Jump to content



Αγγελίες V.3 (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ)


Recommended Posts

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν κλείσουμε μία αγγελία διαγράφεται; δεν μπορώ να βρω πουθενά τις κλειστές αγγελίες.

Επίσης αν πάω στο προφίλ μου και μετά αγγελίες η τιμή εμφανίζεται έτσι: 150,0000€

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως κατεβάζουμε την τιμή σε κάτι που βάλαμε σε αγγελία? Πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό περιθώριο?

 

Διάβασα λίγο επιπόλαια όλα τα ποστ αλλά δεν βρήκα κάτι. Συγχωράτεμαι αν ειπώθηκε :)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις 24ωρες περιθωριο για εντιτ. Προφανως περασε οποτε κανε report την αγγελια σου να το φτιαξει οποιος απο τους μοντς ειναι online.

Ευχαριστώ! Μελλοντικά πιστεύω καλό θα ήταν να μπορούσαμε (μονο να κατεβάσουμε προφανώς) να αλλάξουμε την τιμουλα μόνοι μας. Και ας εκκρεμούσε με κάποια έγκριση στους μοντς για έλεγχο πριν την προβολή της. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν εξυπηρετεί το νέο στήσιμο των αγγελιών. Ουσιαστικά πρέπει να ανοίξεις άλλη καρτέλα για να κάνεις καρτέλα/σχόλιο και έτσι δεν "ανοίγει" η συζήτηση για κάθε συγκεκριμένη αγγελία και μένουνε αδρανείς. Από όσες έχουνε ανέβει μέχρι τώρα βλέπω σχεδόν μηδενική δραστηριότητα. Δεν ξέρω εάν συμφωνεί κάποιος μαζί μου αλλά προσωπικά το βρίσκω ότι δεν αποδίδει αυτό το σύστημα αναφορικά με την κινητικότητα των προϊόντων/αγαθών. 

 

Έχω ανεβάσει 2 αγγελίες (1 πώληση, 1 ζήτηση) και δεν κουνήθηκε φύλλο, πιστεύω ότι υπό άλλες συνθήκες κάτι θα είχε γίνει ειδικά όταν ζητούσα κάτι υπήρχε μεγαλύτερη ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το νεα καρτελα για να κανεις σχόλιο?

Επισης μην περιμενετε απο τη πρωτη εβδομαδα λειτουργιας τα πραγματα να ειναι οπως πριν. Δωστε χρονο στο νεο Λαμπη. Καλος ηταν ο παλιος αλλα και ο νεος ειναι πολυ ωραιος. Λιγο υπομονη και συνήθεια θελει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς στις αγγελίες να κάνεις απευθείας απάντηση όπως σε όλα τα θέματα, πρέπει να πας στην κατηγορία "ερωτήσεις", εκτός άμα δεν έχω βρει κάτι εγώ σωστά. Αυτό πιστεύω ότι αφαιρεί χρηστικότητα και αμεσότητα αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί οι κανόνες των αγγελιών, οι περισσότεροι λογικοί. Εγώ είμαι 8 χρόνια μέλος με 60 δημοσιεύσεις, αλλά δεν το βρίσκω παράλογο τις 200.

Οι 2 αγγελίες ανά 30 μέρες όμως είναι πολύ λίγες, εκεί πιστεύω πρέπει να υπάρξει κάποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε 2 προϊόντα σε 30 μέρες, αλλά 2 αγγελίες. Με λίγη οργάνωση και μαγαζί να θες να αδειάσεις το κάνεις άνετα. Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι οι αγγελίες απευθύνονται σε ερασιτέχνες χρήστες που δεν αδειάζουν αποθήκες, απλά κοιτάνε να πουλήσουν κάτι για να πάρουν κάτι άλλο. Πόσες φορές να μπεις στο τριπάκι της αναβάθμισης; Μία φορά το μήνα; Δύο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ειχα καιρο να μπω και βλεπω αλλαγες τοσο μεγαλες και απορω για το θεμα των αγγελιων παρα πολυ απο τους παλιους κανονες ακομα.

 

 

Δηλαδη η εντιμοτητα ερχεται με τον αριθμο των ποστς?

Επισης κατα καιρους μπορει να προκυψουν  αναγκες για καποια πραγματα πχ σημερα να χαλασει κατι, αυριο κατι αλλο και μεθαυριο κατι αλλο , α δε γινετε μεσα σε ενα μηνα μεχρι 2 φορες επιτρεπεται να χαλασει κατι και να βαλεις αγγελια. Επισης το θεμα του feedback ειναι σχετικο γιατι σε αλλο σαιτ με ατομο που ειχε 100% θετικες αποδειχτηκε απατεωνας για 20 ευρω.

Σιγουρα ειναι καλο να υπαρχει καποια παρουσια αλλα 200 ποοστς ειναι μεγαλο νουμερο, καθως σε ολα τα φορουμ υπαρχουν οι ανθρωποι που γραφουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι και αυτοματως γεμιζουν με ασκοπα ποστς τα φορουμ και εδω αποκτουν και δικαιωμα στις αγγελιες.

 

Νομιζω οτι πρεπει να γινει κατηγοροποιηση των αγγελιων δηλαδη σε καθε εξαρτημα ξεχωριστα του υπολογιστη και να να υπαρχει το οριο των αγγελιων στο ποσες αγελιες μπορει να βαλει πχ σε μια βδομαδα και οχι σε μια μερα εφοσον εχουμε πολλες κατηγοριες εξαρτηαμτων που εχει ενας υπολογιστης, αλλα και καποιο στοιχειο που να δειχνει που βρισκεται το ατομο που πουλαει κατι, γτ αν χρειαζομαι κατι αμεσα και ο αλλος ειναι σε αλλη πολη δε θα μπω στη διαδικασια να ρωτησω που ειναι και θα κοιταξω επομενη αγγελια.

Έγινε επεξεργασία από dancerman
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν είμαστε σαν τα άλλα φόρα και όποιος σπαμάρει τον στέλνουμε πακέτο.

 

Τις αγγελίες τις έχουμε ως ένα μέσο διευκόλυνσης των μελών μας για να μπορούν να πουλήσουν τα πράγματα που δεν τους χρειάζονται. Για να μπορέσει να γίνει μια πώληση όμως, ανεξάρτητα από το feedback που μπορεί να έχει κάποιος - όπως είπες και εσύ - πρέπει να υπάρχει και μια στοιχειώδη εμπιστοσύνη για το ποιός είναι το έτερο μέλος της συναλλαγής. Γι'αυτό υπάρχει το όριο των 200 μηνυμάτων το οποίο δεν εξασφαλίζει βέβαια αλλά δίνει μια απλή εικόνα του τι είναι ο άλλος. Βέβαια και εγώ πιστεύω ότι τα 200 μηνύματα είναι πολύ λίγα, γι'αυτό είχα προτείνει οι αγγελίες να ανοίγουν σε όσους έχουν 600 μηνύματα και ένα χρόνο παραμονής στο φόρουμ, έτσι ώστε να μπορούμε να ξέρουμε καλύτερα με ποιόν έχουμε να κάνουμε όταν το θέμα έρχεται στις αγγελίες.

 

Η κατηγοριοποίηση των αγγελιών θα γίνει εν καιρώ και αν δούμε ότι οι αγγελίες έχουν την κίνηση που να δικαιολογεί μια τέτοια ενέργεια από μέρους μας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Μελλοντικά πιστεύω καλό θα ήταν να μπορούσαμε (μονο να κατεβάσουμε προφανώς) να αλλάξουμε την τιμουλα μόνοι μας. Και ας εκκρεμούσε με κάποια έγκριση στους μοντς για έλεγχο πριν την προβολή της. 

Πάλι τον mod χρειάζεσαι όμως και έτσι. Θα πρέπει να μπει να διαβάσει να συγκρίνει με τη προηγούμενη και να πατήσει Approve.

Ενώ τώρα μπαίνει αλλάζει τιμή και τέλος.

 

Για όλα τα άλλα παιδιά που παραπονιούνται για όριο αγγελιών ανα μήνα και ποστς.

Επειδή κυκλοφορώ καιρό στα φόρα εσωτερικού και εξωτερικού μπορώ να πω ότι οι κανονες μας είναι στο μέτριο. Που να πάτε να βάλετε αγγελία σε κάνα site έξω να δείτε όρους και προϋποθέσεις.

επίσης μιας και προσωπικά έχω μια μόνιμη ροή κουτιών ποτέ δε μου έλειψε αγγελία. Με τις 2 το μήνα + κάποια πράγματα που πούλησα κάποια στιγμή απο το παλιό μου σύστημα ήμουν κομπλέ.

2 είχατε 2 έχετε δε σας κόψαμε κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενο λάμπη οι αγγελίες είχαν καθημερινά γύρω στις δυο με τρείς σελίδες νεα ποστ-αγγελίες καθημερινά χωρις ή με μηδενικά παρατράγουδα, τώρα έχουν ανοίξει 8-9 ημέρες και ακόμη η δεύτερη σελίδα στις αγγελίες δεν έχει ακόμα ανοίξει!

Νομίζω αυτό είναι χαρακτηριστικό της κίνησης σε αυτό το υποφόρουμ, εκτος και αν αυτό είναι στοχευμένο να γίνει έτσι, ώστε πχ να αποτραπεί  η σύγκριση με άλλα αγγελιοφόρουμ και να δωθεί έμφαση στο τεχνολογικό φόρουμ!

Έγινε επεξεργασία από orderlover
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στον Λάμπη είναι, ότι το 90% που θα δεις αγγελία θα είναι απο άτομο γνωστό, θα τον έχεις πετύχει σε καμία λαμποκοπιτοσυναντηση η θα έχεις ανταλλάξει 5-6 αποψεις σε Κανά θεμα...πολυ το χαίρομαι αυτο και έτσι να συνεχίσει.Μπορεί να κλείνει πόρτες σε νέους , αλλά θα τραβήξει και "εμπιστα" άτομα να αφιερώσουν χρόνο στο φόρουμ για να έχουν πρόσβαση και στις Αγγελίες.Στο δελαμπ η αξιολόγηση είναι κάτι που δε μου χρειάζεται , ενώ σε άλλα φορουμς επιβάλλεται.Τώρα για το δυο τον μήνα, το θεωρώ λιγο.μπορει να βάζω δυο τον χρόνο Προσωπικά , αλλά μπορεί κάποιος να θέλει να πουλήσει Γιατί μπορεί να έχει πραγματικά ανάγκη τα λεφτά

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό στυλ μου φαινόταν ότι ήταν πιο φιλικό και ότι εμπιστεύεται μια ομάδα ανθρώπων που τους δένει κάτι. Πράγμα που φαινόταν σε ΟΛΑ τα subforums (ΚΑΙ στις αγγελίες), όπως ακόμα ισχύει σε πολλά forums του εξωτερικού, ενώ τώρα το subforum μοιάζει κάτι απρόσωπο και ξεκάρφωτο, όπως στο insomnia, iphonehellas κτλ. Ούτε εμένα μου άρεσαν οι διαξιφισμοί για τις τιμές και η υπερφόρτωση των moderators, αλλά η δημοκρατική και ανοικτή (συνήθως) επιλογή του αγοραστή βάσει προτεραιότητας, η δυνατότητα προσθήκης λεπτομερειών ή διόρθωσης χαρακτηριστικών από τον πωλητή, η ανταλλαγή διευκρινίσεων ή ακόμη και τα παζάρια σε μορφή thread και όχι σε άχρονες ερωτήσεις, ο ποιο λογικός τρόπος να σπάσεις προϊόντα, κτλ ήταν καλά. Και από την όλη συμπεριφορά του πωλητή ΚΑΙ των υποψήφιων αγοραστών στο thread ίσως μπορούσες να καταλάβεις περισσότερα από μια απλή αξιολόγηση. Η τιμή στο thumbnail, και ο "χρόνος που απομένει" στα δεξιά δεν μου λένε τίποτα, θα προτιμούσα ημερομηνία δημοσίευσης ή ημερομηνία τελευταίας αλλαγής ή σχολίου (άντε ερώτησης).

Έγινε επεξεργασία από gorg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.