Jump to content



Αγγελίες V.3 (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ)


Recommended Posts

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση-παρατήρηση όσον αφορά την αξιολόγηση των αγγελιών:

Επειδή και εγώ όπως και άλλοι δίνουμε βάση στην αξιολόγηση μελών και την έχουμε κατά κάποιο τρόπο ως δικλείδα ασφαλείας και επειδή αρκετά μέλη του thelab (όπως και εγώ) τυχαίνει να έχουν(έχουμε) αρκετές αξιολογήσεις σε άλλο διπλανό forum στο αντίστοιχο section αγγελιών, μήπως να υπήρχε μια δυνατότητα πιστοποίησης οτι πρόκειται για τον ίδιο χρήστη ώστε να μην ξεκινάμε από "λευκό χαρτί";

Αυτό το λέω επειδή καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να έχουμε την ίδια συμμετοχή σε όλα τα forum που παρακολουθούμε ώστε να αποδείξουμε σε όλα οτι είμαστε αξιόλογοι πωλητές/αγοραστές.

Απλά το λέω σαν επισήμανση μήπως και μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό.Εαν όχι, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση-παρατήρηση όσον αφορά την αξιολόγηση των αγγελιών:

Επειδή και εγώ όπως και άλλοι δίνουμε βάση στην αξιολόγηση μελών και την έχουμε κατά κάποιο τρόπο ως δικλείδα ασφαλείας και επειδή αρκετά μέλη του thelab (όπως και εγώ) τυχαίνει να έχουν(έχουμε) αρκετές αξιολογήσεις σε άλλο διπλανό forum στο αντίστοιχο section αγγελιών, μήπως να υπήρχε μια δυνατότητα πιστοποίησης οτι πρόκειται για τον ίδιο χρήστη ώστε να μην ξεκινάμε από "λευκό χαρτί";

Αυτό το λέω επειδή καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να έχουμε την ίδια συμμετοχή σε όλα τα forum που παρακολουθούμε ώστε να αποδείξουμε σε όλα οτι είμαστε αξιόλογοι πωλητές/αγοραστές.

Απλά το λέω σαν επισήμανση μήπως και μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό.Εαν όχι, πάω πάσο.

 

       Θα συμφωνήσω . Πολλά χρόνια τωρα έχω συνδροφιά μου το λάμπη ( μόνιμα ανοιχτο  παράθυρο στον firefox, rss στο κινητό ...)  ,αλλα γενικά είμαι άνθρωπος που προτιμάω να ακούω και να διαβάζω παρά να γράφω .Οπότε στα τόσα χρόνια έχω κοντα τα 190 πόστ . Σαν εμένα υπάρχουν πολλοί .  Θεωρώ λοοιπόν οτι όσοι έχουν μια σταθερή πορεία και όσοι έχουν ήδη κάνει κάποιες σωστές και ολοκληρωμένες πωλήσεις ,θα ήταν δίκαιο να αξιολογηθούν κατα περίπτωση και ας έχουν λιγότερα απο 200 πόστ ,να τους δοθεί το δικαίωμα να έχουν πρόσβαση στις αγγελίες . 

       Δε μιλάω τόσο για μένα μιας και έιμαι κοντα στιος 200 πλέον ,αλλα γενικά για όλα τα υπολοιπα μέλη που έχουμε μοιραστεί πολλά τόσα χρόνια ( Αποψεις , συζητήσεις ,αγοραπωλησίες , game servers , διαγωνισμούς, reviews κ.τλ.....  ) και που ξαφνικά είναι σαν να μην υπάρχουν .....

       Νομίζω οτι τα 100 πόστ δεν έιναι άσχημο όριο , όπως και κάποιοι άλλοι πρόσθετοι παράγοντες αξιολόγησης ...

Μαζί σας όπως και νά χει ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eγω πάλι νομίζω ότι το προηγούμενο σύστημα ήταν πολύ πιο δίκαιο, παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι και αυτοί οι κανόνες είναι αρκετά δίκαιοι, με την διαφορά ότι εγω θα άφηνα όλους όσους είχαν το δικαίωμα να βάζουν αγγελίες με το παλιό σύστημα να συνεχίζουν να βάζουν, και θα εφάρμοζα το καινούργιο σύστημα στα καινούργια μέλη!

Προσωπικά το θεωρώ αστείο να προσπαθώ να ''βρω'' 50 ποστ σε υποφόρουμ που δεν έχω ποστάρει εδώ και 4-5 χρόνια, για να βάλω μια αγγελία, ενώ παράλληλα από όλες τις αγγελίες που έχω βάλει δεν υπάρχει το παραμικρό παράπονο! :) 

 

ΥΣ. Δεν επιτρέπεται ούτε να βάλεις αλλά ούτε και να διαβάσεις αγγελίες; Γιατί μου τις βγάζει όλες με 0 απαντήσεις;Δεν έχει προλάβει να ποστάρει κανένας καμία; :)

Link to comment
Share on other sites

οοοοο πολυ καλη αλλαγη στις αγοραπωλησιες 

στο θεμα των 200 ποστ .... εχω μια αμφιβολια για το ποσο ευκολο ειναι σε καποιον να τα ποιασει μιας και μπορει καποιος να μην εχει χρονο να καθετε να γραφει απλα και μονο για να καταφερει να βαλει μια αγγελια ...  βεβαια ουτε οι παλιοι οροι χρηση ηταν ευκολοι μιας και εκει επρεπε να περασει να ευλογο χρονικο διαστημα ......

 

η δικη μου αποψη στο θεμα "ποιος δικαιουται αγγελια ειναι ενας συνδιασμος  χρονου παραμονης-αριθμος ποστ-αριθμος like   

τα δυο πρωτα φερνουν στου παλιους κανονες , ενω το like το θεωρω ως την "αποδοχη" του ατομου μεσα στο forum 

 

επισης σε αυτο που λεει ο @tarantules   , καλος ή κακος η πλειωψηφια του ποσοστου του λαμπη ειναι στις συζητησεις παρα στις αγγελιες   (ενω διπλα το μεγεθος αυτο ειναι μεγαλυτερο) 

και επιδη πολλα ατομα συχνα πυκνα λενε   "ειμαι ο ταδε απο διπλα , δειτε εκει τις αξιολογησεις μου " θα ηταν υπεροχο αμα γινοταν με καποιον τροπο να γινεται μια πιστοποιηση (ισως με το mail ? )  

 

 

επισης αυτο το  +/- 1   θα καταγραφετε καπου η απλα θα φαινεται στο τελος μιας αγγελιας? 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά σε κάθε φόρουμ τα ίδια και τα ίδια για τις αγγελίες. Ευκολία για τα μέλη είναι όχι υποχρεωση των διαχειριστών .

 

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αυτό που λες αλλά θα ήθελα να προσθέσω οτι εκτός από το "διπλα",το "απέναντι" και το άλλο "δεξιά"

υπάρχει και το xe.gr,το aggeliopolis.gr,το ebay και ένα σωρό άλλα με μηδενικές απαιτήσεις από τους χρήστες του :)

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αυτό που λες αλλά θα ήθελα να προσθέσω οτι εκτός από το "διπλα",το "απέναντι" και το άλλο "δεξιά"

υπάρχει και το xe.gr,το aggeliopolis.gr,το ebay και ένα σωρό άλλα με μηδενικές απαιτήσεις από τους χρήστες του :)

 

μπερδεύεσαι, το thelab δεν είναι aggeliopolis και xe, είναι ενα ελληνικό τεχνολογικό site που απλά προσφέρει την δυνατότητα των αγγελιών σαν επιπλέον feature για τους χρήστες του. Δεν είναι πρωτεύων σκοπός του site οι αγγελίες για να το δει επαγγελματικά σαν το xe κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και γω παιδια δεν συμφωνώ με το limit των 200 posts. Ίσως όσοι εχουν posts απο 50 εως 100 να εχουν λιγότερα δικαιώματα, πχ να μπορούν να βάλουν 1 αγγελία το μήνα ή κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω διαφωνώ με τα 200post. Κάθε μέρα είμαι στο Lab και διαβάζω.

Κάνω και καμιά αγορά από τις αγγελίες και αυτό μου μειώνει τα έξοδά μου.

Δηλαδή τώρα δεν θα μπορώ να αγοράσω κάτι ή απλά δεν θα μπορώ να πουλήσω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και 100 να λεγαμε παλι γκρινια θα ειχαμε. Δωσαμε την αβαντα του off topic. Ε τι αλλα να κανουμε?

Επισης οσοι δεν εχετε τα 200 δε σημαινει οτι δε μπορειτε να αγορασετε. Καθε αλλο μπορειτε και παρα μπορειτε. Απλα δε μπορειτε να καταχωρήσετε κάποια αγγελια :)

Οσοι ειστε με 0 ποστ ή 10 ποστ δε νομιζω να μπορουσατε στο παλιο να καταχωρήσετε αγγελια ετσι δεν ειναι? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι υπάρχει ένα "φιλτράρισμα" των χρηστών που έχουν δυνατότητα να καταχωρήσουν αγγελία,θεωρώ πως το 2 αγγελίες ανα 30 μέρες είναι πολύ λίγο.

Όταν κάποιος γνωρίζει ότι δεν έχει πολλές ευκαιρίες να βάλει την αγγελία του (και δεν μπορεί να κάνει bump ανα 3 ημέρες όπως παλιά) το πιο πιθανό είναι πως θα φτιάξει μια συγκεντρωτική και θα την βάλει όπου νομίζει πως θα έχει τα περισσότερα views (πχ στο Hardware).Έτσι,η κατηγοριοποίηση που φτιάξατε στις αγγελίες ουσιαστικά αχρηστεύεται και η αναζήτηση αντικειμένων από τους ενδιαφερόμενους γίνεται δύσκολη.Δέχομαι πως το lab δεν είναι site αγοραπωλησιων αλλά πιστέυω πως 2 αγγελίες ανα 10-15 μέρες ακούγεται πιο λογικό.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορουσαν να μεταφερθουν οι αγγελιες του τελευταιου 2-3μηνου, ωστε να μην χαθουν?  

 

για το "2 αγγελιες/ μηνα", εχω τις αντιρρησεις μου κι εγω..!!  μαλλον ειναι λιγες.  εγω θα πηγαινα περισσοτερο με το 1 / εβδομαδα..! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.