Jump to content



εξοικονόμηση χρημάτων


Jumex

Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply
Γενικά δεν είμαι υπερ του συγκεκριμένου ''κινήματος''. Για μερικούς δρόμους όμως (βλέπε Αθηνών-Πατρών) είναι αδιανόητο να πληρώνεις διόδια

Για ΟΛΟΥΣ τους δρόμους, αφού τους πληρώνεις έτσι κι αλλιώς από άλλες πηγές. Τις προάλλες διαβάζαμε μια ανάλυση λογαριασμού με συναδέλφους, δε θυμάμαι τι, όχι όμως τα τέλη κυκλοφορίας και είχε μέσα ένα ποσοστό υπέρ οδοποιίας!!! Επίσης τα τέλη, γιατί τα πληρώνω; Αν δεν πάνε τα τέλη για δρόμους, που πάνε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κάνω γυφτιές, είμαι LARGE τύπος, πήγα να ανοίξω άλλο thread για να λέμε τις σπατάλες μας με χαρά αλλά βαριόμουν :shout:

Το μόνο πράμα που έκανα σημαντική οικονομία ήταν ότι παλιά μια φορά και έναν καιρό είχα Q, το νούμερο το κράτησα, ας υπήρχε η ***νη cosmote και vf, μου φεύγαν περίπου 100Ευρώ+ το μήνα. Μετά η Q έγινε wind, εκεί είχα μια μείωση, επειδή όμως στην πορεία η **** cosmote επεκτάθηκε και όλοι έχουμε cosmote αναγκάστηκα να έχω 2ο κινητό ως cosmote. Δεν τη πάλευα όμως με τίποτα γιατί οι ανάγκες μεγαλώνανε αντί να μικραίνουν, εκεί που έμενα δεν υπήρχε σταθερό, οπότε one way or another, κάνω σύνδεση στη wind (πρόγραμμα medium) από το 2009, και αυτό έχω μέχρι σήμερα. Επιπλέον με τη 3η επιδότηση πήρα και 3ο κινητό για να έχω τους vodafoneάδες, συμπέρασμα;

Τα 100Ευρώ το μήνα που είχα σε μία κάρτα, έγιναν μόλις 70Ευρώ! με :

25ώρες-1500sms προς wind, 130' προς σταθερά και άλλα δίκτυα, 75sms(μέσω σύνδεσης των 50Ευρώ)

600' προς cosmote wu με το κωλ-δεμ-ολλ 600(μέσω του wu, 5Ευρώ)*

300' προς όλη τη vf (μέσω πακέτου του cu, 5Ευρώ)*

*=Σε αυτά θέλω 10άρες κάρτες συνήθως.

άρα εξοικονόμησα 30Ευρώ ανά μήνα (360/χρόνο), συν έχω επιδότηση για να αγοράζω σε καλύτερη τιμή την κάθε επόμενη μου συσκευή :mobile1:

Το μήνα μιλάω πάνω από 20 ώρες στο κινητό οπότε για εμένα είναι σημαντικό αυτό.

Για όσους κάνουν συχνές μετακινήσεις, ας κόψουν μηνιαία κάρτα (το θέμα είναι ότι άλλη θέλει ο ΟΑΣΑ και άλλη ο ΟΑΣΘ, god damn it!).

Link to comment
Share on other sites

Απλά πραγματακια! Εδώ και 2 χρόνια κουρευτική μηχανή για μαλλιά και γένια, delivery 2 φορές τον μήνα (από εκει που ήμουν καθε Σ/Κ), περιορισμός του αυτοκινήτου στις πλεον απαραίτητες διαδρομές (τους τελευταιους 2 μήνες τα εχω καταφέρει να βγάζω μήνα με ενα γέμισμα), ρούχα και παπούτσια απο τα Sprider στις προσφορές, PC parts απο έξω η μετα απο διεξοδικό ψάξιμο και έρευνα αγοράς η απο αγγελίες μτχ, μείωση του καπνίσματος (με ενα σακουλι καπνό βγάζω 4-5 μέρες), και στο μεταπτυχιακό καφές απο το σπίτι σε ταπεράκι του Jumbo, και για την πεινα τοστακι made by me. Σπίτι πλυντήριο με το νυχτερινό ρευμα, και καλριφερ ίσα ίσα να σπάσει την υγρασία για 2-3 ωρίτσες την μέρα. Επίσης μεταφορά φίλων και συγγενών στην vodafone για να επωφελούμαστε απο τα δωρεάν λεπτα vodafone σε vodafone. Τέλος super market στα Lidl και με αυστηρή λίστα υπο μάλλης!

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με, κανείς μας δεν μπορούσε. Αλλά όσο βερόπουλοι, βασιλόπουλοι και σια διατηρούν τιμές στα ύψη ε...κάποια στιγμή θα γέμιζαν τα παρκινγκ από τα lidl με mercedes και bmw... Άλλωστε έχει και ελληνικά προιόντα (λάδια ξύδια γάλτα κτλ)...δεν χρειάζεται να πάρεις milbona κασέρι...έχει και ελληνικό δίπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα με την γευση τους. Αλλά και τα ελληνικά προϊόντα που φέρνει (πχ κρέατα Φλωρίδης) ειναι σαφως πιο φτηνά απο Βερόπουλους, Βασιλόπουλους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ποδηλατο αντι για λεωφορειο προς τη σχολη (32€/μηνα)

Αν και συνεχιζω σε ελληνικα προιοντα, πλεον παιρνω "δευτερες", πιο φθηνες μαρκες απο τις οποιες ανακαλυψα πως ειναι το ιδιο καλες.

Καλοριφερ, ενω προπερσι το ειχα ανοιχτο συνεχεια (δηλαδη ειχα on τον θερμοστατη και ειχα μια σταθερη θερμοκρασια) πλεον το ανοιγω λιγες ωρες μονο, ισα ισα να ζεσταθει λιγο το δωματιο και να ζεσταθει και το νερο στο θερμοσιφωνα. Φυσικα κοντομανικο δεν παιζει πλεον, αλλα δεν με ενοχλει.

No delivery πλεον. Πριν επαιρνα 2-3ς φορες την εβδομαδα, τωρα μονο αν γυρισω αργα και δεν ειχω προλαβει σουπερμαρκετ πχ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι υπερ του συγκεκριμένου ''κινήματος''. Για μερικούς δρόμους όμως (βλέπε Αθηνών-Πατρών) είναι αδιανόητο να πληρώνεις διόδια
Τις προάλλες διαβάζαμε μια ανάλυση λογαριασμού με συναδέλφους, δε θυμάμαι τι...

Θυμήθηκα... Για ρίξτε μια ματιά στην ανάλυση του λογαριασμού για τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου και της μηχανής...

Link to comment
Share on other sites

Για εκείνους που έχουν κινητό με σύνδεση. Έχουν βγάλει πρόγραμμα (η vdf σίγουρα ,φαντάζομαι και οι άλλοι το ίδιο) clanw mentes oikonomiko :p !! Τους παίρνεις τηλέφωνο, ζητάς διακοπή σύνδεσης και εκείνοι προκειμένου να σε κρατήσουν στο ''στρατόπεδο'' τους προσφέρουν μείωση παγίου από 20 έως 40% (λειτουργεί προσθετικά και δεν αναιρεί λοιπές ελαφρύνσεις) :T:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

τίποτα δεν είναι τυχαίο. Την εποχή που έφτιαχα το σπίτι οι αγαπημένες ατάκες του 90% που έφτιαχναν σπίτι ήταν πόσο ακριβά πήραν τα πλακάκια, κουζίνα, πρίζες κλπ κλπ καμαρώνοντας. κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσαν να το παραβλέψουν οι εταιρείες των οποίων αντικειμενικός σκοπός είναι το κέρδος. Γιαυτό γνωστή εταιρεία στο εξωτερικό που έχει ήδη μπάνιου ερχόμενη στην Ελλάδα ανέβασε τις τιμές (λένε πάνω απο 20%) προκειμένου να μην την σνομπάρουν οι ιθαγενείς. Πρακτική που ακολούθει ακόμα και το:....

LIDL

SILVERCREST Stabmixer - Lidl Deutschland - lidl.de

Link to comment
Share on other sites

Στο lidl πηγαινω βασικα για το λευκο τυρι λιβαδι που κατα καιρους εχει προσφορα 9ε το 2κιλο σε συσκευασια με αλμη.. Τα υπολοιπα πρωτης αναγκης που με ενδιαφερουν εχουν ιδιες τιμες με τα αντιστοιχα του Μασουτη η του Carfour.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα είναι ο τακτικός έλεγχος στα site των σουπερμάρκετ για τις καθημερινές προσφορές. Π.χ. το καρφουρ ανά τακτά διαστήματα έχει προϊόντα που μπορείς να "στοκάρεις" (αφρόλουτρα, απορρυπαντικά, χαρτιά υγείας, καφέδες, μακαρόνια) σε προσφορές -20% ή και παραπάνω. Εννοείται ότι ψωνίζουμε τότε και ας κάτσει στο ράφι και 2 μήνες.

Το Lidl από την άλλη (βάσει του προσωπικού μου γούστου) έχει πολύ ωραίες μαγιονέζες/μουστάρδες, χαρτί υγείας (το τρίφυλλο μπλε) ενώ και στον τομέα των τυριών & αλλαντικών έχει ορισμένα διαμαντάκια. Π.χ. καπνιστή γαλοπούλα με 1 € την συσκευασία. Την συγκεκριμένη, όπως θα δείτε στην συσκευασία την παράγει ο Νικας. Μπορείτε να την βρείτε (ακριβώς την ίδια) στα άλλα σουπερμάρκετ με ταμπέλα Νικας με τιμή λίγο κάτω από 2 €. Το κασέρι νούφαρο του συνεταιρισμού τρικάλων είναι επίσης πάρα πολύ ωραίο. Ιδιαίτερα όταν έχουμε φτάσει το τρικαλινό και το μακεδονικό να μην είναι πλέον κασέρια π.ο.π γιατί δεν πληρούν τις προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.