Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Νομίζω ότι αυτό πάνω κάτω το ξέραμε/ξέρουμε οι περισσότεροι, απλά τώρα παραείναι φανερό για να κατηγορηθεί αυτός που το λέει ότι είναι δεξιός και προπαγανδίζει ή δεν ξέρω τι άλλο. Νομίζω η πλειοψηφία αυτών που είναι στον ΣΥΡΙΖΑ, θα προτιμήσουν να αποδεχτούν ένα πλήρες μνημόνιο/συμφωνία/γέφυρα/μονοπάτι το καλοκαίρι και να κατηγορηθούν ακόμα και ότι είναι πιο δεξιοί από δεξιούς, από το να βάλουν την υπογραφή τους σε μια αριστερού τύπου μετωπική σύγκρουση με την Ευρώπη. Όλοι θέλουν να γίνουν πρωθυπουργοί, αλλά ελάχιστοι θα οδηγούσαν την χώρα σε ξεκάθαρη χρεωκοπία και δραχμή. Ακόμα και αν αυτό θεωρείται λύση από πολλούς, ο κόσμος πρώτα θα λιντσάρει αυτόν που θα επιλέξει αυτόν τον δρόμο και μετά, μετά από πολλά χρόνια, θα του φτιάξει άγαλμα(αν και μάλλον θα φτιάξει στον επόμενο και όχι σε αυτόν που θα έχει πάρει αυτή την απόφαση). Αν ο ΣΥΡΙΖΑ βγάλει την χρονιά, ίσως αργότερα να αρχίσει να δείχνει ένα πιο αριστερό πρόσωπο. Για την ώρα θα συνεχίσει να μοιάζει με τους προηγούμενους σε πολλά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελεταία σου φράση. Πιστεύω όμως πως υπάρχει ανασφάλεια και εκνευρισμός στον Συριζα σε σημείο που να φτάνει ο πρόεδρος να ψαρεύει τους βουλευτές του - http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231388404 . Καθώς όμως έχει ήδη αρχίσει μία πρεμούρα ότι ίσως η συμφωνία με τους εταίρους να αποκλίνει από τις προεκλογικές τους θέσεις άρχισαν οι δημόσιες γκρίνιες. Και όχι μόνο ο Γλέζος - http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231388478 .

 Την ίδια στιγμή απέναντι κοιτάνε πιο μακριά - http://news.in.gr/world/article/?aid=1231388535 . Το αν εξελιχθούν έτσι τα πράματα , μένει να το δούμε. Πάντως από χρήμα δεν πάμε καλά το λέει και ο σεφ - http://www.kathimerini.gr/804956/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/piestikes-oi-tameiakes-anagkes-asfyktika-ta-xronodiagrammata και τελικά αναρωτιέμαι αν αντί για τα σώβρακα - http://www.toxwni.gr/xoni-apokleistika/periexomena-ekdosis/item/40965-tou-pirame-ta-sovraka πήραμε μόνο το περιεχόμενο.

Έγινε επεξεργασία από dangar
Link to comment
Share on other sites

Οι BMW και τα μυστικά κονδύλια

 

Επειδή στην κυβέρνηση, με εντολή του πρωθυπουργού Αλ. Τσίπρα θέλουν να πουλήσουν τις δύο αλεξίσφαιρες και αλεξίβομβες (μνημονιακές) BMW, το αρμόδιο για τα κρατικά αυτοκίνητα υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης επιχειρεί εδώ και δύο εβδομάδες να μάθει ποιος τις αγόρασε, πόσο ακριβώς στοίχισαν, ώστε να τις κοστολογήσει. Προς μεγάλη του έκπληξη ο υπουργός Γ. Κατρούγκαλος (φωτογραφία) διαπίστωσε ότι δεν υπάρχει πουθενά ούτε εντολή για την αγορά τους ούτε τιμολόγια ούτε καμία απόδειξη για την παραλαβή τους. Κατά τον υπουργό οι BMW είναι για το κράτος... αόρατες, δεν υπάρχουν σε κανένα κρατικό έγγραφο. Επειδή πάλι τέτοια πράγματα δεν γίνονται σε ένα σοβαρό κράτος όπως είναι η χώρα μας, οι ελεγκτές έκαναν φύλλο και φτερό όλα τα αρχεία με τα κρατικά αυτοκίνητα και πάλι δεν βρήκαν τίποτε. Υστερα απ' αυτό συμπεραίνουν ότι τα δύο αυτά πανάκριβα αυτοκίνητα αγοράστηκαν από τα... μυστικά κονδύλια της κυβέρνησης. Ως γνωστόν, στα μυστικά κονδύλια δεν ζητούνται αποδείξεις. Τι είδους μυστικά θα ήταν; Από την άλλη όμως, οι «Μπέμπες» φαίνονται και προκαλούσαν...

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mα ρε παιδιά σόρρυ κιόλας ποιο είναι το ποσοστό των Ελλήνων που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, που έχουν όντως αριστερή συνείδηση; 4-5%; Τόσα χρόνια εκεί βρισκόταν το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ (Συνασπισμού όπως θέτε πείτε το.) Άντε άλλο ένα 3% να "αλλαξοπίστησε" λόγω της τραγικής κατάστασης που υπάρχει.

 Ξαφνικά το 30+% του πλυθησμού ή τουλάχιστον αυτών που ψήφισαν, απέκτησε αριστερή ιδεολογία;Βάλε και ακόμα ένα 7-8 % που ψήφισαν ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ και δε ξέρω γω τι άλλο φτάνουμε στο 40%. Σε ένα κράτος που το Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια είναι κοινή λογική για πάνω από 100 χρόνια; 

Είμαι 100% σίγουρος ότι αν αναγκαζόμασταν να ψηφίσουμε ειλικρινά αυτό που πιστεύουμε, αλλιώς θα μας κόβανε τα πόδια, η δεξιά (μαζί με τους ακραίους που βγαίνουν φάτσα φόρα, αλλά και αυτούς που κρύβονται πίσω από τον κομματικό μανδύα της ΝΔ ή του και καλά κέντρου) θα είχε τριπλάσιο ποσοστό απ'ότι είχε στις τελευταίες εκλογές.

 

Η εκλογή ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση ήταν καθαρά θέμα ψυχολογίας.Δεν πάμε τέρμα αριστερά γιατί ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ (δεν το χουμε στο αίμα μας ρε παιδί μου),στέλνουμε στο διάολο τους υπολοίπους και ελπίζουμε να αλλάξει κάτι.Κι αν δεν αλλάξει θα έχουμε να λέμε πως προσπαθήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι το "μνημόνιο" θα γινόταν κονφετί για τις αποκριές μέρα μεσημέρι κιόλας...

 

Τέλοσπάντων το λιγότερο γελοίοι (για τις απλές αλλαγές όρων) ή μάλλον κλασσικοί λαοπλάνοι όπως και οι προηγούμενοι... Όποιος αισθάνεται κοροίδο που τους ψήφισε για τον παραπάνω λόγο έχει δίκιο πάντως...

 

Εγώ πάντως χαίρομαι (γιατί δεν τους πίστεψα) για τις κωλοτούμπες τους...Δείχνουν ότι είναι ρεαλιστές και ψεύτες ταυτόχρονα αφού οι προεκλογικές τους δεσμεύσεις πήγαν στον κουβά...

 

Δεν πρόκειται να βαρεθούμε με δαύτους σίγουρα...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Γ. Βαρουφάκης: Ο κόσμος δεν θέλει λεφτά ή δουλειές, θέλει αξιοπρέπεια- Capital.gr

 

Σταμάτησα να διαβάζω μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη παράγραφο. Δεν έχω ιδέα τι λέει πιο κάτω και δεν είμαι σίγουρος για το αν θέλω να ξέρω. Να στηρίξουμε την προσπάθειά τους, αλλά καλό θα ήταν το δούλεμα να το κόψουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λαπαβίτσας for Finance Minister και γρόσι για νομισμα

 

Το θεμα δεν ειναι η κωλoτουμπα αλλα οτι ποσπαθουν να περάσουν επικοινωνιακα την αισθηση της νικης και της αλλαγης.

 

Αμα το καλοκαιρι πέσουν εκ των εσω και βγει η ΧΑ πρωτη μην παραξενευτουν. Γιατι  τελικα ο εθνικισμός δεν μεγαλώνει απο τον Χιτλερ Σοϊμπλε αλλα απο τους τραπεζογλυφτες αριστερους.

 

Χρεοκρατια, Τραπεζοκρατια και Ολιγαρχια Forevah and evah...

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσκόπηση της Public Issue που δημοσίευσε η "Αυγή" της Κυριακής είναι άκρως εντυπωσιακή. Η δημοφιλία της κυβέρνησης φτάνει στο 81%, του Τσίπρα στο 87%, του Βαρουφάκη στο 75% - επιδόσεις πρωτοφανείς για τα δεδομένα του πολιτικού συστήματος. Για να αντιληφθούμε, ωστόσο, ποιες ακριβώς είναι οι διαθέσεις των πολιτών, πρέπει να εξετάσουμε και κάποια άλλα ευρήματα: Το 81% έχει αρνητική γνώμη για τη Μέρκελ και τον Σόιμπλε, το 78% για τη Γερμανία, το 83% είναι κατά του Μνημονίου. Την ίδια ώρα, όμως, το 61% έχει θετική γνώμη για την Ευρωπαϊκή Ένωση, το 76% έχει θετική γνώμη για το ευρώ και το 73% θα ψήφιζε υπέρ της παραμονής στο ευρώ εφόσον γινόταν σχετικό δημοψήφισμα. Υπέρ της εξόδου θα ψήφιζε το 20%.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με βάση τα λεγόμενά τους χωρίς να τους ψήφισα αυτό περίμενα να κάνουν ...

Έτοιμοι για ρήξη και παπάκια χεσμένα...

Ρηξη σημαίνει ότι επειδή δεν με αφήνουν να κάνω όσα ήθελα βγάζω σε δημοψήφισμα "ευρώ -δραχμή" και να μπουν όλοι στις θέσεις τους (οι εκ των έσω μάγκες). Ευρώ με μνημονια-θεσμούς και σουξουμουξουμανταλάκια ή δραχμή και όπως/οπου μας βγάλει ... Γιατι "ευρώ και όχι μνημόνιο" είναι κατά πως φαίνεται ασυμβίβαστα...

 

και κάτι άλλο  διαβάζοντας για την καυτή πατάτα το ασφαλιστικό...

3.000.000 συνταξιούχοι και 650.000 δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται / πρέπει να παίρνουν χρήματα από τους υπόλοιπους 2.000.000 εργαζόμενους ...

τα μαθηματικά είναι αμείλικτα/στεγνά /απάνθρωπα.

Ασχέτως τι έδωσαν σε εισφορές, ασχέτως πως κατακρεουργήθηκαν τα αποθεματικά των ταμείων, ασχέτως της παλαιάς νομοθεσίας περι θεμελίωσης δικαιώματος σύνταξης...Όσο δεν το πειράζουν αυτό δεν υπάρχει σωτηρία. Αυτός είναι ο ένας πυλώνας...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προεκλογικά μια χαρά συμβατό ήταν το "όχι μνημόνια και ευρώ". Και υπήρχε και έντονη υποστήριξη προς αυτό. Οποιαδήποτε διαφορετική άποψη, ήταν εκ του πονηρού. Αλλά εντάξει αναμενόμενη ήταν η εξέλιξη αυτή. Μόνο την πρώτη βδομάδα δημιουργήθηκε η εντύπωση της πορείας σύγκρουσης. Μετά άρχισαν οι κ@λοτούμπες και τα πράγματα να μπαίνουν στον δρόμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κόπτομαι ιδιαίτερα αν το αποτέλεσμα θα βαφτιστεί νίκη ή ήττα (δεν ήταν τίποτα από τα δύο), το ουσιαστικό κέρδος είναι ότι η γερμανική αδιαλλαξία που παραλίγο να τινάξει στον αέρα τη διαδικασία έδωσε άλλοθι σε όλους τους άσπονδους εχθρούς της να αρχίσουν να ορθώνουν ανάστημα σιγά-σιγά*. Η Επιτροπή από το 1996 έψαχνε αφορμή να αντιμιλήσει στη Γερμανία που επικαλείται τις Συνθήκες που τη συμφέρουν όταν η ίδια παραβιάζει συστηματικά το Σύμφωνο Σταθερότητας (και Ανάπτυξης).

 

Νομίζω ότι αν δεν είχαν προηγηθεί τα γεγονότα του περασμένου μήνα, δε θα το είχαμε δει αυτό:

 

Αυτή η κυβέρνηση έχει να κάνει δύο εντελώς ανεξάρτητες δουλειές. Η σημαντικότερη είναι εντός των τειχών και ακόμη δεν έχει αρχίσει. Αν ξεκινήσουν επιτέλους να εισπράττουν φόρους από όσους δεν πλήρωσαν ποτέ και αναμορφώσουν το ασφαλιστικό, ακόμη και με μνημόνιο η παρτίδα σώζεται.

 

Έξω, οι υπόλοιποι έχουν να συζητήσουν για το έλλειμμα Γαλλίας, Ιρλανδίας, Κροατίας, Βουλγαρίας και Πορτογαλίας και για το χρέος Βελγίου και Ιταλίας, όλα πολύ σημαντικότερα από το πρόβλημα της Ελλάδας για το προσεχές διάστημα...

 

 

*οι όποιοι παραλληλισμοί με τον Β'ΠΠ είναι περιττοί

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό ΒΗΜΑ, από πού έχεις πληροφόρηση;

Τη Δευτέρα ενώ όλοι περιμέναμε να δούμε τη λίστα Βαρουφάκη το ΒΗΜΑ είχε μια πολύ μεγάλη δημοσιογραφική επιτυχία. Δημοσίευσε πρώτο την επιστολή του υπουργού οικονομικών και έβαλε σε όλα τα ΜΜΕ τα γυαλιά. Αλλά το κείμενο που δημοσιεύτηκε με το υδατογράφημα του ΒΗΜΑτος έχει ένα προβληματάκι...

 

Στην κορυφή της επιστολής διαβάζουμε VS nur für den Dienstgebrauch (VS μόνο για εσωτερική χρήση). Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά οι λέξεις είναι λίγο... πώς να το πω... στη γλώσσα των δανειστών. Δίπλα μάλιστα γράφει και Die Bundesregierung macht sich den Inhalt nicht zu Eigen (Η ομοσπονδιακή κυβέρνηση δεν προσυπογράφει τα περιεχόμενα) που όπως και να το κάνουμε μιλάει για την Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση της Γερμανίας και υποδηλώνει ότι πρόκειται για Δημόσιο έγγραφο μεν, του λάθος Δημοσίου δε.

Και αναρωτιέμαι: από που ακριβώς λαμβάνετε πληροφόρηση;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην μας αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά πρόκειται για την μοναδική κυβέρνηση που έκανε πράξη αυτό που ήθελε η πλειοψηφία.

 

Η πλειοψηφία δεν φαίνεται να ξέρει τί θέλει. Ή μάλλον δεν ξέρει τις συνέπειες που συνεπάγονται οι επιθυμίες της. Ευρωζώνη σημαίνει εποπτεία και λιτότητα εσαεί.

Ο Σύριζα φέρνει απλά ένα κάπως ηπιότερο μνημόνιο με μικρότερο στόχο για-ή ευέλικτο-πρωτογενές πλεόνασμα και με δικαιότερα μέτρα που μένει να δούμε. Ας πούμε λένε ότι θα καταργήσουν τον φόρο για το σπίτι που μένεις, αλλά ταυτόχρονα θα φορολογείσαι για τα υπόλοιπα ακίνητα διπλά. Τόσο με τον νέο ΦΜΑΠ όσο και με έναν φόρο πλούτου. Μεγάλη ανακούφιση για τα μεσαία και κατώτερα μεσαία στρώματα(αν ισχύσει), έμμεσο αρνητικό επιτόκιο(ή κούρεμα καταθέσεων) για τους πιο πάνω. Και εκεί που συμβιβάζεσαι με την ιδέα μαθαίνεις για τις κωλοτούμπες με τις αντικειμενικές και την μη αναφορά του ΕΝΦΙΑ στο προσχέδιο Βαρουφάκη.

 

Όσο για τη δανειακή που πέρασε χωρίς επικύρωση από 180 βουλευτές, όντας σύμβαση μεταξύ κρατών, γαργάρα. Την νομιμοποιούν, αποδεχόμενοι το χρέος και συνεχίζουν.

Επι τη ευκαιρία -2,8% ο αποπληθωρισμός στην Ελλάδα. Leaders και εδώ.

 

http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11431452/Greece-leads-eurozones-slide-into-deflation.html

http://www.analyst.gr/2014/09/11/apoplithorismos-h-thanatifora-nosos/2/

 

 

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/318562

Δεν θα σταθούν εμπόδιο οι μεταρρυθμίσεις στην αποπληρωμή του χρέους.

Βαρουφάκης

Ευρώ ή θάνατος.

Άκου εκεί την βρωμοσυνταξιούχα που αυτοκτόνησε. Δεν περίμεναν τουλάχιστον κανά επίδομα φτώχειας να φυτοζωίσουν κανονικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία δεν φαίνεται να ξέρει τί θέλει. Ή μάλλον δεν ξέρει τις συνέπειες που συνεπάγονται οι επιθυμίες της.

 

Βασικά αυτό που θέλει είναι και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ.

 

Άντε να δω σε λίγο καιρό σε ποιόν θα βρόυν να φορτώσουν τις συνέπειες των επίλογών τους, και τι κουτόχορτο θα τους τάξει ο επόμενος για να υφαρπάξει την ψήφο τους.

 

Αντε να δω !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γ. Βαρουφάκης: Ο κόσμος δεν θέλει λεφτά ή δουλειές, θέλει αξιοπρέπεια- Capital.gr

 

Σταμάτησα να διαβάζω μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη παράγραφο. Δεν έχω ιδέα τι λέει πιο κάτω και δεν είμαι σίγουρος για το αν θέλω να ξέρω. Να στηρίξουμε την προσπάθειά τους, αλλά καλό θα ήταν το δούλεμα να το κόψουν.

Πολύ πιο νορμάλ ο Βαρουφάκης στον Παπαδάκη σήμερα. Δεν ξέρεις τι να περιμένεις από αυτόν τον άνθρωπο. Πιο άστατος και από τον καιρό.

 

 

Από την άλλη

Bουλευτές ΣΥΡΙΖΑ προς Κωνσταντοπούλου: Να μην καταργηθεί το προνόμιο του βουλευτικού αυτοκινήτου

 

 

Στη σύσκεψη που είχε η πρόεδρος της Βουλής με τα μέλη της της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του κυβερνώντος κόμματος, εξήγησε ότι η διαδικασία χρονομίσθωσης (leasing) είναι κοστοβόρα και αγγίζει τα 9.000 ευρώ τον χρόνο για κάθε βουλευτικό όχημα.

 

Στο μεταξύ με 9000 ευρώ αγοράζεις αυτοκίνητο. Έστω και μικρό. Με 18000 αγοράζεις αξιοπρεπέστατο αμάξι. Αλλά εκεί φαντάζομαι πρέπει να πληρώνεις και την βενζίνη. Εμ. Η αριστερή ιδεολογία θέλει πόδια, μοτοσυκλέτα, λεωφορείο, ταξί και οι σύντροφοι κάποια πράγματα δεν τα βλέπουν και με τόσο καλό (αριστερό) μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.