Jump to content



εξοικονόμηση χρημάτων


Jumex

Recommended Posts

Φτιάχνω αυτό το thread για να ποστάρουμε τρόπους ,διαδικασίες και έξυπνες αγορές με τις οποίες μπορούμε να εξοικονομήσουμε χρήματα και να μειώσουμε το καθημερινό δυσβάσταχτο κόστος διαβίωσης (μάλλον επιβίωσης...)

Είναι ορισμένα πράγματα που καλό είναι να μοιράζονται για να επωφελούνται οι πολλοί:T:

Ξεκινάω... Για τους καπνιστές στριφτού. ''Γουγλάρετε'' τις λέξεις ''χαρτάκια-φιλτράκια χονδρική'' και θα σας βγάλει πολλές εταιρίες που εμπορεύονται είδη καπνιστού σε τιμές χονδρικής (πολλοί θα το ξέρετε ,εγώ πρόσφατα το ανακάλυψα). -Ας μας ενημερώσουν οι admin αν επιτρέπεται να ποστάρουμε links- Εγώ παρήγγειλα 2 κούτες φιλτράκια + 2 κούτες χαρτάκια (θα καπνίζω σα' π@στης για 2 χρόνια:p) και συνολικά εξοικονόμησα κάτι παραπάνω από 50 euro!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Δε σπαω τις αγορες σε πολλες επιδρομες σε μαγαζια, αλλα σε ενα καλο raid το σαββατο πχ.

Ετσι τελευταια στιγμη αποφασιζω οτι ισως και να μη χρειαζομαι κατι τοσο πολυ, οσο εκεινη τη στιγμη που το σκεφτηκα.

Κατι σα να μην πηγαινω για ψωνια "εν θερμω"!

Link to comment
Share on other sites

εχουν μετακινηθει ολα τα ατομα που επικοινωνουμε τακτικα στην ιδια εταιρια κινητης τελεφωνιας και ετσι επωφελουμαστε ολοι απο τα προγραμματα που δινουν απεριοριστα δωρεαν για την ιδια εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Δε σπαω τις αγορες σε πολλες επιδρομες σε μαγαζια, αλλα σε ενα καλο raid το σαββατο πχ.

Ετσι τελευταια στιγμη αποφασιζω οτι ισως και να μη χρειαζομαι κατι τοσο πολυ, οσο εκεινη τη στιγμη που το σκεφτηκα.

Κατι σα να μην πηγαινω για ψωνια "εν θερμω"!

Βρε δε σου λέω για ''μεγάλες'' αγορές...αναφέρομαι περισσότερο στα καθημερινά μικροέξοδα (που σε βάθος χρόνου είναι μεγάλα!! ) :)

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε τα παγια εξοδα σου φιλε,αυτα κανουν την μεγαλυτερη ζημια!!!

...Μα αυτό λέμε...Το γεγονός πχ ότι εγώ γλύτωσα 0,80€ για κάθε πακέτο φίλτρων και 0,30€ για κάθε πακέτο με χαρτάκια σε βάθος χρόνου μου αποδίδει αρκετά. Τώρα αν εσύ εννοείς να κόψω το κάπνισμα αυτό είναι άλλο θέμα:p

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα το αμάξι και μετακινούμαι μόνο με ποδήλατο.

Αντί για καφέ στο μαγαζί και 3-4ευρώ......καφέ για έξω με 1.5-2ευρώ και άραγμα στα σκαλάκια της μαρίνας ή σε κάνα πάρκο.

Ξυριστικά? last year.....

Braun 3 series στα 180ευρώ....απόσβεση σε 6μηνες και 2μιση χρόνια τώρα γλίτωσα κοντά στο 1000άρικο.

αναδιάρθρωση των προγραμμάτων των κινητών της οικογένειας και του δικού μου............η επιδότηση για συσκευή έγινε έκπτωση παγίων.

και για επικοινωνία εφόσον υπάρχει το adsl κομμένα τα τηλέφωνα.......και με email και msn γίνεται η δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα το αμάξι και μετακινούμαι μόνο με ποδήλατο.

Αντί για καφέ στο μαγαζί και 3-4ευρώ......καφέ για έξω με 1.5-2ευρώ και άραγμα στα σκαλάκια της μαρίνας ή σε κάνα πάρκο.

Ξυριστικά? last year.....

Braun 3 series στα 180ευρώ....απόσβεση σε 6μηνες και 2μιση χρόνια τώρα γλίτωσα κοντά στο 1000άρικο.

αναδιάρθρωση των προγραμμάτων των κινητών της οικογένειας και του δικού μου............η επιδότηση για συσκευή έγινε έκπτωση παγίων.

και για επικοινωνία εφόσον υπάρχει το adsl κομμένα τα τηλέφωνα.......και με email και msn γίνεται η δουλειά

1000ε γλιτωσες μονο απο τα ξυριστικα???

Link to comment
Share on other sites

Skype απο το iphoni μεσω wifi και το βαζω και σε airplane mode να μην εχω και ακτινοβολια:)

Οπως και ο fragmas ετσι και γω με ξυριστικη μηχανη αλλα επειδη αφησα γενια περισσοτερο,τελικα βγαινει σε καλο!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κόψω κάποτε το τσιγάρο γιατί θέλω 2.400(!!!)euros τον χρόνο!:wall:

(η υγεία πάνω απ' όλα βέβαια, αλλά μια που μιλάτε για εξοικονόμηση χρήματος)

2.400 euros!!!

Ότι γουστάρεις κάνεις...ταξίδια, διακοπές, αγορές!

Link to comment
Share on other sites

βενζινη απο σκοπια πολλες φορες(1.25). καμια φορα φαγητο στο καζινο. 10 ευρο στην ρουλετα, και τρως οσο θες και πινεις οσο θες.

τσιγαρα για οσους καπνιζουν απο αφορολογητα.

στην οικογενεια ολοι whats up.

σκεφτομαι για αγορα κουρευτικης για τα μαλλια. ετσι και αλλιως κοντα τα κοβω. 10 ευρο καφε φορα, σε λιγους μηνες, βγαινει η μηχανη. αν κουρευονται 2 ατομα, τοτε σε 2-3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με έχει βοηθήσει πολύ, και δε λέω με έχει σώσει γιατί όταν σου βγαίνουν ξαφνικά να δώσεις 500άρικα από το πουθενά, δε σώζεσαι..., είναι το M$ Money ή όποιο αντίστοιχο θέλετε. Περνώντας τα πάντα και καθημερινά, βλέπεις τέλος του μήνα που σου φεύγουν χρήματα χωρίς λόγο. Έτσι, μπορείς να επικεντρωθείς στο από που πρέπει να κόψεις, όχι απαραίτητα κάνοντας έξυπνη αγορά, αλλά ίσως μειώνοντας μια δραστηριότητα όπως πχ το φαγητό έξω, κλπ.

Προσωπικά αυτό που έκανα είναι αλλαγή προγραμμάτων στα κινητά για να έχω ίδια εταιρία με τους κολλητούς και τη γυναίκα μου, το οποίο συνδύασα με την adsl και έχω επιπλέον έκπτωση.

Μειώσαμε πολύ το φαγητό έξω και το delivery και τώρα το χαιρόμαστε και περισσότερο γιατί πλέον είναι έξοδος κι όχι συνήθεια.

Αγοράζουμε ρούχα κλπ στις εκπτώσεις, παίρνοντας κλασσικά κομμάτια που θα μπορούν να φορεθούν άνετα την επόμενη χρονιά, αφού οι εκπτώσεις είναι στο τέλος της σαιζόν.

Πολλές αγορές από ebay/εξωτερικό ακόμα και σε αναλώσιμα, αφού οι τιμές εδώ συνεχίζουν να είναι εξωφρενικές. Για παράδειγμα οι κολόνιες, τα καλλυντικά κλπ που χρησιμοποιούν οι γυναίκες, είναι αρκετά μεγάλο έξοδο που πολλοί παντρεμένοι δεν έχουν κάτσει να υπολογίσουν.

Κούρεμα σε φίλο που χρεώνει 10€ κι όχι σε κομμωτήριο με 20+... Παλαιότερα με είχαν στείλει σε έναν "πολύ καλό" στην Ν.Σμύρνη όπου μας "πρόσφερε" καφέ και τον χρέωσε μετά 4€!!!! Σύνολο με τη γυναίκα μου μας κόστισε 80€. Έβρισα κι αυτόν που ας έστειλε και δεν ξαναπάτησα φυσικά. :wall:

Μηχανή δε μπορώ να χρησιμοποιήσω, μου ερεθίζει πολύ το δέρμα. Αποφάσισα όμως να ξυρίζομαι μια φορά την εβδομάδα και σε όποιον αρέσει. Η γυναίκα μου δεν το εκτιμάει πολύ, αλλά το εκτιμάει όταν με βλέπει ξυρισμένο, που παλιά ήταν απλά δεδομένο.

Για πρωινό πίνω καφέ στο γραφείο κι όχι απέξω. Παίρνω από το σπίτι τοστ ή φρούτα κι όχι τυρόπιτες. Μεσημεριανό σε ταπεράκι και από έξω πολύ σπάνια αν τύχει να μην προλάβουμε να μαγειρέψουμε.

Μετακινήσεις με το ποδήλατο. Τη μηχανή την παίρνω μόνο αν έχω να πάω μακρυά ή βιαστικά και το αμάξι αν έχω να μεταφέρω ή να πάμε κάπου καλά ντυμένοι. Δυστυχώς εδώ παραμένουν τα πάγια που δεν είναι λίγα (ασφάλειες, τέλη, ΚΤΕΟ) :nothing:

Αυτό που μας έμεινε είναι το ενοίκιο το οποίο αν δε μειώσει ο ιδιοκτήτης θα φύγουμε όσο κι αν δε μας αρέσει αυτό.

Το καλοριφέρ το ανοίγουμε λίγο, περισσότερο για να μη μαζέψει υγρασία το σπίτι. Βάζουμε καλτσούλα και ζακετάκι και είμαστε μια χαρά.

Πολλά από αυτά μας ξεβολεύουν. Το ξέρω. Αν δε βγούμε όμως από τη ζώνη βολής μας, δε θα αλλάξει κάτι δραματικά. Η ζώνη βολής είναι αυτή που μας έφερε εδώ. Δε λέω, βοήθησαν κι άλλοι, αλλά φταίμε κι εμείς. Εδώ θα συμφωνήσω αναγκαστικά με το Γιωργάκη, αν και δεν είναι δική του έκφραση, απλά την επανέλαβε, ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ένα αντίστοιχο online που έχει η εδώ τράπεζα. Μιας και οι περισσότερες αγορές που κάνω είναι μέσω της debit, κατηγοριοποιεί αυτόματα το τι ξοδεύεις.

Κοίταζα την ... πίτα, και δεν μπορούσα να πιστέψω τα πόσα έχω ξοδέψει σε βλακείες από δω κι από κει.

Βοηθάνε όντως πολύ αυτά τα εργαλεία, σε κάνουν λίγο τσιγγούνη βέβαια, αλλά χρειάζεται!

Πιστεύω είναι το πρώτο βήμα.

Μεγάλη παγίδα είναι:

1. Η λειτουργία της κάρτας (δεν μπορείς να καταλάβεις το ηλεκτρονικό χρήμα και παγιδεύεσαι σε προσφορές τύπου από 100 -> 50, που μπορεί και το 50 να είναι εκτός του budget σου για το συγκεκριμένο αντικείμενο).

2. Καθημερινά χαζά έξοδα τύπου εφημερίδα (360 ευρώ το χρόνο στα τσιράκια), αναψυκτικά (1 κόκα κόλα από περίπτερο 360 + ευρώ το χρόνο), τα οποία δεν φαίνονται τη στιγμή που τα δίνεις, αλλά αθροιστικά βγαίνουν μόνο αυτά τα 2 1 μηνιάτικο πλέον.

Για φαγώσιμα -> super market και για πνευματικά φαγώσιμα -> internet.

15 μέρες να μην πάρεις μια μικρή Κόκα Κόλα από το περίπτερο, μπορείς να πας για ένα φαγητό έξω. Προσωπικά είμαι αρκετά τσιγγούνης σε τέτοια θέματα, που για να λέμε και την αλήθεια, είναι πιο επιρρεπείς οι γυναίκες (ένα χαζοπεριοδικό, ένα χαζοέτσι, ένα χαζοδείνα κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κόψω κάποτε το τσιγάρο γιατί θέλω 2.400(!!!)euros τον χρόνο!:wall:

(η υγεία πάνω απ' όλα βέβαια, αλλά μια που μιλάτε για εξοικονόμηση χρήματος)

2.400 euros!!!

Ότι γουστάρεις κάνεις...ταξίδια, διακοπές, αγορές!

κόψτο τώρα,εγώ είμαι μεγαλύτερος από σένα,πήρα την απόφαση το καλοκαίρι

και μία μέρα πέταξα αναπτήρες,τασάκια και ότι άλλο σχετικό είχα γύρω μου (και στη δουλειά)

με ζόρισε (και τώρα ακόμα) πολύ

παίρνω το ποδήλατο και φεύγω από το σπίτι μόλις νιώθω πιεσμένος

κάπου στο 6μηνο με χρόνο είναι το κρίσιμο διάστημα,αν τα καταφέρεις και δεν ξανακαπνίσεις, έχεις πιθανότητες να το κόψεις και να μην το ξαναρχίσεις imho

Link to comment
Share on other sites

.....

σκεφτομαι για αγορα κουρευτικης για τα μαλλια. ετσι και αλλιως κοντα τα κοβω. 10 ευρο καφε φορα, σε λιγους μηνες, βγαινει η μηχανη. αν κουρευονται 2 ατομα, τοτε σε 2-3 μηνες.

Μαλλιά και γένια με μία φτηνή Izy(25€) εδώ και μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.