Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Ένα ωραίο link από τον krampak στο XS

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=142169&page=54&highlight=2900XT

Μου κάνει εντύπωση που η κάρτα πλησιάζει αρκετά στα 3DMark την Ultra, αλλά στα παιχνίδια υστερεί σημαντικά.

Προφανώς έγινε optimization για 3DMark.

Αν τα πάει έτσι και στα παιχνίδια, με κατάλληλα optimizations στους οδηγούς δεν θα είναι καθόλου άσχημη επιλογή.

Asus EAH2900XT vs Asus 8800 Ultra

3DMark 2001: 55524 - 58734

3DMark 2003: 37779 - 43949

3DMark 2005: 19830 - 19369

3DMark 2006: 12041 - 13884

@ΑΝ7 OverClocker

Δεν πρόσεξα το description.

Κοίταξα μόνο το co - operative adapters που δίνει το ORB.

Μου φάνηκε παράξενο τόσο μεγάλο σκορ.

Και έβαλα και φίλτρο για μονές κάρτες στο ORB.

’ρα το ORB δεν μπορεί να δει αν υπάρχει crossfire.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 19:43]

- Όσο περισσοτερο καινουριο είναι το παιχνιδι τοσο κλεινει και η ψαλίδα μεταξύ του g80/R600. Σε μερικές περιπτώσεις μαλιστα το R600 φαίνεται αποτελεσματικότερο.

.....συνεχίζοντας λοιπον απο το post #681 έχει σημασία να σταθεί κανείς στο παραπάνω.

Αν ρίξετε μια ματιά στις μετρήσεις στα http://www.legitreviews.com/article/503/1/ και

http://www.guru3d.com/article/Videocards/431/1/

θα το διαπιστώσεται και εσείς.

σχετικά με τις μετρήσεις στο Call of Juarez και στα 2 αυτα reviews τα αποτελεσματα δεν ειναι και τόσο ενθαρυντικά και για τις 2 καρτες . (ok ξέρω δεν μπορούμε να σταθούμε πολυ εδώ - δεν έχουμε πολλα δεδομένα, πάμε παρακάτω)

Και κλεινω με την 3η παραγραφο απο το Introduction του legitreviews που είναι και περιλιπτικά η ουσια του πράγματος.

Αυτά , τέρμα, τέλος με μένα και το r600 :p

- Ψέμματα έχει και συνέχεια :D .

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ασχολούμαστε με 14χρονα που δεν έχουν τπτ να κάνουν και προσπαθούν να δημιουργήσουν εντυπώσεις.

Στο δια ταύτα: Η 2900ΧΤ οφείλει να είναι καλύτερη σε DX10. Δεν υπάρχει "μακάρι-να-είναι", ΠΡΕΠΕΙ να είναι. Με τόση καθυστέρηση, είναι υποχρεωμένη να είναι.

Το πως θα είναι δεν το ξέρω. Κανείς μας δεν το ξέρει. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι σε DX9 περιβάλλον - που είναι και ΘΑ είναι το 90φεύγα % των παιχνιδιών μέχρι το 2008 - είναι πίσω από την GTX σε αρκετά σημεία, πλησιάζοντάς την σε ορισμένα.

Το αν μία κάρτα μπορεί να είναι πιο αργή σε DX9 και ταχύτερη σε DX10 δε θα μου προξενήσει έκπληξη: μιλάμε για εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις και αρχιτεκτονική.

Όπως έχω πει και παλιότερα:

ΤΟΣΟΝ καιρό κάναμε υπομονή, ας περιμένουμε και λίγο ακόμα. Δε νομίζω να αργήσει και τόσο πολύ κάποιο DX10 benchmark με κάποιο ίσως πρώτο δείγμα του DX10 στα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, ότι θα δούμε την πραγματική δύναμη αυτών των καρτών, μετά το service pack 1 (+WDDM 2) των Vista το φθινόπωρο.

Εκτός και αν η MS$ αποφασίσει διαφορετικά.

Η γνώμη μου είναι ότι τα απογοητευτικά αποτελέσματα σε DX10 παιχνίδια δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν πρόσεξα το description.

Κοίταξα μόνο το co - operative adapters που δίνει το ORB.

Μου φάνηκε παράξενο τόσο μεγάλο σκορ.

Και έβαλα και φίλτρο για μονές κάρτες στο ORB.

’ρα το ORB δεν μπορεί να δει αν υπάρχει crossfire.

Μάλλον δεν βλέπει το Cfire ή είναι λόγο των νέων 2900ΧΤ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [05-04-2007 09:55]

Μ.Ο. κάπου 5% πιο γρήγορο από 8800GTX αλλά με drivers που θέλουν δουλειά (σταθερότητα & optimization). Ούτε εγώ περίμενα να είναι σημαντικά γρηγορότερη από 8800GTX γιατί σύντομα φτάνει η 8900 και πρέπει η ΑΤΙ να απαντήσει ;) και σ' αυτήν γρήγορα και όχι μετά από 6 μήνες όπως έγινε με την 8800.

Μήπως ξέρεις καμιά πληροφορία για το πότε φτάνει η 8900?? ’μα είναι να μην παρω 8800, να περιμένω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Μήπως ξέρεις καμιά πληροφορία για το πότε φτάνει η 8900?? ’μα είναι να μην παρω 8800, να περιμένω....

Νοpe !!!!

Εφόσον με τα βίας η 2900ΧΤ φτάνει την μικρή 320ΜΒ 8800GTS (που έιναι και σημαντικά φτηνότερη) δεν νομίζω ότι έχει λόγω να βιαστεί η nVidia. Μάλλον θα περιμένει να "βγει" η ΧΤΧ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο χρώμα στις ταινίες , καλύτερη απόδοση στο gaming , καλύτερο παντού ...

Δεν μου άρεσε το μέγεθος της κάρτας ( τα midi και μερικά full θα γίνει χαμός !!! )

Βελτιώθηκε ακόμα και η απόδοση της Nova !

Δεν μπόρεσα όμως να χρησιμοποιήσω κάποιο μέτροπρόγραμμα ( 3dmark 05 , 06 ) ξεκινάει και μένει στην εισαγωγική οθόνη για αρκετά λεπτά ... Θα κοιτάξω μήπως γίνει κάτι με 03

Link to comment
Share on other sites

Jos3ph με'γειά :) Με τέτοιο ρυθμό που γράφονται οι απαντήσεις, λογικό είναι να "χάθηκε" η δική σου μέσα στις υπόλοιπες και σε μερικές ψεύτικες :)

Αρχική απάντηση από tifozif1

Εφόσον με τα βίας η 2900ΧΤ φτάνει την μικρή 320ΜΒ 8800GTS (που έιναι και σημαντικά φτηνότερη) δεν νομίζω ότι έχει λόγω να βιαστεί η nVidia. Μάλλον θα περιμένει να "βγει" η ΧΤΧ.

Ρε Μάνθο? Ducati οδηγείς? Γιατί οι ducatisti λένε κάτι τέτοια :laughing:

Η ΧΤ σε πολλά σημεία πλησιάζει ή και περνάει την GTX (πχ Company Of Heroes) Όχι και "μετά βίας πλησιάζει την GTS". Αν είναι έτσι, εσύ γιατί την πήρες? Επειδή είναι κόκκινη? Σαν τις Dudukes ? :p:P

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε ένα μικρό μουσικό διάλλειμα... Έχεις ακούσει τη μουσική που βγάζουν μερικές εξατμίσεις? :whistle2:

’λλωστε φτάσαμε στις 700+ απαντήσεις και συμπέρασμα δε βγήκε, τώρα θα βγει? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! -> Αν είναι έτσι, εσύ γιατί την πήρες? Επειδή είναι κόκκινη? Σαν τις Dudukes ? :p:P
Ρητορική ερώτηση. Την πήρα γιατί ειναι ΚΟΚΚΙΝΗ σαν τις Ducati και τις Ferrari

Παρέλαβα πριν 10 λεπτά, λόγω υποχρεώσεων δεν θα μπορέσω να την βάλω επάνω σήμερα (εκτός και αν ξενυχτήσω) :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.