. Κρατήθηκε στην βουλή κάνοντας τον μηχανοδηγό. Αν μετά από κάνα εξάμηνο φανεί ότι ψάχνει ακόμη το τιμόνι  - για να σιάξει τάχα τους Συριζαίους - τον βλέπω να κάνει παρέα στον Κουβέλη.

Link to comment
Share on other sites

^ μην ξεχναμε και τα 3.000.000 του (κλ)Αυτια  

 

δεν ειμαστε στο 1989 - δεν υπηρχανε μονο 2 επιλογες, τα υποψηφια  κομματα ητανε  18 και μπηκανε στην βουλη τα 7.

 

 
τους πηρανε χαμπαρι ολοι :hehe: 
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν η άλλη επιλογή ήταν ένα σφυρί που χτυπάει μόνο το κεφάλι μου.

 

Γενικώς ο μόνος λόγος που δικαιολογώ τον Σύριζα σε αυτή τη φάση είναι γιατί πραγματικά του είχαν στρωμένο δρώμο με ***** παντού. Προφανώς κι είπε φαμφάρες προεκλογικά κι οποιοσδήποτε κατέχει 2 δράμια μυαλό μπορεί να καταλάβει ότι όταν θεωρείς προαπαιτούμενη την παραμονή στην ΕΕ και στο Ευρώ τότε αυτό που θα γίνει δε μπορείς να το ελέγξεις εσύ. Τα περί ζουρνάδων και νταουλιών που έλεγε σίγουρα κι ήταν λαϊκισμοί, δε νομίζω ούτε ο Myralis να το αμφισβητει αυτό.

Ωπ, ο founder δεν λογοκρίνεται με αστεράκια? :p

 

Βασικά ο ΣΥΡΙΖΑ φρόντισε να αδειάσει μερικά βοθρατζίδικα σκ@τ@ στον δρόμο προεκλογικά, ώστε να βελτιώσει τις πιθανότητές του για επιτυχία στις εκλογές και πλέον ο Γιάνης εκτός των σκ@τών των άλλων πρέπει να μαζέψει και τα δικά τους. Οι φωνές για τις επενδύσεις που θα ακυρωθούν, τις ιδιωτικοποιήσεις που θα ακυρωθούν, τις δημόσιες υπηρεσίες που θα κρατικοποιηθούν, τις τράπεζες που θα πρέπει να εθνικοποιηθούν δεδομένου ότι το κράτος είναι βασικός μέτοχος, τους μισθούς που θα επανέλθουν στο 2009, τους υπαλλήλους που θα επαναπροσληφθούν, το μνημόνιο και το χρέος που θα διαγραφούν με έναν νόμο, τις προοπτικές για μετωπική σύγκρουση χωρίς ουσιαστικά δυνατότητα αποφυγής αυτής, την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ ο οποίος είναι τόσο άδικος που εμμέσως καλείτο ο πολίτης να μην τον πληρώσει, ας δηλώσει ότι μένει σε ενοίκιο, τα δάνεια των οφειλετών που θα κουρέψει ο ΣΥΡΙΖΑ, είναι τα σκ@τ@ που άδειασε ο ΣΥΡΙΖΑ στον προεκλογικό δρόμο και τώρα πληρώνει και ο ίδιος.

 

Είχα πάει να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ 3 μέρες πριν τις εκλογές. Ενώ στο εν λόγω υποκατάστημα πάντα έβρισκα μια ουρά 15-20 ατόμων για τον ΕΝΦΙΑ, εκείνη την ημέρα ήταν μόλις 2 άτομα. Αυτό είναι αλήθεια και όποιος θέλει το πιστεύει. Εκεί που συνήθως έκανα 45 λεπτά με μία ώρα να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ, εκείνη την ημέρα έκανα 5 λεπτά max. Οι Σαμαροβενιζέλοι παρέδωσαν μια οικονομία βουτηγμένη στην ύφεση και την κοινωνία στην απόγνωση. Αλλά η κατάρρευση των εσόδων του κράτους και η εκτόξευση των spread για τα 10ετή από το 5,5 σε διψήφιο νούμερο, ήταν ξεκάθαρα αποτέλεσμα του προεκλογικού λαϊκισμού του ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ καλείται να μαζέψει ΚΑΙ τα δικά του σκ@τ@ και εφόσον ο κόσμος τον ψήφισε με βάση αυτά τα σκ@τ@, είναι υποχρεωμένος να δώσει χρόνο στην νέα κυβέρνηση όπως της έδωσε τον ψήφο του.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικες ειδησεις θα διαβαζαμε γιατι εγω θυμαμαι Σαμαρα να προσπαθει να σπείρει τον πανικό και τον τρόμο με εκλογή Συριζα.

Και οι δύο προσπαθούσαν να σπείρουν τον πανικό. Οι μεν, ΝΔ+ΠΑΣΟΚ, στον κόσμο για να τους ψηφίσει ή αν προτιμάς για να μην ψηφίσει τον ΣΥΡΙΖΑ, οι δε στους επενδυτές, τις αγορές και την Τρόικα, ώστε η θέση της χώρας να δείχνει όσο το δυνατόν πιο χάλια γίνεται καθώς πηγαίναμε προς την κάλπη. Η μη ολοκλήρωση του προγράμματος στα τέλη του 14, η αδυναμία εξόδου στις αγορές, η αύξηση των spreads, η κατάρρευση του χρηματιστηρίου, η νευρικότητα στους επενδυτές, ήταν ξεκάθαρα αποτέλεσμα της ρητορικής του λαϊκισμού του ΣΥΡΙΖΑ σε συνδυασμό με την εκλογή προέδρου και τις δημοσκοπήσεις που τον έδειχναν ξεκάθαρα πρώτο κόμμα.

Αν διαβάζεις επιλεκτικά ειδήσεις, προφανώς και θα θυμάσαι μόνο αυτές που μιλάγανε για τον Σαμαρά και τον πανικό που έσπερνε.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.